Pokud by Sony Xperia Z měla hledat sobě rovnou konkurenci, nejideálnějším protivníkem jí bude právě dnes testovaná novinka. Obě zařízení máme v redakci vedle sebe, a tak jsme je mohli i rychle porovnat. Jaké jsou naše první postřehy? Galaxy Sč Active nabídne mnohem kvalitnější reproduktor, pořizuje snímky lepší kvality a dosah Wi-Fi je více jak dvojnásobně lepší. Mnohem lepší je i pohotovostní výdrž. Xperia Z má ale elegantnější design a nepůsobí „tak“ odolně. Certifikaci IP má však o něco nižší. Na podrobnější srovnání se zaměříme v recenzi. Nyní už ale vzhůru na naše první dojmy právě z Galaxy S4 Active.
Když jsem zařízení prvně uchopil do ruky, zaradoval jsem se. Měl jsem radost, že Samsung použil kovový boční rámeček. Nicméně po několika dnech začínám "střízlivět" a nabyl jsem dojmu, že jedná pouze o skutečně precizní imitaci z plastu. Nespornou výhodou u odolného telefonu je výměnná baterie. Proč? Protože do terénu se mohou hodit náhradní baterie. Vím, že existují externí nabíječky, ale náhradní baterie nezabere tolik místa a i z jiných hledisek je praktičtější.
Jak je to se zadním krytem? I když telefon má na zádech výrazné šrouby, ty jsou pouze na ozdobu. Šroubovák tak hledat nemusíte, zadní kryt přiléhá ke zbytku telefonu pouze pomocí několika plastových paciček podobně, jako u klasické Galaxy S4. Ve vnitřní části krytu je umístěna membrána zabraňující vniknutí kapaliny, do oblasti kolem těsnění ale může (a také se tak děje) voda vniknout. P Pevnost zadního krytu? Ne stoprocentní. Při kroucení telefonu se ozývá praskání, a pokud na samotný kryt vyvinu větší tlak, taktéž pozoruji stejné pazvuky.
Samsung Galaxy S4 Active – videopohled
Plastový kryt nepokrývá celá záda telefonu. Horní a spodní brada jsou vyrobeny z gumového či pryžového materiálu. Až na zadní kryt, je zbylé zpracování telefonu špičkové. Oproti S4 výrobce nepoužil nejnovější verzi ochranného skla Gorilla Glass 3, ale pouze druhou generaci. Uvidíme, zda to bude mít nějaký praktický dopad. U odolného přístroje bych naopak čekal nejnovější a nejlepší ochranu, která je dostupná.
Mimo dotykového displeje se setkáme se třemi hlavními hardwarovými klávesami, mají tuhý ale jistý a přesný stisk. Při prací s nimi v nočních podmínkách budeme ochuzeni o podsvícení, budete je muset vždy nahmatávat. Vítám, že výrobce nezapomněl na informační LED diodu, která je poměrně výrazná a nejde přehlédnout.
To je vážně TFT LCD displej?
Nejsem nijak zaujatý vůči klasickým LCD TFT displejům, ale v top zařízeních většinou neznamenají tu nejlepší kvalitu, což se potvrdilo i u Sony Xperia Z, která má z vlajkových lodí nejhorší displej. Kvalita zde použitého displeje je ale zcela někde jinde, i když se jedná o „obyčejné téftéčko“. Čím začít? Možná neuvěříte, ale pozorovací úhly jsou perfektní, ani při velkém náklonu nedochází ke zhoršení barevného provedení.
Dále sytost i kontrast barev mile potěší. Displej v porovnání s AMOLEDem až na podání černé výrazné neztrácí a pokud bych jej srovnával s TFT IPS technologií, výrazné rozdíly nenajdeme. Dotykový displej se skutečně povedl a v čem může AMOLED na Galaxy S4 blednout závistí je čitelnost na přímém slunci, kdy si i bez maximálního jasu nemusím clonit dlaní. To je u odolného telefonu, který bude často používán venku při sportech, velmi vítané plus.
Co se výdrže baterie týká, nenechá telefon běžného ani lehce náročného majitele nenechá ve štychu. Ráno jsem vytáhl telefon z nabíječky a večer v osm hodin mi indikátor baterie hlásí stav 45%. V tento čas už u jiných telefonů většinou zmatkuji při hledání nabíječky za doprovodu otravného zvuku vybitého zařízení. Ani při intenzivním používání nebude problém dosáhnout 1,5 denní výdrže, střídmí uživatelé se dostanou i na dva dny. Výdrž novinky je podle prvních zkušeností ještě o něco lepší než u Galaxy S4. Na celkové zhodnocení a zejména naše standardizované testy výdrže si ale počkejte do recenze.
Nejlepší sportovec ztrácí formu
Teď končí sranda, protože během testování jsem narazil i na skutečnosti, které mne rozhodně nepotěšily. Okamžitě bych si na kobereček pozval programátory, starající se o vývoj aktualizací pro Active. Optimalizace a odezva systému Android 4.2.2 s TouchWizem by mohla být výrazně lepší vzhledem ke špičkovému hardwaru. V zařízení mám nainstalováno prozatím pár aplikací, už nyní ale, stejně jako u Galaxy S4, pozoruji v některých částech telefonu nepříjemná zpomalení.
Největší přestávky mám při načtení nové zprávy. Obdržím zprávu a kliknu na ní. A čekám, třeba tři sekundy, než se zobrazí její obsah. Další zpomalení je přítomno u hlavního menu při přechodu do nastavení, kdy přechod není okamžitý. Například spuštění telefonního seznamu z pohotovostní obrazovky trvá i dvě sekundy.
Obrátím list a vstoupím do řeky nazvané datové technologie. Kdo si četl recenzi na S4 ví, že citlivost vysílače Wi-Fi je velmi dobrá a u Active to platí dvojnásob. Oproti konkurenční Xperii Z je citlivost více než dvojnásobně lepší.
Obstojný "kompakt" na cesty
Větší změna proběhla v oblasti fotoaparátu, jehož rozlišení kleslo na osm megapixelů. Můžeme být zklamáni? Ne, menší rozlišení neznamená zhoršení kvality fotoaparátu, leckdy to může být dokonce přínosem. Podle prvotních odhadů je modul fotoaparátu i optika fotoaparátu stejná, jako u Galaxy S4 mini. Objektiv má taktéž clonové číslo f/2.6 a podle několika pořízených fotografií je i kvalita výstupu identická. Úroveň detailů je špičková, při focení travnatých ploch můžeme rozeznat jednotlivá stébla trávy, u stromů pak jejich listy. Fotoaparát i přes své menší rozlišení odvádí dobrou práci a Galaxy S4 Active se zařadí mezi nejlépe fotící telefony na trhu.
Než pro vás do éteru vypustíme obsáhlou recenzi, můžete nám v diskuzi pokládat dotazy nebo tipy na to, co máme otestovat, vyzkoušet, a na co se zaměřit.
Technické parametry Samsung Galaxy S4 Active
Kompletní specifikaceKonstrukce | 139,7 × 71,3 × 9,1 mm, 151 g, konstrukce: klasická, odolnost: ano |
---|---|
Displej | TFT TN, 5" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T, CPU: 4×1,9 GHz, GPU: Adreno 320 |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 4.4 |
Akumulátor | 2 600 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:58 hodin |
Dostupnost | červenec 2013, 14 990 Kč |