LG Optimus Me: recenze malého chytrolína
recenze

LG Optimus Me: recenze malého chytrolína

3

Korejský výrobce mobilních telefonů nadále posiluje své postavení mezi levnějšími modely s Androidem. Novinka pěkně rozvířila rovnou tu nejnižší kategorii do 4 tisíc korun. I přes nízkou cenu můžete počítat s Androidem 2.2 Froyo, 600 MHz procesorem či funkcí Wi-Fi. Úřadovat by mohla i slušná výdrž.

LG Optimus Me - oficiální fotografie

Dávno pominuly doby, kdy byl Android výsadou pouze telefonů vyšší, v lepším případě střední třídy. Za posledních několik měsíců se velmi snadno natlačil i do těch nejlevnějších telefonů a narušil poklidnou nadvládu Symbianu. Bez větších problémů si dnes s necelými čtyřmi tisíci pořídíte chytrý telefon s Androidem. Příkladem budiž i právě dnes testovaný LG Optimus Me. Hrdě se hlásí do populární rodinky Optimů a bude se snažit přilákat i nenáročné uživatele. Těm bude bohatě dostačovat 600 MHz procesor či 3 Mpx fotoaparát. O totéž se ovšem snaží i konkurence a boj Optimus Me rozhodně nemá předem vyhraný.

Technické parametry LG Optimus Me P350

Kompletní specifikace
Konstrukce108 × 53 × 12,5 mm, 130 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 2,8" (240 × 320 px)
Fotoaparát3,2 Mpx (2 048 × 1 536), , video: 640 × 480 px, 24 FPS
ChipsetCPU: 1×600 MHz
PaměťRAM: 168 MB, vnitřní paměť: 140 MB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémAndroid 2.3
Akumulátor1 250 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2011, 2 188 Kč

LG Optimus Me – videopohled

Design a konstrukce: žádné ostré rohy

Po vzhledové stránce se designéři LG rozhodli neriskovat a vsadit na léty osvědčenou klasiku. Oválné tvary sice na první pohled nenadchnou, ale taktéž neurazí. Mnohým uživatelům by se navíc oblé a svým způsobem roztomilé tvary Optimu Me mohly zalíbit. Pro účely jsme obdrželi černo-stříbrnou barevnou kombinaci. Oznámeny však byly i mnohem zajímavější kombinace. Doufejme, že se dostanou i na český trh, neboť kombinace černé a stříbrné působí velice obyčejně.

Na celém těle nenajdete jedinou ostrou hranou

Hlavním materiálem je samozřejmě obyčejný plast. Přední černá strana zkouší lesklý, zatímco stříbrná záda matný plast. I v levném telefonu si LG dalo celkem záležet na kvalitním zpracování. Kryty k sobě pěkně lícují a vrzání se téměř nedočkáte. Zadní kryt se sundává celý a na svém místě je pevně uchycen. Snímání je tedy trošku náročnější, ovšem nehrozí, že by po nějaké době kryt samovolně odpadal. Rozměry činí 108 x 53 x 12,5 milimetrů. Více však zaujme hmotnost, která i vzhledem k použití palstů dosáhla na 130 gramů.

Přední lesklá strana se halí do černé barvy a dominujícím prvkem je dotykový displej. Překvapivě však nezabírá tak velkou část, jak by se předpokládalo. Optimus Me totiž nabízí více kláves, než je poslední dobou zvykem. Pod displejem je nejprve již známá senzorová čtveřice tlačítek. Chválím LG za odstup od displeje, díky kterému nehrozí nechtěné stisknutí. U levného Optimu se však dostalo ještě na tlačítka se sluchátky. Ta jsou spolu jakoby spojena a vytváří pruh v tmavě šedé barvě, jehož okraje se stříbrně lemovány. Je jen škoda, že prostor mezi sluchátkovými tlačítky není nijak využit. Nad displejem pak nechybí logo výrobce a reproduktor. Ten slouží jak pro hovory, tak pro hlasitou reprodukci.

Boky telefonu jsou vcelku chudé. Na pravém boku je snadno nahmatatelné kolébkové tlačítku regulující hlasitost. Výrobce si na něm dal opravdu záležet a tiskne se jistě. Tímto končí výčet veškerých tlačítek na těle telefonu. Horní strana ubytovala hudební 3,5 mm jack konektor. Poslední nezbytný prvek se ukrývá na levém boku pod krytkou. Samozřejmě se jedná o konektor microUSB.

Zadní matně stříbrná strana je celkem nudná. Oživujícím prvkem je mírné prohnutí. V horní části zadního krytu je uprostřed usazena čočka fotoaparátu. Přesně na opačném konci je pak logo LG. Nic víc na zadní straně již nehledejte.

Výdrž a baterie: odvděčí se výdrží

LG Optimus Me nemá velký displej ani super rychlý procesor. Zato má Li-Ion akumulátor s kapacitou 1250 mAh. Nejde sice o dechberoucí hodnotu, nicméně v obyčejném telefonu dokáže divy. Pří běžném používání, kdy se několikrát denně připojíte k internetu a vyřídíte několik hovorů s SMS, můžete očekávat třídenní výdrž. Velmi však záleží na intenzitě a způsobu používání. Například hodláte-li využívat funkci Wi-Fi hotspot, vybije se baterie za pár hodin. Na druhou stranu budete-li spíše jen na přijmu a občas zkontrolujete e-mailovou schránku, dokáže být Optimus Me na přijmu i čtyři dny.

LG Optimus Me se dodává v malinkaté krabičce

Zvuk

Pokud byste hledali speciální reproduktor, bylo by vaše pátrání marné. Jak je u Korejců zvykem, slouží sluchátko zároveň jako hlasitý reproduktor pro multimédia. Hlasitost je dostatečná a kvalita ryze průměrná.

V obdobném duchu se nese reprodukce přes 3,5 mm jack konektor. Oslňující hudební zážitek rozhodně neočekávejte. Reprodukce je spíše nevýrazná. Pokud chcete telefon používat častěji k poslechu hudby, není Optimus Me nejlepším kandidátem. Příliš nepomůže ani připojení kvalitnějších sluchátek.

Displej: poplatný ceně a třídě

Dostáváme se k místu, kde se šetřilo. LG Optimus Me tak nabídne jen 2,8 palcovým displej s velmi průměrným rozlišením 240 x 320 pixelů. Můžeme být jen rádi, že uhlopříčka při současném rozlišení není větší. Již nyní je totiž viditelný rastr a některé menší popisky jsou hůře čitelné. Paleta barev se zastavila na hodnotě 262 144 barev. Dotyková technologie je samozřejmě kapacitní. Displej je při maximálním jasu čitelný i na slunci a potěší o rozumné pozorovací úhly.

Operační systém a ovládání: ztísněné Froyo

Kladem telefonu je bezpochyby operační systém. Výrobce vsadil na Android, a to rovnou ve verzi 2.2 Froyo. Hlavní výhodou je možnost ukládat aplikace na paměťovou kartu. Mimochodem jednu o kapacitě 2GB dostanete od výrobce darem. Chic byl obdařen procesorem o taktu 600 MHz. Tuto průměrnou hodnotu doplňuje dostatečných 168 MB paměti RAM. Ve výsledku je Optimus Me vcelku rychlým telefonem, ovšem tu a tam narazíte na záseky či zpomalení. Jistým omezením je stále malý displej s nízkým rozlišením, díky kterému toho logicky vidíte méně.

Odemykací obrazovka a pohotovostní displej s widgety

Používání začíná odemknutím displeje. To se nezvykle provádí skrze červené sluchátko. Stejným způsobem telefon znovu zamknete nebo vypnete. LG zvolilo opravdu minimální grafické úpravy uživatelského prostředí a vše je v podstatě v „holé“ verzi od Googlu. To však není na škodu a alespoň telefon nezdržují grafické nástavby od výrobce, které by mohly systém zpomalovat. Základní obrazovka se může skládat až ze sedmi obrazovek (můžete si zobrazit ale jenom pět) a prostoru pro vlastní widgety je opravdu dostatek. V nabídce nalezneme zejména Google widgety, přičemž LG do společného seznamu příliš nepřispělo. Z Marketu lze ale během několika vteřin stáhnout vše potřebné. Ve spodní části sídlí čtyři ikonky, sloužící k rychlému přístupu k často používaným funkcím (lze upravit), uprostřed kterých se vyjímá nové tlačítko pro zobrazení menu, potažmo všech programů.

Na pohotovostní displej lze umístit i celý kalendář

Nechybí praktická výsuvná lišta v záhlaví displeje, pomocí které během chvilky zjistíte vše důležité. Zmeškanými hovory počínaje a dostupnými sítěmi Wi-Fi konče. Součástí lišty je i pětice tlačítek pro rychlé ovládání bezdrátových funkcí. Hlavní menu se nám ukazuje v podobě matice nainstalovaných programů, přičemž ty, které jsme si nainstalovali sami, se zobrazují ve zvláštní kategorii v dolní části. Nové kategorie lze vytvářet i přejmenovávat a všechny ikonky lze libovolně přesouvat. Zamrzí jen nemožnost vytvářet složky. Ty si ale můžete tvořit a umisťovat na domovské obrazovky. Celkově si tak lze v telefonu udělat dokonalý pořádek.

Hlubší nastavení pohotovostního displeje a menu

Díky akcelerometru není problém telefon ovládat také na šířku. Přizpůsobí se prakticky vše. O to víc bolí to, že hlavní menu tvrdošíjně trvá na vertikální orientaci a nikdo s tím nic nenadělá. Akcelerometr také utlumí vyzvánění v momentě, kdy telefon otočíte displejem k desce. Senzor blízkosti se pak postará o deaktivaci displeje v případě, že během hovoru telefon přiložíte k tváři. Potěší možnost telefon ovládat hlasově. To se týká nejen hlasového vytáčení. Hlasem lze například vytvořit a uložit poznámku, najít trasu v mapách, vyhledávat na webu nebo odpovědět na e-mail. V češtině však není ovládání tak propracované, jako v angličtině a příliš jej nevyužijete. Dobře rozumí diktovanému textu, ale pokynům ještě příliš ne. Určitě však oceníte univerzální hledání napříč telefonem. Stačí stisknout tlačítko s lupou pod displejem, začít psát a telefon dané heslo vyhledá v názvech programů, v kontaktech, kalendáři, zprávách a v dalších umístěních. Nalezení toho potřebného tak nikdy není daleko. Tlačítko s lupou navíc ve většině aplikací funguje jako rychlé hledání čehokoliv uvnitř aplikace, což je velmi praktické.

Fotoaparát: tři temné megapixely

Vestavěný fotoaparát disponuje rozlišením 3,2 megapixelu. Tím však výčet slušných vlastností končí. Chybí automatické ostření a dokonce LED dioda. Stejně tak se nedostalo na hardwarovou spoušť fotoaparátu. Tento úkon tedy převzal dotykový displej, což nikdy není zcela ideální. Výsledné snímky vás kvalitou rozhodně nenadchnou. Telefon má velký problém se světlými a tmavými místy. Všechny fotografie jsou proto tmavší, než by bylo vhodné. S tím souvisí i nepříliš věrohodné barevné podání a ani s ostrostí se výrobce příliš nevytáhl. Celkově lze fotoaparát v LG Optimus Me doporučit jen jako doplněk pro focení momentek a další použití v MMS zprávách. Ve srovnání s konkurencí od Sony Ericssonu LG zaostává.

Ukázkové fotografie:


Umožněn je taktéž videozáznam a to ve slušném rozlišení 640 x 480 pixelů s plynulostí 24 snímků za vteřinu. Samotný obraz je tedy relativně kvalitní. Horší situace panuje kolem zvuku, který je nahráván v nekvalitním formátu a celé video zcela degraduje.

Videoukázka - 640 x 480 px, 24 FPS (4,38 MB, 3gp)

Multimediální funkce: obšlehnuto z vyšších tříd

Základ neodmyslitelně tvoří hudební přehrávač, který se nijak neliší od jiných telefonů s operačním systémem Android. Nabídne přehlednou knihovnu s rozdělením podle interpretů nebo alb. Umožňuje též vytvářet seznamy skladeb. Při přehrávání vzorně ukáže všechny podstatné informace včetně obrázku alba a navíc je velmi rychlý. To je však zhruba tak vše. Žádné možnosti nastavení nehledejte, natož například ekvalizér. Ten by byl určitě potřeba, protože, jak jsem psal již výše, hudební výstup nepatří k nejlepším a i s kvalitními sluchátky, která si zapojíte skrze 3,5 mm konektor, má k ideálu daleko. Nechybí také FM rádio s RDS, které potěší hezkým grafickým zpracováním.

Další položkou je video přehrávač. Filmy si pustíte na šířku na celý displej a kromě přetáčení již žádné další funkce nečekejte. Videosoubory z paměti telefonu i karty se zobrazují v jednom seznamu, ze kterého je možné je rovnou pouze pustit. K přehrátí videí s kodeky DivX a Xvid však bude nutné stáhnout nějaký jiný přehrávač z Marketu. Výběr je naštěstí dostatečně bohatý.

Pochvalu si zaslouží prohlížení fotografií. K dispozici je standardní prohlížeč, který je však velmi povedený. Efektní a přitom jednoduchá grafika s 3D efekty, snadné ovládání a základní možnosti úpravy a sdílení fotografií (Facebook, Picasa, Twitter, Bluetooth, zprávy). Velmi praktické je automatické zobrazení vašich Picasa alb. Pokud si pomocí této služby ukládáte vaše fotky z dovolených, máte je zobrazené ihned v Galerii a můžete je tak ukázat známým kdykoliv bez nutnosti předchozího nahrání fotek do paměti telefonu. Co se týče úprav fotografií, Galerie dovolí pouze oříznutí nebo otočení. Jakýkoliv větší zásah bude muset obstarat program stažený z Marketu.

Výčet zábavy by měly uzavírat hry, ale výrobce žádné nepřipravil. Pokud si tak rádi něco zahrajete, budete muset navštívit Market a poohlédnout se. Výběr je poměrně široký, jen musíte zapomenout na nejkvalitnější 3D tituly. S těmi si LG Optimus Me rozhodně nerozumí.

GPS navigace

LG Optimus Me je vybaven poměrně citlivým A-GPS čipem. Díky němu zjistíte vaši polohu během několika vteřin. V telefonu jsou samozřejmě připraveny Google Mapy. Potěší možnost zobrazení různých vrstev (satelitní, doprava, MHD, Wikipedia) přibližovat mapu prsty (pinch-to-zoom) a pomocí aplikace Místa možnost najít restaurace, kina nebo další body zájmu v okolí. Na navigaci však zapomeňte, protože ta skrze Google Mapy stále v České republice dostupná není.

Zajímavým doplňkem je aplikace Layar, využívající takzvané augmented reality. Díky informacím z GPS, kompasu a akcelerometru se telefon zorientuje v prostoru a ve 3D zobrazení ukáže ve směru, kterým držíte telefon, nejbližší body zájmu. Spíše se jedná ale o zajímavou frajeřinku, než reálně použitelnou aplikaci.

Telefonní funkce

Telefonní funkce jsou zcela v souladu s dalšími telefony s Androidem této verze. Nechybí přehledný telefonní seznam s vícepoložkovými záznamy u kontaktů, kterých lze uložit neomezené množství. Ke každému kontaktu lze kromě telefonních čísel, adres a dalších údajů uložit i profily na sociálních sítích a prohlížet historii interakce s tímto kontaktem. V telefonním seznamu lze také nechat zobrazit vaše Facebook kontakty a sloučit je s těmi v telefonu a Google účtu (to však není tak snadné, jako u HTC, kde vám tyto operace prostředí Sense samo nabídne).

Telefonní seznam je krásně přehledný a slučuje všekeré informace.

Na dalších záložkách je kromě telefonního seznamu k nalezení registr hovorů nebo skupiny. Vše je plně synchronizované s Google účtem, bez kterého nemá používání telefonu s Androidem příliš smysl. Vytáčení čísla se provádí hned na další záložce. Vše je přehledné, rychlé, pohodlné a v podstatě nemám co vytknout. Pokud se zaměříme na kvalitu hovoru, lze konstatovat ryzí průměrnost. Zvuk je standardně hlasitý a nemělo by se stávat, že byste druhého účastníka hovoru měli potíže slyšet.

Zprávy: menší displej znovu úřaduje

Standardními funkcemi pro psaní SMS a MMS zpráv LG nepřekvapí a jedná se o klasický Android. Do telefonu lze uložit v podstatě neomezené množství zpráv, vše záleží pouze na vnitřní paměti. To samé platí i o e-mailovém klientu, který umí samozřejmě pracovat s přílohami, stahovat poštu v zadaných intervalech a mnoho dalšího. Oproti například Sony Ericssonu Xperia X8 potěší možnost nastavit více než jednu vlastní e-mailovou schránku. Praktická je také množnost zobrazit kombinovaný seznam příchozích zpráv ze všech nastavených schránek, což rozhodně šetří čas. V případě Gmail e-mailu pak jsou dostupné i štítkovací a další funkce této službě vlastní.

K dispozici jsou dvě klávesnice na psaní. Ve vertikální poloze jde o alfanumerickou verzi, na které se píše poměrně dobře a bez překlepů. Po přetočení telefonu dostanete možnost využívat QWERTY klávesnici. V tomto případě však psaní už natolik pohodlné není. LG poměrně plýtvalo místem a na praktické klávesy se znaménky nezbylo místo. Při psaní tak telefon občas nestíhá vašemu tempu. Z čehož ovšem vznikají překlepy a psaní to výrazně zpomaluje.

Organizační funkce

Mezi organizačními funkcemi přináší LG Optimus Me běžný standard, avšak s jedním příjemným překvapením. Nechybí klasický kalendář s přehledným denním, týdenním i měsíčním náhledem, úkoly ale chybí. LG navíc nenabízí widget na plochu, zobrazující nejbližší události. Jeho stažení z Android Marketu je však jen otázkou několika kliknutí. V kalendáři se hodí možnost zobrazit více vlastních kalendářů a kombinovat dokonce i ty, které se synchronizují s počítačem a ty z Google účtu. Dodávat, že se vše bez problémů s Googlem synchronizuje by bylo u Android telefonu nošení dříví do lesa. Součástí výbavy je i opakovaný budík s možnosti nastavení buzení na jednotlivé dny a množstvím separátních časů buzení, které lze nastavit. Nechybí rovněž jednoduchá kalkulačka a diktafon. Vhod jistě přijde i jednoduchá vestavěná aplikace oznamující počasí a nejnovější zprávy.

I s levným LG lze spravovat Office dokumenty

V základní nabídce Optimu Me se nachází také plná verze ThinkFree Office, která zvládá prohlížení a úpravu Word, Excel a Powerpoint dokumentů (formáty 2007, 2003 a starší) a prohlížení PDF souborů. Zvláště úprava dokumentů se v této cenové kategorii telefonů neočekává. Vše ale funguje velmi dobře a i když na telefonu asi nenapíšete román, lze provádět základní úpravy textu. Ve Wordu zvolíte styl písma, zarovnání textu a vložit lze i obrázek případně kresbu nebo graf. V Excelu i Powerpointu lze provádět také podobné základní operace. Pokud vám tedy někdo e-mailem pošle dokument a vy v něm chcete provést malou opravdu a poslat zpět, nemusíte hledat aplikace na Marketu. ThinkFree Office navíc nabízí 1GB prostoru na webu, kam si můžete synchronizovat dokumenty pro snadný přístup v zařízení.

Internetové a datové funkce: škoda displeje a flash

LG zde nabízí standardní integrovaný prohlížeč, tedy Android browser na Webkitu. Prohlížeči nelze v podstatě nic vytknout, Android je v této disciplíně velmi silný. Načítání stránek je rychlé, posouvání po nich plynulé a pohodlné. Lehká omezení přináší opět již několikrát zmíněný displej. Pokud je stránka delší, můžete se setkat s občasným sekáním. Text lze přibližovat multi touch gestem a velmi se hodí také přizpůsobení textu šířce displeje, což například několikanásobně dražší iPhone vůbec neumí. Samozřejmě lze prohlížet i v režimu na šířku a nechybí ani možnost otevření více záložek, přičemž nejvíce si jich můžete otevřít osm – to jistě bude většině uživatelů dostačovat. I přes přítomnost Androidu 2.2 se nepotěší LG Optimus Me absencí podpory Flashe. Naštěstí ale telefon rozezná na stránce YouTube video a nabídne jeho spuštění v externím přehrávači.

Co se datové výbavy týče, drží si LG Optimus Me slušný standard. Díky přítomnosti sítí 3.generace se můžeme těšit na svižné stahování díky technologii HSPDA (rychlost až 3,6 Mb/s). Bohužel se u levného telefonu upustilo od HSUPA. Naštěstí se nešteřilo nadále a podpora Wi-Fi (zde 802.11 b/g) nechybí. U Androidu 2.2 je také přítomen praktický Wi-Fi hot-spot. S počítačem telefon spojíte přes micro USB, kterým lze pochopitelně i nabíjet. Samozřejmě nechybí režim Mass Storage, který lze i v nastavení zakázat a nechat telefon jen nabíjet. Modrý zub také nechybí a můžeme se těšit na verzi 2.1 se zrychleným přenosem díky podpoře EDR.

Závěrečné zhodnocení: pečlivé rozhodování

LG Optimus Me nabízí opravdu bohatou výbavu vzhledem k ceně, za jakou se prodává. Seženete jej za zhruba 3600 Kč a dostanete chytrý telefon s Androidem, který má velmi dobře zpracované telefonní, organizační i datové funkce. Oželet budete muset horší fotoaparát a zamrzí hlavně malý a méně kvalitní displej, který vás může omezovat na každém kroku. Možností je si samozřejmě připlatit. O necelých pět set korun více stojí Sony Ericsson Xperia X8, který nabídne podobnou výbavu, ovšem mnohem kvalitnější displej. Za podobné peníze seženete například Samsung Galaxy Mini, který je výbavou opravdu téměř totožný. Ve stejné cenové kategorii se vyskytuje také Symbianová Nokia 5230, která láká zejména na kvalitní displej a navigaci zdarma. Na druhou stranu ji ale chybí Wi-Fi a starý Symbian může též představovat překážku. Pokud si říkáte, že by to přeci jen chtělo něco lepšího, vězte že příplatek 1000 Kč vás přiblíží ke koupi LG Optimus One, který vylepšuje skoro vše, co je vytýkáno u Optimu Me.

Hlavní konkurenti (zleva): Samsung Galaxy Mini, Nokia 5230 a Sony Ericsson Xperia X8

Vypadá to, že závěr pro Optimus Me nevyznívá zrovna příznivě. Je si však nutné uvědomit, že ve své třídě a kategorii nabízí vše potřebné a pokud porovnáváme opravdu pouze v dané cenové kategorii, těžko bude mezi Androidy hledat soupeře. Doporučil bych jej tedy pro uživatele, kteří chtějí nejprve proniknout do tajů a možností operačního systému Android a jsou v oblasti chytrých telefonů spíše začátečníky.

lg-optimus-me-p350
Klady
  • přítomnost Wi-Fi, 3G s HSDPA a GPS
  • prohlížení i editace dokumentů Office v základní výbavě
  • Android 2.2
  • příjemné rozměry
Zápory
  • zvukový výstup je podprůměrný
  • malý a nekvalitní displej
  • podprůměrný fotoaparát bez autofocusu
  • menší paměť RAM
Diskuze ke článku
Michal
Dobrý den. Vzhledem k tomu, že jste již recenzovali oba telefony, mohli byste mi poradit z Vašeho subjektivního pohledu, jak jsou na tom při srovnání těchto funkcí/vlastností?
1. Kvalita reprodukce hudby do sluchátek(uzavřená-přes hlavu).
2. Kvalita pořízených fotek.
3. Výdrž při vypnutých datových službách.
4. Přehrávání videosouborů.
Předem děkuji za radu.
Petr
Zdravím, kde seženu ten krásný widget s počasím a hodinama, který je na hlavní ploše tohoto telefonu?
Ota
dobrý den chci se zeptat mám v mobilu LG P-350 vestavěné aplikaci mapy a navigace a rád bych chtěl vědět zda-li je jejich používání zdarma pokud mám zapnuté vyhledávání přes satelit. děkuji

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze