😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Vědci vyvinuli repliku koronaviru, která se mezi smartphony šíří pomocí Bluetooth

Vědci vyvinuli repliku koronaviru, která se mezi smartphony šíří pomocí Bluetooth
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Virtuální vir byl stvořen tak, aby se choval jako skutečný koronavir
  • U každého smartphonu může mít vir různou inkubační dobu i úroveň nakažlivosti

Pokud máte pocit, že vás během probíhající pandemie koronaviru už nemůže zhola nic překvapit, možná vás přinutí změnit názor nejnovější výzkumný projekt vědců z University of Queensland, the University of Melbourne a proslaveného Massachusetts Institute of Technology (MIT). Akademičtí pracovníci z těchto dvou organizací se totiž spojili za účelem vytvoření virtuálního viru, jenž se šíří mezi chytrými telefony podobně jako koronavirus.


K nákaze dochází skrze Bluetooth a virus za sebou v nakažených telefonech zanechává speciální tokeny, které se replikují a následně dostávají do dalších smartphonů. Vir byl stvořen se záměrem, aby se choval jako skutečný koronavir. Proč, říkáte si?

Podle studie zveřejněné v Patterns Journal se vir chová opravdu velmi podobně. U každého zařízení tedy může mít různou inkubační dobu i úroveň nakažlivosti. Za aktivní se tento vir považuje na každém telefonu pouze po určitou dobu. Jakmile je smartphone v blízkosti jiného chytrého telefonu s Bluetooth, hrozí nákaza. Jestliže však uživatel zůstane se svým telefonem v izolaci, nemůže se z něj vir dostat ani se jím nakazit.

Smyslem tohoto projektu je replikovat a analyzovat chování skutečného viru, kdy na rozdíl od nákazy mezi lidmi, lze šíření mezi telefony sledovat v reálném čase a sesbíraná data neustále vyhodnocovat. Získaná data mohou pomoci vládám i lékařským organizacím lépe predikovat budoucnost a podle toho také připravit patřičná bezpečnostní opatření.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze