mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze Apple iPhone 5c: hravý napohled, dravý uvnitř

autor:
,
Jan Pospíšil
, vydáno:
permalink productApple iPhone 5c

Apple telefony vždy vzbuzovaly náležitý rozruch a iPhone 5c není žádnou výjimkou, právě naopak. Tentokrát se ale nejedná o známý ''WOW'' efekt, na který jsme u Apple produktů zvyklí. Apple iPhone 5c možná vypadá jako plastová hračka pro malé děti, uvnitř ale nalezneme starou známou klasiku, která je navíc obohacena o několik novinek. Najde si novinka svůj okruh zájemců, které neodradí ani přemrštěná cenovka?

srovnání cen
Apple iPhone 5C 8GB
Apple iPhone 5C Apple iPhone 5C Apple iPhone 5C Apple iPhone 5C
Apple iPhone 5c na oficiálních fotografiích

Rok 2013 je pro Apple do jisté míry přelomový. Poprvé totiž představil dva mobilní telefony zároveň. Dostalo se samozřejmě na nástupce vlajkové lodi - iPhone 5s, který přinesl hned několik vylepšení oproti původní ''pětce'', asi nejdiskutovanější novinkou je čtečka otisků prstů, hned v závěsu pak z části marketingový tahák v podobě 64-bitového procesoru. Dostalo ale také na ''levnější'' iPhone, o kterém se diskutovalo již mnoho let před jeho oficiálním představením. Nazývali jsme ho různě, iPhone Nano, iPhone Mini... Představy byly jasné: Apple musí představit zařízení, které bude cenově a funkčně konkurovat levnějším androidím zařízením vyšší střední třídy. Skutečnost je ale podstatně odlišná.

Za zapůjčení Apple iPhone 5c děkujeme e-shopu Sunnysoft.cz, kde můžete telefon zakoupit

Nepřehlédněte:

Nakonec jsme se levnějšího iPhone opravdu dočkali, ale již během samotné Keynote Tim Cook rozmetal naše představy cenově dostupnějším a konkurenceschopnějším zařízení na prach. iPhone 5c totiž rozhodně není žádný levný telefon, svoji cenovkou strčí do kapsy špičkové TOP smartphony ostatních výrobců. Hliník se změnil v plast, hardware si novinka zapůjčila od iPhone 5 a toho také zastoupila v prodeji. Kam tedy iPhone 5c zařadit? Na ruce obyčejných lidí je trochu moc barevný, do rukou dětí zase moc drahý. Jaká je tedy cílová skupina lidí? Kdo vlastně chce barevný polykarbonát místo hliníku, skoro žádná vylepšení, a to vše za stejnou cenu?

Apple iPhone 5c – videopohled

kompletní specifikace

Technické parametry Apple iPhone 5c

Konstrukce124,4 × 59,2 × 9 mm, 132 g, konstrukce: klasická
DisplejTFT IPS, 4" (1 136 × 640 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 8 Mpx (3 264 × 2 488), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
ChipsetApple A6, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX543MP3
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB / 16 GB / 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 7 (iOS 10)
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Apple Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 507 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:15 hodin
Dostupnost a cenazáří 2013,

Srovnání Apple iPhone 5, 5c a 5s

Ještě než se pustíme do samotné recenze Apple iPhone 5c, podíváme se na krátké srovnání, ve kterém si porovnáme iPhone 5, 5c a 5s. Jak si můžete povšimnout, změny rozhodně nejsou nijak revoluční, a to ani pokud si srovnáme Apple iPhone 5 a iPhone 5s. Přesvědčit se můžete sami v následující tabulce.

iPhone 5s, 5c a 5
Apple iPhone 5s, 5c a 5 vedle sebe.
Apple iPhone 5 Apple iPhone 5c Apple iPhone 5s
Verze operačního systému iOS7 7.0.2 iOS7 7.0.2 iOS7 7.0.2
Rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 124,4 × 59,2 × 8,97 mm 123,8 × 58,6 × 7,6 mm
Hmotnost 112 gramů 132 gramů 112 gramů
Velikost displeje 4 palce 4 palce 4 palce
Rozlišení displeje 640 × 1 136 640 × 1 136 640 × 1 136
Kapacita baterie 1 440 mAh 1 507 mAh 1 570 mAh
Čip Apple A6 Apple A6 Apple A7 (64-bit)
Čtečka otisků prstů ne ne ano
Paměťové varianty 16/32/64 GB 16/32 GB 16/32/64 GB
Fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
Clonové číslo F2.4 F2.4 F2.2
Přední kamera 1,2 Mpx 1,2 Mpx 1,2 Mpx
Materiál hliník polykarbonát hliník
Barvy černá, bílá žlutá, zelená, modrá, růžová, bílá černá, bílá, zlatá

(nejlepší hodnota, nejhorší hodnota, změna, nová barva, beze změny)

Největším rozdílem je tak právě čtečka otisků prstů a také vylepšený 64-bitový procesor, obě tyto zásadní vylepšení však nabízí pouze iPhone 5s. Další rozdíly jsou pouze minimální, jako třeba mírně zvýšená kapacita baterie v případě iPhonu 5c a 5s oproti iPhonu 5.

Vzhled a obsah balení

Všechny verze iPhonů byly od počátku baleny do tvrzené papírové krabičky, která překvapovala malými rozměry, přesto jste v ní nalezli vše potřebné. Postupem času se půdorysné rozměry krabice dokonce ještě zmenšovaly a Apple tak dokázal, že přemýšlí nejenom nad vzhledem samotných zařízení, ale také nad tak banální věcí, jako je krabice, kterou stejně během chvíle někam uklidíte. iPhone 5c tento trend papírové krabičky mění a přichází s plastovou verzí, tedy tou, jakou můžeme vidět již dlouhá léta u iPodů.

Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c
Základní balení Apple iPhone 5c

Průhledným plastovým průzorem tedy hned vidíte, jaký telefon se uvnitř skrývá. Krabička samotná je opravdu miniaturní, Apple v tomto ohledu dohnal svoje snažení k dokonalosti. Volné místo uvnitř krabičky téměř neexistuje. Hned navrchu naleznete samotný telefon, který je uchycen do speciální plastové objímky, která ho pevně drží na svém místě. Pod ní naleznete nezbytnou dokumentaci, různé uvítací příručky v několika jazycích (podle země, ve které jste telefon zakoupili) a samozřejmě také sponu/jehlu na vyjmutí slotu pro nanoSIM kartu. Pod dokumentací naleznete v přesně odměřených výřezech datový kabel, zástrčku do sítě a samozřejmě také v krabičce schované EarPods sluchátka, která už všichni dobře známe z iPhonu 5. To je vše, žádné nadstandardní příslušenství se (podle očekávání) nekoná.

Design a konstrukce

Co se týče základního pohledu na iPhone 5c, neliší se od iPhone 5 a 5s. Protáhlý design, stejné rozestavění ovládacích prvků, zaoblené hrany, minimalistické pojetí. Co se ovšem změnilo je, jak už všichni dobře víte, provedení zadního krytu. Na ten se tedy speciálně podíváme jako první. Apple iPhone 5c se, co se týče materiálu zadního krytu, vrací o několik let zpět, tedy do doby iPhonu 3G a 3GS. Zadní kryt je opět polykarbonátová skořepina, která navíc může být hned v několika barevných variantách.

Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c
Designová linka je stejná jako u iPhone 5 a 5s

Vybrat si můžete mezi žlutou, zelenou, modrou, bílou a růžovou barevnou variantou. Smutné je, že iPhone 5c nahrazuje iPhone 5 úplně, pokud tedy chcete hliníkové provedení, nezbude vám jiná možnost, než sáhnout po lepším (a také dražším) iPhonu 5s. Na zadním straně dále naleznete čočku vestavěného fotoaparátu, kterou kryje speciální tvrzené minerální sklíčko. Hned vedle něj nalezneme otvor druhého mikrofonu pro potlačení nepříznivých ruchů a ještě o kousek vedle přisvětlovací LED diodu, která napomůže při zhoršených světelných podmínkách a nebo ji můžete použít jako svítilnu. Nechybí samozřejmě ani obligátní zatemněné jablíčko a ve spodní části klasické popisky. Nebudeme znovu rozebírat, proč Apple sáhl po plastových zádech, je to fakt, se kterým se zkrátka musíme smířit.

Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c
Senzory, Home button a šuplíček na nanoSIM kartu v detailu

Podíváme se také na přední stranu. Ta je temně černá, v bílé variantě přední díl iPhone 5c nehledejte. Na přední straně se rozprostírá 4palcový IPS displej, nad kterým nalezneme reproduktor a všechny nezbytné senzory, které naštěstí nejsou díky černé barvě viditelné. Místo si zde našla také sekundární kamera pro videohovory. Pod displejem nalezneme obligátní ''Home button'', který na rozdíl od iPhone 5s neplní žádnou další funkci. Jeho stisk je až neobvykle tuhý, na druhou stanu je stisk díky tomu jistý. To je z přední strany vše, žádné překvapení však nenalezneme ani na bocích telefonu.

Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c
Zadní strana je tvořena polykarbonátovou skořepinou

Na levé straně nalezneme posuvný jezdec pro vypnutí/zapnutí všech zvuků a pod ním rozdělené tlačítko pro regulaci hlasitosti. I tato tlačítka jsou samozřejmě plastová, aby zapadla do celkového konceptu telefonu. Na vrchní straně nalezneme vypínací/uspávací (a znovu plastové) tlačítko displeje. Jeho stisk je stejně jako v případě Home buttonu jistý a poměrně hlasitý. Omylem ho tak určitě nezmáčknete, o což přesně jde. Na pravém boku žádné ovládací prvky nehledejte, naleznete zde pouze malý otvor pro zasunutí dodávané spony. Sponou vycvaknete miniaturní šuplíček pro nanoSIM kartu. Uživatelé, kteří přecházejí od jiného výrobce mobilních telefonů, se tedy nevyhnou ořezání/výměny své stávající SIM karty na tuto nestandardní velikost.

Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c Apple iPhone 5c
Apple iPhone 5c ze všech stran

Všechny ostatní konektory se tak musely vměstnat na spodní stranu. Nalezneme zde jak hlasitý reproduktor, tak také primární mikrofon, proprietární Lightning konektor a také 3,5milimetrový jack konektor pro připojení sluchátek. Rozestavění prvků je tedy klasické. Jelikož je telefon z velké části plastový, zastavíme se ještě u kvality konstrukčního zpracování. iPhone 5c však podle očekávání nezklamal, právě naopak, jedná se o opravdu pevné zařízení. Za celou dobu testování jsme nezaslechli jediný skřípavý, nebo jinak obtěžující zvuk. Je to dáno také vnitřní kovovou kostrou, která boky a všechna další náchylná místa s jistotou zpevňuje. Kvůli ní je ale telefon o poznání (o 21 gramů) těžší, než iPhone 5s nebo 5. Finální hmotnost 132 gramů je ale na dnešní dobu zcela v normě a iPhone 5c je ideálně těžkým telefonem. Telefon můžete mačkat a prohýbat jak chcete, ani se nehne. Starost nám však dělá lesklé provedení zadního polykarbonátového krytu. Během chvíle můžete očekávat vlásečnicové škrábance, které jsou zkrátka daní za hezké lesklé provedení. Ani úchop telefonu není nejjistější, což jsme zmiňovali už v samotném preview telefonu. Snadno tedy hrozí vyklouznutí, jelikož kryt nenabízí žádnou povrchovou úpravou. Opět - je to daň za krásný a čistý design, který Apple zkrátka umí.

Tagy článku: , ,

Související články

Recenze Apple iOS 7: změna k lepšímu nebo horšímu? | vydáno
69
První pohled na Apple iPhone 5c: exploze barev a smíšených pocitů | vydáno
49
iOS 9 oficiálně už dnes. Stahujte od 19:00 pro iPhony i iPady | vydáno
52

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Prodávaj, ale k mému úžasu asi jen 3 druhy, oproti Iphone 5 a 5s, je to víceméně žalostné. O to je to horší, že u nás jsou prakticky k dostaní jen ty s tečkama, a ty se fakt moc nepovedly.... :/ Chtěl jsem si na to sehnat dřevěný obal, který se vyrábí třeba právě na tu 5 nebo 5s, ale bohužel. anonym
Muzu se zeptat,jestli se na nej prodavaji i obaly?:) Karolina chuchvalkova
Dobrý večer, brzy se dočkáte prvních dojmů a následně kompletní recenze včetně komentovaného videopohledu, sledujte nás :) Martin Fajmon
Zdravim,a kdy bude recenze 5S? Thomas
Ak vás sklamala cena, to nevadí. Za menej kúpite 5 a popritom to má rovnaké vnútornosti. Aj päťka urobí dostatočný efekt, určite väčší ako 5C. Maroš
"Pokud se zpráva z nějakého důvodu nepodaří odeslat jako iMessage (například nedostupná síť operátora), zpráva se odešle jako klasická SMS.." -> trošku fail, ne? :-) Jinak, mám 4S a plánuji přejít, ovšem 5C mě totálně zklamalo a jít opět do starší pětky taky není ideální. Takže holt budu muset začít držet dietu a přišetřit na 5S.. :-D Tomáš Hochmuth
Ps: ze je iphone predrazeny je pravda na druhou stranu samsung nebo sony na tom neni o moc lepe, staci se podivat napriklad na Xaomi, stejny HW, cena o malo vetsi nez jedna polovina. hulibrkdva
Hadate se porad dokola. iOS je pro zpoustu lidi dobry, geek si koupi android, kdo je chudy, koupi si android, kdo chce ultimatni hardware, koupi si android (64bit procesor je sice fajn ale 1gb je na nej malo-slova Qualkomu). iOS jsem mel ale chci se odlisit ne mit stejne prostredi jako ostatni, max jina tapeta a kdyz jsem videl jak jsou lide stastni z novinek v iOS7 co mam na svem mobilu hodne prez rok tak nevim zda je tak super. U nas ma iphone kazdy a Note2 rozhodne neni spatny telefon. Lagy neznam. Pri nenhorsim si stahnu ROOT cleaner a sem vpohode. Kdo s tim neumi ci si koupi telefon za 5000 tak at se nedivi ze to nefunguje jak ma. hulibrkdva
To bych neřek, že ti co si ho nemůžou dovolit, ani nějaký ovce, ale dost mi vadí když někdo dělá chytrýho o něčem co nikdy nezkusil a jen mele. Já s ním souhlasím, že to je předražený a hodně. Jsem s iOS spokojenej víc než s woknama a androidem, protože jsem je měl jak soukromě a mám i těď firemně a mám práci takovou, že mam telefon pořád u ucha. Tím jsem neřekl, že jsou špatné, ale mě nevyhovujou. Našetřil jsem si na to a vážim si toho a o to víc, když na 99,9% vím, že se na to můžu spolehnout. Ladislav Boura
Přesně. iPhone je jeden z nejlepších telefonů, takhle kecaj ti co si ho nemůžou dovolit, WPovce a Androidovce... hatred

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 32 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

8Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.