Do dražby jde celkem 5 bloků, každý o velikosti 40 MHz. Podmínky aukce otevírají prostor případnému novému zájemci o poskytování vysokorychlostního internetu, když pro nového operátora vyhrazují pásmo o dvojnásobné šíři než pro stávající poskytovatele.
TIP: ČTÚ změřil sílu mobilního signálu na dálnicích. Problémová je D8
„Jedním z cílů aukce je podpořit hospodářskou soutěž v elektronických komunikacích, a to na velkoobchodní i maloobchodní úrovni, z čehož budou profitovat i koncoví uživatelé,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Vydražené kmitočty budou technologicky neutrální, což znamená, že volba technologie pro kmitočtový příděl, udělený na 15 let, závisí zcela na rozhodnutí operátora.
Podmínky aukce garantují, že vydražené příděly budou efektivně využity. Operátoři své sítě musejí spustit do dvou let. Do pěti let pak budou muset pokrýt alespoň 40 % malých, resp. 45 % středně velkých obcí (do 10 tisíc obyvatel). Vyvolávací cena každého z dražených bloků byla na základě analýzy (cenového benchmarku) dosažených cen ve srovnatelných aukcích v evropských zemích stanovena na 29 milionů korun. Souhrnná vyvolávací cena je tedy 145 milionů korun.
Sítě 5G slibují opravdový nárůst rychlosti, a to až několikanásobný oproti standardnímu provozu v LTE. První komerční provoz lze očekávat v roce 2020.
Zdroje: tisková zpráva