Komunikátor Astro Slide oficiálně končí vývoj a jde do výroby

1
Komunikátor Astro Slide oficiálně končí vývoj a jde do výroby
Fotografie: Planet Computers
  • Společnost Planet Computers ohlásila, že její poslední produkt je připraven na masovou výrobu
  • Na trh tak brzy dorazí přístroj s fyzickou QWERTY klávesnicí
  • Výchozí specifikace se během kampaně lehce měnily

Svět telefonů, které i v 21. století nabídnou něco tak archaického, jako je fyzická QWERTY klávesnice, je zase o jeden model bohatší. Stojí za ním opět britská společnost Planet Computers, pro níž jde už o třetí podobný komunikátor. Pomocí crowdfundigové kampaně už poslala mezi zájemce model Gemini, který se inspiruje starými kapesními počítači značky Psion, a také jeho následovníka, který nese název Cosmo Communicator a jenž se snažil více vypadat jako telefon.

I třetí model se do světa podívá díky komunitnímu financování na indiegogo.com. Tam také autoři kampaně ohlásili, že fáze vývoje a testování prototypu je oficiálně u konce a v nejbližší době začne výroba pro všechny, kteří produkt podpořili v kampani. Tato možnost zůstává otevřená i nadále s částkou 529 €, tedy asi 13,5 tisíc korun. Později bude produkt k dispozici i v v e-shopu firmy, ale za vyšší cenu.

Zapomeňte na otevírání, je tu vysouvání

Hlavním poznávacím znakem komunikátoru Astra je jeho komplet nová konstrukce, která se více podobá konkurenčnímu F(x)tex Pro 1. V uzavřeném stavu tak přístroj vypadá jako trochu větší smartphone s 6,39" AMOLED displejem. Klávesnice se odhalí až v případě, že zboku zatlačíte na horní polovinu. Těžko říct, jak bude mechanismus působit ve skutečnosti a po delším používání, ale na videu vypadá přesvědčivě.

Na další hardwarové výbavě se bohužel podepsalo, že kampaň probíhá v nestabilním světě postiženém jak pandemií, tak nedostatkem čipů. V průběhu kampaně tak došlo ke změně parametrů – asi nejvíce fanoušky mrzí odklon od MediaTeku 1000 k „osmistovce“. Zařízení se tak posunulo spíše do segmentu střední třídy, ale ve výbavě nic podstatného nechybí. Naopak se firma zaměřila na nedostatky Cosma a snažila se je napravit. Novinka tak má například 10W bezdrátové nabíjení a senzor, který automaticky spouští podsvícení klávesnice.

Crowdfundigová kampaň má ale i svoje pozitivní stránky. Její účastníci se například v hlasování rozhodli, že dají přednost kapacitě baterie před vzhledem. Oproti původním specifikacím tak akumulátor povyroste na cca 4 000 mAh za cenu vyšší tloušťky a hmotnosti zařízení.

Astro Slide

Vedle hardwarové klávesnice jsou z hardwarového pohledu raritní i takové kousky výbavy, jako jsou dva USB-C porty (na každé straně jeden) nebo starý dobrý 3,5mm jack pro sluchátka, která mohou fungovat jako anténa FM rádia. Pokud se zaměříme na software, pak Android 11 s pár aplikacemi navíc nikoho nepřekvapí. Firma ale slibuje i upravenou linuxovou distribuci, která na telefonu může běžet vedle Androidu (multi-boot).

Technické parametry Planet Computers Astro Slide

Kompletní specifikace
Konstrukce172,4 × 76,5 × 17,8 mm, 300 g, konstrukce: vysouvací, odolnost: ne
DisplejAMOLED, 6,39" (2 340 × 1 080 px)
Fotoaparát48 Mpx
ChipsetMediaTek Dimensity 800, CPU: 4×2 GHz + 4×2 GHz
PaměťRAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.1, NFC: ano
Operační systémAndroid 11
Akumulátor4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ano
DostupnostQ2 2020, 20 000 Kč
Související články