BlackBerry KEYone
recenze

BlackBerry KEYone

Pro moderní workoholiky
49

Nový model BlackBerry KEYone je v pořadí již třetí pokus o restart značky BlackBerry a zároveň se v tuto chvíli jeví jako nejnadějnější. Novinka se těší nebývalému zájmu a aby taky ne – v dnešní době dotykových smartphonů působí téměř jako zjevení. Zaslouží si nové BlackBerry KEYone vaši pozornost?

Aplikace a multimédia: spousta výbavy v základu

Kromě úprav samotného systému připravilo BlackBerry spoustu vlastních aplikací. Většina z nich má však pracovní charakter, a tak si zde představíme pouze některé z nich. V zařízení je například předinstalovaná aplikace Přenos obsahu, pomocí které můžete pohodlně přenést data z vašeho předchozího zařízení se systémem BlackBerry 10, Android nebo iOS.

Centrum napájení

Velice zajímavá je aplikace Centrum napájení. Ta umožňuje do značné míry ovlivnit výdrž baterie a výkon zařízení: umí například pro každou samostatnou aplikaci nastavit jiný režim (Výkon, Vyvážený, Úsporný), nastavit automatické přepnutí zařízení do úsporného módu, zkontrolovat optimalizaci baterie a mnoho dalšího. Pokud tedy budete u některé aplikace pozorovat nedostatečnou plynulost, zkuste ji trochu „načipovat“ právě v tomto nastavení. Nebo naopak můžete jiné aplikace trochu omezit a získat tím další cenné minuty výdrže.

Google aplikace a FM rádio

Hudební přehrávač bohužel zastupuje pouze aplikace Hudba Play, kterou zásadně odstraňuji mezi prvními. Společně s ní zde najdeme také ostatní klasické Google aplikace, které jsou v každém Android zařízení stejné. Co však v každém zařízení nenajdete, to je FM rádio s podporou RDS, a to v modelu KEYone nechybí!

Aplikace Fotky

Klasickou galerii fotografií tu zastupuje aplikace Fotky od Google. Ta nabízí například povedený editor fotografií, spoustu možností sdílení nebo zálohování fotografií na účet Google, ale podle mého názoru je trochu nepřehledná. Obrázky z paměťové karty a z vnitřní paměti se občas řadí podivně a často nemohu některé fotografie najít.

Skvělý nástroj představuje správce hesel Password Keeper. Jak už název napovídá, můžete si do něj ukládat nejrůznější hesla, přístupové údaje a další citlivá data, která chcete mít v bezpečí. Password Keeper vám je ochrání hlavním heslem a dostanete se do něj pohodlně také pomocí čtečky otisků prstů. Zcela novou funkcí je pak automatické vyplňování hesel na webových stránkách a v dalších službách, jelikož aplikace je integrovaná přímo do klávesnice zařízení. V případě, že chcete zadávat heslo, vám klávesnice automaticky nabídne vyplnění hesla z Password Keeperu. Screenshoty vám však neukážu, protože aplikace jejich pořízení blokuje.

Aplikace Password Keeper a Privacy Shade

Aplikace Privacy Shade je velice zajímavý způsob zabezpečení a ochrany údajů. Umožňuje vám zobrazit si pouze určitou část displeje v malém okénku a zbytek kompletně zakryje. Představte si to, jako byste měli baterku v naprosté tmě a viděli vždy jen kousek plochy osvětlené kuželem světla. Osobně tuto aplikaci asi nedovedu naplno ocenit, ale jistě se najde někdo, kdo ji naopak přivítá.

Líbilo se nám:

  • praktická aplikace Centrum napájení
  • povedený správce hesel Password Keeper
  • FM rádio s podporou RDS

Nelíbilo se nám:

  • chybějící vlastní hudební přehrávač

BlackBerry Hub, organizér a telefon: opravdový pracant

Pokud mají nějaké telefony pověst pracovních nástrojů, jsou to právě ty od BlackBerry. Snad žádná značka se tolik nezasadila o to, aby její uživatelé mohli pracovat pohodlněji a efektivněji. A klíčovou úlohu u BlackBerry hraje již několik let komunikační centrum BlackBerry Hub.

BlackBerry Hub, zprávy a tmavý motiv

BlackBerry Hub je velmi propracovaná aplikace, která sdružuje veškeré zprávy z nejrůznějších kanálů. Na jedné obrazovce vidíte všechny e-maily, hovory nebo SMS zprávy, ale také zprávy z jiných zdrojů jako jsou Pinterest, Twitter, Facebook, Messenger, Slack, WhatsApp, Telegram, Viber, Skype nebo Instagram. Integrace služeb třetích stran do BlackBerry Hub se za poslední rok velice rozvinula.

Kromě toho však BlackBerry Hub funguje především jako samostatný e-mailový klient. Podporuje protokoly POP, IMAP a MS Exchange a nabízí obrovskou dávku nastavení a personalizace. Nastavit si můžete například automatické skryté kopie, rychlé odpovědi, podrobné upozornění včetně barvy notifikační LED pro každou schránku, barevné rozlišení jednotlivých schránek a mnoho dalšího.

BlackBerry Hub a nastavení

V nastavení BlackBerry Hub pak lze nastavit různé typy zobrazení – například si oddělit sociální sítě na samostatnou obrazovku, na další zobrazit jenom nepřečtené zprávy a na další dát třeba jenom zprávy s přílohami. Šikovná gesta pomáhají pohodlnější práci se zprávami a osobně jsem si velmi oblíbil funkci odložení zvonění. Spočívá v tom, že jakoukoliv událost v Hubu (včetně zpráv ze sociálních sítí, hovorů, SMS atd.) si můžete nechat připomenout za určitý čas, v určitém místě nebo po připojení na určitou síť. Píše vám třeba někdo na Slack, když jste doma? Nechte si zprávu připomenout, když dorazíte do kanceláře.

BlackBerry Hub, čtení e-mailu a psaní

Možnosti nastavení BlackBerry Hub a jeho schopnosti jsou opravdu široké a je velmi těžké je všechny popsat. Většina uživatelů, kteří Hub vyzkouší, si bez něj každopádně již nedovede komunikaci téměř představit. A malé překvapení – BlackBerry Hub si můžete vyzkoušet i vy, protože jej lze stáhnout v obchodě Google Play v podobě měsíční trial verze, která poté žádá o v přepočtu asi 25 Kč měsíčně. V telefonech BlackBerry je však samozřejmě zdarma.

Součást balíčku BlackBerry aplikací tvoří též skvělý kalendář a kontakty, které dokonce podporují synchronizaci s protokoly CardDAV (kontakty) a CalDAV (kalendář). To znamená, že s KEYone můžete bez problémů synchronizovat třeba váš Apple iCloud a další služby, které tyto protokoly využívají. Podporovaná je samozřejmě také synchronizace se službami jako Gmail, Yahoo! Mail, Outlook.com nebo MS Exchange.

Aplikace Kalendář a nastavení

Kalendář podporuje měsíční, týdenní a denní zobrazení a nechybí ani přehledná agenda. Náhled událostí navíc můžete vidět také v BlackBerry Hubu nebo v Kartě Produktivita BlackBerry a velmi se mi líbí měsíční zobrazení. U každého dne totiž ihned vidíte, jak moc ho máte zaplněný a kolik tam máte akcí, přičemž po rozkliknutí vidíte kompletní náhled dne. Režim schůzka vám dokonce umí změnit vyzváněcí profil telefonu podle událostí ve vašem kalendáři. Hodit se může také funkce Rychlé odpovědi, kterou můžete pohodlně poslat účastníkům případné schůzky, nebo pohodlná práce s konferenčními hovory přímo v kalendáři.

Aplikace Kontakty

Adresář dělá vše, co od něj běžný uživatel potřebuje. Kromě klasických kontaktů zde máte také kartu s oblíbenými kontakty a skupinami, kterým můžete jedním kliknutím poslat SMS zprávu, e-mail nebo vytvořit událost s jejich účastí. Opět jasné zaměření na pracovní nasazení. Kontakty vidíte také v aplikaci telefonu, která je jednoduchá a přehledná. Nabízí samozřejmě rychlé odpovědi pomocí SMS při příchozím hovoru a má integrovaný Black List.

Telefonní aplikace

Asi jediná výtka směřuje k tomu, že příchozí hovor neukazuje název firmy, kterou případně máte uloženou u daného kontaktu. Vím, že mnoho uživatelů by to jistě ocenilo. Pochvalu si však zaslouží velmi dobrá kvalita hovorů. Navíc si můžete zvuk trochu upravit podle sebe, protože aplikace telefonu integruje samostatný ekvalizér pro telefonování.

Aplikace Poznámky a Úkoly

Abyste nic nezapomněli, připravilo BlackBerry také vlastní aplikaci Poznámky. Ta je velice jednoduchá, přehledná a podporuje bezdrátovou synchronizaci s MS Exchange nebo Novell GroupWise. To samé platí také o aplikaci Úkoly a závěrem zmíním ještě Vyhledávání v zařízení. To je totiž skvělá funkce, kterou BlackBerry přineslo ze svého systému BlackBerry 10 do Androidu a jde o univerzální vyhledávání napříč celým přístrojem. Prohledá vám kontakty, zprávy, kalendář, aplikace, soubory, fotky, … Zkrátka cokoliv, co se snažíte v telefonu najít, najdete pohodlně právě díky Vyhledávání v zařízení.

Líbilo se nám:

  • fantastický BlackBerry Hub
  • skvěle zpracované pracovní aplikace

Nelíbilo se nám:

  • chybí informace o firmě u příchozího hovoru
  • BlackBerry Hub by potřeboval ještě trochu lepší optimalizaci
Diskuze ke článku
Mengi
Nezlobte se na mě vím že recenze dá zabrat, ale pokud milovník blackberry dělá recenzi na blackberry je jasné že tady budou jen klady.
Telefon v této cenove relaci je pouze pro blázny. K čemu mi je telefon kdyz pri práci hoří a má problem se svižností?
martin
Recenzia hodná materskej škôlky ale káva bola dobra asi , ale tak nevadí nie všetko sa podarí ja ostávam pri passporte to dlho neprekonaju Hoši s BlackBerry a činy
Kensi M. Blye
Kensi M. Blye
Když už jsme u tý softwarové podpory co Blackberry a aktualizace na android 7?
Ondra 'Satai' Nekola
Ondra 'Satai' Nekola
Naposledy upraveno: 23. 6. 2017 20:48
"Celkem tak získáte neuvěřitelných 52 kombinací!"
Neuvěřitelné! Fascinující!

"V první řadě se jedná o zabezpečení!"
Vykřičník! Ostrava!!!

"Abych to shrnul nějak stručně – BlackBerry KEYone má nejlepší fotoaparát v historii BlackBerry. Tečka."
A když nemáš vykřičník, vraž tam tečku.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze