Nokia 603
recenze

Nokia 603

Plastová Belle se zářivým displejem

Nokia 603 ve své cenové kategorii tasí silný kalibr. Je jím IPS Clear Black displej. Ani 1,3GHz procesor není k zahození. A co teprve vylepšená implementace NFC? Přítomen je i 5Mpx fotoaparát nebo podpora zvuku Dolby Music. Máme tu čest s opravdu dobrým zařízením? To posoudíme v recenzi.

Nokia 603 – oficiální fotografie

Novinka boduje mimořádně kvalitním dotykovým displejem TFT IPS 3,5 palce s Clear Black vrstvou. Ani výkonný procesor, nově přetaktovaný díky aktualizaci Feature Pack 1 na hodnotu 1,3 GHz, v této třídě není standardem. Novinka zaujme i množstvím barevných variací nebo pokročilou implementací NFC. Mladší ročníky uslyší na přítomnost sociálních sítí Facebook, Twitter. Komfortní prohlížení stránek zajistí omlazený internetový prohlížeč a moderní datové technologie. Jestli tyto vlastnosti postačí k úspěchu, o tom se dozvíte v naší recenzi.

Technické parametry Nokia 603

Kompletní specifikace
Konstrukce113,5 × 57,1 × 12,7 mm, 109,6 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 3,5" (360 × 640 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), , video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetCPU: 1×1,3 GHz, GPU: Broadcom BCM2763
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 2,34 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 14,4 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémNokia (Symbian) Belle FP1
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Here Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2012, 5 500 Kč

Nokia 603 – videopohled

Obsah balení

  • mobilní telefon
  • nabíječka AC-10
  • baterie Li-ion BP-3L
  • datový Micro USB kabel CA-179
  • pecková sluchátka WH-207
  • NFC poukaz na bezplatné stažení aplikací

Prodejní balení Nokia 603 – potěší přítomnost NFC karty, pro stažení her a aplikací

Design a konstrukce: plastový tlouštík

Nokii 603 mohu pasovat do role telefonu s většími proporcemi. Svědčí o tom zejména tloušťka 12,7 mm, zbylé rozměry 113,50 × 57,10 milimetrů s hmotností 109,6 gramů již takovou pozornost nezaslouží a jsou standardní. Svým vzhledem mě novinka moc neoslovila. Je to dáno i tím, že vzhled jsme již s určitými změnami viděli u Nokie Lumie 710.

Setkáme se výhradně s použitím plastových krytů, kovu se bohužel nedočkáme. Přední strana telefonu je tvořena plastovým krytem výhradně bílé barvy s trojicí podsvícených hardwarových kláves stejné barvy.

Naopak zadní kryt tak trošku vybočuje z řady. V případě našeho testovaného kusu byl růžové barvy. Na výběr je i černá varianta a v budoucnosti se počítá s dalšími barevnými variantami. Sejmutí zadního krytu je poměrně náročné. Pacičky, které jej drží, velmi dobře vykonávají svoji práci a já vždy při jeho sundávání nervózně očekával, kdy něco praskne. Při takto zarputile řešeném mechanismu bych očekával, že kryt bude na svém místě držet bez jakéhokoliv protestování. Sice drží a bez vůle, při silném promačkávání ale vydává silné nepříjemné praskající zvuky. Pokud však nebudete zadní kryt podrobovat takto těžkým zkouškám, budete s konstrukcí spokojeni. Nokia 603 je celoplastová, lesklá, působí trochu levně, ale konstrukčně je až na drobné zaváhání u krytu dobře zpracována. Zadní kryt nabídne jedno ojedinělé řešení, kterým je umístění antény NFC do útrob onoho krytu. Díky tomuto řešení je zajištěn lepší příjem NFC.

Nyní se trochu blíž podíváme na konektory a prvky. Na pravém boku novinky nalezneme tužší klávesu pro ovládání hlasitosti. Je poměrně titěrná a její odezva není příliš pohodlná, musí se pro práci s ní vyvinout větší tlak. Dále nechybí překvapivě spoušť fotoaparátu, ač její přínos není v případě novinky, která má fotoaparát bez autofocusu, nijak značný. Nakonec se na horní hraně nachází klávesa pro uzamčení kláves telefonu. Pomocí ní však, jak už jsme u Symbianu zvyklí, není možné zapnout či vypnout telefon. Tuto funkci supluje klasicky klávesa pro ukončení hovoru. Vzhledem k umístění tlačítka pro odemykání na horní hraně, tedy tam, kde se u většiny telefonů na trhu nachází vypínací tlačítko, mohou někteří uživatelé chvíli tápat. Zbylé místo vyplní nechráněný Micro USB konektor a 3,5mm jack.

Na zadní straně telefonu v jeho horní části nalezneme optiku poměrně základního fotoaparátu, kterému chybí autofocus i LED dioda. Ve spodní části si značnou část místa ukořistil reproduktor. A v pravém spodním boku je již málo vídaná zdířka pro provlečení poutka. Nakonec Nokii připíšeme jedno prvenství. Nokia 603 je totiž první zařízení se Symbianem, která je obdařeno slotem na micro SIM kartu.

Baterie a výdrž: papírový silný, v praxi slabší

Novinka je obdařena baterií s poměrně vysokou kapacitou 1300 mAh. Čekal bych tak opravdu dobrou výdrž, která udrží telefon v silném zápřahu třeba i dva až tři dny. Zde však výdrž velmi závisí na tom, jak telefon používáte. Pokud jsem u telefonu omezil použití dat, prohlížení stránek přes internet a mé používání se omezilo jen na hlasovou a textovou komunikaci, respektive poslech hudby či pořízení fotek, telefon hlásil vybitou baterku za necelé čtyři dny, což je na smartphone obdivuhodná výdrž.

Pokud jsem začal používat data, synchronizaci a prohlížel jsem internetové stránky, nebylo těžké, abych vybil baterii třeba za šest až sedm hodin. Tím myslím například hodinu prohlížení webových stránek, půl hodinu hraní her, dvacet minut hlasových hovorů nebo nebo třicet sms zpráv, včetně aktivované synchronizace a přístupu na sociální sítě. Nutno říct, že se jednalo o opravdu skokový pokles. Při tomto používání se novinka příliš nevytáhla.

Při standardním používání jsme dosáhli vesměs výdrže jednoho a půl dne. Provedli jsme i standardizované testy výdrže, můžete se podívat, jak novinka obstála. Překvapila nás třeba svou výdrží v oblasti hudby. Co se týče přehrávání YouTube videí dosáhli jsme hodnoty 300 minut, než došlo k úplnému vybití. Při přehrávání hudebního obsahu do sluchátek v režimu letadlo jsme dosáhli 59 hodin. A prohlížení webových stránek dokázala Nokia po dobu 470 minut.

Diskuze ke článku
Adblock
Před pěti lety by to mohl být dobrý telefon. Dnes bych to nekoupil ani za 3000.
Adblock
LG Optimus 2X
Drone
Áááá zase starý, hloupý Symbian :D Dokud se nokie bude drzet Symbianu, tak nikdy nedohoni konkurenci (a rekl bych ze 2 telefony s WP to taky nezachrani). Éra Nokie je proste pryc. Pred 10 lety melo Nokii tak 60% lidi, dnes je to jinak. 60% lidi ma iPhone.
Robbie
Další moc pěkná recenze...;) jenom malá chybička, u té Lumii 710 jako konkurenta máte zmíněný 1GHz procesor, naopak v recenzi stojí 1,4GHz...:)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze