Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Rozcestník
Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
  • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
  • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
  • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Tabletofony

Tabletofony se rozhodně nestaly slepou větví, jak mnozí předpokládali. Našla se velká základna uživatelů, kterým velký, někdy dokonce obří, displej, vyhovuje. Není se čemu divit, ještě donedávna byly za až směšně velké telefony považovány smartphony s úhlopříčkou okolo 5 palců, dnes se tato úhlopříčka pomalu přesouvá do kategorie „stále ještě kompaktních“ smartphonů. Úhlopříčka se totiž postupem času začala zvětšovat až do takové míry, kdy není problém narazit na telefonující tablet s displejem 6 až 7 palců. Záměrně jsme použili slovní spojení telefonující tablet, protože při úhlopříčce 7 palců už zkrátka nemůžeme mluvit o telefonu jako takovém.

Výrobci aktuálně chrlí jeden velký smartphone za druhým, pro ty, co byly zvyklí na smartphony s menší úhlopříčkou přichází krušné časy. Nejenže je už nemyslitelné mít telefon s maximální funkční výbavou a úhlopříčkou displeje do 4 palců, ale i těch velmi skromně vybavených je naprosté minimum. Když už se nějaký takový objeví, většinou jde o základní smartphone, který je určen spíše pro začínající uživatele, děti nebo seniory.

Samsung Galaxy S10+
Tabletofony jsou zkrátka obrovské smartphony s velkým displejem

Nemá smysl polemizovat nad tím, jestli se situace zase jednoho dne otočí a TOP smartphony nabídnou úhlopříčku běžnější dřívějším standardům, dnešní výběr zasvětíme právě zařízením, která jsou na svůj obrovský displej pyšná. Jak už ale z našich podrobných recenzích víte, ne vše je pouze o velikosti.

Jemnost displeje

Jemnost displeje vypočítáme speciálním vzorcem, do kterého musíme dosadit velikost úhlopříčky v palcích a rozlišení v pixelech. Pokud tedy například máme 5palcový smartphone s rozlišením 1 280 × 720 pixelů, je výsledná jemnost 294 PPI (pixelů na palec). Výpočet je následující:

5 palců, HD rozlišení


(1 280 × 1 280) + (720 × 720) = 2 156 800
√2 156 800 = 1 468,6048
1 468,6048 : 5 = 293,72 = 294 PPI

Výpočet je tedy jednoduchý, stačí vynásobit každou část rozlišení samu sebou, tyto hodnoty přičíst a výsledek odmocnit. Odmocněný výsledek poté vydělíme velikostí displeje v palcích (v našem případě číslem 5) a výsledek nám dá výslednou jemnost, kterou ještě zaokrouhlíme dle zvyklostí. My tedy víme, že na 5palcovém displeji dostaneme při HD rozlišení jemnost 294 pixelů na palec.

jemnost displeje

Pokud se na jemnost displeje soustředíte, tak potom víte, že hranice 300 pixelů na palec je snesitelným minimem proto, aby bylo dosaženo pocitu, že displej netvoří jednotlivé pixely. Respektive běžné lidské oko nemá při této jemnost šanci rozpoznat jednotlivé pixely, pokud se na telefon díváte z běžné vzdálenosti zhruba 30 centimetrů a více. Samozřejmě při bližším prozkoumání displeje můžete na pixely narazit, zde se hranice zvyšuje až někam k hranici 400 pixelů na palec. Poté už nemáte šanci jednotlivé pixely poznat ani při bližším ohledání.

Už tedy víme, že náš fiktivní smartphone s 5palcovou úhlopříčkou a HD rozlišením má dostatečnou jemnost na bezproblémovou práci, co se ale stane, pokud úhlopříčku zvedneme například na 5,5 palců, kde většinou startují tabletofony? Přesvědčit se můžeme opět výpočtem.

5,5 palců, HD rozlišení


(1 280 × 1 280) + (720 × 720) = 2 156 800
√2 156 800 = 1 468,6048
1 468,6048 : 5,5 = 267,02 = 257 PPI

Jemnost displeje poměrně rapidně klesla, a to na hodnotu 257 pixelů na palec. V takovém případě jsou už jednotlivé pixely poměrně snadno rozeznatelné a displej může působit nehezkým dojmem. Rastr už zkrátka nebude tak jemný a projeví se to na kvalitě zobrazovaného materiálu (ať už ikonek a nebo obrázků).

Kdybychom měli tuto část nějak uzavřít, každý kvalitní tabletofon by měl disponovat alespoň Full HD rozlišením. Opět si na extrémním případě vysvětlíme, proč tomu tak má být. Oním extrémem bude telefonující tablet s úhlopříčkou 7 palců a Full HD rozlišením.

7 palců, Full HD rozlišení


(1 920 × 1 920) + (1 080 × 1 080) = 4 852 800
√4 852 800 = 2 202,9072
2 202,9072 : 7 = 314.70 = 315 PPI

Opět se totiž přibližujeme k hranici 300 PPI, což je, jak už víme, ideálním minimem.

Kvalita konstrukčního zpracování

U každého telefonu se samozřejmě zaměřujeme na kvalitu konstrukčního zpracování, avšak tabletofony si zaslouží ještě větší pozornost. Proč? Těla takových zařízení jsou samozřejmě mnohem větší a tak je důležité soustředit se na použité materiály a na jejich správné lícování. Ne vše je samozřejmě o použitých materiálech, všichni si pamatujeme na aféru bendgate u iPhonů.

Bendgate

Není vždy důležité dbát na celokovovém provedení, více než kdy jindy záleží na tom, jak si výrobce poradil s konstrukčním zpracováním. Na trhu existuje samozřejmě valná většina dobře zpracovaných modelů, ty méně povedené však na první pohled nemusí odhalit ani cena – i v nižších cenových třídách lze narazit na kvalitně zpracovaná zařízení, bohužel to ale platí i naopak.

Funkce pro ovládání velkého displeje

Od 5,5 palců výše je téměř nemožné ovládat displej jednou rukou, samozřejmě až na výjimky potvrzující pravidlo. V takovém případě se opravdu hodí doplňující funkce, které se postupem času staly alfou a omegou při ovládání takto velkých zařízení. Tabletofony mají ve svých nabídkách téměř všichni známější výrobci, co se softwarové části týče, ne všichni se však snaží usnadnit svým zákazníkům ovládání samotné.

Onehand

Naprostým základem by se měla stát funkce, která dovoluje upravit přiblížení klávesnice a číselníků na levý či pravý bok, čímž se stane ovládání pohodlnější. Tuto funkci naštěstí nabízí většina výrobců, namátkou můžeme zmínit produkty značky LG, ASUS, Samsung a další.

Mezi další funkce usnadňující ovládání velkého displeje patří dočasné umělé zmenšení úhlopříčky. To zvládají například produkty značky Samsung (řada Note) nebo opět tabletofony značky ASUS. V takovém případě stačí v nastavení vybrat přednastavenou či vámi zvolenou velikost, na kterou se displej uměle zmenší. V takovém případě je pak snazší sepsat SMS či brouzdat po internetu, a to vše za pomocí jedné ruky. Samozřejmě tím ovšem přijdete o jeden z největších benefitů tabletofonů obecně – velkou úhlopříčku displeje.

Kapitolou samou pro sebe je ovládání pomocí dotykového pera. Teď samozřejmě nemáme namysli doplňkové pera s gumovými koncovkami, myslíme speciální stylusy, které jsou součástí samotného zařízení. Zde dominuje Samsung a jeho modelová řada Galaxy Note, která ukrývá ve svých útrobách dotekové pero S Pen. To slouží jak pro zadávání textů, tak také pro kreslení poznámek. Mezi další funkce patří rychlé spouštění přednastavených aplikací pomocí dvojitého zmáčknutí tlačítka na těle pera.

Velikost baterie

Velikost baterie a délka výdrže, je strašákem u všech moderních smartphonů, opět ale platí, že u tabletofonů je nutné dávat ještě větší pozor. Rozměrný displej s (ideálně) vysokým rozlišením je obrovským žroutem energie, nehledě na výkonné, ale často špatně optimalizované vnitřnosti. Základem je samozřejmě vysoká kapacita (ideálně přes 3 000 mAh) baterie, přítomnost úsporných režimů, úsporného 64bitového procesoru a v neposlední řadě také optimalizované prostředí. Stále platí, že u tabletofonů je výhrou, pokud nabídnou jednodenní výdrž při maximálním zatížení, stále je ale nutné brát ohledy na výdrž, pokud využíváte telefon převážně na stream videa nebo jako GPS navigaci, pro kterou se velký displej skvěle hodí, je jasné, že jim energie dojde brzy. Takto náročné úkony jsou totiž samozřejmě pro baterii velmi namáhavé (displej je neustále aktivní, stahují se data na pozadí atd.). Ideálním společníkem by se tedy měla stát náhradní baterie (pokud dané zařízení umožňuje uživatelskou výměnu) nebo powerbanka, která povětšinou dodá energii i na několik nabíjení.

Xiaomi

Powerbanky s vysokými kapacitami lze dnes sehnat za částku okolo pěti set až tisíce korun, pokud se ovšem často zdržujete mimo přístup k elektrické energii, taková investice se jistě vyplatí. Z mnoha dostupných značek můžeme doporučit produkty značky Xiaomi, které nabídnou kvalitní zpracování, vysokou (reálnou) kapacitu a také příjemnou cenu v závislosti na vybraném modelu, respektive velikosti baterie.

Pokud se s tabletofony naučíte vhodně zacházet, lze výdrž baterie poměrně výrazně prodloužit, zkusíme si tedy shrnout základní poučky, které se jistě budou hodit i majitelům „klasických“ smartphonů:

  • Vypnutí dat na pozadí: Pokud právě nepotřebujete neustále synchronizovat vaše e-maily, baterii pomůžete, pokud utlumíte data na pozadí. To lze většinou provést v nastavení daných účtů, u mnoha tabletofonů tuto funkci naleznete také v hlavních přepínačích v notifikační liště.
  • Vypnutí nepotřebných aplikací na pozadí: Jestli spouštíte velké množství aplikací, může se stát, že některé z nich budou brát energii i v případě, že se tváří jako vypnuté. Klasickým příkladem jsou různé hry dostupné zdarma, které zobrazují velké množství reklam. Tyto aplikace je nutné vypínat manuálně, a to přímo v multitaskingové nabídce daného zařízení.
  • Eliminace GPS: Mnoho aplikací vás pro svůj bezproblémový chod poprosí o aktivaci polohových služeb. Pokud zrovna nesedíte v autě a tabletofon neslouží jako navigace, doporučujeme polohové služby vypnout. Zapnout většinou jdou okamžitě, opět v rychlých přepínačích notifikační lišty zařízení.
  • Úsporné režimy: Pokud na noc nevypínáte své zařízení, lze aktivovat alespoň úsporný režim. V tomto režimu je dostupný jak budík, tak také hovory a SMS zprávy, povětšinou se utlumí pouze výkon procesoru, případně již zmíněná data na pozadí. Po deaktivaci takového režimu se však automaticky vrátí vaše nastavení zpět, o nic důležitého tedy nepřijdete. V některých momentech mohou pomoci také ultra úsporné režimy, které do svých modelů implementuje stále více výrobců. Takový režim utlumí všechny funkce na minimum, ve většině případů dojde také k tomu, že se displej zahalí do černobílých odstínů. Takový režim udrží v krizových momentech tabletofon i několik hodin v pohotovosti.
  • Pravidelné nabíjení: I když před spaním váš smartphone ukazuje i 50 % baterie, doporučujeme jej i přesto nabít. Do rána následujícího dne se kapacita ještě sníží (zvláště, pokud neaktivujete úsporný režim), a to může mít za následek, že další, byť jen pracovní, den, zařízení nevydrží. Většina nejnovějších modelů má ochranu proti napětí a proti zbytečnému nabíjení, v případě, že se tedy daný smartphone dobije na 100 %, proces nabíjení se automaticky ukončí.
  • Pravidelné čištění a odinstalace programů: Jistě to známe všichni. Koupíme si nový telefon a doslova jej zahltíme různými aplikacemi a hrami, abychom jej poctivě otestovali. Následně aplikace, hry a nepotřebná data neodinstalujeme, což se samozřejmě dříve či později projeví na rychlosti zařízení. Všechny nepotřebné aplikace je tedy dobré čas od času vymazat a v případě nutnosti nainstalovat i speciální software, který vás zbaví dat v mezipaměti různých aplikacích, případně také instalačních souborů. Aplikace jsou navíc dostupné pro většinu platforem zdarma. Nejvíce se podobné čištění vyplatí na operačním systému Android, který se nejčastěji setkává s nadměrným zanesením různými daty.
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze