Oppo představilo novou generaci bezpečnějšího a chytřejšího bleskového nabíjení

1
Oppo představilo novou generaci bezpečnějšího a chytřejšího bleskového nabíjení
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Oppo požádalo již o více než 3 000 patentů týkajících se rychlého nabíjení
  • Přečtěte si, které technologie a inovace rychlé nabíjení využívá

Oppo představilo během konference Oppo Flash Charge Open Day nejnovější úspěchy dlouholetého výzkumu technologie rychlého nabíjení a vývoje vlastního technologického řešení Flash Charge. „Vývoj technologie VOOC Flash Charge společnosti Oppo je založen na inovacích celého systému rychlého nabíjení, který zahrnuje nabíjecí adaptér, nabíjecí kabel, PMIC, baterii a další součásti,“ řekl Jeff Zhang, vedoucí vědecký pracovník Oppo VOOC Flash Charge.

Nová vylepšení a inovace zajišťující bezpečnější nabíjení

Oppo při vývoji technologie Flash Charge klade důraz na efektivitu a bezpečnost. Na základě této koncepce zavedla společnost pětinásobný systém bezpečnostní ochrany pro zvýšení bezpečnosti technologie VOOC Flash Charge a zkoumá, jak lze využít nové materiály, algoritmy umělé inteligence, architektury nabíjení a ostatní faktory k dalším inovacím:

  • Pojistka s nižší impedancí: Pojistka obsažená v pětinásobném bezpečnostním ochranném systému Flash Charge je schopna nabíjení okamžitě přerušit v případě přetížení elektrickým proudem nebo jiné abnormality a ochrání baterii tím, že ji fyzicky izoluje od přívodu elektřiny. Modernizovaná konstrukce pojistky má nižší vnitřní odpor a lepší výkon, což pomáhá dále zvyšovat bezpečnost nabíjecího systému.
  • Spínače z nitridu galia (GaN): Společnost Oppo poprvé použila ve svých chytrých telefonech spínače typu GaN. Tyto spínače jsou nejen schopny na menší ploše dosáhnout stejných funkcí jako tradiční křemíkové spínače typu MOSFET, čímž se zmenšuje potřebný prostor, ale jejich nízká impedance a provoz při vysokém napětí pomáhá také snížit produkci tepla a zlepšit účinnost nabíjení i spolehlivost.
  • Vnitřní sériová dvoučlánková konstrukce: Sériová dvoučlánková konstrukce baterie umožňuje dodávat stejný výkon při současném snížení elektrického proudu a nižší tvorbě tepla. Vnitřní sériová dvoučlánková konstrukce posouvá tuto koncepci o krok dále, když kombinuje tyto dva bateriové články v jedné konstrukci, takže zabírají méně místa, a přitom poskytují stejný bezpečnostní výkon. Nová konstrukce umožňuje zvýšit kapacitu baterie nejméně o 5 % při zachování stejné velikosti.
  • Čip pro detekci bezpečnosti baterie: Proprietární čip pro detekci bezpečnosti baterie, s vestavěnými algoritmy umělé inteligence, vyvinutý společností Oppo, dokáže rozpoznáním poklesu napětí v reálném čase na základě řady scénářů zjistit, zda došlo k vnějšímu poškození baterie, a podle toho jednat. Pokud se předpokládá, že je pokles napětí způsoben poškozením baterie, telefon uživatele varuje a spustí další bezpečnostní opatření, aby zabránil možnému ohrožení.
  • Kompozitní sběrač proudu: Společnost Oppo vyvinula bezpečnou baterii s kompozitní strukturou, která je vybavena zcela novým kompozitním sběračem proudu. Baterie využívá nový kompozitní materiál vložený mezi dvě hliníkové vrstvy, který nahrazuje typickou konstrukci pouze z hliníku, používanou u jiných baterií. Tato „sendvičová“ struktura je navíc potažena dalším ochranným materiálem, který tvoří pětivrstvou kompozitní strukturu sběrače proudu. Tím se zvyšuje bezpečnost baterie, která je chráněná před zkratem způsobeným vnějším poškozením. Testy v laboratoři společnosti Oppo ukázaly, že nová baterie prošla testy probodnutí i nárazu se 100% úspěšností, aniž by to bylo na úkor jejího výkonu.

Optimalizace rychlosti a životnosti baterie pro dosažení dokonalé rovnováhy

Oppo během akce představilo také novou technologii inteligentního nabíjení, která je navržena tak, aby udržovala rychlost nabíjení v co nejbezpečnějším rozsahu, a upravuje nabíjecí proud na základě inteligentní detekce různých scénářů nabíjení. To může také pomoci snížit výskyt neobvyklého stárnutí baterie, což uživatelům umožní užívat si optimální životnost baterie po delší dobu.

Technologie inteligentního nabíjení je schopna zajistit znatelné zlepšení více aspektů výkonu baterie, včetně:

  • Delší životnosti baterie: Při zajištění rychlosti 65 W SuperVOOC nabíjení a plného nabití/vybití baterie je technologie schopna udržet kapacitu baterie na 80 % její původní kapacity i po 1 500 nabíjecích cyklech.
  • Vyšší rychlost nabíjení ve specifických scénářích: Rychlost nabíjení lze zvýšit podle konkrétních situací na základě okamžitého maximálního výkonu, který může baterie v daném okamžiku bezpečně přijmout. V případě nabíjení 65 W SuperVOOC je možné zvýšit jeho rychlost přibližně o 20 %, což umožňuje v případě potřeby plně nabít 4 500mAh baterii za 30 minut.
  • Vyvážení rychlosti nabíjení a teploty telefonu: Technologie dokáže inteligentně najít nejlepší rovnováhu mezi optimálním nabíjecím proudem a souvisejícím zvýšením teploty při různých scénářích používání. Výsledkem je, že mohou uživatelé ovládat svůj telefon i při bleskovém nabíjení bez jakéhokoli nepohodlí.

Kromě toho, že se společnost Oppo snaží zajistit co nejbezpečnější a nejchytřejší nabíjení VOOC Flash Charge, zkoumá také způsoby, jak optimalizovat technologii rychlého nabíjení v extrémnějších situacích. Například může být obtížné nabíjet lithium-iontovou baterii ve velmi chladném prostředí, kde nucení baterie k nabíjení může dokonce způsobit její zkrat. Řešení společnosti Oppo pro nabíjení při velmi nízkých teplotách využívá inteligentní algoritmy, které určují optimální teplotu nabíjení baterie a zvyšují teplotu před zahájením nabíjení. Výsledky testů ukazují, že baterie je schopna zvýšit teplotu z -20 ℃ na 10 ℃ během pouhých desítek sekund, což umožňuje normální nabíjení baterie.

Oppo požádalo již o více než 3 000 patentů týkajících se rychlého nabíjení.

Od uvedení VOOC Flash Charge v roce 2014 jsou bezpečnost, efektivita a snadné používání třemi hlavními oblastmi, které přispívají k výzkumu a vývoji společnosti Oppo v oblasti baterií a nabíjecích technologií. K 30. červnu 2021 již společnost Oppo požádala o více než 3 000 patentů týkajících se technologie rychlého nabíjení.

V roce 2021 zahájila společnost Oppo svůj nový projekt The Flash Initiative, který přináší její patentovanou technologii VOOC do automobilů, veřejných prostor a čipů uvnitř nejrůznějších zařízení.