Testujeme Samsung Galaxy S6 (edge): průběžně aktualizovaný blog

43

Jak již víte, na redakční test se k nám dostal Samsung Galaxy S6 (edge), následovat bude v brzké době také Samsung Galaxy S6. Ještě před společnou recenzí obou zajímavých telefonů jsme si pro vás připravili aktualizovaný blog, ve kterém si zmíníme hlavní plusy a také mínusy obou novinek. V diskuzi pod článkem se pak můžete ptát na to, co vás zajímá.

Samsung Galaxy S6 (edge) se představil před více než měsícem, v České republice se obě novinky začnou prodávat od pátku, respektive od 17. dubna. My však Samsung Galaxy S6 edge nějaký ten den testujeme a tak nebude od věci se ještě před samotnou recenzí zaměřit na různé funkce a dovednosti, které novinka zvládá. Tento blog budeme několikrát aktualizovat, v každé samostatné části se zaměříme vždy na jednu stránku věci a v té se vždy pokusíme prozradit a vyzdvihnout to nejzajímavější. Během následujících dnů si tedy probereme designovou stránku věci, hardware, software a samozřejmě si neodpustíme i menší srovnání a zvláštnosti, na které v průběhu testování narážíme. I vy můžete pokládat otázky, a to rovnou v diskuzi pod článkem, na všechny se pokusíme odpovědět buď v tomto aktualizovaném blogu, případně v kompletní recenzi, na kterou se můžete těšit koncem příštího týdne.

Samsung Galaxy S6 edge

Design a konstrukce: sklo a kov na svém místě

A začneme zlehka, respektive designem a kvalitou konstrukčního zpracování. Pokud byl Samsung v uplynulých letech za něco neustále pranýřován, byly to použité materiály a design, který se s léty nijak zásadně neměnil. Tuto etapu odstartoval Samsung Galaxy S III, jehož koncepci Samsung následně zopakoval asi stokrát. Navíc, plast je zkrátka plast a i kdyby se Samsung snažil sebevíce, u zákazníků příliš neuspěl. Nemluvíme ani tak o low-endech, u těch kovové kryty ani neočekáváme, Samsung tuto myšlenku ale přenášel i na vlajkové lodě, respektive modely Samsung Galaxy S4 a Samsung Galaxy S5. Až v posledním roce přetekla trpělivost jak zákazníkům, tak také samotnému vedení společnosti Samsung a na světě byl plán na „Project Zero“. A jak už dnes víme, za projektem „startujeme od nuly“ se schovával právě Samsung Galaxy S6 a jeho zakřivená varianta Samsung Galaxy S6 edge.

Samsung Galaxy S6 edge

Co je tedy nového? Z obrázků a tiskových materiálů se můžete dočíst, že bočnice jsou už konečně kovové a zbytek (respektive displej a zadní kryt) skleněný. To je samozřejmě pravda, ale to je pouze první krok. To, jak to spolu dohromady ladí, je věc druhá. A Samsung v tomto ohledu dokázal, že když (se) chce, jde to. Samsung Galaxy S6 edge je profesionálně zvládnuté zařízení, které v ruce působí špičkovým a luxusním dojmem, lícování je na skvělé úrovni, stejně jako barevné varianty mají něco do sebe. Například námi testovaná černá varianta je na každém světle o trochu jiná. Ve tmavé místnosti se černé téměř blíží, na ostrém slunci je ale tmavě modrá a odráží zajímavé odlesky, to vše díky speciální vrstvě. Z každého úhlu vypadá telefon jinak, poutavě, zajímavě, vlastně ve všech světelných podmínkách vás nutí se na něj znova a znova dívat. To se rozhodně povedlo. Skvěle promyšlená je rovněž zabroušená hrana kovových bočnic, která se nijak zvlášť „neřeže“, na druhou stanu napomáhá lepšímu úchopu a rovněž také zvedání z rovné desky, typicky stolu. Velmi decentně působí také označení na zadní straně, mluvíme o znacích CE (Communauté Européenne) a dalších. Ty jsou zapuštěny pod sklo a tak jsou zřetelně viditelné jen na fotkách, případně na přímém slunci.

Samsung Galaxy S6 edge

Pokud bychom měli kritizovat, bude to jednoznačně uplývání otisků prstů a také náchylnost zadního krytu na vlasové škrábance, dokoupení ochranného krytu je tedy téměř povinností, pokud si tedy chcete zachovat špičkově bezchybný povrch. Dlouze se polemizovalo také o vystouplé čočce integrovaného fotoaparátu. Ta na fotografiích působí jako nevzhledný „batůžek“, na živo se však o takový problém nejedná. Samozřejmě, psaní na telefonu, který je položený na rovné desce, se automaticky vylučuje, protože se zařízení kolébá ze strany na stranu, na druhou stranu při nošení v kapse tento fakt nevadí, a to ani v případě velmi upnutých riflích. Zahnutý displej u varianty edge trochu znesnadňuje zvedání z rovné plochy, protože kovový rámeček musel displeji do značné míry ustoupit, ovládání tlačítek pro regulaci hlasitosti a zámku displeje je ale naopak pohodlnější, protože prst přirozeně sklouzne přímo na hranu rámečku, kde se tlačítka nacházejí. I to je zkrátka daň za velice tenkou konstrukci, která je v případě S6 edge rovných 7 milimetrů. Co se týče dalších rozměrů, ty jsou velice podobné, a to jak mezi Samsungem Galaxy S6 a S6 edge, tak také mezi novinkami a Samsungem Galaxy S5. Rozdíly jsou pouze v řádu (desetin) milimetru. Nejužší je právě Samsung Galaxy S6 edge, a to z důvodu zakřiveného displeje.

Specifika Samsung Galaxy S5 Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6 edge
Rozměry 142 × 70,5 × 8,1 mm 143,4 × 70,5 × 6,8 mm 142,1 × 70,1 × 7 mm
Hmotnost 145 gramů 138 gramů 132 gramů
Použité materiály plast kov/sklo kov/sklo
Vodeodolnost/prachuvzodrnost ano/ano (IP67) ne ne
Vyměnitelná baterie ano ne ne

Skvělé konstrukční zpracování si bohužel vybralo i další daň, a to že Samsung Galaxy S6 (edge) bohužel nenabízí vyměnitelnou baterii. To, co se Samsung celou dobu snažil prosazovat je rázem pryč, stejně jako voděodolnost a prachuvzdornost, kterou disponovala poslední vlajková loď v podobě Galaxy S5. Sony přitom ukazuje, že kovovo-skleněné telefony mohou být i voděodolné, v tomto ohledu však Samsung od konkurence neokoukával. Snad tedy příště.

Plusy

 • špičkové konstrukční zpracování zajišťuje kýžený pocit luxusu
 • sklo a zajímavé barevné odstíny vytváří nevšední odlesky, které se mění v závislosti na okolních podmínkách
 • dosazení skla nepůsobí vulgárním dojmem, jak mohou naznačovat některé fotografie
 • hmotnost je v ruce i v kapse velice příjemná – telefon jde cítit, kapsu ale rozhodně netrhá, obě kovovo-skleněné novinky jsou navíc lehčí, než plastový Samsung Galaxy S5
 • znaky a označení na zadní straně jsou esteticky velice vhodně zapuštěny pod sklo, nejsou tedy tolik patrné
 • nikde nic neskřípe ani nevrže, a to i při maximální snaze
 • velice tenká konstrukce (7 milimetrů v případě S6 edge, 6,8 milimetrů v případě S6)

Mínusy

 • otisky prstů budete muset leštit více, než byste chtěli
 • náchylnost skleněných materiálů na vlasové škrábance (především zadní kryt)
 • zkosený displej Galaxy S6 edge znesnadňuje zvedání z rovné desky, na druhou stranu ale zlepšuje manipulaci s hardwarovými tlačítky na bocích
 • uživatelsky nevyměnitelná baterie, chybějící prachuvzdornost a voděodolnost
Diskuze ke článku
vilda
Dnes nám obě varianty přišly na prodejnu. Přehodnoťte prosím své tvrzení a ještě jednou si edge vemte do ruky - nedá se to držet, telefon hrozně řeže do ruky, oproti tomu S6 se drží skvěle.
Tomáš
Dobrý den, rád bych se zeptal na kvalitu skla na zádech. Například v porovnání s Xperii Z3.
Snese telefon podobné zacházení ?
Děkuji.
Pavel K.
Jak je na tom se zahříváním? Zahřívá se moc při hraní náročných her? Je na tom lip než starší telefony se Snapdragon 801? (co se zahřívání týče)
DeX.DC
Ja nechapu v te recenzy ty plusy a minusy. Plus je to ze zada jsou klenana jelikoz se meni barva a taky je plus ze jsou znacky na zadech pod sklem. a v MINUS je otisky na skle skrabance na zadnicaste skla a ze nema vymenitelnou uzivatelsky baterku a ze chybi vodeodolnost. Nikde se nepise jestli plus ci minus je velikost baterky jestli je plus ci minus bezdratove nabijeni ci samsung pay. A nikde sem ani nevidel jestli je plus ci minus cena. Proste podle me ten mobil ma jediny plus ze neni z plastu za tu cenu!!!! ale jinak ma jen same minusy oproti S5

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze