Meizu M6 bylo představeno v září loňského roku. Uživatelům za přibližně 3 390 korun sice nenabídne kdovíjak výkonný hardware, ale přesto ho v rámci nižší střední třídy, kam patří, nemusíme nijak zatracovat. Jeho výbava zahrnuje 5,2palcový displej s dnes již podprůměrným HD rozlišením. Na druhou stranu však potěší osmijádrový procesor s 3 GB RAM, 32GB interní paměť nebo velká baterie. Co naopak zamrzí je použití staršího Androidu 7.0.
Meizu M6
Rozměry | 148,2 × 72,8 × 8,3 mm, 143 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,2" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek 6750, 4×1,5 GHz + 4×1 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSD |
Akumulátor | 3 070 mAh, doba nabíjení: 2:28 hodin |
Obsah balení
Telefon přišel v malé elegantní bílé krabičce, které dominuje velké tyrkysové označení modelu na horní straně. V krabičce pod telefonem naleznete menší tenkou krabičku s manuály a špendlíkem, který potřebujete pro otevření zásuvky pro SIM a paměťovou kartu. Špendlík jako takový má přitom tvar loga nadstavby Flyme, kterou Meizu používá nad Androidem. Ve spodní vrstvě je pak další krabička s nabíječkou a USB kabelem. Sluchátka výrobce k telefonu nepřibalil.
Konstrukční zpracování: klame tělem
Stačí jediný pohled a hned je jasné, kde se Meizu inspirovalo při návrhu designu M6. Zvlášť zezadu je podobnost s posledními iPhony více než zjevná. Nejvíc je to patrné u černé varianty Matte Black, stříbrné Moonlight Silver a zlaté Champagne Gold, kterou jsme měli k dispozici my. Kromě těchto tří barev si pak můžete vybrat ještě tmavě modrou Electric Light Blue. Co se týče materiálů, tak zde Meizu M6 trochu klame. Ačkoli vypadá, že má kovové unibody tělo, stačí ho vzít do ruky a poznáte, že se jedná o plast. Zde je však nutné podotknout, že to vůbec nemusí být na škodu, zvlášť když výrobce použil kvalitní polykarbonát.
Za zapůjčení mobilního telefonu Meizu M6 Note děkujeme společnosti eD’ System a.s. |
Se svými rozměry 148,2 × 72,8 × 8,3 mm je telefon poměrně kompaktní a díky zaobleným bokům a rohům telefon dobře padne do ruky. Tradiční ovládací tlačítka na pravém boku vystupují jen mírně, ale i tak se dobře tisknou. Kromě nich je zde ještě jedno hardwarové tlačítko pod displejem, které současně funguje jako čtečka otisků prstů. S tou jsme nezaznamenali žádný problém. Je rychlá a přesná a navíc podporuje i gesta. Dlouhým stisknutím se vrátíte na domácí obrazovku, krátké ťuknutí funguje jako krok zpět. Přesto Meizu trochu promarnilo šanci, když toto středové tlačítko nedoplnilo postranními senzory. Takto se musíte opět spokojit pouze s virtuálními tlačítky na displeji, které z něj ubírají místo.
Inspirace iPhony je zcela zjevná.
Na levém boku telefonu je šuplík hybridního slotu, kam můžete umístit jednu nanoSIM s microSD kartou nebo dvě nanoSIM. Spodní hrana hostí microUSB konektor s hlasitým reproduktorem, horní hrana 3,5 mm sluchátkový port. Na zádech je pak už jen zadní fotoaparát s přisvětlovací LED a gravírované logo Meizu.
Ke kvalitě konstrukce pak nemáme výtek. Telefon působí bytelně, nikde nic nevrže ani se neprohýbá. Použitý polykarbonát je navíc lehce matný a nechytají se na něj otisky prstů, za což si Meizu zaslouží další pochvalu.
- kvalitní konstrukce
- dobře padne do ruky
- použité materiály
Displej: slabší rozlišení
Meizu použilo na 5,2palcovém IPS displeji dnes již poměrně podprůměrné HD rozlišení. Setkáte se tak s hrubším rastrem, ale pro běžné používání méně náročného uživatele je to dostatečné. Barevné podání je pak stejně jako čitelnost ze širších úhlů celkem slušná. Na přímém slunci je to ovšem horší a nepomůže ani bezproblémová automatická regulace jasu. O použitém ochranném skle se výrobce nikde nezmiňuje.
- dobré barevné podání
- široké pozorovací úhly
- slabší rozlišení
- horší čitelnost na sluníčku
Zvuk: šedý průměr
O hlasitém reproduktoru umístěném na spodní hraně telefonu lze říct, že dokáže hrát pěkně nahlas. Na nějaký větší hudební zážitek to nicméně není. Nenadchne, ale také neurazí. Lepších výsledků dosáhnete při použití sluchátek. Zde však záleží na tom, jak kvalitní sluchátka to jsou. Výrobce nicméně k telefonu žádná nepřibalil.
- dobrá hlasitost
- průměrný zvuk
Výkon hardwaru: 3 GB RAM a hybridní slot
Pod kapotou M6 tepe osmijádrový MediaTek MT6750, kterému sekundují 3 GB RAM. Použitý procesor sice není vyložený trhač asfaltu, ale na běžné operace má výkonu dostatek a zahrajete si na něm i hry. Stejně jako u RAM nešetřil výrobce ani u interního úložiště, které má kapacitu 32 GB. Z 29,1 GB pak po prvním spuštění zbývá volných přibližně 23,67 GB. K dispozici máte i slot pro paměťovou kartu s maximální kapacitou 128 GB. Vzhledem k tomu, že se jedná o hybridní slot, musíte si však vybrat mezi microSD kartou a sekundární SIM.
- 3 GB RAM
- velká interní paměť
- hybridní slot
Výdrž baterie: solidní dva dny
Meizu M6 je vybaveno uživatelsky nevyměnitelnou baterií s kapacitou 3 070 mAh, což vám kombinaci se slabším hardwarem a nižším rozlišením dává jistotu slušné výdrže. Při středně náročném používání, které zahrnuje neustálou synchronizaci střídavě přes mobilní data a Wi-Fi, jsme se dostali na dva dny, ale bez problémů zvládnete i dva a půl dne používání. Samozřejmě reálná výdrž je vždy individuální – záleží na tom, jak intenzivně telefon zatěžujete a jaké aplikace používáte, ale obecně si v tomto ohledu telefon zaslouží palec nahoru.
Provedli jsme náš standardizovaný test vybíjení, při kterém byly hodnoty jasu a hlasitosti nastaveny na 50 procent a přes Wi-Fi bylo přehráváno video v kvalitě 720p. Telefon v tomto testu vydržel naživu 10 hodin 10 minut. Co se týče nabíjení, tak na 80 procent to M6 trvalo v průměru 1 hodinu 39 minut. Plné nabití hlásil telefon za 2 hodiny 28 minut.
- dlouhá výdrž
Konektivita: obě SIM s podporou LTE
Základem konektivity je LTE, které je k dispozici nejen na primární, ale i na sekundární SIM. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 4.0. Naopak NFC zde chybí. Pro navigování telefon nabízí GPS a GLONASS. Pěší turisté ocení i elektronický kompas.
- LTE na obou SIM
- elektronický kompas
- chybí NFC
Fotoaparát: v této kategorii průměr
Co se týče fotoaparátů, tak ten zadní nabídne obvyklé rozlišení 13 Mpx s automatickým zaostřováním a objektiv se světelností f/2.2, zatímco ten přední má rozlišení 8 Mpx a o něco lepší světelnost f/2.0. O přisvícení se u zadního fotoaparátu stará dvoutónová LED dioda. Rozhrání obslužné aplikace je přehledné a jednoduché. Pohybem vlevo a vpravo jednoduše přepínáte mezi režimy krása, fotografování a video. K dalším režimům se pak dostanete přes ikonu v horní liště. Na výběr je zde režim Pro, ve kterém si můžete manuálně nastavit jednotlivé parametry fotoaparátu, a dále pomalý pohyb, časosběrný záznam, panorama, skenování a GIF. V další výbavě však nechybí ani HDR nebo časovač.
Obrazová kvalita pořizovaných snímků je v této cenové kategorii průměrná. Barevné podání fotografií je dobré, ale fotoaparát má občas sklon k neostrosti a splývání detailů. Většinou jsou však fotografie ostré a docela dobře použitelné i při horších světelných podmínkách, i když tam už je nástup šumu výraznější a přisvětlovací LED dioda nemá příliš velký dosah. Slušné jsou i snímky z přední kamery, kde pomáhá i o něco lepší světelnost objektivu.
Oba fotoaparáty mohou nahrávat video ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Také jeho kvalita je dobrá. Záznam je plynulý s věrnými barvami. Přece jen bychom však ocenili stabilizaci obrazu.
Meizu M6 – testovací video, 1080p, exteriér
- přehledná fotoaplikace
- slušná obrazová kvalita
- občasný sklon k neostrosti
Software: starý Android s nadstavbou
Pokud máte rádi čistý Android, budete v případě Meizu M6 zklamáni. Výrobce zde použil svou komplexní nadstavbu Flyme ve verzi 6.2.0.2G, pod kterou je dnes již obstarožní Android 7.0 s bezpečnostními záplatami z listopadu 2017. Zda někdy přijde aktualizace minimálně na Android 7.1 nebo v lepším případě na osmičkové Oreo je pak nejisté a zřejmě málo pravděpodobné.
Prostředí jako takovému lze nicméně máloco vytknout. Je maximálně jednoduché a příkladně optimalizované. Telefon se při pohybu v prostředí nijak nezasekává a i všechny animace jsou plynulé. Podobně jako ve většině asijských nadstaveb, i Meizu odbouralo menu s aplikacemi. Všechny aplikace se ukládají přímo na domácí obrazovky, které jsou s výjimkou té hlavní označeny písmeny. Pokud by se vám výchozí motiv omrzel, naleznete v aplikaci Motivy desítky dalších.
- přehledné prostředí
- velké množství motivů
- starší Android 7.0
Zhodnocení: vypadá dražší než je
Na Meizu M6 musíme nahlížet optikou nižší střední třídy. Samozřejmě nic není dokonalé, vytknout mu můžeme například slabší displej, průměrný zvuk nebo starší Android. Na druhou stranu za necelých 3 390 korun získáte dostatečně výkonný čipset nejen na běžné používání, 3 GB RAM, 32GB interní paměť a velkou baterii.
Ve výsledku tak před sebou máme telefon, který zaujme nejen děti nebo méně náročné uživatele. Kvalitní zpracování a použité materiály ho dělají dražší, než ve skutečnosti je. Některé uživatele by však mohla přece jen trochu odradit možná až příliš okaté kopírování iPhonů.
Za zapůjčení mobilního telefonu Meizu M6 Note děkujeme společnosti eD’ System a.s. |
Konkurence
Jedním z největších konkurentů bude pro Meizu další čínský výrobce Xiaomi. Sáhnout můžete například po Xiaomi Redmi 4X, které koupíte za stejnou cenu. Zato nabídne 5palcový HD displej, osmijádrový Snapdragon a stejně jako Meizu 3 GB RAM a 32GB interní paměť.
Xiaomi Redmi 4X 32 GB
Rozměry | 139,2 × 70 × 8,7 mm, 150 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940, 8×1,4 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDXC |
Akumulátor | 4 100 mAh, doba nabíjení: 2:37 hodin |
Ještě levnější je pak Honor 6A, který stojí méně než tři tisíce korun. Oproti Meizu má 5palcový displej s HD rozlišením a osmijádrový Snapdragon. Pochlubit se může například kovovým tělem, ale na druhou stranu mu chybí čtečka otisků prstů.
Honor 6A 32 GB ROM + 3 GB RAM
Rozměry | 143,7 × 71 × 8,2 mm, 143 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (1 280 × 800 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937, 4×1,2 GHz + 4×1,5 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 020 mAh, doba nabíjení: 2:14 hodin |
Jinak... nic, co by vyloženě zaujalo.
mám již 3. Meizu M6 a na všech mi nefunguje jeden a ten stejný reproduktor. To mám opravdu štěstí na vadnou serii?
Děkuji