ČTÚ změřil sílu mobilního signálu na dálnicích. Problémová je D8

1

Český telekomunikační úřad v závěru roku dokončil měření pokrytí mobilním signálem dálniční sítě v ČR. Navázal tak na předchozí měření na železnici. Ukázalo se, že největší problém s pokrytím mají operátoři na dálnici D8, která vede od Prahy severozápadním směrem přes Ústí nad Labem ke státní hranici s Německem.

Měřicí vůz projel všechny dálnice v obou směrech a sílu signálu zjišťoval po sekundě. ČTÚ tím získal náměry s hustotou přibližně každých 15 metrů. Vyplývá z nich, že existují ostré přechody mezi pokrytými a nepokrytými úseky. Pokud je těchto míst více za sebou, mohou uživatelé vnímat celou oblast jako nepokrytou, protože mobilní telefon nemá dostatek času pro přihlášení do sítě.

TIP: ČTÚ udělil O2 pokutu 6 milionů. Internet zastavilo neoprávněně

Tabulka ČTÚ - pokrytí dálnic

Závazek z aukce kmitočtů pro sítě LTE, který na sebe operátoři převzali, stanoví povinnost do pěti let od právní moci rozhodnutí o přídělu (v r. 2019) pokrýt 50 % z celkového rozsahu dálniční sítě a do 7 let (v r. 2021) 100 % dálniční sítě. Měření prokázalo, že všichni operátoři splňují první podmínku již nyní.

„Jsem rád, že i navzdory komplikacím s administrativní zátěží při výstavbě sítí se daří operátorům plnit podmínky z aukce v oblasti pokrývání dopravní infrastruktury,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Mobilní signál prostupuje přes karoserii silničních vozů snáze než přes konstrukci železničních vagonů. Počítá se s průměrnou velikostí útlumu karosérie 6 dB. I s ohledem na to je rozdíl mezi pokrytím signálem o dostatečné síle pro vnitřní pokrytí (indoor) oproti venkovnímu (outdoor) v řádech desetin až jednotek procent.

Zdroje: tisková zpráva

Diskuze ke článku
Pepan
To by mne zajímalo, proč ČTÚ stopilo měření dálnic s přelomu roku 2015/2016, kterým se na Twitteru chlubil předseda ČTÚ ale výsledky nikdy zveřejněné nebyly. Żeby nějaký oblíbený operátor (ehm O2 ehm) tehdy dopadl katastrofalně?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze