Motorola Moto G
recenze

Motorola Moto G

šmrncovní královna střední třídy

Motorola Moto G byla představena již v listopadu minulého roku a v Česku se oficiálně vůbec neprodává. Přesto by byla škoda tento zajímavý přístroj opomenout. Zaujme solidním výkonem i kvalitním displejem. Pojďme se tedy společně podívat, jaký na nás Motorola zanechala celkový dojem.

Motorola Moto G byla od samého počátku koncipována jako ,,osekanější‘‘ verze funkčně vybavenější sestřičky Moto X, která se u nás rovněž bohužel oficiálně vůbec neprodává. Razantně se snížila cenovka, ruku v ruce s tím však přichází i chudší výbava. Motorola Moto G se prodává ve dvou paměťových verzích (8 a 16 GB), v České republice se však dostanete většinou k té nižší verzi. A to by mohl být problém, největší nevýhodou Moto G je totiž absence slotu pro paměťové karty.

Nepřehlédněte:

Pokud Motorolu Moto G chcete i vy, máte tři možnosti. Buď se spokojíte s obchody, kde je Moto G dostupná jakožto zboží ze zahraničí (nejedná se o oficiální distribuci), druhou možností je Motorola z Google Play edice, dostupná rovněž pouze v zahraničí, a poslední možností je objednání Motoroly například z německého Amazonu, kde zaplatíte navíc jen pár korun za dopravu. Zatímco v prvním a třetím případě se budete muset spokojit s anglickým jazykem, Google Play edice je plně lokalizovaná do češtiny (jelikož pouze sám výrobce může dodatečně zakázat určité jazykové mutace, Google Play edice nabídne všechny jazyky, tedy včetně naší mateřské Češtiny). Tuto verzi jsme testovali i my. Za verzi z německého Amazonu zaplatíte konkrétně 169 euro (4 600 Kč) v případě 8GB varianty a 199 euro (5 450 Kč) za 16GB variantu. Jak jsme již uvedli, pár euro bude stát také doprava (zhruba 100 Kč). Ceny v USA jsou pochopitelně nižší, samozřejmě je ale nutné připočíst DPH, clo a případnou dopravu.

Motorola Moto G na oficiálních snímcích

Technické parametry Motorola Moto G

Kompletní specifikace
Konstrukce129,9 × 65,9 × 11,6 mm, 143 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,5" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 400 8930, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: Adreno 305
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB / 16 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Akumulátor2 070 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:44 hodin
DostupnostQ1 2013, 5 500 Kč

Motorola Moto G – videopohled

Úvodní srovnání

I když Motorola Moto G a Motorola Moto X patří každá do jiné třídy, neuškodí menší srovnání. Jde totiž o první dva telefony, které vznikly ve spolupráci s gigantem Google. Pokud se podíváme na cenovku, rozdíl obou přístrojů je dosti propastný, Motorola Moto X totiž vychází 2krát tak dráže. Když se však podíváme na vybavenost, tolik zásadních rozdílů, které by ospravedlnily takový nárůst ceny, ale nenajdeme.

Motorola Moto G versus Motorola Moto X

Samozřejmě, Motorola Moto X má papírově dvakrát tak kvalitní fotoaparát, kapacita baterie je nepatrně vyšší a paměť RAM je 2 GB namísto 1 GB, jako je tomu u Moto G. Na druhou stranu, i když se u Motoroly Moto X zvýšila úhlopříčka o 2 desetiny palce, rozlišení zůstalo stejné. Motorola Moto X sice nabídne vyšší takt procesoru, na rozdíl od Moto G však disponuje dvěma jádry, namísto jader čtyř u Moto G. Vyplatí se tedy investice do Motoroly Moto X? Určitě ano, na druhou stranu ne všem. Motorola Moto G totiž není žádné „ořezávátko“ a rozhodně má co nabídnout.

Specifikace Motorola Moto G Motorola Moto X
Rozměry 129,9 × 65,9 × 11,6 mm 129,3 × 65,3 × 10,4 mm
Hmotnost 143 g 130 g
Úhlopříčka displeje 4,5 palce 4,7 palce
Rozlišení displeje 1 280 × 720 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD)
Jemnost displeje 326 ppi 312 ppi
Kapacita baterie 2 070 mAh (Li-Ion) 2 200 mAh (Li-Ion)
Procesor Qualcomm Snapdragon 400 8930 Qualcomm S4 Pro MSM8960T
Takt procesoru 4 × 1,2 GHz 2 × 1,7 GHz
Grafický akcelerátor Adreno 305 Adreno 320
Uživatelská paměť 8/16 GB 16/32 GB
Paměť RAM 1 GB 2 GB
Paměťové karty ne ano
Fotoaparát 5 Mpx 10 Mpx
Videokamera 1 280 × 720 pixelů (HD) 1 920 × 1 080 pixelů (FullHD)
Přední kamera 1,3 Mpx 2 Mpx
Přisvětlovací dioda ano ano
Cena cca 5 000 Kč cca 10 000 Kč

Design a konstrukce: nestárnoucí klasika

Na první pohled vzhled nové Motoroly Moto G ničím nepřekvapí, nesnaží se totiž o žádné designové výstřelky. Vše je účelně podrobeno pohodlnému úchopu, tomu napomáhají především zakulacená záda, díky kterým telefon lépe padne do ruky. Přední část telefonu mírně připomíná Alcatel One Touch Scribe HD, a to nejenom zakulacenými rohy, ale také čistotou přední strany. Přední části dominuje především displej, který zabírá zhruba 90 % celé přední plochy. Pod displejem žádná senzorová tlačítka nehledejte, ta se totiž nachází na spodní části displeje. Z tohoto důvodu je spodní část pod displejem nevyužitá a klidně by tak mohla být o pár milimetrů menší.

Motorola Moto G

Nad displejem najdeme malé sluchátko, které je schováno za nenápadnou mřížkou. Po levé straně od něj se nachází čočka přední kamerky pro videohovory, na pravé straně pak najdeme nezbytné průchody senzorů, jako je například senzor jasu a senzor přiblížení. Více toho na přední části nenalezneme. Podíváme se také na boky telefonu. Levý bok je naprosto prázdný, naopak na pravé straně nalezneme vše nezbytné. Ve vrchní části se nachází tlačítko pro vypnutí a zapnutí telefonu, respektive displeje. Vzhledem k velikosti zařízení je jeho umístění vhodné, musíme také pochválit jistý stisk. Pod tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu pak najdeme poměrně velké kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Opět musíme vyzdvihnout perfektní stisk.

Motorola Moto G ze všech stran

Spodní strana telefonu ukrývá kromě nezbytného mikrofonu také vstup microUSB konektoru, který v tomto případě není chráněn žádnou krytkou. Vrchní část telefonu ukrývá kromě 3,5milimetrového jack konektoru také druhý, odšumující mikrofon, který poslouží i v případě nahrávání videa. Na zadní straně telefonu pak najdeme čočku integrovaného fotoaparátu pod kterým se nachází přisvětlovací LED dioda. Hned vedle čočky fotoaparátu nalezneme výstup hlasitého reproduktor, který není z důvodu zakulacených zad utlumen v případě, že telefon položíte na rovnou desku stolu. Pod LED diodou pak už nalezneme jen logo samotného výrobce.

Motorola Moto G: detaily

Krátce zastavíme také zpracování zadního krytu. I když se nejedná o lesklou variantu, ulpívajícím otiskům, respektive mastnotě se v tomto případě nevyhnete. Naopak musíme pochválit měkčené zpracování, díky kterému je samotné držení a pocit z něj ještě lepší. I když to na první pohled nevypadá, zadní kryt je snímatelný. Na svém místě drží velice pevně a bez větších nehtů se zkrátka neobejdete. Naštěstí nebude nutné sundávat kryt příliš často, nachází se pod ním pouze slot na SIM kartu v její střední velikosti, tedy standard micro. Slot pro paměťové karty v telefonu, jak už víme, hledat nemusíme. Je ovšem škoda, že Motorola neumožnila uživatelsky vyměnit alespoň integrovanou baterii. Nalezneme zde pouze upozornění, že výměnu musí provést autorizovaný servis. Vzhledem k možnosti sejmutí zadního krytu je to velká škoda. Motorola na druhou stranu uvedla, že vnitřnosti telefonu jsou potaženy speciální membránou, díky které jsou vnitřnosti voděodolné. Motorola Moto G se nepyšní žádným certifikatém voděodolnosti/prachuvzdrnosti, jako například telefony od Sony, i přesto by menší množství kapaliny, které by ulpělo pod zadním krytem, nemělo telefon zničit. Motorolu ale i tak rozhodně doporučujeme nekoupat.

Motorola Moto G zezadu

Samotný zadní kryt je asi největší slabinou celého konstrukčního zpracování. I když na svém místě drží, je vaničkovitý a tudíž obepíná i samotné boky telefonu, po pár cyklech sundání a opětovného nasazení se po mírném prohnutí telefonu začnou ozývat nepříjemné, praskavé zvuky. Nejvíce si tohoto neduhu všimnete při jemném zatlačení na výstup hlasitého reproduktoru, kde kryt doléhá na vnitřnosti telefonu nejhůře. Celkové rozměry telefonu jsou 129,9 milimetru na výšku, 65,9 milimetru na šířku, hloubka se zastavila na 11,6 milimetrech. V tomto ohledu větší tloušťka zařízení není na škodu, opět spíše přispívá pohodlnějšímu úchopu. Námi testovaná černá barevná varianta samozřejmě není jedinou, rozhodně však patří mezi ty nejkonzervativnější. Celkově nabízí Motorola na výběr z celkem 7 barev, kromě černé tedy ještě pastelově žlutá, červená, fialová, tmavě modrá, tyrkysová a bílá.

Motorola Moto G: detaily

Kdybychom měli na závěr této kapitoly Motorolu Moto G zhodnotit jako celek, rozhodně ničím extrémně nezklamala. Příjemný design nenarušují žádná lesklá loga ani senzorové klávesy. To, že Motorola nepoužila hodnotnější materiály, ospravedlňuje nízká cena. Kvalita zadního krytu sice není nejlepší, přesto, pokud neměníte SIM kartu každý den, na problémy s nepříjemnými zvuky vůbec nemusíte narazit. Navíc se telefon díky zpracování zadního krytu a jemnému prohnutí výborně drží v ruce.

Diskuze ke článku
lendelos
no ja akurat rozmyslam nad tym blackberry, momentalna cena je skvela, najprv sa ale musim zbavit toho mojho stareho fonu
Zdeněk
Jak to vypadá s rozšířením Google store? Že by by jsme takové telefony koupili i u nás a oficiálně?
jarda
Neni cestina a moznost pametovych karet, takze pro me je tento telefon o nicem.
Dr. z pocatku
Recenze po pul roce prodeje? Gratulace za aktualnost, jeste byste mohli pridat treba Razr! Diletanti..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze