Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Apple iPhone 7
recenze

Apple iPhone 7

Vytěžené maximum

Nebyl by to ten pravý podzim, kdyby se nám do redakce nedostal nový Apple iPhone. Ani tentokrát nedošlo k narušení zažitých zvyků, a tak jsme se mohli podrobně seznámit s nejnovějším iPhonem 7. Ten láká voděodolnou konstrukcí, vylepšeným displejem, vyšší pamětí a rovněž i výkonnějším procesorem. Stojí však tyto inovace za investici minimálně 21 tisíc korun? To si prozradíme nyní.

Multimediální funkce: zábavy pán

V případě multimédií začneme špičkovým hudebním přehrávačem. Během přehrávání hudby nechybí opakování, náhodná volba i ekvalizér. Hudební přehrávač můžeme ovládat i při uzamčené obrazovce nebo vyvoláním ovládacího centra.

Multimediální funkce

Hráči zase ocení nepřeberné množství her, které mohou v App Storu nalézt. Vestavěný videopřehrávač levou zadní zvládne přehrávání videí v rozlišení Full HD, kamenem úrazu jsou ovšem striktně dané formáty a kodeky. Nechte si zdát o podpoře MP4, AVI, Xvid či DivX – na přehrávání těchto typů souborů bude zapotřebí některý z volně stažitelných přehrávačů. Apple se striktně drží svého MOVu. Pořízená videa z fotoaparátu mají své místo působnosti v Obrázcích. Ta ostatní, ať z iTunes nebo ve formě vidcastů, jsou ukládána pod položku Videa. FM rádio bohužel chybí.

Líbilo se nám:

 • špičkový výkon pro náročné 3D hry

Nelíbilo se nám:

 • absence FM rádia

Navigace a GPS: rychlá fixace polohy a lepší Apple Mapy

iPhony nikdy nijak zvlášť netrpěly na pomalé fixování satelitů a totéž platí i o iPhonu 7. Samotné zachycení polohy trvá pár vteřin, a to i bez povolené A-GPS. Kromě GPS čipu v iPhonu naleznete i ruskou alternativu GLONASS a samozřejmostí je i elektromagnetický kompas pro snazší orientaci na mapě a tedy i v prostoru. iPhone neměl problémy ani v husté městské zástavbě, v tomto ohledu jej tedy lze doporučit i pro automobilovou navigaci.

Mapy

Apple Mapy byly v dobách svého počátku velmi kritizované, za svoji existenci se však častokrát vylepšovaly a dnes již jdou považovat i za alternativu ke Google Mapám, a to včetně hlasové navigace. Apple vylepšil také funkčnost v České republice: mapy nově doporučí i cestu městskou hromadnou dopravou v Praze, případně zobrazí kolony a další uzavírky.

Líbilo se nám:

 • rychlá fixace satelitů
 • vylepšené Mapy

Telefonní funkce: klasika, která potěší

Telefonní seznam v iPhonu 7 se samozřejmě umí synchronizovat jak s Twitterem, tak také WhatsAppem či Skypem. Novému kontaktu můžeme přiřadit vlastní vyzvánění, melodii SMS zpráv a samozřejmě i obrázek. Při příchozím hovoru lze nově tahem prstu nahoru aktivovat nabídku s možností odeslání SMSky volajícímu, případně přidat upomínku do kalendáře s tím, že se máme volajícímu ozvat později. Využít můžete také integrované aplikace FaceTime, která krom videohovorů umí i audiohovory. Volat můžete jak přes Wi-Fi, tak přes mobilní sítě, avšak v takovém případě doporučujeme připojení alespoň k 3G síti, protože jinak se přenos zvuku výrazně opožďuje.

Telefonní funkce

Užitečný je také režim Nerušit, který je chytrou alternativou k obyčejnému tichému režimu. Můžeme si navolit, v jakém časovém rozmezí dojde k jeho aktivaci. V této době jsou pak utlumeny všechny zvuky příchozích hovorů a zpráv. Výjimku tvoří jen povolená volání u určitých kontaktů (například rodina). Tyto kontakty budou mít povolenku ohlašovat se zvukovou notifikací. Pokud také například někdo zavolá pouze jednou, zvukové upozornění se neozve. Pokud ale hned poté volá znovu (respektive volá dvakrát během tří minut), hovor se ohlásí i zvukem.

Líbilo se nám:

 • přehledné prostředí
 • kvalita hovoru

Organizační funkce: lepší poznámkovník

Každý správný telefon musí umět pomoci s organizací vašeho času. iPhone 7 si pro nás samozřejmě přichystal klasickou plejádu aplikací: kalendář, budík, kalkulačku, připomínky, diktafon, stopky a další. Pokud ovládáte anglický jazyk, můžete požádat o pomoc hlasovou asistentku Siri. Ta zvládá nastavení budíku, odeslání SMS zprávy či e-mailu, otevře webové stránky, spustí aplikace, zjistí aktuální počasí a předpověď i mnoho dalšího. Bohužel pro našince, čeština zatím (stále) zůstává v nedohlednu.

Organizační funkce

Pochválit musíme multifunkční aplikaci Poznámky. Potěší možnost vytváření nákupních seznamů, přidávání fotografií, případně si můžete načrtnout vlastní obrázek za pomoci několika nástrojů a barev. Mezi nástroji nechybí ani praktické pravítko. Vyzdvihnout musíme také možnosti dotvoření psaných poznámek – iOS vyhlazuje obloučky a dodržuje linii. Pokud tedy píšete text prstem, chytrý algoritmus nedovolí, aby text vypadal nehezky.

Líbilo se nám:

 • povedené Poznámky

Nelíbilo se nám:

 • Siri pořád neumí česky

Zprávy a e-mail: mnoho novinek

Aktualizace iOS 10 přinesla pár zajímavých vylepšení a některá z nich se odrazila i v původním editoru zpráv. Změny nejsou na první pohled tolik patrné, a tak pro jejich objevení musíte chvilku pátrat. Jednou z novinek je možnost vytvoření ručně psaného textu, který se protistraně objeví dokonce v animované podobě tak, jak jste text postupně vytvářeli. Pro vytvoření ručně psaného textu stačí iPhone otočit do vodorovné polohy, následně se na klávesnici zobrazí příslušná ikona. Apple nijak neupravuje sklon ani styl psaní jako kupříkladu v Poznámkách. Kreativitě se tedy meze nekladou.

Zprávy a e-mail

Další možností jak obohatit vaše zprávy je přidání efektní animace, která se zobrazí přes celé okno konverzace. Na výběr máte mezi balónky, kometou, ohňostrojem a konfetami. Ač tato inovace může působit infantilním dojmem, ve výsledku jde o opravdovou libůstku, která si mezi uživateli našla zalíbení.

Pokud vás ručně psaný text a animace omrzí, můžete ještě animovat bubliny, ve kterých se text nachází. Toho docílíte delším přidržením šipky pro odeslání zprávy. Bublina může bouchnout a roztřást tak celou konverzací, může se postupně zvětšit, případně kmitat. Další možností je zaslat zprávu s neviditelným inkoustem. Přes takovou bublinu je zprvu nutné přejet prstem, malé částečky poletující nad textem pak odhalí obsah zprávy. Během chvíle se zpráva opět ukryje. Pokud vám ani tyto možnosti práce s bublinami nestačí, můžete přidat razítko k bublině zprávy příchozí. Opět máte na výběr z několika možností: přidat můžete otazník, vykřičník, palec nahoru či dolů, srdce či razítko s HaHa.

Zprávy a e-mail

Poslední Applem přidanou možností jak ozvláštnit vaše konverzace je zaslání animované samolepky. Chcete odeslat animující se srdce, či srdce zlomené? Není problém. Samolepka po určité době z konverzace zmizí, pokud se tedy nerozhodnete uchovat ji. Pokud vám ani výčet všech novinek nestačí, Apple umožňuje doinstalovat některé widgety pro zprávy z App Storu. Jde o různé klávesnice s automatickým překladem do příslušného jazyka, nebo o nové samolepky.

Z editoru samozřejmě nezmizela ani možnost zprávy diktovat, a to dokonce i v češtině. Rozpoznání hlasu je téměř perfektní, a to dokonce i v přímém srovnání s diktováním na androidích zařízeních. Apple totiž rozezná i tyto příkazy: vykřičník, otazník, lomítko, případně nový odstavec. Android tyto povely pochopí jako slovo a přepíše je tedy do textové podoby. V tomto ohledu má hlasové rozpoznávání iPhonů navrch, vcelku dobře s nimi nadiktujete i delší texty. Až na občasné problémy s koncovkami nás hlasové zadávání příjemně překvapilo.

Textový editor jako takový nedoznal žádných změn. Klasické SMS zprávy jsou zelené, ty z iMessage poté modré. Čas odeslání/přijetí jednotlivých zpráv odhalíte odchlípnutím bubliny od kraje displeje, přiložit snadno můžete i obrázek a vytvořit tak MMS zprávu. Novinkou v případě iMessage je také to, že si snadno můžete u jednotlivých kontaktů zvolit, zda-li jim bude chodit potvrzení o přečtení. Původně tato možnost platila komplexně, tedy pro všechny, nebo pro nikoho. I přes inovace zůstává editor stále velmi přehledný a pokud novinky využívat nechcete, Apple vám je nutit nebude.

Editor pro e-mailovou komunikaci Mail je v podstatě totožný s tím v předchozích verzích iOS. V případě modelů s 3D Touch využijete rychlý náhled konverzací bez nutnosti zprávu otevírat, stačí příslušnou konverzaci stisknout a přidržet. Aplikace Mail je velmi přehledná a uživatelé dalších produktů s logem nakousnutého jablka budou i v případě iPhonu 7 ,,jako doma’’.

Líbilo se nám:

 • vylepšené iMessage
 • hlasové diktování zpráv v češtině

Konektivita a internet: LTE přítomno

Apple iPhone 7 disponuje konektivitou, která ho právem řadí mezi elitu, některé drobnosti však stále chybí. Začneme ale pozitivně. I nový iPhone 7 nabídne LTE včetně podpory všech tuzemských LTE pásem, nechybí ani nízkoenergetické Bluetooth 4.2, případně NFC čip. Ten však slouží pouze pro bezkontaktní platby Apple Pay – pro přenos dat mezi smartphony, případně pro snadné párování příslušenství, jej nevyužijete. Rovněž chybí i infračervený port, který by se hodil pro konvenční ovládání domácí techniky. Samotný infraport nám nijak zvláště nechybí, možnost snadného párování s chytrým příslušenstvím však trochu ano.

Safari

Prohlížení internetu zastřešuje u Applu již tradičně prohlížeč Safari. Ani ten s aktualizací iOS 10 neprošel významnými změnami, nebyl ani důvod. Safari je svižný prohlížeč se standardními možnostmi nastavení, hezky vypadá například práce se záložkami. Safari nechybí ani anonymní režim, rychlé sdílení (a to i skrze AirDrop) a možnosti uložení do seznamu četby pro pozdější čtení. Pokud vám však Safari z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, snadno doinstalujete například Google Chrome s typickými benefity.

Líbilo se nám:

 • kompletní podpora LTE
 • povedený prohlížeč Safari

Nelíbilo se nám:

 • absence infračerveného portu
 • omezená funkčnost NFC
Diskuze ke článku
Tomáš Vrábel
Tomáš Vrábel
Tiež sa mi zdá že recenzia je zaujatá a iná ako pri androidoch. Pri všetkých androidoch vždy spomínate že nemá informačnú led diodu a že je to nedostatok , od applu som taky mínus na konci recenzie nevidel to je akože dobré že nemajú led diodu ? Je to zaujímavé no ... :)
Jiří Schindler
Jiří Schindler
Z5C nemá Snapdragon 820, ale 810. Jinak recenzi musím pochválit a jde vidět, že Apple udělal pokrok, no na špičku stále strácí...
anton
recenzia ma sklamala, neskutocne zaujata a povrchna.
Pesedm
To nemá notifikační LED ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze