BlackBerry KEY2
recenze

BlackBerry KEY2

Má svou hlavu
19

Na odvěkou otázku, jestli se na telefonu lépe píše hardwarovou než softwarovou klávesnicí, se letos pokouší odpovědět druhá generace modelu KEY od BlackBerry. KEY2 si přivolal na pomoc duální fotoaparát, lepší hardware a přepracovanou klávesnici ve stylu BlackBerry Passport. Zůstala však velmi odvážná cenovka. My nyní přinášíme náš verdikt.

Výdrž baterie: dva pracovní dny

Ačkoliv pas od minule ztratil deset procent, kapacita uživatelsky nevyjímatelného Li-Ion akumulátoru poklesla o pouhých 5 mAh na výsledných 3 500. Negativnější vliv na výdrž mohly mít výkonnější střeva, avšak praxe ukázala, že při rozumném používání zůstávají i nadále dva dny bez nabíjení realitou.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 19 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 27 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 33 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 39 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 49 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 58 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 70 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 92 minut

Baterie načerpá energii z nulového do plného stavu za hodinku a půl, o což se zasluhuje podpora Quick Charge 3.0 jak u telefonu, tak přibalené nabíječky. Na možnost bezdrátového nabíjení si budeme muset počkat minimálně do příchodu K3Y (známe divoké marketingové oddělení ostružinožroutů).

Líbilo se nám
  • bez nabíječky se obejde i dva dny
  • rychlé nabíjení i přibalenou nabíječkou
Nelíbilo se nám
  • nelze nabíjet bezdrátově

Konektivita: krom infraportu kompletní

Kabelově lze data přenášet skrz moderní USB-C port zespod brady, nechybí ani podpora OTG. V bezdrátové říši vám komunikaci umožní Wi-Fi ac, Bluetooth povýšený z verze 4.1 na nejnovější 5.0 a frekvenčně kompletní LTE. Omrzela vás vlastní hudba poslouchatelná i přes 3,5mm jack a nejste online? Pak oceníte FM rádio. Nablízko se pak můžete spolehnout na NFC.

BlackBerry KEY2

Ve fyzickém světě se neztratíte díky podpoře navigačních služeb A-GPS, Galileo, GLONASS a BeiDou, vhod přijde při bloudění i elektronický kompas.

BlackBerry KEY2

Šuplíček na levém boku pojme nanoSIM kartu a paměťovou kartu o maximální kapacitě 2 TB. Příznivci Dual SIM si mohou připlatit tisícovku za variantu se 128GB úložištěm, která pojme dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a jednu microSDXC kartu.

Líbilo se nám
  • moderní komunikační výbava
Nelíbilo se nám
  • Dual SIM jen u dražší 128GB verze

Hardwarová klávesnice: Kdo z vás to má?

K psaní hardwarovou QWERTY klávesnicí jsem v souladu s jejím podsvícením přistupoval optimisticky. Pokud bych totiž měl jmenovat činnosti, kterým se na běžných dotykových telefonech vyhýbám jako čert kříži, jednoznačně bych na prvním místě uvedl právě psaní. Dobře mu tak, když všemu většímu jak 5 palců pohrdavě říká pádlo, říkáte si možná. Hned zkraje jsem každopádně ke svému zklamání zjistil, že QWERTY nelze softwarově přepnout na QWERTZ. Zprvu jsem tomu nechtěl uvěřit, a tak zkontaktoval podporu. Obdržená odpověď však byla ještě neuvěřitelnější – pro QWERTZ si prý zájemci musí zajet do Německa.

BlackBerry KEY2

Vizuálně klávesnice doznala nejednu změnu. Velikost kláves narostla o pětinu, jejich jiný tvar i matnější povrch připomínají BlackBerry Passport a došlo dokonce ke změně rozložení, když pravý Shift nahradila klávesa se symbolem složeným z devíti obdélníčků. Tento tzv. „Speed Key“ má v kombinaci s některou druhou klávesou aktivovat stávající, uživatelem nadefinovanou klávesovou zkratku, ovšem nikoliv pouze z hlavní obrazovky, jak tomu bylo doposud, ale ať už se třeba nachází v 3rd party aplikaci.

Uživatelské Klávesové zkratky konečně fungují kdekoliv v systému.

Vítám snahu o odstranění omezení, která klávesové zkratky svazovala, ale toto řešení mi nepřijde šťastné. Místo „Rychlé klávesy“ bych osobně raději viděl interpunkční tlačítko, neboť napsání tečky či čárky nyní vyžaduje stisk dvou kláves, a klávesové zkratky řešil odlišně. Jak? Bez těch pár klávesových zkratek uvnitř některých aplikací bych se úplně obešel a stávajícím jednotlačítkovým klávesovým zkratkám, které nyní fungují jen na hlavní obrazovce, bych udělil vyšší prioritu, aby fungovaly napříč systémem za všech okolností krom psaní textu. V textovém poli by chybějící Speed Key mohl zastoupit soustisk Shiftu a Altu najednou.

BlackBerry KEY2

Změna designu kláves podle mého skromného názoru přinesla své ovoce. I tak zklamu dámy s dlouhými nehty – ačkoliv se bříšky prstů píše snáz než dřív, své krátké nehty jsem pro stisk přeci jen používal raději. Nepotěším ani ty, kteří doufali v napravení některých nedostatků zminula. Při psaní vám sice budou po ruce veškeré vychytávky známé z KEYone a v (nejistě zasazeném) mezerníku se nadále ukrývá poměrně rychlá čtečka otisků prstů, ale jako jedinou klávesu jej stále nelze používat jako touchpad. Tato funkcionalita svou citlivostí nadále zůstává svému protějšku v podobě dotykové obrazovky nemálo dlužna. A konečně dotyková gesta ani pevně dané klávesové zkratky uvnitř aplikací přímo od BlackBerry nejsou důsledně implementovány. Že je nepodporují aplikace jiných výrobců už není vinou přímo BlackBerry, ale měli byste s tím také počítat.

Líbilo se nám
  • posun vpřed v pohodlnosti psaní
  • softwarová propracovanost
Nelíbilo se nám
  • klávesové zkratky si říkají o přepracování
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
K zařízením s klávesnicí mám zvláštní vztah a nedám na ně, co se pohodlí při psaní delších textů týká, dopustit. Jenže Key2 si nekoupím...
Rozměry, to je škoda slov. Bez zbytečného pruhu tlačítek mohl být o centimetr menší a pohodlnější k držení. Nebo mohli použít větší displej. A to je pro mě hlavní nevýhoda, já potřebuju menší telefon. Celkově u mě konstrukce nějak nevzbuzuje důvěru. Foťák... v dnešní době u tak drahého zařízení vážně slabý. Tohle není telefon do počtu, pro většinu uživatelů bude jediným telefonem. A pomalá regulace jasu mě taky netěší.
Co naopak chápu, je DualSIM, výrobce tím předejde stížnostem na malou kapacitu paměti bez možnosti rozšíření. A pak klávesové zkratky - zkuste si představit, že jste v aplikaci, chcete něco psát, ale zapomenete se přepnout do příslušného políčka (to se snadno může v zápalu práce stát). A ouha, telefon začne vyvádět šílené věci, jak klávesové zkratky vyvolávají jednu funkci za druhou. A co vlastní klávesové zkratky v aplikacích, ty by přestaly fungovat, nebo by se bily s hierarchií systému. Ne, pokud dělá systém něco funkčně nadřazeného, musí to být jednoznačné.
Key2 se mi fakt líbí, ale... třeba příště.
Kisuke
Alternativa tu ale ve skutecnosti je.
Planet Computers Gemini. Sam jej momentalne mam. A co se tyce klavesnice a nahrady notebooku, je dokonce lepsi nez jakekoli blackberry.

Ano, je to takove dost specificke zarizeni. Ale nakonec sem s nim spokojen jako s temer all-in one zarizenim. Mam vsak dost specificke pozadavky...

Kdybych mu mel neco vytknout, tak je to predevsim absence jakehokoli fotaku (rear camera, nikoli face camera, tu ma). Mobilem nefotim, ale obcas by se hodilo udelat nejakou dokumentacni fotku (cas od casu nekam neco vezu umistit a kdybych pak moh udelat fotku kterou pak vlozim do dokumentace jen mobilem).
Taky by bylo super mit aspon nejaky kalkulackovy displej na vnejsim krytu a ctecku otisku, ale to je spis pro vetsi pohodli, nez totalne chybejici feature.

Ale co je potreba vypichnout... Ta klavesnice je bozi. Ma pro me dulezite klavesy jako kurzove sipky (BB Classic a starsi meli alespon ten touchpad, ktery je dokazal vicemene nahradit) a klavesy jako Control, Alt. Tohle vsechno se vazne hodi a zadny telefon to nenabizi (a ani stare BB to nemeli). Ostatne zkuste si ovladat SSH spojeni (JuiceSSH) bez tehlech klaves - jde to blbe (treba neco otevrit ve VIMu).

Takze si myslim, ze pro toho kdo prave nejvic oceni tu klavesnici je tu daleko lepsi volba a tohle BB.
martin leško
Dobrý den mobilenet.cz , bude v plánu aj recenze na OnePlus 6 ? s pozdravem martin :)
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Ty vaše pokusy o vtipy pro mě nefungují.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze