Kupujeme wearables: chytré hodinky s otevřeným systémem

Kupujeme wearables: chytré hodinky s otevřeným systémem
6
  • V dnešním díle se zaměříme na chytré hodinky se širokými možnostmi personalizace a rozšíření
  • Běží na operačních systémech Wear OS, Fitbit OS, Tizen a watchOS
  • Cena chytrých hodinek v našem výběru se pohybuje od 7 do 12 tisíc korun

Po pozvolném rozjezdu si nejrůznější wearables získávají mezi uživateli stále větší oblibu. Výběr zařízení je přitom široký – od jednoduchých fitness trackerů, které můžete mít za pouhých několik stokorun, až po chytré hodinky nabité funkcemi, za které zaplatíte více než deset tisíc a které samy o sobě dokážou fungovat bez chytrého telefonu nebo ho díky SIM kartě dokonce nahradit.


Vybíráme nejlepší chytré hodinky s otevřeným systémem

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na základní fitness trackery, ve druhém jsme pak vybrali fitness náramky, které již navíc disponují i GPS. Ve třetím díle jsme se podívali na chytré hodinky s uzavřeným operačním systémem. V poslední části jsme pak vybrali hodinky, které běží na Wear OS, Fitbit OS, Tizen a watchOS.

Apple Watch Series 4

Zatím poslední již pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch, které nesou tentokrát přídomek Series 4, představil Apple loni v září. Jednalo se přitom o největší revoluci v historii Apple Watch. Hodinky proti předchozí generaci přináší nový design a díky menším rámečkům výrazně větší displej. Místo dosavadních velikostí 38 a 42 mm Apple nově nabízí 40 a 44 mm, které mají o 32, respektive o 35 procent větší displej.

Další novinky se pak skrývají pod kapotou. Apple Watch Series 4 dostaly například 64bitový procesor, díky němuž budou až dvakrát rychlejší než předchozí generace. Změn se dočkal také reproduktor, který byl přesunut na druhou stranu a je mnohem hlasitější než u předchozí generace. Další výrazná vylepšení jsou pak v oblasti zdraví. Hodinky dokáží nyní pomocí vylepšenému akcelerometru a gyroskopu detekovat pád. Následně nabídnou SOS obrazovku a po jedné minutě samy přivolají záchranku. Další vylepšení jsou z oblasti měření tepu, přičemž se nabízí úplně nový měřič EKG.

Zůstává stále bohužel jednodenní výdrž. Hodinky jsou k dispozici ve verzi s LTE, která však není u nás dostupná, a bez něj. Cena za menší velikost začíná na 11 190 Kč a za větší na 11 999 Kč.

Fitbit Ionic

Fitbit je znám především jako výrobce sportovních fitness trackerů. To je také důvod, proč své první chytré hodinky Fitbit Ionic zacílil právě na sportovce a zdraví. Přestože byly uvedeny již předloni v říjnu, stále mají co nabídnout. Kromě počítání kroků a monitorování spánku tak nabízí i nový SpO2 snímač pro měření spánkové apnoe. Hodinky mají také GPS a poskytují vodotěsnost do 5 ATM nebo vylepšené měření srdečního tepu a sadu dynamických sportovních tréninků.

Povedené sportovní hodinky se čtvercovým hliníkovým unibody tělem, které vydrží na jedno nabití až čtyři dny provozu, však toho umí mnohem víc. Mezi funkcemi nechybí ani vestavěný hudební přehrávač, chytré notifikace a bezhotovostní platby přes NFC a službu Fitbit Pay, kterou podporují i některé české banky.

Fitbit Ionic nepoužívají rozšířený Wear OS, ale Fitbit použil svůj vlastní operační systém, za kterým stojí vývojáři, které získal koupí zadluženého výrobce chytrých hodinek Pebble. Aplikace a nové ciferníky je možné stahovat prostřednictvím vlastního obchodu Fitbit App Gallery. Po počátečních problémech s nedostatkem aplikací se situace výrazně zlepšila. Nabídka sice není tak bohatá jako u Wear OS od Googlu nebo u watchOS od Applu, ale naleznete tam aplikace od všech hlavních fitness služeb. Cena Fitbit Ionic již klesla na 5 990 Kč.

Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch jsou prvním zástupcem nové řady hodinek, která loni nahradila dosavadní hodinky Gear. Hodinky jsou k dispozici ve dvou velikostech a několika barvách. Větší o velikosti 46 mm můžete mít ve stříbrné barvě. Menší o velikosti 42 mm pak můžete pořídit v černé nebo růžově zlaté, které ocení ženy. Ve všech případech se pak jedná o klasické hodinky s kulatým ciferníkem a otáčivou lunetou, která slouží k ovládání. Dojem z hodinek pak podtrhuje i analogové tikání nebo Always On displej. Přitom si však díky vojenské certifikaci MIL-STD-810G a vodotěsnosti do 5 ATM poradí i s drsnějším zacházením.

Výbava hodinek zahrnuje dotykový Super AMOLED displej s rozlišením 360 × 360 pixelů, který kryje odolné sklíčko Gorilla Glass DX+. Uvnitř se skrývá dvoujádrový procesor Exynos 9110 s taktem 1,15 GHz, který doplňuje 1,5 GB RAM (verze LTE), případně 768 MB RAM (verze Bluetooth + Wi-Fi) a 4GB interní paměť pro další obsah a aplikace. Jako operační systém pak Samsung využil vlastní Tizen OS.

Bezdrátová komunikace zahrnuje Wi-Fi, Bluetooth 4.2 a NFC. Verze s LTE pak využívá e-SIM. Z dalších funkcí pak můžeme zmínit GPS s A-GPS, snímač srdečního tepu, gyroskop, barometr, senzor okolního osvětlení nebo bezdrátové dobíjení. Samsung však nepodcenil ani oblast zdraví a wellness. Hodinky nabízí celkem 39 druhů cvičení a zlepšily se i v oblasti monitorování spánku. Výrobce také zapracoval na výdrži, která se vyšplhala na 80 hodin. Větší varianta má přitom kapacitu akumulátoru 472 mAh a menší 270 mAh. Na českém trhu je v prodeji verze bez LTE. Menší vyjde na 7 990 Kč a větší pak na 8 490 Kč.

Huawei Watch 2 (2018)

Když loni představil Huawei třetí generaci svých chytrých hodinek s Wear OS, pojmenoval ji stejně jako tu předloňskou. Jediným rozdílem je pak označení letopočtem. Už to samo o sobě naznačuje, že v letošním modelu příliš novinek čekat nemáme. Stále se tak jedná o sportovně laděné hodinky, které nabízí stupeň odolnosti IP68, a poradí si tak s prachem i vodou.

Huawei Watch 2 (2018) mají stále 1,2palcový AMOLED displej s rozlišením 390 × 390 pixelů a uvnitř se nachází dnes již starší procesor Snapdragon 2100. Stejně tak zůstává 768 MB RAM a 4 GB úložného prostoru. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi, Bluetooth 4.1 a NFC. Huawei přitom u této generace nabízí hned tři varianty. Nejnižší je bez LTE, prostřední používá pro LTE nanoSIM a nejvyšší již přichází s moderní e-SIM. S variantami s LTE přitom můžete plnohodnotně telefonovat.

Z další funkcí pak nechybí snímač srdečního tepu, GPS, gyroskop, ale i barometr nebo elektronický kompas. Další možnosti pak hodinkám dává použitý Wear OS, který umožňuje doinstalování nepřeberného množství aplikací. Integrovaná baterie s kapacitou 420 mAh pak vystačí na přibližně 1,5 dne provozu. S aktivovanými mobilními daty klesá výdrž na jeden den. Za základní model Huawei Watch 2 (2018) přitom zaplatíte přibližně pět tisíc korun.


Diskuze ke článku
Zdeněk
Je hezké uvést Fitbit, ale co tak Garmin Fenix 5X Plus ???
Hotundon
Apple Watch rozhodně nemají jednodenní výdrž. Na nabití vydrží 2 dny, při mírném používání i 3.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze