Sony Xperia E1 Dual
recenze

Sony Xperia E1 Dual

Malý velký hudebník

Společnost Sony se nespecializuje pouze na špičkové smartphony s nekompromisní výbavou, čas od času přispěchá také s modelem, který jak cenově, tak i funkčně zapadá do nižší třídy. Jedním z takových telefonů je dnes recenzovaná Xperia E1 Dual. Pojďte se s námi podívat na to, jak si vedla během našeho testování.

Přestože většina zákazníků zná Sony především díky špičkovým high-end modelům, japonská společnost se nebojí pustit ani do naprosto odlišných vod, tedy cenově přijatelných telefonů. I v tomto segmentu zařízení je bez diskuze velká poptávka, stejně tak je zde i velká konkurence. Dnes recenzovaná Xperia E1 Dual se snaží zaujmout kromě designu Omni Balance také podporou dualSIM a špičkovým hudebním výstupem, přitom ani další parametry zařízení však nezůstávají nijak zásadně pozadu.

Nepřehlédněte:

Sony se zkrátka rozhodlo pustit do boje na všech frontách a my jeho snahu kvitujeme s povděkem. Na trhu je sice mnoho a mnoho značek, které se o kvalitně vybavený a zároveň levný telefon pokouší, ne vždy to ovšem dopadne dle očekávání. Sony Xperia E1 Dual má kromě papírově solidní výbavy také silnou základnu v podobě známé společnosti, stejně tak věhlas hudební aplikace Walkman předznamenává, že by se Xperia E1 Dual mohla hrdě a bez problémů zařadit mezi nejprodávanější zařízení v segmentu low-cost zařízení.

Sony Xperia E1 Dual na oficiálních snímcích

Technické parametry Sony Xperia E1 Dual

Kompletní specifikace
Konstrukce118 × 62,4 × 12 mm, 120 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 4" (800 × 480 px)
Fotoaparát3 Mpx (2 048 × 1 536), , video: 1 280 × 720 px, 25 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 200 8210, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Adreno 302
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy
Akumulátor1 700 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:21 hodin
Dostupnostduben 2014, 3 800 Kč

Sony Xperia E1 Dual – videopohled

Obsah balení

  • mobilní telefon Sony Xperia E1 Dual
  • datový microUSB kabel
  • zástrčka do zásuvky
  • pecková sluchátka
  • brožury, návody, záruční list
Obsah základního balení

Design a konstrukce

Sony Xperia E1 Dual se snaží tvářit se už od samého počátku jako regulérní součást designové řady Omni Balance od Sony. Opět tu tedy máme tolik typické detaily, například kulaté zamykací (respektive odemykací) tlačítko a ostřeji řezané rysy, zde ale veškerá podobnost s řadou Omni Balance (bohužel) končí. Místo hodnotných materiálů tu totiž nenajdete nic než plast. Ale pěkně popořadě. Přední části se snaží dominovat 4palcový displej a alespoň co se týče bočních rámečků, se mu to celkem daří, ty jsou totiž pouze minimální. Horší je to ovšem s prostorem pod a nad displejem, ten je už znatelný a v tomto případě ne zrovna dobře využitý. V části pod displejem na první pohled nenalezneme nic, dokonce ani kapacitní tlačítka pro ovládání systému, ta se bohužel přestěhovala na spodní část displeje a ubírají tak už tak malý prostor. I tak si pro nás ovšem Sony přichystalo jedno překvapení. Najdeme zde totiž průsvitnou část, která je běžným okem nepostřehnutelná. V té se nachází sada diod různých barev, ty se rozsvěcují podle barvy, která momentálně nejvíce převládá na displeji telefonu, respektive v aplikacích (Walkman, Album a další).

Sony Xperia E1 Dual

Nad displejem pak nalezneme kromě lesklého loga společnosti Sony také schovanou mřížku sluchátka, vedle se pak nachází průzory nezbytných senzorů a stavová, respektive notifikační LED dioda. Ta je bohužel opravdu velmi malá, příchozí světelné oznámení tedy snadno přehlédnete. Z přední části je to vše, je trochu škoda, že Sony nedosadilo byť jen základní kameru pro videohovory, některé konkurenční značky ji nabízejí i u takto levných přístrojů. Podíváme se samozřejmě také na boky telefonů. Levý bok v jeho vrchní části hostí poněkud nestandardně microUSB konektor, i když opět, u designové řady Omni Balance je toto umístění běžné. Na spodní straně z pochopitelných důvodů nenalezneme nic dalšího, schovává se zde pouze málo viditelný „výsek“ krytu pro nehet, díky tomu by se měl kryt snáze podvolit. Pravá strana telefonu pak hostí ve své polovině již zmíněné kruhové tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu, respektive displeje. I když je tlačítko poměrně malé, chlubí se perfektním stiskem. Hned nad vypínacím tlačítkem si své místo našlo kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, i u toho musíme pochválit jistý stisk.

Sony Xperia E1 Dual ze všech stran

Vynechali jsme něco? Samozřejmě, podíváme se na pro Xperii E1 Dual nejdůležitější, tedy vrchní stranu. Zde se kromě 3,5milimetrového jack konektoru pro sluchátka nachází také speciální Walkman tlačítko. To složí nejenom pro rychlé spuštění aplikace Walkman (a to klidně i ze zamknutého prostředí), můžete ho využít také pro ovládání hudebního přehrávače (jeden stisk – play/pause, dva stisky – předcházející písnička). Tlačítko má oproti zbytku telefonu jinou, tmavě fialovou barvu. Opět musíme vyzdvihnout perfektní stisk, a to i přesto, že je tlačítko téměř naprosto zapuštěno. Podíváme se také na zadní snímatelný kryt. Ve vrchní části nalezneme kromě čočky fotoaparátu také druhý odšumující mikrofon, přisvětlovací LED dioda bohužel chybí. Dále zde opět nalezneme lesklé logo společnosti Sony a také označení modelové řady Xperia, to je již pouze vyryté. Ve spodní části se pak nachází nepřehlédnutelné děrování krytu, pod ním se nachází hlasitý reproduktor telefonu, o jehož kvalitách si povíme později.

Sony Xperia E1 Dual

Jak již víme, zadní kryt je snímatelný a pro jeho snazší sejmutí je zde výsek na nehet. I přesto je sundání zadního krytu (alespoň než se kryt „rozchodí “) opravdu velmi náročné. Kromě prvotního oddělení je nutné nehtem přejet po celé délce krytu zařízení, a to opravdu není nic příjemného. Na svém místě drží kryt díky 15 plastovým zobáčkům, o jejich ulomení bychom strach neměli. Pod krytem naleznete kromě uživatelsky vyměnitelné baterie BA900 také sloty na dvě SIM karty o standardní, tedy mini velikosti. Žádné micro, žádné nano, Sony dokázalo, že i do malého prostoru se dají vměstnat dva sloty pro SIM karty běžné velikosti. Najdeme zde také slot pro paměťové karty microSD, ve všech případech ale zamrzí, že jak pro přístup k SIM kartám, tak také k microSD kartě je nutné nejprve vyjmout baterii. Za chodu zařízení nevyměníte ani jeden ze slotů.

Sony Xperia E1 Dual

U zadního krytu ještě zůstaneme, tentokrát se ale zaměříme na jeho kvalitu. Zadní kryt je vyroben (jako zbytek telefonu) z plastu, v tomto případě se jedná o tvrdý a jen málo poddajný plast, který má navíc hrubou povrchovou úpravu. Díky tomu Sony docílilo téměř stoprocentní eliminace otisků prstů a případné mastnoty, kryt se díky tomu také lépe drží v ruce. Zde ale pozitiva končí. Na začátku jsme zmínili snahu telefonu vyrovnat se designové řadě Omni Balance (a tedy uměle si zvýšit cenu), čím více si ale telefon prohlížíte, tím více je vám jasné, že Sony mělo zvolit naprosto jiný směr. Vzhledem k použitým plastovým a ne zrovna kvalitním materiálům působí celý telefon dost levným dojmem, i když je jeho konstrukční zpracování díky skvělému lícování všech dílů na špičkové úrovni. Telefon si zkrátka hraje na něco, co není a podle našeho názoru naprosto zbytečně. Plastové je zde vše od vypínacího tlačítka až po boky , tohle zkrátka Omni Balance není, přitom se jedná o konstrukčně dobře zpracovaný kus elektroniky. Je to škoda, protože předchůdce v podobě Xperie E vypadal díky mnoha zajímavým prvkům výrazně lépe a hodnotněji.

Na závěr se ještě zastavíme u velikosti zařízení, ta se zastavila na 118 × 62,4 × 12 milimetrech, především tloušťka telefonu vypadá na dnešní poměry trochu hrozivě. Telefon se ale díky tomu dobře drží v ruce, víceméně nemáme větších námitek. Hmotnost telefonu činí 120 gramů, i to je veskrze příjemná hodnota. Telefon je dostupný hned v několika barevných provedeních zadního a bočního dílu, konkrétně máte na výběr mezi bílou, černou a fialovou. Přední strana ovšem vždy zůstane temně černá. Jak tedy zhodnotit Xperii E1 Dual po designové stránce jako celek? Potěší nadstandardní konstrukční zpracování bez vyluzování nepříjemných zvuků, zklamou použité materiály, trochu vyšší tloušťka a snaha o kopírování designové řady Omni Balance. I tak se jistě najdou zájemci, kteří budou brát inspiraci vyššími modely jako malé plus navíc.

Diskuze ke článku
Monika
Hezky zaplacená recenze od Samsungu. Radši si zajdi na logopedii, nějak ti ta česká výslovnost hapruje Pultznere...
myzu
Upozornujem autora clanku,že v texte je uvedené,že Xperia E1 ma 4,3 palcovy displej a v tech.specifikaciach len 4 palcovy.Clovek ktorý sa nevyzna aspoň trochu do mobilov bude mať chaos co je pravda ak nevie,ze Xperia E1 ma štyri palce
EnderW
Možná bych doporučil přestat ignorovat značku GoClever, která je u nás celkem známá díky tabletům... Samozřejmě jsou to "brandovaní číňani", ale totéž se dá říct o Huawei a prakticky všech ostatních značkách ;) A mají standardní dvouletou záruku...

Já jsem spokojený majitel Quantum 4 (za méně než 2 000,- Kč 4'' IPS displej 800 x 480, dual core, dual sim, čistý Android), v současnosti jsou už v prodeji nástupci, kteří strčí tuhle Xperii do kapsy (výkonem, odladěností prostředí, displejem atd.)

Quantum 400 - 1 720,- Kč vč. DPH
Quad-core ( > 16 000 v Antutu), 4'' IPS 800 x 480, dual-sim
http://goo.gl/xpyzgd

Quantum 450 - 2 317,- Kč vč. DPH
Quad-core ( > 16 000 v Antutu), 4,5'' IPS 960 x 540, dual-sim, 5MPix foťák s diodou
http://goo.gl/rMfG1N
firma
Som majitelom tiez "hudobneho" Sony Ericssonu Live a ten sa mi snad zda vo vsetkych smeroch lepsi. Kupil som ho pred dvoma rokmi lacnejsie ako stoji tato Xperia dnes a vymenit by sa to ani vo sne neoplatilo. Oproti SE ma horsi fotak, nema blesk, nema prednu kameru, nema pred displejom sklo.. Tak sa mi zda ze ako zmizlo z nazvu slovicko Ericsson, tak sa to dako dogabalo.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze