Ochranný svaz autorský (OSA) informoval o tom, že podle vyneseného rozsudku Nejvyššího soudu ve sporu OSA vs. Vodafone autorům hudby a dalším uměleckým profesím náleží poplatky z dovezených chytrých telefonů, které mohou být využívány k ukládání, sdílení a kopírování hudby, filmů, obrázků nebo knih. Připomeňme, že právě pro mobilní telefony platí výjimka z roku 2006 vyhlášená Ministerstvem kultury ČR (poplatek musí odvádět například dovozci paměťových médií, jako jsou externí disky), ovšem OSA argumentuje tím, že na ni již nelze brát zřetel vzhledem k technologickému vývoji. V roce 2006 se totiž nepřekvapivě týkala v drtivé většině jednoduchých tlačítkových telefonů, které nebyly ani schopné přehrávat hudbu a videa.
„Soud konstatoval, že možnost svobodného zhotovení rozmnoženiny kterýmkoliv z nás pro soukromé užití musí být v takovém případě považováno za úkon, který může dotyčnému autorovi nebo umělci způsobit újmu, jelikož k němu dochází bez jeho předchozího svolení. Členské státy EU proto mají povinnost zavést zvláštní systém odměny, pokud nositelům práv taková újma vznikne,“ uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA v reakci na rozhodnutí soudu.
OSA zdůrazňuje, že je nutné rozlišovat tlačítkové telefony a chytré mobilní telefony, které umožňují pořizování soukromých rozmnoženin prakticky bez ztráty kvality a v neomezené míře. Nicméně dnes, v době služeb jako Spotify, Apple Music, YouTube Music, Netflix, HBO a dalších, rozhodně telefony neslouží hromadně jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, jak si pravděpodobně představuje OSA.
Telefony dnes rozhodně neslouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, jak si pravděpodobně představuje OSA.
„Považuji za důležité zdůraznit, že nárok na náhradní autorskou odměnu nevzniká používáním chytrého telefonu uživatelem, jak bylo v některých médiích nepravdivě uvedeno. Odměnu hradí již dovozce telefonů z každého dovezeného přístroje do České republiky, což už řadu let mnoho dovozců respektuje,“ dodává Strejček. Je ovšem zřejmé, kdo ve finále jako vždy zvýšené náklady zaplatí – samozřejmě, že koncový uživatel. Jak dodává Lupa.cz, OSA přitom chce poplatek ve výši cca 1,5 Kč za gigabajt a maximálně 90 korun za jeden chytrý telefon. To by při množství prodaných telefonů v ČR už dělalo zajímavou sumu.
OSA se dokonce zabývá otázkou zpětného výběru náhradní odměny od zbytku trhu, a to až za několik let zpětně. Nejvyšší soud aktuálně věc vrátil Městskému soudu v Praze k dalšímu řízení, takže stále není rozhodnuto. „OSA bude v nejbližších dnech iniciovat jednání s těmi dovozci chytrých telefonů, kteří se argumentačně opírali o výjimku pro mobilní telefony, o narovnání minulosti a nastavení řádné spolupráce do budoucna,“ nastiňuje další kroky OSA Strejček.
Pokud jenom předpoklad pro nelegální aktivitu má za důsledek nějakou formu postihu, tak bych začal
tím, že pozavíráme některé skupiny obyvatel do vězení. 😂