Na Česko opět útočí „prozváněči“. Zavolání zpět vás může vyjít draho

Na Česko opět útočí „prozváněči“. Zavolání zpět vás může vyjít draho
6
  • Vodafone v těchto dnech zaznamenal vyšší počet prozvánění z různých telefonních čísel se zahraniční předvolbou
  • Jde o různá telefonní čísla s předvolbami exotických zemí (například +265, +225, +247, +211, +678 a další)
  • Podvodnému prozvánění zvanému „wangiri“ se sice nelze zcela vyhnout, ale Vodafone doporučuje, jak situaci řešit

Vodafone prostřednictvím sociálních sítí informoval o skutečnosti, že v posledních dnech zaznamenal vyšší počet prozvánění z různých telefonních čísel se zahraniční předvolbou (například +265, +225, +247, +211, +678 a další), což záhy potvrdili i sami zákazníci. Jedná se o podvodnou prozváněcí metodu, tzv. „wangiri“, o které už v minulosti informovala APMS. Vodafone dodává, že podvodná volání přicházejí hlavně z čísel, která mají podobný tvar jako české pevné linky, tak buďte opatrní. Operátor je postupně blokuje.


Jak wangiri funguje?

Podvodníci, kteří wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář organizují, ho realizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsah. Zákazník, který volá zpět například do Alžíru, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.


Jak situaci řešit?

  • Na neznámá telefonní čísla ze zahraničí nikdy nevolejte zpět. Šlo by o zpoplatněný hovor podle cen volání do zahraničí.
  • Situaci operátor průběžně monitoruje a podvodná čísla blokuje, aby na ně nebylo možné volat zpět. Podvodníci však mohou telefonní čísla měnit, proto nelze zcela zabránit tomu, aby k prozvonění nedošlo.
  • Pokud do zahraničí běžně nevoláte a chcete mít jistotu, že omylem nezavoláte nazpět na takové číslo, můžete si odchozí volání do zahraničí zablokovat, a to například přes Můj Vodafone v sekci Nastavení služeb – Blokování.

Stáhnout Můj Vodafone

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Diskuze ke článku
Pesedm
Afričanům a ostrovanům ruce usekat...
Míla
To se mi zrovna dnes stalo, volalo mi nějaké číslo z Bahrajnu, nestihl jsem vzít a zpátky jsem nevolal.
Alois Jirasek
Alois Jirasek
Delaji, jak kdyby byl takovy problem monitorovat zahranicni cisla z nejakeho rozsahu, ktera prozvaneji vice ceskych cisel a okamzite je blokovat pro odchozi volani. A nebo jeste lepe .... proc pri zpetnem volani na zahranicni cislo, na ktere nikdy clovek nevolal (=nevola pravidelne), tak nejdriv nepustit hlasku "volate do Bahrajnu, cena je 1000Kc za minutu" ...... naprosto trivialni vec, ktera by cely problem vyresila jednou provzdy!
pikatchu
pokud nema nekdo nasrano v hlave, nebude volat zpet, tot cele, nehledejte v tom nic vic...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze