Společnost Sony se kromě své videoherní, filmové či mobilní divize proslavila také v oblasti audia, kde se snaží oslovit ty nejnáročnější, ale i běžné milovníky poslechu. Tentokrát se rozhodla zahustit své bohaté portfolio sluchátek přes hlavu s novým modelem Sony WH-CH720N, který na první pohled vypadá stylově a navíc nestojí tak mnoho. Jak se sluchátka Sony WH-CH720N povedla?
Technické parametry Sony WH-CH720N
Hmotnost | 192 gramů |
---|---|
Připojení | Bluetooth 5.2, kabel (3,5mm jack) |
Kodeky | SBC, AAC |
Výdrž (dle výrobce) | až 50 hodin hudebního poslechu, až 40 hodin volání (bez ANC) |
Doba nabíjení | 3,5 hodiny + možnost rychlého nabití (3 min = 1 hodina poslechu) |
Barevná provedení | modrá, bílá, černá |
Obsah balení | sluchátka, nabíjecí USB-A/USB-C kabel, 3,5mm kabel pro poslech hudby |
Konstrukční zpracování: komfort především
Sony WH-CH720N v oblasti konstrukce sází především na komfort, který je u uzavřených mostových sluchátek možná ještě o fous důležitější než u dnes velmi populárních pecek a špuntů. Těšit se tak můžete na příjemně polstrované náušníky, které na hlavě netlačí ani po delší době používání, stejně jako na poměrně široké možnosti v oblasti úpravy velikosti. Jako vždy je pak vzhledem ke konstrukci vhodné zmínit fakt, že zatímco v období parného léta ponecháte nošení sluchátek spíše jen do klimatizovaných prostor, v zimě působí jako ochrana uší před chladem i větrem. Velkou výhodou konstrukce je také schopnost pasivně potlačit okolní ruchy.
V cenové kategorii tohoto modelu se Sony obvykle snaží zaujmout i designem, což se podle mě povedlo. Sluchátka jsem testoval v líbivém modrém provedení, které je skvělou alternativou pro konzervativní černou. Také bílá vypadá velice hezky, ovšem udržovat sluchátka v čistém stavu tak bude o něco komplikovanější, neboť k nim výrobce nedodává ani základní látkové pouzdro, což je škoda.
Samozřejmostí je pak kvalitní zpracování včetně pěkného obšívání příjemně měkčeného hlavového mostu. Konstrukce je pak s výjimkou kovového pásu a zmíněného polstrování náušníků a hlavového mostu kompletně plastová, plast však působí příjemně na dotyk, je matný a neshledal jsem na něm nic, co bych mohl vytknout. Výrobce se rovněž chlubí tím, že k výrobě sluchátek byl použit také recyklovaný plast.
- komfort nošení
- kvalitní zpracování
- tři barevná provedení
- bez pouzdra
Zvuk: úprava zvuku na počkání
Hned na začátek zmíním, že se Sony (zřejmě v rámci diverzifikace portfolia) rozhodlo neimplementovat podporu kodeku LDAC, což je jistě škoda, nicméně to mohou vyznavači nejvyšší možné kvality v případě nejvyšší nouze obejít pomocí v balení dodávaného 3,5mm kabelu. Ten se zapojí do levého náušníku a je velmi praktický nejen kvůli poslechu bez omezení spojených s bezdrátovým přenosem, ale také v případě, že chcete sluchátka připojit například k počítači nebo ovladači herní konzole (který je 3,5mm jackem vybaven).
Pro bezdrátový poslech se budou muset uživatelé spokojit s AAC a SBC, ovšem pokud posloucháte většinu času hudbu přes Spotify, nemusí vás toto omezení nijak zvlášť trápit. Sluchátkům pak nechybí podpora technologie DSEE či 360 Reality Audio (to si vychutnáte například při poslechu skrze platformu Tidal). Důležité je zmínit rovněž podporu aplikace Headphones, kde si lze sluchátka dále nastavit, například upřednostnit kvalitu hudby nad kvalitou přenosu, aktivovat hlasového asistenta nebo si nechat analyzovat tvar ucha, na základě čehož má být později optimalizován zvuk. Nachází se zde však také ekvalizér, pomocí něhož lze upravit zvukový projev sluchátek, která se vám budou svým projevem ale pravděpodobně líbit hned od začátku. Zvuk je hutný, neztrácí na kvalitě ani ve vyšších hlasitostech a má pěkně prokreslené středy, úderné „nerozpliznuté“ basy i pěkné podání výšek, v tomto ohledu tedy (a s přihlédnutím k ceně) nemám co vytknout.
Velkou předností je rovněž aktivní potlačení hluku, s nímž pomáhá procesor V1. Jak již bylo zmíněno, samotná konstrukce potlačení ruchům významně napomáhá, ovšem přítomnost ANC je (po zapnutí sluchátek) okamžitě znát. Bez zapnuté hudby se jedná o jemné (nerušivé) šustění, kterého si někdo možná ani nevšimne, při poslechu lze pak i na 60 až 70% hlasitost slyšet z okolních ruchů velmi málo. Samozřejmě platí, že ANC si vždy lépe poradí s ruchy o nižší frekvenci, které jsou konstantní.
- kvalitní zvuk
- dobře fungující ANC
- 360 Reality Audio
- podpora aplikace Headphones
- bez podpory LDAC
Funkce a ovládání: propojení dle libosti
Ovládání sluchátek obstarávají klasická tlačítka na pravé mušli (na levé pak najdeme konektor pro nabíjení, jack a zapínací/vypínací tlačítko). Na jejich polohu je potřeba si chvíli zvykat, zejména pak změna hlasitosti bez pozastavení přehrávání vyžaduje cvik. Pokud však regulujete hlasitost primárně na telefonu, není to žádný zásadní problém. Malé tlačítko pak slouží pro (de)aktivaci ANC.
Při spárování s telefonem (s Androidem) jsem pak ocenil velmi rychlé párování díky funkci Fast Pair, kdy se na obrazovce smartphonu objeví okamžitá nabídka jej se sluchátky spárovat.
- rychlé párování
- tlačítka pro pozastavení přehrávání a ovládání hlasitosti v těsné blízkosti
Výdrž baterie: za 3 minuty 1 hodina
Po stránce výdrže ani nabíjení nelze sluchátkům absolutně nic vytknout, neboť při poslechu hudby (bez ANC) slibují až 50hodinou výdrž na plné nabití. Během testování jsem tak sluchátka nabíjel pouze jednou, díky schopnosti přehrávat hudbu až 35 hodin s ANC tak nebudou problém ani skutečně velmi dlouhé lety. Potěší také možnost rychlého nabití, kdy za pouhé 3 minuty uživatel získá energii na 1 hodinu poslechu.
- špičková výdrž na nabití
Zhodnocení
Pokud vám vyhovuje mostová konstrukce sluchátek a hledáte dobře hrající a pěkně vypadající sluchátka od renomovaného výrobce, mohu vám Sony WH-CH720N vřele doporučit. Během testování jsem kromě kvalitního zvuku (i když bez podpory kodeku LDAC) a dobře fungujícího ANC ocenil také dlouhou výdrž či podporu aplikace Headphones.
Konkurence
Zajímavou alternativou mohou být Philips Fidelio L3, která mají dlouhou výdrž i kvalitní zvuk, případně Sennheiser HD 250BT s velmi nízkou hmotností 125 gramů.
Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz