Vyzdvihovaná technologie bezdrátového nabíjení Qi2, za kterou stojí konsorcium WPC, by se letos mohla dočkat masového nástupu. Příchod Qi2 kompatibilních zařízení potvrdil například výrobce Samsung a s největší pravděpodobností se k tomu uchýlí také Google, avšak aktuálně se mohou z Qi2 těšit především majitelé novodobých iPhonů. Hlavní předností této technologie, vycházející z MagSafe, je magnetické uchycení, které napomáhá k vycentrování cívek a tedy i efektivnějšímu nabíjení. Pochopitelně i magnetické uchycení jako takové pak přináší praktické výhody – k telefonům je možné připojit různé magnetické příslušenství nebo si je třeba pohodlně odložit na magnetický držák v autě a velmi snadno je opětovně kdykoliv sundat. Skutečnou technologickou zajímavostí je však až update na Qi 2.1, který přináší tzv. Qi2 Ready, což souvisí s chytrým (automatizovaným) posouváním nabíjecí cívky.
„Bezdrátového nabíjení ve vozidlech může být komplikované kvůli různým rozměrům smartphonů, umístěním uživatelem a samotným pohybem vozidla. Telefony, které nemají magnetické uchycení Qi2, tak zpravidla mají problém s nerovnoměrným zarovnáním s nabíjecí cívkou. Nová pohyblivá cívka vyhledává přesnou polohu telefonu, takže dokáže pokaždé zajistit dokonalé připojení a poskytnout nejrychlejší a nejefektivnější nabíjení,“ uvádí se ve vyjádření WPC.
V přiloženém videu můžeme zahlédnout ukázku od společnosti Panasonic, která se pomocí tohoto řešení snaží zmírnit odvěký problém bezdrátového nabíjení ve vozidlech. Mnohdy je totiž tvar bezdrátové nabíjecí podložky ve snaze výrobců vyhovět smartphonům různé velikosti smartphonů dosti nepraktický. Výsledkem je pak popojíždějící telefon, který se buď nenabíjí, nebo se nabíjí přerušovaně, čímž se také zbytečně výrazněji zahřívá.
V rámci zmíněné ukázky technologie pohybující se indukční cívky pak můžeme zahlédnout cívku, která umí chytře upravit své umístění tak, aby našla cívku v zádech telefonů. S pomocí magnetů se pak přichytí a zajistí co nejefektivnější nabíjení. Teoreticky si lze představit integraci například také do nábytku, kdy může být pod tenkou deskou umístěna cívka, která vyhledá např. na stolku odložený telefon a začne jej nabíjet.