Kupujeme smartphone do 6 500 Kč: více peněz, více muziky

Kupujeme smartphone do 6 500 Kč: více peněz, více muziky

V předchozím díle jsme se věnovali základním smartphonům s cenou do 4 000 Kč, dnes se zaměříme na o poznání výkonnější stroje s cenou do 6 500 Kč. V této cenové hladině už bez problémů narazíme na slušně vybavené kousky, které, až na pár drobností, uspokojí i náročnější uživatele. Vyberete si i vy?

V minulém díle našeho nákupního rádce jsme vám představili výběr redakce při ceně do 4 000 Kč. Dnes se zaměříme na výkonnější stroje, konkrétně na smartphony s cenou, která nepřevyšuje 6 500 Kč. Za více peněz si logicky můžete dovolit více muziky, a proto bude dnešní díl o poznání zajímavější pro náročnější uživatele. I zde si ovšem musíme uvědomit, že nákup nového smartphonu musí doprovázet ideálně i uživatelské zkušenosti, ne pouze hledání podle nejlepších „papírových“ specifikací.

Výběr smartphonů do 6 500 Kč

Výrobci toho totiž často zneužívají a dosazují do svých kolonek parametry, které zdaleka neodpovídají realitě. V dnešním článku se podíváme na největší úskalí a zároveň si doporučíme několik smartphonů, které prošly naším redakčním testem a u kterých se tedy podobných problémů obávat nemusíte.

Na co si dát pozor?

Opět si hned na začátek vysvětlíme několik základních pojmů a poučíme se, na co si dát při výběru dražších zařízení pozor. Ne všechny rady jsou totiž stejné, jako v případě levnějších zařízení z minulého dílu našeho průvodce, takže existuje hned několik úskalí, na které si je třeba dát před nákupem pozor.

Průzkum a základy

První krok, který byste měli učinit, a to u nákupu jakkoli drahého smartphonu, je průzkum okolí. Samozřejmě můžete využít i recenze, ve kterých se vždy soustředíme především na nedostatky takového charakteru, které se neslučují s pohodlným používáním.

Smartphone si obvykle nikdo nepořizuje na pár týdnů a jedná se tedy o investici do budoucna. Co je dnes špičkové, brzy bude „jen“ lehce nadprůměrné, co je dnes průměrné, bude za pár měsíců základ. Neméně důležitý je osobní kontakt. Pokud máte tu možnost, navštivte velké obchody s elektronikou a přístroj si osahejte. Co na první pohled vypadá jako líbivý plast může být ve výsledku opravdu nepříjemné překvapení.

U střední třídy, kam smartphony s cenou do 6 500 Kč většinou spadají, se už tolik nemusíme obávat mizivé interní paměti a RAM. Respektive ano, i na takové pokusy lze narazit, většinou se ale jedná o výprodejové modely, u kterých prodejci v posledním tažení ještě navýšili cenu. V tomto ohledu tedy můžeme doporučit jednoduché pravidlo, a to vyhýbat se starším kusům. Ne vždy totiž platí, že nejstarší smartphone z vašeho výběru musí být nejlevnější, a to i při zachování stejných parametrů, které od telefonu očekáváte. Zkrátka prodejci rádi označují své starší kusy v nabídce virtuální nálepkou „retro“ a cena se postupně zvedá. Tento zlom přichází většinou po roce a půl až dvou letech (u špičkových smartphonů je tato perioda delší).

TouchWiz

Základními nároky v této cenové kategorii by měl být minimálně 1,5 GB paměti RAM, ideálně však 2 GB, především u telefonů se zeleným robotem se paměť RAM určitě bude hodit. Dále záleží, jaké smartphony jakých značek hledáte. Pokud se například soustředíte na značku Samsung, zde je nutné brát na zřetel náročnější nadstavbu TouchWiz, proto je dobré hledat zařízení s minimálně 2 GB paměti RAM. Pokud kupujete telefon s čistým operačním systémem Android, grafická nadstavba výrobce téměř neexistuje, a tak telefon zbytečně nebrzdí.

V této hladině je také dobré zaměřit se především na smartphony, které nabídnou minimálně 16 GB interní paměti. Nejde jen o volné místo, které vám takové zařízení nabídne, ale na paměť se opět musíme dívat jako na zpomalovací složku. Pokud zaplníte 8GB paměť pár písničkami a videi, prostředí se začne více sekat, bude docházet k delšímu načítání a telefon se zkrátka stane hůře použitelným. 16 GB interní paměti je malou jistotou toho, že se podobných problémů nedočkáte, ač to samozřejmě neplatí vždy. Slot pro paměťové karty je téměř jistotou, avšak příliš nepočítejte s tím, že na ni umístíte všechna data aplikací. Paměťová karta by primárně měla sloužit pro ukládání fotografií/videí.

  • základní nároky (1,5 GB RAM Android, 1 GB RAM Windows Phone), minimálně 16 GB ROM + slot pro paměťové karty
  • ověření reálné kapacity

Detaily

Pokud očekáváte enormní výdrž baterie, nemůžete očekávat maximální výkon, a to bohužel ani v kategorii smartphonů do 6 500 Kč. Pokud naopak hledáte kvalitní fotomobil, musíte se smířit s vyšší investicí. Vždy existuje nějaký kompromis, se kterým nový smartphone kupujete. Pokud se například soustředíte na co nejlepší displej, nestačí hledět pouze na rozlišení, důležitá je také technologie zobrazení, svítivost a podání barev, což se váže k technologii.

s Pen

U tablefotonů je zase nutné hlídat si kvalitu konstrukčního zpracování a také displeje. HD rozlišení je dostatečné u telefonů do úhlopříčky 5", okolo 6" je toto rozlišení nedostatečné a často se můžete setkat s opravdu nepříjemnou zrnitostí, která kazí vizuální zážitek. Ve střední třídě však už naštěstí poměrně běžně narazíte na zařízení s Full HD rozlišením, což je dostatečná hodnota i pro tabletofony.

Značka a zNAČKA

V minulém díle jsme si vysvětlili, proč je dobré nebát se méně známých značek. Ve střední třídě toto pravidlo platí dvojnásobně, protože především na tu se soustředí výrobci, kteří jsou na tuzemském trhu poměrně nováčky. Kupříkladu u značek Meizu, Xiaomi a další lze najít velmi výkonné smartphony za cenu střední třídy, respektive za cenu do našeho dnešního limitu 6 500 Kč.

Lenovo
Lenovo umí velmi povedené smartphony

Značky, které sice nemají na trhu dlouhou tradici, přesto se jejich nákupu bát nemusíte.

  • Meizu
  • Xiaomi
  • Huawei (zde už je povědomí samozřejmě mnohem větší)
  • Lenovo

Nákup v bazaru?

Nákup staršího zařízení v bazaru je věčným tématem, proto jej neopomeneme ani v našem průvodci zařízení s cenou do 6 500 Kč. V minulém díle jsme od nákupu v bazaru odrazovali, levné smartphony totiž nikdo nechce prodávat pod cenou, a proto se cena nového a lehce použitého zařízení skoro neliší. U dražších kousků je situace o trochu lepší. Například pokud máte na investici do nového zařízení rozpočet 6 500 Kč, můžete se poohlížet i po bazarových kusech takových zařízení, u kterých je běžná (nová) cena 8 až 10 000 Kč. Opět je ale dosti náročné určit, jaké opotřebení stojí za jakou slevu.

V takovém případě je důležité dbát na původ zařízení a také na drobnosti, jako jsou malé prasklinky, mrtvé pixely nebo velmi používaná baterie, kterou čeká brzká výměna (hlavně u modelů, kdy tuto výměnu musí provést autorizovaný servis). Obecně se vyplatí nákup nového zařízení, které prodejce dostal například za úpis ke smlouvě nebo takových, které zkrátka byly nevhodnými dárky. V ostatních případech je důležité mít se na pozoru a minimálně si vyžádat osobní převzetí, kde si telefon detailně prohlédnete.

Nákup v zahraničí

Nákup v zahraničí je dalším dlouhodobým tématem. Občas píšeme o produktech méně rozšířených značek (například Meizu, Xiaomi), která se v zemi původu prodávají za neuvěřitelné částky, avšak se špičkovou výbavou. Logicky nás napadne nákup ze zahraničí. Bohužel, pokud se do domovské země dané značky nechystáte přímo na dovolenou, nákup se většinou nevyplatí. Většinou se totiž jedná o země, jako je Čína, které logicky nejsou v Evropské unii a nevztahuje se na ně bezcelní provoz, stejně tak je nutné připočíst daň a dopravu.

Existuje samozřejmě eBay a další podobné aukční portály, zde už většinou produkty tak levně nevycházejí právě z důvodu, že překupníci si jsou moc dobře vědomi ceny, kterou mnozí za produkt zaplatí. A tak se dostáváme do bludného kruhu, kdy se snažíme ušetřit, ve výsledku zaplatíme ale stejnou částku a navíc dostaneme jen roční záruku (v zahraničí je standard) a nastane i problém s případnou reklamací (poslání do zahraničí se většinou nevyplatí).

nákup ze zqharaničí

Dalším problémem může být chybějící česká lokalizace a příslušenství, nabíječka samozřejmě nebude mít typickou evropskou koncovku se dvěma hroty. Problém může nastat konkrétně u Lenova. Jeho smartphony se často dají sehnat na různých čínských portálech s dopravou zdarma, avšak systém je velmi upravený, čínských znaků se téměř nejde zbavit a celkově nemůžete počítat ani s „tuzemskými aktualizacemi“. Vlastní zkušenost máme například s nákupem Lenova Z2, které se v zahraničí dalo sehnat o zhruba 1 500 Kč levněji. Došlo ovšem zařízení, jehož software byl určen pro asijský trh a i když bylo možné nastavit český jazyk, různé klikyháky a čínské služby nikdy nezmizely. Je to omezující, otravné a využití telefonu klesá.

Při nákupu zařízení ze zahraničí je téměř vždy nutné kromě přepočtu na české koruny připočítat DPH (21 %) + u některých produktů CLO a dopravu (ta může být zdarma, ale dodání trvá třeba měsíc nebo dva). V některých případech se DPH ani CLO neplatí, jde ovšem o levné věci s cenou do 22 euro, CLO se pak platí od 150 eur výše.

Obecně platí:

  • cena do 22 euro: neplatíme CLO ani DPH, pouze dopravu
  • cena od 22 euro do 150 euro: platíme DPH a dopravu
  • cena nad 150 euro: platíme CLO, DPH a dopravu

Clo a DPH se vždy vypočítává z ceny včetně poštovného. Výhodou je, že CLO se u mobilních telefonů neplatí vůbec (viz celní deklarace strana 566).

Výhrou je, pokud daný prodejce má zastoupení i v tuzemsku, pak se dají náklady stlačit na minimum a ceny v tuzemsku jsou opravdu povýšeny pouze o DPH a dopravu, v ostatních případech je nutné připočíst i výraznou přirážku prodávajících.

Při aktuálním kurzu znamená hranice 150 euro zhruba 4 100 Kč.

Diskuze ke článku
Jab
U Redmi je trochu zmatečné uvádět pětipalcový displej, který by se týkal 3S.
Patrik
Naposledy upraveno: 2. 12. 2016 14:05
Dobrý den, Lenovo K5 Note nemá čtečku otisků prstů.
Chuan Perverez
Telefony Xiomi určitě nemají nástavbu EMUI. To je grafická nástavba Huweie. Xiomi používá vlastní MIUI která je s možností nastavení telefonu oproti EMUI o dobrý roky napřed.
Za další, pokud mi chce někdo tvrdit že Lenovo umí kvalitní telefony tak je buď totální amatér nebo padlej na hlavu. Lenovo je hnůj a nedal bych ho nikomu ani ze msty. Poruchovost těchto zmetků a nekvalitní fotoaparáty těžce dohání slabomyslné Sony. Takže děkuji za takový rady, určitě se jim věřit nedá. Okurková sezóna a články na všech serverech o telefonech jsou stejné, nudné a ještě plné chyb jako každé vánoce.
Marduch
Pro "fotografy" P9 lite, který už jde v CZdistr. do 6,5 sehnat.
Pro ostatní Redmi Note 3 Global LTE se Snapem 650.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze