Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Rozcestník
Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
 • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
 • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
 • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Seniorské telefony

Ten nejlevnější, prosím...

Velkým mýtem je to, že seniorské telefony = ta nejlevnější dostupná zařízení. Ano, seniorské telefony nestojí desítky tisíc, na druhou stranu ale neplatí ani to, že musí být nutně nejlevnější. Prověřené značky vsází na to, že kupující moc dobře ví, do čeho své finance investuje. Příkladem za všechny je značka Emporia, nebo také Aligator, kteří se na takové telefony soustředí.

Peníze

Nemusí umět nic, jen volat

Dalším velkým mýtem je funkční výbava. Nikdo od seniorského telefonu nečeká fotoaparát s optickou stabilizací obrazu nebo LTE. To ovšem neznamená, že by si vaše rodiče/prarodiče nechtěli pořídit nějakou fotografii. Víceméně zde platí rovnice, že ani senioři nevědí co chtějí, dokud se s tím na přímo nesetkají. Pořídit snímek z vestavěného fotoaparátu většinou není žádná věda.

Na co fotky?

Když už jsme u fotografií, možná budete chtít svým prarodičům poslat také nějaký ten snímek, který jste vyfotili vy. Podpora MMS je dnes již samozřejmostí, ale takové Bluetooth se hodí vždy, když chcete snímek dostat do telefonu nejrychleji – samozřejmě pokud jste v blízkosti daného zařízení. Infraport už z telefonů vymizel (až na výjimky, kde ovšem plní roli dálkového ovládání, ne jakožto prostředník pro zasílání dat), tudíž je Bluetooth nejefektivnější cestou přenosu dat.

Nokia 3310 (2017)
Fotoaparát je v případě seniorského telefonu příjemný bonus, jeho kvalita však musí dávat smysl

Nejdále je v tomto ohledu značka Doro, která nabízí seniorské (super)smartphony. Kupříkladu takové Doro 8035 umí vzdálenou správu skrze internet, snadno tak vyměníte vašemu dědečkovi či babičce tapetu. Nedávno testovaný Aligator A890 Senior poté nabídne sdílení GPS polohy, a to ihned po stisku SOS tlačítka.

Hlavně ať to vypadá draze

Pokračovat můžeme konstrukcí a tlačítky. Logicky většinu z nás napadne, že nejvhodnější bude véčko nebo klasický telefon, který má hardwarovou klávesnici. U véček je ovšem nutné míti na paměti několik základních bodů. Například ten, že vnější displej není nutností, ovšem signalizační diodou by disponovat mělo. V případě zavřeného véčka se totiž jedná o jediný zdroj, který upozorní na zmeškané události. Některá véčka bohužel nedisponují ani displejem, ani diodou, zde se hraje spíše na design. To by ovšem neměl být pro seniorský telefon ten hlavní tahák.

Velké klávesy stačí

Dalším problémem je klávesnice, a je jedno, jestli mluvíme o véčkách či klasických telefonech. Výhoda véček je jasná – větší prostor, u klasických telefonů je to naopak lepší dosažitelnost. Vždy je ovšem důležité dbát na rozměry, rozestupy a především – na zpětnou vazbu tlačítek. Mnoho pokusů výrobců s pryžovými klávesami dopadly velmi špatně, taková tlačítka se nejenom špatně mačkají, navíc pod prsty dost často kloužou. Ideální alternativa je plastová klávesnice s vystouplými písmenky, která fungují jako spolehlivá hmatová zpětná vazba.

Nokia 3310 (2017)

Displej? Malý a nekvalitní, stačí

Dalším velkým mýtem je kvalita displeje. U seniorských telefonů se traduje, že je přeci jedno, jak kvalitní displej je, natož aby se řešilo, jaké má rozlišení. Nejde o to, aby měl seniorský telefon 16 miliónů barev a Full HD rozlišení, na druhou stranu se ale musíte vcítit do vašich prarodičů – chtěli byste se špatným zrakem zaměřovat každé písmenko na titěrném displeji? Nebo byste snad z pořízené fotografie chtěli luštit, co na obrázku vlastně je? Displej by tedy nabízet dobré pozorovací úhly, měl by být velmi jasný a rozlišení by mělo dostačovat pro hezké vykreslení jak textu, tak také obrázků či videoklipů.

N
Dobře čitelný displej je nezbytností

Možná vás po přečtení předchozích řádků napadá, kde tedy ušetřit? Většinou se jedná o použité materiály a logicky také procesor. Použitým materiálem je u seniorských telefonů převážně plast, a to téměř ve všech případech. Je to logické, vaše babička zřejmě nebude o svůj kovový telefon pečovat tak jako vy, proto je nákup kovového zařízení vcelku zbytečný. Plastové materiály jsou většinou pružné, vydrží i nějaký ten pád, což se od seniorských telefonů předpokládá.

Hloupý/pro děti/pro seniory

Problémem je často i špatné zařazení telefonů do kategorií, pro koho jsou určeny. Z předchozích odstavců už určitá poučka vyplývá, ovšem pro větší přehlednost si toto téma více rozebereme. Mezi ty nejlevnější telefony, které se prodávají, často patří telefony, které jsou určeny pro nenáročné či začínající uživatele (dospělí, kteří nepotřebují nic více než telefonovat a psát SMS zprávy a děti, které přicházejí do styku se svým prvním mobilním telefonem). Do této kategorie patří například levné Nokie, Samsungy a některé telefony LG. Často se označují jako základní nebo hloupé, respektive bez operačního systému.

Nokia 3310 (2017)
Mezi seniorským a „hloupým“ telefonem pro děti je rozdíl

Kategorie seniorských telefonů je jiná. Nelze do ni přetahovat modely určené pro začínající a nenáročné uživatele. Ty totiž nemusí splňovat výše uvedené podmínky (kvalitní klávesnice, rozměrný displej a některé další doprovodné funkce, jako je například SOS tlačítko pro nouzové přivolání pomoci).

Zděděný supersmartphone ohromí

Jednou z největších chyb je také to, že seniorům dáváme telefony, které jsme sami používali a je nám líto je vyhodit. Případně jim darujeme telefony takové, které jsme získali k nákupu jiné elektroniky, případně jsme je vyhráli u operátora. Tento způsob je velmi nevhodný a na následujících řádcích si vysvětlíme proč.

 • Zděděný telefon/smartphone: Klasická situace, koupíte si nový telefon a nevíte, co s tím starým. Blíží se Vánoce/narozeniny, a tak vás logicky napadne, že byste starý telefon darovali svým prarodičům. Toto rozhodnutí je ovšem nevhodné hned z několika hledisek. Takový starý smartphone či klasický telefon již má něco za sebou, s tím souvisí kupříkladu problémy s baterií, případně horším chodem. Výdrž baterie je jedním z nejdůležitějších aspektů u výběru seniorského telefonu, pokud tedy máte v plánu darovat smartphone, raději si svoje rozhodnutí rozmyslete. Smartphony jsou od základu směřovány tak, že pokud vydrží den nebo dva, jde o výhru. Vše navíc je už pouze zbožné přání. Jednodenní výdrž telefonu je ale pro seniory zvyklé na týdenní výdrž samozřejmě něco nepochopitelného.
 • Telefony k telefonům: Možná jste už narazili na nabídky, kdy prodejce inzeroval, že k nákupu dané elektroniky dostanete telefon zdarma, většinou nějaký levný Samsung, případně Nokii. Spolehněte se na to, že se jedná přesně o ty typy telefonů, které splňují všechna negativa předchozích řádků. Jsou malé, se špatnou klávesnicí a mizerným displejem – samozřejmě bez doprovodných funkcí. Než takový, tak raději žádný. Od takových nápadů se držte co možná nejdále, rozhodně tím nijak neušetříte a není to ani moc fér.

Přizpůsobte svůj dárek

Pokud se vám předchozích pár řádků nelíbilo, respektive s naším tvrzením nesouhlasíte, možná jste si vědomi toho, že máte telefon ideální pro starší osobu, kterou znáte a naše kritéria přitom splňovat nemusí. V takovém případě ale doporučujeme u telefonů před darováním menší invstice.

 • Klasické telefony (tlačítkové): U takových telefonů je revitalizace většinou velmi snadná. Poškrábané plasty se dají vyměnit rychle a levně, stejně tak nákup nové baterie je otázkou povětšinou několika sto korun. Takový telefon samozřejmě může bez problému sloužit i dále, zvláště pak, pokud jeho pořizovací cena nebyla nejnižší.
 • Smartphone: U smartphonů je revitalizace trochu obtížnější. Výměna baterie u některých typů není nejjednodušší.

Smartphone pro seniory

Tato část by měla sloužit pro všechny, kteří přemýšlí nad nákupem či darováním smartphonu pro seniory. I takové telefony totiž mohou leckteří senioři hravě zvládnout, opět je ale důležité uvědomit si, co za zařízení pořizujeme. U smartphonů platí stejně jako u klasických telefonů to, že se rozhodně nelze řídit podle ceny. Seniorský smartphone by měl především nabídnout velký displej, na kterém se budou snadno orientovat. Minimem by se tak měla stát úhlopříčka 4, ještě lépe 4,5 palce.

Senior

Dalším důležitým aspektem je kvalita displeje. Vzhledem k tomu, že odpadly problémy s klávesnicí, musíte se starat především o softwarovou část. Taková softwarová klávesnice je totiž jedním z největších problémů v případě smartphonů s malým displejem, na kterém logicky prostorné klávesnice dosáhnout nelze.

Smartphony také často disponují dosti nepřehledným prostředím, zvláště pokud v sobě nesou operační systém Android, který je součástí většiny nejlevnějších modelů. V takovém případě je důležité telefon přizpůsobit pro potřeby jednoduchého ovládání. Ideální je, pokud nakupujete smartphone, který je již od základu vybaven snadným režimem používání. Takový režim nabídnou například produkty od Samsungu, Huawei nebo Vodafonu. V případě, že zvolený smartphone žádným podobným režimem nedisponuje, je možné doinstalovat speciální launcher, který prostředí upraví za vás.

Oblíbené a důvěryhodné značky

I mezi seniorskými telefony existují ověřené a kvalitní značky, které si za dobu své existence stihly vybudovat renomé.

 • Doro (všechny modely z nabídky)
 • Aligator (všechny modely z nabídky)
 • Alcatel (pouze některé modely)
 • Emporia (všechny modely z nabídky)

SOS tlačítko

S opravdovým „rozmachem“ seniorských telefonů se objevila také jedna funkce, která ucelila kategorii tohoto druhu produktů. Jedná se o speciální dedikované tlačítko s funkcí SOS a grafikou srdce. Toto tlačítko je většinou umístěné na zadní straně telefonu a funguje jako nouzové volání o pomoc. Tlačítko je nejprve nutné nakonfigurovat. Některé modely umožní zároveň odeslat SMS zprávy se žádostí o pomoc a s přibližnou, nebo dokonce konkrétní GPS polohou. Mimo tyto SMS zprávy se automaticky může vytočit také hovor, který spojí daného seniora s vybraným kontaktem, který obstará pomoc. Vždy je dobré myslet na to, že takový hovor je vždy hrazen ze strany seniora, bez kreditu se tedy žádný hovor nekoná. Tlačítko je důležité nakonfigurovat ihned, tedy ještě před předáním telefonu, vybrat většinou lze hned několik (2 až 5) kontaktů, které budou v případě potřeby informovány.

SOS tlačítko
Přítomnost SOS tlačítka by se neměla podceňovat

Před výběrem telefonu je dobré nehledět pouze na přítomnost takového tlačítka, ale i na jeho umístění vzhledem k okolnímu povrchu. Tlačítko by mělo být vždy mírně zapuštěné, aby se nezmáčklo vlivem tlaku například v tašce či kabelce.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze