Společnost Epic Games vyhrála významné soudní rozhodnutí v antimonopolní žalobě proti Googlu. Porota 11. prosince 2023 prohlásila, že politika společnosti Google pro obchod Play, včetně 30% provizního poplatku a systému povinných plateb v aplikacích, porušuje antimonopolní zákony.
Victory over Google! After 4 weeks of detailed court testimony, the California jury found against the Google Play monopoly on all counts. The Court’s work on remedies will start in January. Thanks for everyone’s support and faith! Free Fortnite! https://t.co/ITm4YBHCus
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) December 12, 2023
Rozsudek Epic vs. Google by mohl mít důležité důsledky pro budoucnost ekonomiky aplikací a obecně pro antimonopolní pravidla v oblasti technologií. Rozsudek by mohl být pro společnost Google závazný, aby změnila své zásady a postupy v oblasti obchodů s aplikacemi tak, aby byly konkurenceschopnější a spravedlivější vůči vývojářům. Mohl by povzbudit vývojáře, aby napadali velké technologické společnosti v podobných záležitostech, což by mohlo vést k dalším žalobám a regulační kontrole. Rozsudek by mohl být precedentním případem, který by ovlivnil budoucí antimonopolní případy a potenciálně změnil způsob fungování technologických společností.
Zajímavé je v tomto ohledu připomenout podobný spor, který vedl Epic s Applem. Tehdy šlo o odstranění hry Fortnite z Apple Store, protože Epic nechtěl, aby Apple bral třetinu z plateb. Zároveň jej osočil z monopolistických praktik a porušení amerického zákona o ochraně hospodářské soutěže. Podle amerického soudu, který sice souhlasil s tím, že jsou poplatky App Store velmi vysoké a Apple má 55% tržní podíl, to však nestačí k tomu, aby byly splněny podmínky pro porušení daného zákona. Soud tehdy uvedl, že úspěch Applu není nezákonným a nezákonnost se nepodařila prokázat.
Pro úplnost ještě dodejme, že jde o rozhodnutí v případě amerických soudů. Soud v Jižní Koreji tento případ rozhodl jinak a jiný bude i názor evropských úřadů. Je však zajímavé zamýšlet se nad tím, jak mohl podobný spor dopadnout tak odlišným způsobem. A to i přesto, že na americkém trhu má dominanci Apple (zhruba v poměru 60:40 nad Androidem). Posunula se za tu dobu citlivost úřadů a soudů ohledně toho, co je monopolní postavení a jeho zneužití? Nebo měl Apple jenom lepší právníky?