Více než třetina českých dětí zažila v posledním roce na internetu něco, co je „obtěžovalo nebo rozhodilo“. Vyplývá to z výzkumu EU Kids Online IV, podle kterého ale děti o takovém nepříjemném zážitku řeknou rodičům jen v 28 procentech případů. Nejen na podobné statistiky se snaží upozornit Safer Internet Day neboli Den bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 5. února.
Vodafone se Digitálnímu rodičovství věnuje dlouhodobě, na https://t.co/LkiZPM5Fhr najdete praktické rady, aplikace a nově jsme přidali i vzdělávací pohádky pro rodiče a malé školáky. #DenBezpečnějšíhoInternetu #SaferInternetDay
— Vodafone ČR (@Vodafone_CZ) 5. února 2019
Připomínat si Den bezpečnějšího internetu je na místě, ukazují průzkumy. Například se sexuálními tématy se děti a dospívající setkávají na internetu více než v televizi nebo ve filmu. „Alespoň jednou měsíčně a častěji je vidělo na mobilu, počítači nebo jiném online zařízení asi 30 % dětí a dospívajících, zatímco v televizi a filmu 20 %. Každý den se s takovými obsahy na mobilu nebo počítači setkává 12 % dětí a dospívajících, zatímco v televizi nebo ve filmu je tomu tak u 2 %,“ stojí v závěrech projektu EU Kids Online IV – Česká republika 2018, kterého se zúčastnilo zhruba 2800 dětí ve věku 9 až 17 let. „Chtěl bych doporučit rodičům, aby věnovali online bezpečnosti dětí větší pozornost. Rodiče by také neměli zapomínat si s dětmi povídat o tom, co a proč dělají na internetu,“ doplňuje profesor David Šmahel z Masarykovy univerzity, vedoucí projektu.
Jaký je pohled rodičů
Kromě pohledu samotných dětí se logicky nabízí i pohled dospělých. Zhruba pětina rodičů nijak neřeší bezpečnost svých dětí na internetu, uvedli v novém průzkumu agentury Kantar, který sbíral data v listopadu 2018. Na druhou stranu dvě třetiny rodičů si podle stejného průzkumu myslí, že „děti je potřeba naučit, co je na internetu dobré a co zlé“. A v tom chce pomoci i Vodafone.
„Vodafone globálně i lokálně ve spolupráci s odborníky a neziskovými organizacemi prosazuje koncept Digitálního rodičovství. Jde o souhrn pravidel, postupů a opatření, jak mohou rodiče připravit dítě na účelné a přínosné používání digitálních technologií a jak zabránit přístupu ke škodlivému obsahu. Stejně tak jde o návod, jak ochránit dítě před nebezpečnými internetovými fenomény,“ říká Pavel Košek, ambasador Digitálního rodičovství Vodafonu v Česku. A dodává: „Základní zásady dobrého digitálního rodiče jsou: nezakazovat – děti si umí se zákazy poradit, nezaostávat – děti technologie přirozeně ovládají lépe než dospělí, nezanedbávat – děti potřebují dostatečný zájem a čas rodičů.“
Nové vzdělávací pohádky
Zájemci se mohou více dozvědět na portálu www.vodafone.cz/digitalni-rodicovstvi, kde nově najdou například dvě vzdělávací pohádky pro rodiče a malé školáky. Dospělí a děti si tak mohou společně přečíst příběh Digitální pohroma Simony Smartfounové nebo Narozeninový omyl Tondy Tableta, které se zaměřují na správné zacházení s přístroji a na odpovídající zabezpečení zařízení a obsahu.