mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Podle Ericssonu už smartphony nemusí být do 5 let potřeba

autor:
, vydáno:

Přijímání nových technologií je mnohem rychlejší, než kdy dříve, a masový trh se velmi rychle adaptuje na novinky. Studie Ericsson ConsumerLab představila 10 žhavých spotřebitelských trendů v roce 2016 a následujících letech. V podstatě se ale nejedná o nic nového: věci se stanou chytřejší a my na nich závislejší.

Report zahrnuje širokou škálu spotřebitelských názorů a reprezentuje 1,1 miliardy lidí napříč 24 zeměmi. 80 % jeho respondentů připouští, že internet je nedílnou součástí jejich života, což vede k tzv. efektu stylu života na síti. Umělá inteligence brzy nabídne jiné způsoby interakce objektů než jen prostřednictvím displejů chytrých telefonů. Jeden ze dvou uživatelů si myslí, že smartphony se mohou stát minulostí již v horizontu příštích 5 let.

A jaké jsou další spotřebitelksé trendy pro následující rok?

  1. Efekt stylu života na síti. Internet se stal nedílnou součástí našeho života. Celkem 4 z 5 uživatelů zažívají tzv. efekt stylu života na síti, jehož princip vysvětluje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson: „Trvalo téměř čtvrt století, než televize začala být používána čtvrtinou populace, u počítačů to bylo 16 let, 13 let u telefonů a pouze 7 let u webu. Pro síťové technologie a online služby platí, že čím lepší je služba pro ty, kteří ji již využívají, tím více a rychleji se rozšiřuje její poslední verze.
  2. Streamingová generace. Teenageři jsou věkovou skupinou uživatelů, která nejvíce sleduje obsah na YouTube. Celkem 46 % uživatelů mezi 16 a 19 lety stráví na YouTube každý den hodinu nebo více.
  3. Konec smartphonů do 5 let. Umělá inteligence umožní interakci mezi objekty bez potřeby obrazovky. Jeden ze dvou uživatelů si myslí, že smartphony se mohou stát do 5 let věcí minulosti. Celkem 85 % si potom myslí, že velký potenciál má nositelná elektronika.
  4. Virtuální nebo skutečné? V následujících letech bude vzrůstat důležitost vizuálních informací a virtuální reality. Na popularitě bude také nabývat využití 3D tisku. Respondenti se shodují na tom, že by si rádi tiskli objekty do domácnosti nebo hračky pro děti. Celkem 44 % si chce dokonce tisknout jídlo.
  5. Chytré domy. Celkem 55 % uživatelů věří, že do 5 let se internet věcí výrazně rozšíří i ve stavebnictví a sympatizují s myšlenkou senzorů integrovaných do cihel použitých při výstavbě domů. Senzory by měly být schopné monitorovat stavební chyby, únik vody či problémy s elektřinou. Až 54 % dotázaných se také zajímá o senzory, které by dokázaly optimalizovat kvalitu vzduchu uvnitř budov.
  6. Efektivní cestování. Kvůli vzrůstající urbanizaci naroste i objem dopravy. Týdně strávíme dojížděním až o 20 % více času než volnočasovými aktivitami. Budoucnost cestování a dojíždění proto nebude spočívat pouze v tom dostat člověka z bodu A do bodu B, ale bude převážně o smysluplném využití času stráveného na cestách. Celkem 86 % dotázaných se shoduje na tom, že by rádo využilo personalizované služby usnadňující a zefektivňující dojíždění.
  7. Nouzový chat. V krizových situacích lidé budou čím dál více využívat sociální média. Až 62 % uživatelů se zajímá o aplikace, které mohou využít v případě nouze, nebezpečí nebo katastrofy.
  8. Implantovaná zařízení. Další generace technologií monitorujících zdravotní stav bude nejen nositelná elektronika, ale také zařízení implantovaná přímo do našich těl. Až 8 z 10 uživatelů by rádo využilo technologie ke zlepšení kognitivních schopností jako vidění, paměť či sluch.
  9. Útoky hackerů. Většina dotázaných věří, že útoky hackerů a šíření počítačových virů bude nadále problémem. Celkem 43 % dotázaných si myslí, že během příštích 3 let budeme muset při připojení na internet prokázat svoji totožnost.
  10. Občanští novináři. Dvě třetiny respondentů sdílí mnohem více informací než kdykoliv v minulosti a domnívají se, že tento fakt zvyšuje jejich vliv na společnost. Více než třetina věří, že online sdílení informací o korupčním jednání určité organizace má mnohem větší vliv než nahlášení na policii.

Zdroje: ericsson.com

Tagy článku:

Související články

Retro: Ericsson GA628 – předchůdce populárních modelů | vydáno
6
Mohly by nositelnosti nahradit mobily? Podle Ericssonu ano | vydáno
13
Ericsson slaví 140 let, jen málo firem tak ovlivnilo mobilní svět | vydáno
4

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Svet se stava cim dal vice zvraceny. Pripravte se brzy na soudny den. Kuki
smartphony skončí a státní rozhlas bude vysílat na středních a dlouhých vlnách dál :D a co rozhlas?
Displeje možná ohebné jsou, ale baterky a čipy skutečně ne. A i kdyby ohebný - pořád by to byl smartphone. Filip
Co asi vždyť dnes už máš kvalitní hodinky které fungují nezávisle na telefonu, tak je odpověď jasná a pak už jsem viděl koncepty to co už dlouho předpovídám a to telefon, který bude tak ohebný aby byl jak velký náramek, který když budeš chtít, tak zase roztáhneš na plocho a máš z něj velký displej. Cesta je jasná, klasickému mobilu dávám, ale spíš ještě tak deset let než bude jen vzpomínkou na minulost. Teofilix
... pod to bych se podepsal. Osobně dělám v IT a mám toho v práci dost. Mimo práci se tak snažím technologiím trochu vyhýbat a odpočinout si od nich. Dům inteligentní nechci. Auto nemohu hodnotit, ale části lidí ty novoty berou radost z jízdy. Pokud lidé nabydou pocitu, že je technologie spíš otravují a zasahují do života, začnou je bojkotovat. Pítrsan
Nikdo neví jaká bude společnost za 5-10 let. Taky se může začít zvyšovat nedůvěra v technologii (ať už kvůli hackerům, nebo špiclování/restrikcím státu) a vývoj bude pomalejší. Jaká bude důvěra třeba v chytrou ledničku nebo autonomní auto, to se neodvažuju odhadnout. ICE
:D Mám z toho podobný pocit. Martin Mach
"Myslím si, že do pěti let nebude Smartphonů potřeba." "Aha, proč? Co je nahradí?" "To nevím, ale umělá inteligence dělá pokroky." To působí jako vpravdě erudovaný názor, který je třeba brát skutečně vážně. Filip
... a nebo za 8 :-) Pítrsan
Omyl. MS je jeden z nestarsich vyrobcu mobilnich OS:) I presto je v takove mizerii v jake je. Ano Windows je zdaleka najpoužívanejší počítačový OS, vetsina lidi ani nema paru ze existuji na PC i jine systemy, i presto WP vubec nelaka, to mi prijde jako hodne velky neuspech. Kdyby to byla nejaka mala garazova firma, nebo treba Jolla nebo Canonical s Ubuntu, a meli by takovy podil jako WP, tak by dalo mluvit o uspechu jarda

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 19 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

Android aplikace týdne: Simple Control
vydáno |
Michal Šrajer
| článek
Trojice ovládacích tlačítek pod displej patří k Androidu stejně jako ikonický zelený robot. Spoustě lidí vyhovuje čistě softwarová verze těchto tlačítek, ale ne každý telefon je nabízí. Pokud jste jedním z těchto lidí či si jen chcete usnadnit ovládání většího zařízení, máme pro vás dnes aplikaci, která by mohla zaujmout.