Mobilní telefony LG: současnost a budoucnost

5

Zřejmě vám neuniklo, že i přes vcelku zajímavé telefony se mobilní divize LG potápí ve velkých problémech. V rámci včerejší tiskové konference za účelem uvedení modelů Optimus Hub a Sol, padlo i několik slov o tom, jakým směrem se chce LG ubírat v následujícím roce.

Rok 2011

Letošní, pomalu končící rok byl pro LG jistě důležitý. Stačí se podívat, s jakými telefony přišlo. Dokázalo na světový trh přinést první dvoujádrový telefon. Stejné mety dosáhlo i na poli 3D telefonů. Perfektně se prodával model střední třídy Optimus One, který se stal největším hitem řady Optimus. Velmi dobře se dařilo také stylovému Optimus Black s NOVA displejem. Proč jsou tedy výsledky LG tak bídné?

LG Optimus One - nejúspěšnější z řady Optimus

TIP! Recenze LG Optimus One – Skvělá trefa do černého

Nebudu zde opět házet čísly, které stejně mnohdy nic neřeknou a rovnou se zaměřím na zřejmě nejpalčivější problémy. Tím prvním je bezpochyby softwarová podpora letošních produktů. Zatímco loni LG přineslo Android 2.2 Froyo včas, s aktualizací na 2.3 Gingerbread tomu je (bylo) přesně naopak. Zejména majitelé špičkových modelů dostali mnoho slibů. Vždy ale zůstalo jen u nich. LG tak muselo své high-end přístroje začít zlevňovat, čímž na nich ale logicky méně vydělávalo. Ani nízká cenovka však nezaručila, že zákazníci sáhnou právě po modelu LG. Ze všech stran se totiž valila kritika o nezájmu výrobce telefony aktualizovat.

LG Optimus 2X - první dvoujádrový telefon na světě

TIP! Recenze LG Optimus 2X – Dvoujádrový velikán

Až nyní probíhají aktualizace modelů Optimus 2X a 3D. Další by měly následovat do konce roku 2011. Mohli bychom říci, pozdě ale přeci. Samozřejmě by to byla pravda, ale letošní modely a jejich úspěch už to moc nezachrání. Moc dobře je si toho vědomo i LG a spíše se zaměřuje na modelovou řadu 2012.

LG Optimus 3D - první 3D telefon na světě

TIP! Recenze LG Optimus 3D – řekněte WOW!

Nemusíte se však obávat, že by LG udělalo jednu aktualizaci a zase se na rok odebralo k zimnímu spánku. Naštěstí už byl potvrzen update na Ice Cream Sandwich pro Optimus 2X. Podobné podpory se velmi pravděpodobně dočká i Optimus 3D, Black a možná i Sol.

A právě model Optimus Sol, společně s levnějším Optimusem Hub, byl včera v Praze oficiálně představen pro Českou republiku a uveden do prodeje. Oba modely doplňují současné portfolio a zároveň tak trochu krátí čekání na zcela novou řadu. Sol i Hub totiž spadají stále mezi modely pro rok 2011. Tento fakt jim ale značně přitížil. Opět totiž doplácejí na pozdní aktualizaci systému. Při startu sice budou mít Android 2.3.4 Gingerbread, jenže díky pozdnímu uvolnění této aktualizace se opozdilo i uvedení modelů. Výsledek? Ani jeden český operátor je nezařadí do své vánoční nabídky.

Optimus Hub a Optimus Sol

Krátce si nové modely na našem trhu i představíme. Těšit se ale samozřejmě můžete i na první dojmy. Optimus Hub je v České republice přímým nástupcem oblíbeného Optimusu One. Přináší větší displej, který narostl na 3,5 palce. Bohužel se nenavýšilo rozlišení. Přetaktován je také procesor a nově nabízí 800 MHz. Pod displejem už také nenajdete hardwarová tlačítka, ale pouze trojici senzorových. Vylepšení se dočkal také fotoaparát a pyšní se 5 megapixely. Zajímavou funkcí, která v této třídě telefonů rozhodně není běžná, je Wi-Fi direct. Optimus Hub by se měl ve volném prodeji objevit již tento týden. Cena byla stanovena na zhruba 4 990 Kč. Vzhledem k silné konkurenci to ale není zrovna málo a Hub to bude mít těžké.

LG Optimus Sol se řadí výbavou výše. Jde o jakousi odlehčenou variantu Optimus Black. Hlavním lákadlem je bezpochyby Ultra AMOLED displej, který perfektně zobrazuje černou barvu a nabízí vysoký kontrast. Stejně jako Hub i Sol nabídne funkci Wi-Fi direct nebo 5megapixelový fotoaparát, bohužel bez diody. Pokud byste o Optimus Sol zájem, musíte si počkat na první prosincové dny, kdy by se ve volném prodeji za 7 190 Kč měl objevit.

Rok 2012 – sázka na jistotu

Nyní se konečně dostáváme na slibovaný pohled do budoucnosti. LG se v prvé řadě bude snažit stabilizovat situaci okolo mobilní divize. Sice se spekuluje o jejím prodeji, ale zatím to pravděpodobné není. Zeptám se vás, vzpomenete si, co se LG v případě mobilních telefonů vždy dařilo? Pokud ne, prozradím, že to byl design. Model Chocolate mluví asi za vše. A právě na design, ve kterém se LG cítí být silné, se zaměří v modelové řadě pro rok 2012. Všechny modely by proto měly sdílet nějaké společné rysy.

LG BL20 Chocolate - sázka na design se LG vždy vyplatila

Logickou otázkou je, kdy? Kdy se novinek dočkáme. Slovy českých zástupců by se první model měl prezentovat hned v lednu na veletrhu CES 2012 v Las Vegas. Půjde o vlajkový model, který by měl novou modelovou řadu uvést. Další modely by měly následovat v únoru, což jasně naznačuje, že je uvidíme na MWC v Barceloně. Tuto teorii trochu bortí uniklé informace o 1. prosinci. Už příští týden totiž LG New Yorku pořádá jakousi tiskovou konferenci, na které se zřejmě nějaký high-end představí. Buďto se v Jižní Koreji rozhodli vše urychlit, nebo se dočkáme hned dvou extra vybavených telefonů LG.

Co asi LG 1. prosince chystá?

Spekuluje se o představení LG Nitro HD. Mělo by jít o špičkový telefon s operačním systémem Android 2.3.4, 4,5 palcovým displejem s rozlišením 720p. Vyloučená není ani podpora rychlých sítí LTE.

Možná podoba chystaného LG Nitro HD

„Chytrý“ nebo „hloupý“ telefon?

Jistě si vzpomenete na nedávno oznámený konec telefonů bez otevřeného operačního systému u Sony Ericsson. Podobnou otázku jsme položili i českému zastoupení. Příští rok bychom se měli dočkat ještě dvou modelů bez otevřeného operačního systému. Půjde však o opravdu základní přístroje. Navíc by mělo jít o zcela poslední telefony takového druhu. Do nižší třídy se totiž na stálo nastěhuje Android. V současné chvíli v této kategorii LG nabízí doprodávající se model Optimus Me. Ten se nástupce dočká právě v únoru.

Levný LG Optimus Me se nyní doprodává, nástupce se dočká začátkem roku 2012

TIP! Recenze LG Optimus Me: recenze malého chytrolína

Váhavě se LG staví k operačnímu systému Windows Phone. Zejména jde-li o trh východní Evropy, tedy České republiky. Příští rok bychom se měli dočkat jednoho, maximálně dvou modelů se systémem od Microsoftu.

Platforma Windows Phone zůstane u LG v pozadí, v roce 2012 se dočkáme jen jedné novinky

QWERTY a NFC

Poměrně živě se diskutovalo i nad výsuvnými QWERTY klávesnicemi a technologií NFC. Pokud tajně očekáváte, že se příští rok dočkáte LG s výsuvnou QWERTY klávesnicí, musím vás zklamat. Tyto telefony zaznamenávají jen velmi malé prodeje a LG je proto nebude prozatím vyrábět. Stejný postoj zaujalo i HTC. Výjimku představuje pouze Sony Ericssonu, kterému se zřejmě podařilo s takovými modely přijít na trh v ten správný moment.

Líbili se vám QWERTY telefony od LG? Smůla, další v roce 2012 nebudou

Zatímco ostatní výrobce do svých modelů NFC nasazují a třeba Nokia jej prosazuje i u svého příslušenství, LG tuto technologii zatím nevidí jako příliš využitelnou. Údajně je vše v počátcích. Jenže dokud nebude dostatek hardwaru (zařízení), nedostane NFC podporu u obchodů, bank, hotelů apod.

Stranou zájmu nezůstaly ani tablety, které se staly jedním ze symbolů roku 2011. LG tablety má, ovšem neprodává je v České republice. Údajně zde není dostatečně silná kupní síla a nepodařilo se dostat cenu za tablet na přijatelnou úroveň. Například v Německu se proto s tablety od LG setkáte. Čemu naopak LG věří, jsou velké telefony, nebo chcete-li mini tablety. V příštím roce totiž plánuje uvést na trh model se zhruba 5 palcovým displejem.

LG Optimus Pad ani jiný tablet od LG se k nám příští rok nedostane

Závěrem nezbývá než LG popřát, aby všechny plány vyšly. Opomíjení některých funkcí či vlastností by se sice nemuselo úplně vyplatit, nicméně sázka na design se jeví jako krok správným směrem. Doufejme, že příští rok nepřijdeme o další značku mobilních telefonů. Co říkáte na současné portfolio LG vy? A myslíte si, že modelová řada pro rok 2012 přinese zlepšení a navrátí LG do černých čísel? Podělte se námi o váš názor v diskuzi pod článkem.

Diskuze ke článku
Kneblis
Fandím LG a doufám, že nás neopustí jelikož nabízí myslím velice dobré výrobky v poměru výkon/cena.
Pawel
Přesně jak říká kneblis. Třeba takové LG GM 205 Brio - http://mobilenet.cz/clanky/lg-gm205-brio-malo-penez-hodne-muziky-6274. Je to sice hloupý telefon, ale má intergovanou FM anténu a hlavně hlasité reproduktory. Je to opravdu povedený telefon. Sám ho používám jako záložní telefon.
Michal
Tak to vypadá, že se OPTIMUSe Q2 nedočkám - tenhle kousek u mne aspiroval na nej telefon. Nechápu, ten postoj ke QWERTY.
AnjelikaPerlita
Ahoj, zajímavé informace o mobilních telefonech jsem našla tady http://cs.publero.com/titul/mobility

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze