Jak dlouho se již zabýváte vývojem aplikací pro moderní multimediální zařízení, a jak jste se vůbec k této činnosti dostali?
Aplikace pro Nokia telefony vyvíjíme už druhým rokem. V prvním roce jsme začali programováním Nokia widgetů pro naše webové stránky myNokia.cz, ve druhém roce jsme sloučili několik vývojářů a zahájili především se zakázkami pro Nokia ČR pod hlavičkou Mobildrive.cz, krátce na to pak programování i pro ostatní subjekty.
Co všechno je třeba k tomu, aby mohl člověk začít vyvíjet aplikace (speciální znalosti, zařízení, finance)? Jaké vývojové prostředí používáte? Kolik času vám zhruba zabralo programování konkrétní aplikace pro ČT?
Dnes jsme komplexním vývojářským studiem, na základě poptávky trhu programujeme pro všechny hlavní platformy, naším hlavním směrem je nadále Nokia se Symbianem a Windows Phone. Vývoj pro Symbian probíhá mimo vývojové prostředí, pro WP programujeme v Microsoft Visual Studio. Vývoj aplikací je časově velice variabilní, některé aplikace se dají připravit za několik dní, jiné přinesou nečekané úskalí a protáhnou se na týdny, výjimečně i měsíce.
Kolik členů má vývojářský tým?
Pro jednu platformu se na vývoji aplikace podílí zpravidla analytik, grafik, jeden nebo dva programátoři.
Existuje mezi vývojářskými týmy rivalita?
Musím s uspokojením konstatovat, pravděpodobně protože je vývoj aplikací poměrně mladá disciplína, rivalita je nahrazená spíše vzájemným respektem, často i spoluprací a poradami. Vývojáři jsou zatím poměrně úzká skupina setkávající se na oborových akcích, vzájemně si přednášející o vlastních úspěších i prohrách a živě diskutujících o oboru.
Jak probíhá vývoj a následné testování aplikace? Testujete pouze na emulátoru nebo máte k dispozici řadu testovacích telefonů? Jaké modely používáte?
Aplikace se vyvíjí jako každý jiný software. U nás se na vývoji aplikace podílí po celou dobu všechny strany, očekáváme spolupráci zákazníka, počáteční analýzy se účastní jak analytik s programátory i grafik. To umožňuje flexibilně reagovat na změny zadání a přizpůsobit se zákazníkovi, který v této oblasti většinou nemá dostatek rozhledu, a často vyžaduje pomoc při zadávání zakázek, rozvinutí jeho teorií a požadavků.
Testování v úvodu probíhá na emulátorech, u Nokie je pak možné vzdálené testování na živých přístrojích u výrobce, sami samozřejmě vlastníme celou řadu modelů od levných až po špičkové. Namátkou lze jmenovat Nokia N97, 5230, N8, E7, 701 a mnoho dalších.
Aplikace testujete sami, nebo máte nějaký tým externích betatesterů?
Pokud to dovolí smlouva se zákazníkem, a je možné veřejné testování, pomáhá nám speciální tým betatesterů sestavený na našem fóru. Pokud je testování uzavřené, testuje naše redakce, která má k dispozici většinu přístrojů.
Dá se nějak všeobecně říci, jaké aplikace dnes patří k nejžádanějším a nejstahovanějším?
My programujeme především pro firemní klientelu, v menším měřítku pak pro přímou nabídku na obchodech výrobců jako je Ovi store. Mezi klienty je největší zájem o aplikace podporující firemní kulturu, různé RSS čtečky webů s různými přidanými hodnotami, od GPS lokace až po objednávkové systémy. Takové samozřejmě nepatří mezi nejstahovanější. K těm řadíme různé populární služby, u nás například TV program, Meteoradar nebo České svátky. Shrnuto lze pojmenovat skupinu nejstahovanějších jako programy rozšiřující výkon nebo možnosti mobilních zařízení.
Samostatným prvkem je pak zábava, které se ale my nevěnujeme.
V případě, že máte aplikaci vytvořenou a otestovanou na příslušných zařízeních, jak těžké je se s ní prosadit do jednotlivých Marketů? Jaké podmínky / poplatky jsou s tím spojeny?
Protože programujeme především pro Nokia telefony, je konkurence menší. Navíc se specializujeme na domácí trh. Díky tomu, že máme zajištěnou zpravidla podporu výrobce, prosazujeme se snadněji než tomu je například u iPhone. Poplatky se platí ročně a v případě prodeje aplikace pak podílem ze zisku. Po zdanění nám zbývá cca 50% ceny v marketu.
Jaká doba uplynula u této konkrétní aplikace pro Českou televizi, od přihlášení do Marketu, do jejího schválení, a nasazení do Marketu?
Vzhledem k počtu našich aplikací na Ovi store patříme v České republice mezi prémiové vývojáře, kteří mají určité výhody při publikaci. Ovi store sám rozeznává o jak zkušeného vývojáře se jedná, a protože máme lokální aplikace, schvalovací proces probíhá v řádech dní. U iPhone však jde často o týdny, Android zveřejňuje ihned.
Můžete přiblížit náročnost schvalovacího procesu a obtíže? Jak poté probíhá update aplikací na market?
Pokud dodržíte všechny podmínky, proces probíhá bez závad, přísnější je Apple, u Nokia jsou podmínky benevolentnější. V Nokia obchodu update podléhá stejnému schválení jako nová aplikace, u iPhone je update snadnější.
Máte nějaké ohlasy uživatelů, jak jsou s aplikacemi spokojení? Jakým způsobem nakládáte s názory na aplikaci, které publikují uživatelé na marketech. Promítáte je do aktualizací?
Ačkoli reakce v marketech neodráží úplně kvalitu aplikace, vox populi je samozřejmě důležitým indikátorem spokojenosti. Ne však jediný. Snažíme se aplikace už v základu podrobit analýze, která se pokusí předem odpovědět na otázky a požadavky, které by se mohly vyskytnout. Vzhledem k tomu, že všichni členové týmu jsou současně letití profesionálové v oblasti mobilů, v čemž má Mobildrive obrovskou výhodu oproti některým rychlokvašným firmičkám, domácím programátorům a studentům, domnívám se, že se nám daří aplikace připravit na první pokus dobře. To samozřejmě další vývoj nezastaví.
Kolik aplikací se vám již podařilo za celou dobu existence vytvořit? Kolik aplikací vytvoříte v průměru ročně?
Aplikací máme za poslední rok na svědomí asi dvě desítky. Pro nás je to velmi uspokojující počet, nadstandardní i v mezinárodním měřítku, zejména s ohledem na působení pouze na malém českém písečku. V Nokia telefonech patříme jednoznačně mezi tři nejvýkonnější firmy, snad jsme i jedničkou. To je ale dáno velkou poptávkou, protože po Symbianových aplikacích je stále velký hlad a věnuje se mu jen málo vývojářů. V příštím roce bude tlačenice okolo Windows Phone jistě větší. Ale my si i tady věříme, máme dobré startovní podmínky a spolupracujeme se současně nejlepším programátorem na trhu pro WP.
Jaká je podle vás budoucnost ohledně aplikací na mobilní telefony a tablety? Chystají se nějaké převratné novinky?
Čeká nás Windows 8, který převrátí vnímání počítačů na celém světě. Microsoft si dal na čas, své konkurenty ale předběhl o koňskou délku a ti to brzo pocítí. Proto i my kvitujeme po počátečních rozpacích rozhodnutí Nokia připojit se k budoucímu nejsilnějšímu systému.
Jak hodnotíte proměnu trhu s aplikacemi v posledních letech po příchodu "Marketů"?
Byl jsem v tomto směru vizionářem a v době prodeje java her pomocí placených SMS, na kterém jsem se aktivně podílel, jsem volal po vstupu obchodů přímo do mobilu. Pokusy tu byly od Nokia dávno před konkurencí, ale až Apple ukázal svou uzavřenou politikou správný směr. Patří mu jednoznačně dík za to, že posunul svět kupředu. Jestli správným směrem zjistíme až za dlouhou dobu, zatím rozvoj marketů vypadá jako právě to, co zákazníci požadovali. Otázka zní, zda uzavřenost ekosystémů v budoucnu zase rozvoj nezačne příliš brzdit. Markety byly rozhodně cestou, jak dopravit i malým vývojářům odměnu za jejich práci a díky tomu mohly ceny poklesnout na přijatelnou mez i pro východní evropany. Právě ve Windows 8 si průchodnost téhle cesty vyzkoušíme i doma na počítačích.
Sledujete po příchodu Marketů, a tím pádem snadnějšího přístupu k aplikacím, menší počet jejich nelegálního / legálního stahování z jiných zdrojů?
Ano, snadnost obsluhy a platby v marketech zatím černý trh téměř zabily. Bude existovat vždy skupina zejména mladých lidí, kteří mají dojem, že se platí jen za to, co nelze ukrást. Ale já se domnívám, že příchodem marketů se i jejich snahy oslabují. Cena za aplikace je totiž dnes spravedlivá, což byl hlavní a asi i pravdivý argument kradení software. Budiž to poučení pro nás všechny i v prodeji „velkého“ software, hudby a filmů. Ukazuje se, že lumpem je často jen ten, kdo jím být musí pod tlakem okolností.
Ten posledný odstavec ma pobavil...kúpil som si teraz Nokiu N8 po prechode z Androidu a aké bolo moje nepríjemné prekvapenie, že sa nedajú platené app vôbec vyskúšať a vrátiť s5 pokiaľ nie sú podľa mojich predstáv! Takže pokiaľ si nájdem applikácie ktoré mi vyhovujú tak nechám na markete plno €!
Musia stále niečo pokaziť aby som nemal dobrý pocit z novej N8ky...takto sa ani nedivým, že nadávajú na symbian a na OVI, málo kvalitných app a ešte aj drahé a ani vyskúšať sa nedajú
Tak napríklad: web browser - žiaden, okrem Opery.. Dolphin,firefox alebo niečo kvalitné aj s translatrom...NIČ a to je pritom základná app do každého smartu...
Škoda