Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
3
 • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
 • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
 • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Tlačítkové telefony

Ještě před příchodem iPhonu byly tlačítkové telefony vcelku běžnou záležitostí, dostaly se navíc i do segmentu nejlepších přístrojů s „dospělým“ operačním systémem, vzpomeňme například na dnes již legendární Nokii N95 nebo N82. Tlačítkové telefony byly svého času velmi populární, což dokazovala variabilní konstrukce od véček přes vysouvací, vyklápěcí a samozřejmě klasiku v podobě jednoduchých telefonů se standardní klávesnicí. Doba, kdy jste si mohli koupit tlačítkový telefon z TOP kategorie, už je u většiny výrobců ta tam, drží se snad už pouze BlackBerry, které stále nabízí telefony s operačním systémem a klasickou hardwarovou klávesnicí. Ovšem o typický tlačítkový telefon se už samozřejmě nejedná, ovládání z velké části zastupuje právě dotykový displej, který je nad klávesnicí umístěn a který stále více a více ovládání dominuje.

BlackBerry KEY2
BlackBerry KEY2 je zástupcem smartphonů s hardwarovou QWERTY klávesnicí. Jeden z posledních, bohužel...

Výběr klasického tlačítkového telefonu není lehkou záležitostí. Však mnoho značek, které se výrobou takových zařízení proslavilo dnes už ani neexistuje (kupříkladu Siemens a další...) Přesto i dnes můžete na klasiku narazit, ovšem hned za začátku je dobré zmínit, že taková zařízení se už s aktuálními TOP smartphony srovnávat nemohou.

Na co si dát pozor?

Důležitá otázka, na co si dát v případě klasických tlačítkových telefonů pozor? Zkusme se zaměřit na nejčastější problémy, které mohou v případě tlačítkových telefonů nastat a kterým je tedy dobré vyvarovat se už před samotným nákupem:

 • Tlačítka samotná: Tlačítka jsou alfou a omegou klasických telefonů. Výrobci se pokoušeli za dlouhá desetiletí přijít na správné rozložení a materiály, každopádně sama klávesnice je právě to, na co by si měl dát případný zájemce pozor. Nejlevnější tlačítkové telefony sice seženete za cenu pod 1 000 Kč, ovšem „vyťukávat“ SMS zprávu na pryžové klávesnici, která na svém místě nedrží ani při koupi zcela nového kusu je zkrátka problém. Před nákupem tedy vždy doporučujeme klávesnici vyzkoušet a nenechat se zlákat příjemnou cenou. To samé platí o rozložení klávesnice a ovládacích prvků: to, co na první pohled vypadá stylově může být hlavní problém toho, proč nenapíšete ani jednu zprávu bez chyby.
 • Nokia 3310 (2017)
 • Kvalita zpracování: Zvláště u nejlevnějších „hloupých“ telefonů jsou často produktové snímky tím jediným pomocníkem, kterým se výrobce snaží svoji novinku slušně odprezentovat. Telefon sice neumí nic, ale na produktových snímcích mu to zkrátka sluší. V tomto případě se výrobci často uchylují k dokreslení reality pomocí různých programů, skutečnost už ovšem tak veselá není. Na nejlevnější telefony se logicky používají nejlevnější materiály, ale je plast a plast. V tomto případě si doporučujeme rozmyslet, jestli investice pár korun navíc nezaručí lepší uživatelský zážitek, protože i levné telefony mohou alespoň částečně reprezentovat.
 • Vkworld Z3310
  Levné plasty, nekvalitní zpracování, taková je čínská kopie Nokie 3310 (2017). Na obrázku Vkworld Z3310
 • Dostupnost náhradních dílů: Pokud se už rozhodnete nakupovat na některém zahraničním portále nějaký zajímavý přístroj, který v České republice neseženete, počítejte s tím, že veškeré opravy budete muset reklamovat v místě, kde telefon kupujete. A asi všichni chápeme, jak je reklamace telefonu za pár stokorun v Číně zbytečná. To samé platí o dostupnosti náhradních dílů, krytek, krytů, ale také baterií a případně i nabíječek s proprietálním konektorem. Za exotiku se zkrátka platí.
 • tlačítka
 • Frekvence: Opět – při nákupu zařízení ze zahraničí si musíte dávat pozor na přítomnost tuzemských frekvencí. S CDMA telefonem toho v České republice příliš nenaděláte, u nás dostupné frekvence jsou: GSM 900 a 1 800 MHz, pro 3G síť je vyhrazeno pásmo 2 100 MHz.
 • tlačítka
 • Retro: Stejně jako my jsme na počátku článku vzpomínali na tehdejší špičky v podobě Nokií s OS Symbian, i někteří prodejci myslí tak trochu melancholicky. A jak lépe vytěžit peníze z neprodejného balastu, než že telefon repasují a prodávají ho jako „retro kousek“. I na takové prodejce pozor. Je sice hezké mít doma skoro novou Nokii 3310, ovšem jen málo prodejců dokáže zařízení opravit tak, abyste dříve či později nenarazili na problémy. I zde tedy platí: za kvalitu (a opravdové retro) je nutné si připlatit.
 • tlačítka
 • Znouzectnost: Pokud patříte mezi zájemce o tlačítkový telefon z důvodu variability designu, je dobře zapřemýšlet nad tím, jestli vám nebude něco při nákupu tlačítkového telefonu chybět. Facebook se už sice dostal i na hloupé telefony, ovšem aplikace jako Instagram, Messenger, Pinterest a podobné na hloupém telefonu zkrátka nespustíte.
 • tlačítka
 • Značka: Ve světě dotykových smartphonů panuje tak enormní konkurence, že si ani ten nejmenší čínský výrobce nedovolí investovat do něčeho, čemu by sám nevěřil. Naopak u tlačítkových telefonů je konkurence mizivá a výrobci to dobře vědí. I zde je tedy dobré před nákupem zařízení pročíst zkušenosti s danou značkou, zvláště pak, pokud je méně známá.
 • tlačítka
 • Nejsem senior!: Za poslední roky se tlačítkové telefony staly synonymem telefonů pro seniory, případně nejmenší školou povinné (i když i zde je rozmach dotykových smartphonů zcela zřejmý).
  SOS tlačítko
  Přítomnost SOS tlačítka by se neměla podceňovat

  Pokud vyřadíte všechny tlačítkové telefony, které nabízejí SOS tlačítko pro přivolání pomoci (zejména vhodné právě pro skupinu seniorů), mnoho vám toho nezbude.

Diskuze ke článku
Axl
Tak já vybírám takto:
- co největší displej
- respektive co nejširší
- výška mi je na nic - velká uhlopříčka za cenu hrozivého poměru stran 19:9 NE
- co nejlepší chipset (výkon CPU, RAM, ...)
- solidně velké úložiště (64GB už je dnes asi málo) + pokud možno microSD slot
- co nejmenší (ideálně prakticky žádné) okraje - na žádné ze stran (že chci velký displej neznamená, že chci tablet s 3cm okraji).
- solidní foťák
- plná paleta bezdrátových komunikačních technologií, všechna LTE pásma


Naopak nepotřebuju:
- přední selfie kameru (z puberty jsem již vyrostl)
- čtečku otisků v displeji
- 3.5mm jack (mám jak BT sluchátka, tak mini DAC/zesilovač 192KHz/48bit do USB-C portu)

Cena není podstatná. Resp. jestli dám 18, nebo 26 už není tak důležité. Na věcech, které denně intenzivně používám, raději nešetřím (na jiných klidně ano).

Zatím mi jako volba nejlépe vychází Huawei Mate 20 X
Akorát že v ČR se neprodává. Bude? Nebo je nějaká lepší volba? Případně se v dohledné době chystá?

Pro ilustraci: nyní mám Samsung S8+ . Výkonově asi dostačuje, foťák už dnes zaostává, ale hlavně rozhodně chci větší displej. Tzn. přechod na Note9 pro mne nemá smysl (displej je větší jen o ždibec).
David Holman
David Holman
Mé kritérium

1) co nejmenší s největším a hlavně nezaobleným displejem, tzn. max 147 délka, 73 šířka, tloušťka klidně cenťák
2) čistý android, nebo MIUI
3) procesor výr. techn. méně než 14nm, výkon v min. úrovni SP450
4) ROM min. 32GB
5) RAM min 3GB
6) plastové nevrzající provedení
7) v žádném případě sklo a keramika, max. kovové pouzdro
8) rychlá čtečka na zádech
9) bez selfie fotek
10) foťák více než 13MPx, 1,8 (a méně) světelnost
11) baterie 4Ah a více
12) bez jacku
13) NFC
14) cena do 5000,- Kč...

:):):)
Já vím... jsem naiva.


st
Každý by si měl nejprve říci co od telefonu očekává, jinými slovy, které jeho funkce bude potřebovat. Z toho pak plynou nároky na hardware telefonu.
1. Procesor - jiný bude pro toho, kdo hraje hry a jiný pro toho kdo telefon používá na telefonování. Nemusí být topový dnes i střední kategorie procesorů bez problémů zvládá všechny úkoly.
2. Paměť RAM. Dnes je standart 4 GB, lépe je však mít 6 a více, zvláště pokud člověk si chce užívat multitaskingu.
3. Paměť ROM. Minimálně 32 a hlavně možnost jejího rozšíření paměťovými kartami. Je sice fajn mít v telefonu např. 64 GB, ale pokud rád někdo točí v 4k tak je jen otázkou času kdy telefon zaplní. Proto by si uživatel měl hodně zvážit nákup telefonu bez slotu na paměťovou kartu.
4. Fotoaparát. Většina dnešních telefonů za hezkého počasí fotí slušně. Rozdíly jsou ve tmě pak při točení videí. Přítomnost optické či elektronické stabilizace vždy potěší.
5. Baterie. Čím větší tím lepší. Bohužel dnes málokterý telefon vydrží dva pracivní dny. Většinou standatem je jeden den.
6. 3,5 mm jack. Ne každý telefon jej má.
7. NFC, infraport, FM radio podle gusta. Někdo tyto funkce používá jiný ne.
8. Rozměry telefonu. Bohužel dnes telefon pod 140 mm prakticky neseženete.
9. Stupeň krytí neboli odolnost vůči vodě a prachu.
10. Displej. Výhody jednotlivých technologií jsou všeobecně známé. Osobně si myslím, že většina lidí, krom funkce always on display nedovede rozlišit jednotlivé zobrazovače.
11. Cena. Čím nižší, tím lepší :-)
Na druhé straně nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci u telefonů platí dvojnásob, zvláště pokud jej chceme používat delší dobu.

Výše uvedené body jsou jen orientačí a z mé hlavy.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze