Apple iPhone 5c
recenze

Apple iPhone 5c

Hravý napohled, dravý uvnitř

Apple telefony vždy vzbuzovaly náležitý rozruch a iPhone 5c není žádnou výjimkou, právě naopak. Tentokrát se ale nejedná o známý ''WOW'' efekt, na který jsme u Apple produktů zvyklí. Apple iPhone 5c možná vypadá jako plastová hračka pro malé děti, uvnitř ale nalezneme starou známou klasiku, která je navíc obohacena o několik novinek. Najde si novinka svůj okruh zájemců, které neodradí ani přemrštěná cenovka?

Rok 2013 je pro Apple do jisté míry přelomový. Poprvé totiž představil dva mobilní telefony zároveň. Dostalo se samozřejmě na nástupce vlajkové lodi - iPhone 5s, který přinesl hned několik vylepšení oproti původní ''pětce'', asi nejdiskutovanější novinkou je čtečka otisků prstů, hned v závěsu pak z části marketingový tahák v podobě 64-bitového procesoru. Dostalo ale také na ''levnější'' iPhone, o kterém se diskutovalo již mnoho let před jeho oficiálním představením. Nazývali jsme ho různě, iPhone Nano, iPhone Mini... Představy byly jasné: Apple musí představit zařízení, které bude cenově a funkčně konkurovat levnějším androidím zařízením vyšší střední třídy. Skutečnost je ale podstatně odlišná.

Za zapůjčení Apple iPhone 5c děkujeme e-shopu Sunnysoft.cz, kde můžete telefon zakoupit

Apple iPhone 5c na oficiálních fotografiích

Nepřehlédněte:

Nakonec jsme se levnějšího iPhone opravdu dočkali, ale již během samotné Keynote Tim Cook rozmetal naše představy cenově dostupnějším a konkurenceschopnějším zařízení na prach. iPhone 5c totiž rozhodně není žádný levný telefon, svoji cenovkou strčí do kapsy špičkové TOP smartphony ostatních výrobců. Hliník se změnil v plast, hardware si novinka zapůjčila od iPhone 5 a toho také zastoupila v prodeji. Kam tedy iPhone 5c zařadit? Na ruce obyčejných lidí je trochu moc barevný, do rukou dětí zase moc drahý. Jaká je tedy cílová skupina lidí? Kdo vlastně chce barevný polykarbonát místo hliníku, skoro žádná vylepšení, a to vše za stejnou cenu?

Apple iPhone 5c – videopohled

Technické parametry Apple iPhone 5c

Kompletní specifikace
Konstrukce124,4 × 59,2 × 9 mm, 132 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4" (1 136 × 640 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 488), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetApple A6, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX543MP3
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB / 16 GB / 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 10
Akumulátor1 507 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:15 hodin
Dostupnostzáří 2013,

Srovnání Apple iPhone 5, 5c a 5s

Ještě než se pustíme do samotné recenze Apple iPhone 5c, podíváme se na krátké srovnání, ve kterém si porovnáme iPhone 5, 5c a 5s. Jak si můžete povšimnout, změny rozhodně nejsou nijak revoluční, a to ani pokud si srovnáme Apple iPhone 5 a iPhone 5s. Přesvědčit se můžete sami v následující tabulce.
Apple iPhone 5s, 5c a 5 vedle sebe.
Apple iPhone 5 Apple iPhone 5c Apple iPhone 5s
Verze operačního systému iOS7 7.0.2 iOS7 7.0.2 iOS7 7.0.2
Rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 124,4 × 59,2 × 8,97 mm 123,8 × 58,6 × 7,6 mm
Hmotnost 112 gramů 132 gramů 112 gramů
Velikost displeje 4 palce 4 palce 4 palce
Rozlišení displeje 640 × 1 136 640 × 1 136 640 × 1 136
Kapacita baterie 1 440 mAh 1 507 mAh 1 570 mAh
Čip Apple A6 Apple A6 Apple A7 (64-bit)
Čtečka otisků prstů ne ne ano
Paměťové varianty 16/32/64 GB 16/32 GB 16/32/64 GB
Fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
Clonové číslo F2.4 F2.4 F2.2
Přední kamera 1,2 Mpx 1,2 Mpx 1,2 Mpx
Materiál hliník polykarbonát hliník
Barvy černá, bílá žlutá, zelená, modrá, růžová, bílá černá, bílá, zlatá

(nejlepší hodnota, nejhorší hodnota, změna, nová barva, beze změny)

Největším rozdílem je tak právě čtečka otisků prstů a také vylepšený 64-bitový procesor, obě tyto zásadní vylepšení však nabízí pouze iPhone 5s. Další rozdíly jsou pouze minimální, jako třeba mírně zvýšená kapacita baterie v případě iPhonu 5c a 5s oproti iPhonu 5.

Vzhled a obsah balení

Všechny verze iPhonů byly od počátku baleny do tvrzené papírové krabičky, která překvapovala malými rozměry, přesto jste v ní nalezli vše potřebné. Postupem času se půdorysné rozměry krabice dokonce ještě zmenšovaly a Apple tak dokázal, že přemýšlí nejenom nad vzhledem samotných zařízení, ale také nad tak banální věcí, jako je krabice, kterou stejně během chvíle někam uklidíte. iPhone 5c tento trend papírové krabičky mění a přichází s plastovou verzí, tedy tou, jakou můžeme vidět již dlouhá léta u iPodů.

Základní balení Apple iPhone 5c

Průhledným plastovým průzorem tedy hned vidíte, jaký telefon se uvnitř skrývá. Krabička samotná je opravdu miniaturní, Apple v tomto ohledu dohnal svoje snažení k dokonalosti. Volné místo uvnitř krabičky téměř neexistuje. Hned navrchu naleznete samotný telefon, který je uchycen do speciální plastové objímky, která ho pevně drží na svém místě. Pod ní naleznete nezbytnou dokumentaci, různé uvítací příručky v několika jazycích (podle země, ve které jste telefon zakoupili) a samozřejmě také sponu/jehlu na vyjmutí slotu pro nanoSIM kartu. Pod dokumentací naleznete v přesně odměřených výřezech datový kabel, zástrčku do sítě a samozřejmě také v krabičce schované EarPods sluchátka, která už všichni dobře známe z iPhonu 5. To je vše, žádné nadstandardní příslušenství se (podle očekávání) nekoná.

Design a konstrukce

Co se týče základního pohledu na iPhone 5c, neliší se od iPhone 5 a 5s. Protáhlý design, stejné rozestavění ovládacích prvků, zaoblené hrany, minimalistické pojetí. Co se ovšem změnilo je, jak už všichni dobře víte, provedení zadního krytu. Na ten se tedy speciálně podíváme jako první. Apple iPhone 5c se, co se týče materiálu zadního krytu, vrací o několik let zpět, tedy do doby iPhonu 3G a 3GS. Zadní kryt je opět polykarbonátová skořepina, která navíc může být hned v několika barevných variantách.

Designová linka je stejná jako u iPhone 5 a 5s

Vybrat si můžete mezi žlutou, zelenou, modrou, bílou a růžovou barevnou variantou. Smutné je, že iPhone 5c nahrazuje iPhone 5 úplně, pokud tedy chcete hliníkové provedení, nezbude vám jiná možnost, než sáhnout po lepším (a také dražším) iPhonu 5s. Na zadním straně dále naleznete čočku vestavěného fotoaparátu, kterou kryje speciální tvrzené minerální sklíčko. Hned vedle něj nalezneme otvor druhého mikrofonu pro potlačení nepříznivých ruchů a ještě o kousek vedle přisvětlovací LED diodu, která napomůže při zhoršených světelných podmínkách a nebo ji můžete použít jako svítilnu. Nechybí samozřejmě ani obligátní zatemněné jablíčko a ve spodní části klasické popisky. Nebudeme znovu rozebírat, proč Apple sáhl po plastových zádech, je to fakt, se kterým se zkrátka musíme smířit.

Senzory, Home button a šuplíček na nanoSIM kartu v detailu

Podíváme se také na přední stranu. Ta je temně černá, v bílé variantě přední díl iPhone 5c nehledejte. Na přední straně se rozprostírá 4palcový IPS displej, nad kterým nalezneme reproduktor a všechny nezbytné senzory, které naštěstí nejsou díky černé barvě viditelné. Místo si zde našla také sekundární kamera pro videohovory. Pod displejem nalezneme obligátní ''Home button'', který na rozdíl od iPhone 5s neplní žádnou další funkci. Jeho stisk je až neobvykle tuhý, na druhou stanu je stisk díky tomu jistý. To je z přední strany vše, žádné překvapení však nenalezneme ani na bocích telefonu.

Zadní strana je tvořena polykarbonátovou skořepinou

Na levé straně nalezneme posuvný jezdec pro vypnutí/zapnutí všech zvuků a pod ním rozdělené tlačítko pro regulaci hlasitosti. I tato tlačítka jsou samozřejmě plastová, aby zapadla do celkového konceptu telefonu. Na vrchní straně nalezneme vypínací/uspávací (a znovu plastové) tlačítko displeje. Jeho stisk je stejně jako v případě Home buttonu jistý a poměrně hlasitý. Omylem ho tak určitě nezmáčknete, o což přesně jde. Na pravém boku žádné ovládací prvky nehledejte, naleznete zde pouze malý otvor pro zasunutí dodávané spony. Sponou vycvaknete miniaturní šuplíček pro nanoSIM kartu. Uživatelé, kteří přecházejí od jiného výrobce mobilních telefonů, se tedy nevyhnou ořezání/výměny své stávající SIM karty na tuto nestandardní velikost.

Apple iPhone 5c ze všech stran

Všechny ostatní konektory se tak musely vměstnat na spodní stranu. Nalezneme zde jak hlasitý reproduktor, tak také primární mikrofon, proprietární Lightning konektor a také 3,5milimetrový jack konektor pro připojení sluchátek. Rozestavění prvků je tedy klasické. Jelikož je telefon z velké části plastový, zastavíme se ještě u kvality konstrukčního zpracování. iPhone 5c však podle očekávání nezklamal, právě naopak, jedná se o opravdu pevné zařízení. Za celou dobu testování jsme nezaslechli jediný skřípavý, nebo jinak obtěžující zvuk. Je to dáno také vnitřní kovovou kostrou, která boky a všechna další náchylná místa s jistotou zpevňuje. Kvůli ní je ale telefon o poznání (o 21 gramů) těžší, než iPhone 5s nebo 5. Finální hmotnost 132 gramů je ale na dnešní dobu zcela v normě a iPhone 5c je ideálně těžkým telefonem. Telefon můžete mačkat a prohýbat jak chcete, ani se nehne. Starost nám však dělá lesklé provedení zadního polykarbonátového krytu. Během chvíle můžete očekávat vlásečnicové škrábance, které jsou zkrátka daní za hezké lesklé provedení. Ani úchop telefonu není nejjistější, což jsme zmiňovali už v samotném preview telefonu. Snadno tedy hrozí vyklouznutí, jelikož kryt nenabízí žádnou povrchovou úpravou. Opět - je to daň za krásný a čistý design, který Apple zkrátka umí.

Diskuze ke článku
Petr
Tentokrát se ale nejedná o známý ''WOW'' efekt, na který jsme u Apple produktů zvyklý.

Nemělo by být na konci zvyklí? :)
Marek
Pro ty, kteří se stále rozhodují zda koupit recenzovaný smartphone iPhone 5c nebo raději starší a osvědčený model iPhone 5 - mohou vzájemně porovnat oba mobilní telefony z pohledu technických specifikací včetně známých kladů a záporů na http://mobilni-telefony.megaduel.cz/porovnani-apple-iphone-5c-vs-apple-iphone-5.htm Nicméně osobně považuji model 5c jako chybný krok stranou, zvlášť když jeho cena je postavena tam kde je... Postavit jeho cenu mezi střední řadu Lumií, myslím, že by se na telefon pohlíželo zcela jinak.
Pepa
Apple iOS (iPhone) podíl na celovětovém trhu 2011 - 20,6%, 2012 - 16,6%, 2013 13,2%. (IDC)
Lukas
Co to máte prosím vás na té 925 za počasí?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze