Plošný zákaz mobilů ve školách? T-Mobile přináší překvapivá zjištění

1
Plošný zákaz mobilů ve školách? T-Mobile přináší překvapivá zjištění
  • T-Mobile provedl průzkum mezi 525 rodiči dětí ve věku 6 až 18 let z celé ČR
  • Z něho vyplývá, že dvě třetiny českých rodičů se přiklání k tomu, aby se v Česku po vzoru Francie a dalších evropských zemí zavedl plošný zákaz používání mobilních telefonů během celého času, který žáci tráví ve škole
  • Mezi učiteli je počet příznivců a odpůrců používání mobilů ve školách vyrovnaný

Začátkem školního roku začíná být znovu aktuální diskuze o používání mobilních telefonů ve školách. Většina českých dětí dostane svůj první telefon právě s nástupem do první třídy. Jak to vypadá s používáním mobilů ve školách? Mají školy motivovat učitele, aby se svými žáky mobily a internet ve vyučování aktivně využívali? Nebo mobily v hodinách ruší a brání učení? Společnost T-Mobile provedla na toto téma na konci srpna průzkum mezi rodiči a učiteli a výsledky byly poměrně překvapivé. Zatímco většina rodičů se jasně vyslovila pro větší omezení mobilů ve škole, učitelé tak jednoznačný názor nemají – minimálně třetina oslovených dokonce v hodinách aktivně používá internet v mobilu k výuce.

Rodiče mobily ve školách nechtějí

Z výsledků průzkumu, který pro T-Mobile uskutečnila agentura IPSOS mezi 525 rodiči dětí ve věku 6 až 18 let z celé ČR, vyplývá, že dvě třetiny českých rodičů se přiklání k tomu, aby se v Česku po vzoru Francie a dalších evropských zemí zavedl plošný zákaz používání mobilních telefonů během celého času, který žáci tráví ve škole. Mají za to, že mobily rozptylují děti od výuky, a zejména starší žáci je mohou zneužít při testech. Mnoha rodičům také vadí fakt, že se děti navzájem trumfují, které má lepší mobil, což může vést k šikaně či zvětšování sociálních rozdílů. Od tohoto září například k plošnému zákazu ve školách přistoupila Francie. Tamní poslanci odhlasovali zákaz používání mobilů, tabletů a chytrých hodinek ve škole během celého dne. Používání mobilů se omezuje ve Skandinávii; na druhém stupni základních škol chce mobily zakázat také Velká Británie.

Naopak mladší rodiče v Česku jsou ale k používání mobilních telefonů benevolentnější. Jejich argumentem je to, že mobily či tablety jsou běžnou součástí dnešní doby, děti je používají přirozeně a škola by je měla připravovat na život i po této stránce. S tím souhlasí i odborník na vzdělávání Bohumil Kartous z informačního centra o vzdělávání EDUin „Zákaz či omezení používání chytrých telefonů ve výuce je odrazem bezradnosti dospělých, jak smysluplně integrovat digitální technologie do výchovy a vzdělávání. Spíš je to zametení problému pod koberec. Moderní technologie významně ovlivňují život lidí a společnosti a školy by se měly snažit najít řešení, jak je správně do výuky zapojovat.

Mladší učitelé využívají pravidelně při výuce internet

Mezi učiteli je počet příznivců a odpůrců používání mobilů ve školách vyrovnaný. Takřka všichni dotázaní učitelé se shodují, že používání mobilů ve školách je velmi výrazným fenoménem posledních let. Někteří učitelé se snaží mobilní telefony a internet integrovat do vyučování, jiní vnímají spíše problematické důsledky mobilů. Zatímco plošný zákaz mobilů si přejí zejména starší učitelé, většina vyučujících do 35 let vidí v internetu a mobilních telefonech pomocníky pro výuku. Internet používají aktivně pro práci s žáky tři čtvrtiny učitelů. Alespoň třetina jich zadává úkoly a projekty tak, aby při nich žáci využívali svoje mobilní telefony. Dalších zhruba 40 % vyučujících internet při hodinách využívá, ale žáci své mobily musí mít během výuky schované. Nejčastěji se pak internet v mobilech používá jako rychlý slovník pro výuku cizích jazyků, jako zdroj informací či pro využití interaktivních aplikací.

Naopak zhruba čtvrtina učitelů vnímá jako problém používání mobilů o přestávkách. Podle nich řada žáků tráví s mobilem v ruce takřka veškerý čas o přestávkách, což má za následek špatnou připravenost na výuku i zhoršenou komunikaci mezi spolužáky, kteří se díky mobilům zavírají do vlastního světa. Téměř všichni dotazovaní učitelé se shodují, že je potřeba pro používání mobilů stanovit konkrétní pravidla a ta vyžadovat. Pouze třetina dotazovaných uvedla, že má jejich škola nastavena funkční pravidla pro používání mobilů, podle většiny jsou pravidla sice oficiálně daná, ale nedaří se je dodržovat.

Mobily jako součást moderní výuky? Ano, s mírou

Mobily a tablety používají současní studenti a žáci od útlého dětství. České školy by se měly snažit toho využít, a ne proti tomu bojovat. K dispozici je například řada zajímavých aplikací, díky nimž se žáci seznámí s informacemi třeba z fyziky, chemie či historie mnohem efektivněji, než memorováním z učebnic,“ komentuje výsledky výzkumu Martina Kemrová, senior manažerka firemní komunikace T-Mobile, a dodává: „Pokud bychom přistoupili na myšlenku, že není tak úplně zásadní nosit v hlavě seznamy letopočtů, jmen či definic, ale že stačí vědět, kde je najít, mohli by se studenti věnovat mnohem důležitější činnosti – hledání souvislostí. Nicméně je samozřejmé, že škola může a má využívání mobilních zařízení regulovat ku prospěchu výuky.

Diskuze ke článku
Tom
Hezký marketing T-Mobilu na koupení mobilu prvňákovi. Bohužel, ale většina žáků nedostane svůj telefon v první třídě. Například u nás ve třídě, jej nemá žádný.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze