Konec roamingu v EU se blíží, jednání však neustává

5

Jak už mnozí dobře vědí, počínaje 15. červnem roku 2017 má skončit EU roaming tak, jak ho známe, zákazník by měl platit stejné částky, jako kdyby se pohyboval na území země, ve které má sjednaný tarif. Jednání však neustává, aktuálně se řeší cenové stropy pro velkoobchodní nabídky, včetně cen datového připojení.

Členské státy Evropské unie v uplynulých dnech řešily velkoobchodních ceny za jednotlivé služby, které se budou platit po skončení roamingu. To je naplánováno na 15. červen příštího roku. Tato dohoda je velmi podstatná, aktuálně se poplatky v různých zemích nepatrně liší (a to i přes zlevnění poplatků letos na jaře), bylo tedy nutné nastavit limity. Tyto poplatky si budou operátoři navzájem hradit za to, jak budou uživatelé cestovat a využívat služby v roamingu, tedy na území cizí země v rámci Evropské unie. Nejedná se tedy o poplatky, které budou hradit přímo zákazníci.

Roaming

Stropy byly sjednány následovně: pro volání je strop nastaven na 0,035 euro, tedy 0,95 Kč za 1 minutu hovoru, textová zpráva vyjde na 0,01 euro, tedy 0,27 Kč. Poplatek za 1 MB se vyšplhá na 0,01 eura, tedy 0,27 Kč, od roku 2021 by však měl platit poloviční poplatek, tedy 0,135 Kč. Právě ceny datových přenosů jsou asi největším kamenem úrazu, data využívají zákazníci nejčastěji a mnohé země z roamingových poplatků žijí, především turisticky zajímavé destinace.

Konkrétně u datových přenosů se počítá i s variantou, že si zákazníci budou část sumy doplácet, avšak pouze do té míry, aby celková cena nepřesáhla stanovený strop, na kterém by se členské země domluvily. Jednání dále pokračují, problémy mohou nastat ještě při jednání s Evropským parlamentem. Zvláště zemím, které jsou z roamingových poplatků živeny se aktuální návrh z pochopitelných důvodů nelíbí.

Zdroje: mobileworldlive.com

Diskuze ke článku
htcjirka
htcjirka
Já už četl konec EU se blíží, to by bylo ještě přínosnější.. :-)
Chuan Perverez
Konec roamingu je to když si bezstarostně vydojím svých ubohých 10 GB dat kdekoliv po EU za cenu paušálu, tedy bez poplatků. A voláním a SMS taktéž ale to už mám teď. Tohle co se tu řeší žádný konec nebude. To bude zas paskvil na který budeme doplácet mi co jsme nebyli líní si najít práci v zahraničí. A ty co vyjedou 2x za rok na dovolenou budou vytlemený.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze