Vodafone výrazně rozšířil pokrytí 5G, už je dostupné i v menších městech

7
Vodafone výrazně rozšířil pokrytí 5G, už je dostupné i v menších městech
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Z pěti měst, kde operátor spustil 5G pokrytí k 1. říjnu 2020, se aktuálně signál rozšířil už do více než 130 měst i menších obcí
  • Aktuálně jde o jasně nejrozsáhlejší 5G síť v Česku
  • Další zlepšení v cestě za digitalizací Česka přinese přelom března a dubna 2021, kdy Vodafone vypnutím starší sítě 3G uvolní frekvenční pásmo pro modernější systémy LTE a hlavně 5G

Společnost Vodafone spustila pro zákazníky v Česku pátou generaci mobilních sítí 5G loni 1. října v pěti městech. Šlo o Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník (města, se kterými operátor spolupracuje na uvedení nejmodernější technologie do praxe) a také o nejobydlenější oblasti České republiky – Prahu a Brno. Zároveň už v říjnu jako první pokryl Vodafone 5G signálem vybrané stanice pražského metra, které se tak dostalo mezi první 5G podzemní dráhy na světě.

Nyní je 5G signálem alespoň částečně pokryto přes 130 měst i menších obcí, jde například o Aš i Český Těšín, Liberec i České Budějovice, dále třeba o Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno nebo Rokycany. Signál tak pokrývá více než pětinu celé české populace, je dostupný pro zhruba 2 miliony obyvatel. Může za to navýšení počtu vysílačů, které Vodafone technologií 5G osadil. Zatímco v říjnu šlo o zhruba 80 základnových stanic, aktuálně už jde o více než 700 vysílačů. Pokryto sítí 5G od Vodafonu je už i 35 stanic pražského metra. Vodafone tak má v současnosti jednoznačně nejrozsáhlejší 5G pokrytí na českém území.


GigaSíť na zemi i ve vzduchu

Loni jsme spustili fixní gigabitovou síť a aktuálně pro více než 1,4 milionu domácností a firem nabízíme pevné internetové připojení s rychlostí 1 Gb/s. Naši ambici vybudovat v Česku GigaSíť nyní uskutečňujeme i u mobilního připojení. Nezaměřujeme se přitom pouze na největší česká města, ale více než pětina obyvatel napříč zemí se už ze svých domovů k 5G může připojit. A třeba při procházce nebo nákupu už je 5G dostupné ještě mnohem více lidem. Jde o evoluci směrem k vysokým mobilním rychlostem, běžně v řádu stovek megabitů za sekundu,“ říká Milan Zíka, viceprezident Vodafonu pro technologie.

Vodafone vysílač

Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu, k tomu dodává: „Pokračujeme v rozšiřování 5G pokrytí s pomocí nejmodernější technologie Dynamic Spectrum Sharing, která umožňuje na jednom frekvenčním přídělu spektra a nejmodernější Single RAN technologii obsluhovat současně 5G a LTE zákazníky. Je to významný krok, díky kterému lze efektivně využívat přidělené spektrum a který v kombinaci s chystaným vypnutím sítě 3G pomůže značně zvýšit kapacitu sítě pro narůstající potřeby našich zákazníků.

Celoplošné vypnutí 3G sítě Vodafone plánuje na konec března 2021. Kmitočty, na kterých starší mobilní síť 3G funguje, se tak uvolní pro modernější 4G LTE a 5G. K aktuálnímu rozšíření pokrytí Vodafone využil frekvence v pásmech 1 800 a 2 100 MHz.

Výběr telefonů 5G už je široký

K 5G síti se mohou během současné zaváděcí nabídky připojit firemní i nefiremní zákazníci se stávajícími tarify a také majitelé předplacených karet. Potřebují ale nejnovější mobilní telefony, které dokážou se sítí 5G od Vodafonu pracovat.

Kdo má u Vodafonu některý z tarifů Vodafone Neomezený a koupí si 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), může si během zaváděcí nabídky vyzkoušet naplno přesně to, co technické parametry nové 5G technologie dovolí, to znamená bez rychlostního stropu. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone novou nabídku šitou už na míru 5G.

Kde je dnes možné se k síti 5G připojit, ukazuje přehledně mapa pokrytí.

tisková zpráva,
Diskuze ke článku
Vojtulee M.
Vojtulee M.
No to je tedy rychlost, toto pokrytí mají už nějaký měsíc.
Jiri Yaman
Jiri Yaman
Ku..a co znamena musi bejt kompatibilní s jejich siti, proste zase jak to delali na zacatku s Lte, proc proste nekoupim 5g telefon, a pujde to.... Nee zase od nich, a pak koupim jejich a nepoběží v tm,o2.. mam oneplus 8 pro, a nekamosi se to.... Gratulujeme, dekujeme
Jaromír Klein
Jaromír Klein
Je to klasika. Proste si opet zajistuji prodeje telefonu ze svyho sortimentu. Je to podobny jako s VoLTE a VoWifi. V podstate jednoducha konfigurace IMS sluzeb ve firmware telefonu ale pokud si clovek nekoupi uz nastaveny telefon od nich tak ty sluzby nema, nebo to musi slozite resit pres root. Jen by me zajimalo jak ma Vodafone osetrene to vypnuti 3G site. Protoze to pravdepodobne znamena, ze vsechny telefony v jejich siti ktery nejsou nakonfigulovany na volani pres LTE, se budou prepinat pri hovoru do 2G site, coz znamena kvalitu hovoru z roku 1995:) Je uzasny jak marketing brzdi vyuzivani nejnovejsich technologii.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze