Samsung představil nový čipset Exynos 990 s podporou 120Hz displeje a 108Mpx snímače

6
Samsung představil nový čipset Exynos 990 s podporou 120Hz displeje a 108Mpx snímače
  • Samsung Exynos 990 je vyroben 7nm technologií EUV
  • Novinkou je GPU ARM Mali G77 postavené na architektuře Valhall
  • Čipset podporuje rychlou operační paměť typu LPDDR5

Konec roku se blíží a s ním i tradiční představení technologií, které se k uživatelům dostanou v roce příštím. Nejen výrobci smartphonů, ale i producenti čipů tak často představí zajímavé novinky, které stojí za pozornost. Během příštího měsíce se počítá s představením Snapdragonu 865 a rovněž MediaTek láká na nový čipset s podporou 5G. Nejinak je tomu u Samsungu, který na svém oficiálním twitterovém účtu lákal na představení nového čipsetu Exynos, který se pravděpodobně objeví v Galaxy S11.


Samotný teaser na Twitteru toho bohužel příliš mnoho neprozradil, očekávalo se však, že nový čipset by mohl být vyroben 5nm výrobní technologií EUV, což by znamenalo mimo jiné o 20 % menší energetickou náročnost a o 10 % více výkonu. Dnes, chvíli po oficiálním představení, již víme, že Samsung ještě zůstane u 7nm výrobní technologie EUV. Exynos 990, stejně jako Exynos Modem 5123, je podle slov zástupců společnosti připraven na 5G i umělou inteligenci. Exynos 990 potěší zejména hráče, neboť přináší nové GPU ARM Mali G77 postavené na architektuře Valhall, díky čemuž se zlepší grafický výkon a zároveň i energetická úspornost, a to až o 20 %. CPU se skládá ze dvou upravených jader, dvou vysoce výkonných jader Cortex A76 a čtyř úsporných jader Cortex A55. Exynos Modem 5123 je rovněž vyroben 7nm procesem EUV a podporuje přenosové rychlosti u downlinku až 7,35 Gbps.


Exynos 990 dále přináší podporu rychlé operační paměti LPDDR5 a displejů se 120Hz obnovovací frekvencí. Rovněž procesor zodpovědný za zpracování fotografií (ISP) nově podporuje až šest individuálních snímačů s podporou až 108Mpx snímače. Masová produkce Exynosu 990 a zmíněného modemu započne ke konci letošního roku.

Diskuze ke článku
Pepe
Jsem zvědavý pak na ty reálné zkušenosti. 2xM5 +2xA76 (proč ne a77?) nevypadá nejhůř, ale mají co dohánět, letos už jim docela utekl SD855. Nové GPU taky musí zabrat, tam to je cítit víc než výkon CPU. A tipuju, že SD865 se zase posune o kus dál. Mimochodem, četl jsem, že Apple začíná testovat A14 na 5nm :-D :-D, takže Samsung bude muset excelovat ve všem ostatním (což ocení většina uživatelů mnohem víc), pokud bude chtít držet krok.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze