5G bude u O2 do konce června dostupné v téměř 60 městech ČR

5G bude u O2 do konce června dostupné v téměř 60 městech ČR
Fotografie: O2
  • Operátor O2 odstartoval v březnu společně se svým technologickým partnerem, společností CETIN, dosud nejrozsáhlejší obměnu radiové technologie a modernizaci své mobilní sítě
  • Pilotní projekt již úspěšně proběhl ve dvou lokalitách, další mají přibýt v následujících měsících
  • S výměnou technologií souvisí i postupné zapínání 5G vysílačů – do konce června budou nejrychlejší sítě dostupné téměř v 60 městech ČR

Historicky nejrozsáhlejší modernizaci své mobilní sítě zahájil operátor O2 na jaře letošního roku ve dvou oblastech (tzv. clusterech), a to v Praze 5 – Stodůlkách a Říčanech. V každém z clusterů se přitom nachází přibližně 30 základnových stanic. Cílem bylo nejen otestovat síť v různých formách zástavby, ale i umožnit technikům vyzkoušet si instalaci nových antén na různých typech budov.

Nejedná se ale o pouhou obměnu zařízení, která se nyní dostávají na konec svého životního cyklu. Modernizace sítě s sebou přináší i celou řadu vylepšení. Nové antény umožní současně využívat všechna frekvenční pásma, která má O2 k dispozici, a flexibilně s nimi pracovat pro 4G i 5G. Díky vypnutí sítí třetí generace se zároveň uvolní frekvence pro vysokorychlostní datové služby, což nabídne možnost nasadit technologie pro 5G v celoplošné vrstvě 1 800 MHz a vysokokapacitní vrstvě 3,7 GHz.

Mít na střeše či vysílači velké množství antén je dlouhodobě neúnosné a bez náročnějších stavebních úprav ani nelze další zařízení přidávat. Místo samostatných zařízení pro každou frekvenci budeme nově využívat tzv. multibandové antény, které zvládnou obsloužit více frekvenčních pásem najednou,“ vysvětluje Jan Hruška, technický ředitel O2, a dodává: „Pro zajištění vyšší kapacity sítě a zlepšení pokrytí instalujeme antény Massive MiMo, které fungují na frekvenci 3 700 MHz.

O2

Samotná výměna vysílacích zařízení je přitom velmi náročný proces a předchází mu složité plánování a koordinace mnoha profesí včetně logistiky a řízení skladových zásob. „Na jednom vysílači stráví čtyři technici přibližně čtyři až pět dní,“ říká Jan Hruška s tím, že jejich úkolem je navézt na základnovou stanici, která se může nacházet na panelovém domě, ale i komíně nebo věži kostela, veškeré technologie. „Nepotřebné zařízení se odmontuje, část starých se ale ponechá jako záložní pro případ, že by se při výměně něco pokazilo. Pokud se nové komponenty podaří správně zapojit a vše funguje, jak má, záložní zařízení se demontuje a odváží. Teprve nyní začíná proces měření a optimalizace sítě,“ popisuje Hruška.

Kompletní výměna (tzv. swap) radiové techniky na jednom vysílači zabere od prvotní fáze plánování až po konečné vyladění sítě přibližně tři měsíce. Operátor má nyní v plánu obměnit technologii v dalších clusterech v oblasti Prahy, na podzim by měl následovat swap v šesti clusterech na Moravě. Prahu se chystá O2 dokončit do konce března 2022.

5G v 60 městech Česka

S technologickým swapem a postupnou obměnou radiové sítě souvisí i průběžné zapínání 5G vysílačů napříč celou Českou republikou. „Do konce června bude 5G dostupné v téměř 60 městech v Česku. Pro spuštění jsme vybírali takové lokality, kde se koncentruje větší množství lidí. Kromě Prahy, Brna a dalších krajských měst budou moct 5G využívat i obyvatelé a návštěvníci Děčína, Špindlerova Mlýnu nebo třeba Poděbrad,“ doplnil Hruška.

O2 pokrytí 5G v ČR v červnu
tisková zpráva,
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze