Robot T-Dee se naučil česky a za úkol má bavit zákazníky T-Mobile

3
Robot T-Dee se naučil česky a za úkol má bavit zákazníky T-Mobile
  • T-Mobile dnes svým zákazníkům představil robota T-Dee v plně lokalizované verzi s češtinou
  • Doposud se s ním zákazníci dorozumívali pomocí tabletu, nyní už ale dokáže reagovat na hlas a vést plnohodnotný dialog
  • Následující měsíc stráví robot na pražské prodejně I. P. Pavlova

T-Mobile dnes jako první v České republice svým zákazníkům exkluzivně představil robota v plně lokalizované verzi s nativní češtinou. Humanoidní robot se jmenuje Pepper T-Dee a jeho úkolem je bavit zákazníky a zpříjemňovat jim čas strávený na prodejně. Doposud robot nedokázal reagovat na hlas a zákazníci se s ním dorozumívali prostřednictvím tabletu na jeho hrudi. Nově ale dokáže s návštěvníky vést plnohodnotný dialog.

Čeština se tak zařadila mezi 17 světových jazyků, které výrobce robota podporuje. Následující měsíc stráví robot na pražské prodejně I. P. Pavlova. „T-Mobile se dlouhodobě profiluje jako inovativní lídr mezi českými operátory, k tomu patří nejenom pokrokové produkty a služby, neotřelé způsoby prezentace, ale právě také třeba využívání umělé inteligence a zapojení humanoidního robota do našeho týmu,“ říká Radek Janíček, manažer podpory prodejen ve společnosti T-Mobile a v současné době Pepperův nejbližší kolega, a doplňuje: „Zatím Peppera T-Dee testujeme na prodejně a reakce zákazníků jsou jen pozitivní. I pro kolegy je milým zpestřením. Nejprve si chceme vyzkoušet, kam až v jeho zapojení můžeme zajít. Až poté se rozhodneme, kolik jich v budoucnu pořídíme.

Pepper ve světě

Po celém světě je umístěných již více než 20 tisíc robotů ve více než 7 desítkách zemí. Jeho služby využívá už přes 2 tisíce firem. Nejčastěji je používaný v maloobchodě, a to v nákupních centrech, dále pak v telekomunikacích a oblíbený je také u automobilových prodejců. Pomyslnou pětici uzavírá finančnictví a hoteliérství. Nejvíce robotů – 700 kusů – je umístěných v japonské síti restaurací Amazushi, kde roboti návštěvníky nejenom usazují, ale jsou schopní také přijímat objednávky. V Evropě má prvenství, co do počtu, francouzská automobilka Renault se 100 roboty.

Pepper v Česku

Pepper T-Dee je robot druhé generace a v České republice jsou zatím celkem tři kusy. Hardware robota Peppera je vyrobený ve Francii společností SoftBank Robotics, která má s jejich výrobou 13leté zkušenosti. Softwarovou podporu pro český trh zajišťuje společnost Adastra ve spolupráci s ProBoston. Výjimečnost Peppera T-Dee spočívá ve stylu komunikace se zákazníkem. Robot v T-Mobile je první, se kterým mohou zákazníci exkluzivně komunikovat česky. Je schopný sám začít a vést konverzaci. V současné době má v sobě naprogramováno 250 frází. Naprogramování jedné fráze programátorovi zabere přibližně dvě minuty. Pepper T-Dee je také schopný rozeznat obličeje a až pět základních lidských emocí, mezi které patří smutek, naštvání, štěstí, překvapení a identifikuje také neutrální výraz. Podle toho pak přizpůsobí svou komunikaci, člověka může rozveselit vtipem, zahrát si s ním hru nebo se mohou společně vyfotit.

Pepperův design

Na designu robota se podílel také tým psychologů. Záměrně měří necelých 130 centimetrů a váží téměř 30 kilogramů, aby svou konstitucí připomínal osmileté dítě. Na jeho tváři je patrný také vliv japonských komiksových postaviček Manga. Díky své velikosti, designu a chování je robot lehce akceptovatelný všemi generacemi a typy lidí.

T-Dee

Vybavení a nezbytná sada senzorů

Robot je vybavený sadou senzorů, pomocí kterých vnímá okolní svět. K senzorům patří několik kamer, hloubkové senzory, lasery, infračervený senzor, sonar, gyroskop, několik dotykových senzorů a další. Pepper T-Dee registruje zvuky okolo, tváře lidí a objekty. Na hlavě má 2 reproduktory a 4 mikrofony. V oblasti čela a úst jsou umístěné také dvě videokamery s 2D vizí. 3D senzory se nachází v očích a umožňují snímat objekt v úhlech X, Y a Z. Dotykové senzory má celkem tři, a sice jeden na hlavě a po dvou na hřbetu každé ruky. Případné kolizi robota s osobou či objektem umožňuje šest laserů, které neustále detekují prostředí a jsou v jeho spodní části.Na pozadí robot stále vyhodnocuje svou rovnováhu a okolí, proto je jeho pohyb zcela bezpečný a nevyžaduje speciální lidskou pozornost. V případě, že by byl někdo příliš blízko nebo mu hrozil pád, tak je schopný okamžitě upravit reakci. Je schopný otáčet se o 360 stupňů. V nohou má zabudovaná tři kola a může dosáhnout rychlosti až 2 km/hod.

Baterie robota má kapacitu pro 8 až 12 hodin chodu. Pepper je plně autonomní a v případě potřeby se sám připojí k nabíjecí stanici. Informaci o tom zároveň i pošle personálu, například formou SMS zprávy. Robot je schopný plnohodnotně fungovat i po dobu nabíjení. Jeho součástí je Li-Ion baterie o výdrži 795 Wh, což znamená, že Pepper T-Dee nemůže standardně létat. Lithiové baterie spadají do kategorie nebezpečného zboží a jejich letecká přeprava znamená velmi zdlouhavé bezpečnostní procedury.

Diskuze ke článku
Porydge
V nohou má kola... Takže jezdí nebo chodí?
Řezňýk
Zeptal bych se ho, jak má člověk vyjít s tak trapnými FUP limity. No a mu by se začalo kouřit z uší a za chvíli by mu vybouchla hlava.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze