Nokia Lumia 900
recenze

Nokia Lumia 900

Finský křižník připlouvá

Otestovali jsme nejvybavenější Nokii letošního prvního pololetí. Vyplatí si za ni připlatit oproti Lumii 800? Jakou má novinka výdrž na baterii a jak se povedl displej s velkou úhlopříčkou, průměrným rozlišením, ale maticí RGBs? Zlomit vaz jí může vysoká cena a nemožnost updatu na Windows Phone 8. Jaká tedy nová finská vlajková loď je a jak si vede v porovnání s konkurencí?

Zvuk: něco tomu chybí

Lumia 800 svým zvukovým výstupem z reproduktoru neudělala díru do světa. Položil jsem si tak v duchu otázku, zda Lumie 900 přinese v tomhle ohledu nějaké zlepšení. Nepatrné zlepšení je znát, a to hlavně po stránce kvality. Přítomny jsou nově vcelku ucházející basy, ale výstup z reproduktoru by snesl mnohem vyšší hlasitost. Díky tomu sice je reprodukce i na nejvyšší hlasitost stále kvalitativně dostačující, ale Lumia 900 není nijak hlasitý telefon. Snad to softwarový update vyřeší.

Druhou kapitolou je zvukový výstup do sluchátek. Po připojení vlastních kvalitních sluchátek Yamaha CX60 jsem sice postrádal větší dynamiku i razanci, hlasitost ovšem byla dostačující a zvuk je celkově dobrý. Pokud jej ale porovnám například s Galaxy S III, vyhraje korejský konkurent. Nokia dodala v balení k telefonu běžná pecková sluchátka, která nejsou nijak kvalitní a ani je nerozbalujte. Nokia i ostatní výrobci (včeně Samsungu u Galaxy S III) by se měli stydět, když k takto drahému telefonu přibalí laciná a nekvalitní sluchátka.

Displej: ideální zobrazení

Mezi nejsilnější zbraně dnes prodávané Lumie 800 patřil kvalitní displej. Lumia 900 nebude z tohoto standardu nijak vybočovat. Její displej povyrostl na úhlopříčku 4,3 palce, ale disponuje stále identickým rozlišením 800 x 480 bodů. Nabídne ale lepší matici RGB a i přes pro někoho možná slabší rozlišení není rastr tak zjevný a obraz není kostičkovaný. Celkově tak je zobrazení dostatečně jemné a srovnatelné například s displejem u Samsungu Galaxy S II, který nabídne stejné rozlišení, úhlopříčku i technologii displeje.

Práce se šuplíčkem pro microSIM kartu vyžaduje přiložené příslušenství, s vlastní pomocí si uživatel nevystačí

O kvalitní zobrazení se stará AMOLED technologie, která vyniká živostí a saturací barev, dále obohacena o technologii ClearBlack, která se stará o velmi věrohodné zobrazení černé, což se v praxi opravdu pozitivně projevilo. Nokia slibuje také velmi kvalitní antireflexní vrstvu a polarizační sklíčko. Tato sestava pak znamená, že displej se vyznačuje parádními zobrazovacími schopnostmi. Černá je opravdu černá, podání bílé je přímo vzorové a čitelnost na přímém slunci ukázková. Ani na ostrém slunci jsem nezaznamenal větší problém s přečtením obsahu na displeji.

Samotný displej je dále chráněný nepoškrabatelným sklem GorillaGlass. I přes tuto „pojistku“ jsem na displeji zaznamenal mikroskopické škrábance. Příkladně dobré jsou i pozorovací úhly.

Hardware

Hardwarová oblast příliš nenadchne technicky zaměřené uživatele, pro běh operačního systému Windows Phone 7.5 však více než dostačuje a kvůli omezením Microsoftu ani lepší být nemůže. Novinka nepřichází s žádným překvapením ani nemá ambice stát se technologickou lahůdkou. Použitý jednojádrový procesor Qualcomm APQ8055 nepatří mezi nejmodernější a dech nevyrazí ani 512 MB interní paměť RAM. U telefonu za 14 tisíc je kuriózní přítomnost zastaralého akcelerátoru Adreno 205, jež měl premiéru někdy v roce 2010. Očekávali bychom alespoň Adreno 220. Interní paměť nabízí 13,86 GB místa. Slot na paměťové karty není přítomen.

Uživatelské prostředí: jednoduchost, výkon i rychlost

Novinka přichází s nejnovější verzí systému Windows Phone 7.5 Refresh (Tango). Tato verze nepřináší žádné převratné změny a novinky a stále zachovává nejdůležitější aspekty tohoto OS. Mezi jeho největší klady patří důraz na jednoduchost, přehlednost a výkon spolu s rychlostí. Všechny tyto rysy jsou beze zbytku přítomny.

Software telefonu je velmi dobře vyladěný. Celé prostředí je velmi rychlé a svižné. Se sekáním nebo zpomalením jsem se za dobu používání nesetkal. Rychlostí prováděných úkonů se telefon může rovnat jiným, lépe hardwarově obdarovaným zařízením a mnohá dvoujádra nebo čtyřjádra by Lumii 900 mohla rychlost, s jakým jednotlivé úkony provádí, závidět.

Hlavní obrazovka skládající se dlaždic. Ty mohou mít různé barevné provedení.

Největším příznačným rysem systému jsou živé dlaždice. Hlavní obrazovka se skládá z dlaždic, které mohou být statické i animované. Změna jejich velikosti přijde až s novou verzí systému 7.8, na kterou bude možno Lumii 900 aktualizovat. Na tuto obrazovku si můžeme připnout jakoukoliv aplikaci a jednotlivé dlaždice libovolně přesouvat, fantazii nejsou kladeny žádné meze. Dlaždice také zobrazují počet nových události, které jsou zobrazovány číselným označením, případně (jako například Twitter a další) rovnou zobrazí novou aktualizaci. Některé dlaždice trvale zobrazují informace (svátky, kalendář apod.) a mohou se i přetáčet. V případě počasí tak vidíte aktuální stav a po přetočení dlaždice také předpověď na další den. Takto to funguje u mnoha aplikací i třetích stran. Kliknutím na horní lištu se zobrazí stav signálu sítě, režim zvuku, hodiny, aktivní bezdrátové sítě a stav GPS.

Trochu ale chybí centrum upozornění, jako u Androidu, iOS nebo Symbianu a dalších platforem. Vše se ukazuje pouze v dlaždicích, a to například včetně zmeškaných hovorů, e-mailů nebo zpráv. Tyto dlaždice však máme většinou zcela nahoře, takže zde problém nenastává. V případě méně používaných aplikací, jejichž dlaždice máme naskládány dole, nám však může nějaká novinka uniknout, pokud nebudeme poctivě vždy rolovat celou úvodní obrazovkou až dolů. Naštěstí stav některých událostí je zobrazován i při uzamčené obrazovce ve spodní části. Pro uzamykací obrazovku můžeme navolit také libovolnou tapetu.

Windows Phone podporuje také push notifikace, kdy telefon na přijatou událost upozorní v malém pruhu v horní části (SMS, CNN/BBC zpráva, Foursquare check-in, nový Tweet, akce na Facebooku a podobně). Pokud budeme rychlí a stačíme na tento pruh kliknout, telefon nás k dané události okamžitě navede, jinak se nenávratně ztratí. Všechny aplikace jsou zařazeny na druhé obrazovce ve formě abecedního seznamu aplikací. Rolování mezi aplikace zde je taktéž rychlé. Pokud máte aplikací více, lze mezi nimi velmi rychle fulltextově vyhledávat nebo rychle skočit na určité písmenko. Podržením prstu na dané aplikace nám vyjede možnost připnutí aplikace na úvodní obrazovku, hodnocení aplikace či její odinstalace.

Nezbytnou, ne-li povinnou součástí každého systému, by měl multitasking. Ani v systému Windows Phone nesmí chybět. Jeho funkčnost ale není dotažena do úplného konce. S blaženým úsměvem na rtech vzpomínám na propracovaný multitasking v systému MeeGo nebo v Symbianu. V porovnání s ním totiž působí multitasking v případě novinky jako chudý příbuzný.

Dlaždice mohou mít několik barev a seznam aplikací

Pro přepnutí mezi aplikacemi stačí podržet šipku zpět, načež se nám ukáží náhledy posledních aplikací. Přepínat se ale lze pouze mezi posledními šesti běžícími aplikacemi, ostatní je nutno spouštět z menu znovu. Ne všechny aplikace je navíc možné minimalizovat. Ty, které to nepodporují, se vždy načítají znovu, i když se do nich přepneme skrze multitaskingovou nabídku. Po delší nečinnosti se některé aplikace ukončí a některé běží na pozadí stále. Multitasking je tak u Windows Phone použitelný výborně, když si chcete z nějaké aplikace odskočit vykonat něco jiného, ale pro dlouhodobější přepínání mezi všemi běžícími aplikacemi se příliš nehodí.

Co do přehlednosti a jednoduchosti je systém Windows Phone asi nejvíce „user friendly“ systémem na trhu. Vše je jednoduché. I uživatel laik či amatér se během krátké chvilky zorientuje. Ovšem některé nastavení jsou tam, kde bychom je nehledali. Například chtěl bych vypnout zvuk spouště fotoaparátu. Má intuice mě navede do nastavení – fotoaparát. Kdeže, musím jít do zvuků. Logické to sice je, ale uvítal bych, aby nastavení týkající se fotoaparátu bylo v nabídce fotoaparátu. Proč je to takto rozházené?

Úvodní obrazovka a multitasking

Co mě vadilo, bylo i strohé nastavení zvuků telefonu. K dispozici je pouze tichý režim bez vibrací, pouze vibrace, pouze zvuk a vibrace a zvuk. Vibrace však musíme vypínat a zapínat složitě v nastavení. Změnu hlasitosti a typu indikace můžeme provádět i pomocí dvojklávesy hlasitosti. V téhle oblasti jsem se pozastavil nad absencí možnosti hlasitosti pro jednotlivé úkony. Nelze nastavit hlasitost budíku, e-mailů, multimédií nebo vyzvánění samostatně. Hlasitost je ovládaná centrálně a to mnohdy nevyhovuje.

Prostředí telefonu může být obohaceno o barevná témata, přičemž na výběr je 11 barevných podob. Navíc si můžeme zvolit i černé či bílé pozadí. Bílé pozadí se ale negativně projevuje na zvýšeném odběru energie a doporučuji používat spíše černé pozadí s barevnými dlaždicemi. Pokud zvolíme například zelené téma, tak se toto nastavení projeví ve všech oblastech telefonu a především na barevné úpravě dlaždic úvodní obrazovky.

Diskuze ke článku
Medrák
Skvělá... Beru 4 kusy! :)
Alibaba
Jsem šťastným majitelem iPhonu 4S, a dnes jsem měl příležitost si na pár minut vyzkoušet lumii a její windows phone 7... Musim říct že ten systém má opravdu něco do sebe... Jednoduché, intuitiví a originální
securid
Opět pěkná obsáhlá recenze ! Díky MN !
Fanda
Profesionální, nezaujatá a na čtení velmi příjemná recenze. Četlo se to jedna radost. Díky Vám pánové. :) Jen tak dál.

Co se samotné Lumie 900 týče. Kdyby byla o 5 000 Kč levnější, neměl bych s ní žádný problém. Je to škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze