Společnost Masimo, která se soustředí na medicínské technologie, v tiskové zprávě oznámila, že Komise pro mezinárodní obchod Spojených států amerických (USITC) dospěla k závěru, že Apple Watch porušily patenty Masimo související s pulzní oxymetrií. Na základě toho vydala prohlášení, které může vést k omezení dovozu Apple Watch do USA. Jak dodává phonearena.com, zákaz zatím nevstoupil v platnost. Na řadě je detailní přezkum, po němž padne rozhodnutí, zda zákaz vetovat, či nikoli, a to do 60 dnů. I kdyby byl ale verdikt pro Apple nepříznivý, dle amerických zákonů se stále může odvolat.
The U.S. International Trade Commission has decided to issue a limited exclusion order for Apple Watches with light-based pulse oximetry functionality that infringe Masimo’s patents. Learn more on the USITC’s ruling: https://t.co/F6JAnUOk4K
— Masimo (@Masimo) October 27, 2023
„Dnešní rozhodnutí USITC vysílá silný signál, že ani největší světová společnost není víc než zákon,“ řekl Joe Kiani, zakladatel, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Masimo. „Toto důležité rozhodnutí je silným potvrzením našeho úsilí hnát společnost Apple k odpovědnosti za nezákonné zneužití naší patentované technologie,“ dodal.
Technologie, kvůli které nyní Apple čelí žalobě, přitom debutovala v jeho produktech před třemi lety v Apple Watch 6. Od té doby je monitorování kyslíkové saturace dostupné ve všech hodinkách Apple, včetně nejnovější řady 9 a Ultra 2, takže to potenciálně pro Apple znamená velký problém.
Začalo to už v roce 2013
Podle informací phonearena.com tento příběh nezačíná v roce 2020, kdy Apple technologii poprvé veřejně použil, ale už o 7 let dříve. V roce 2013 totiž údajně Apple chtěl s Masimem spolupracovat, podle údajně poškozené firmy proběhlo několik schůzek, načež Apple odcizil know-how + najal některé zaměstnance společnosti Masimo ještě před uvedením Apple Watch 6 na trh. Nyní Masimo podle macrumors.com požaduje po Applu více než 1,8 miliardy dolarů jako náhradu škody a také za spoluvlastnictví pěti patentů souvisejících s pulzní oxymetrií.
Celá věc se bude pravděpodobně táhnout dlouhé měsíce, jak to u obdobných sporů bývá. Podobnou bitvu přitom už Apple vedl například se společností AliveCor kvůli funkci elektrokardiogramu.