Jihokorejské LG patří mezi nejznámější výrobce mobilních telefonů na světě, avšak aktuálně rozhodně nikoliv mezi největší. Přesto nás každoročně obohacuje o zajímavé kousky především z vyšších pater své nabídky. Vzpomeňme například na loňské modely G6 a V30. Letos se na tuto dvojici pokusí navázat zbrusu nové LG G7 ThinQ. Výbava míří do nejvyšších pater a telefonu zdánlivě nic nechybí. Co víc, výrobce dokonce na českém trhu už přistoupil k výrazné slevě ve výši šesti tisíc korun, čímž nastavil dosti agresivní cenovou politiku. Máme zde moderně vyhlížející a vybavený smartphone za necelých 17 tisíc korun. Povedlo se LG dokonale zaskočit konkurenci?
Za zapůjčení mobilního telefonu LG G7 ThinQ děkujeme společnosti CZC.cz s.r.o., provozující webové stránky CZC.cz. |
Technické parametry LG G7 ThinQ
Kompletní specifikaceKonstrukce | 153,2 × 71,9 × 7,9 mm, 162 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68 |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,1" (1 440 × 3 120 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx (5 312 × 2 988), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 845, CPU: 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 630 |
Paměť | RAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 128 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 8.0 |
Akumulátor | 3 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ano, doba nabíjení: 1:18 hodin |
Dostupnost | Q2 2018, ? |
LG G7 ThinQ – videorecenze
Obsah balení
V prodejním balení najdete kromě telefonu také koncovku nabíječky, USB-C kabel a špuntová sluchátka. Ta jsou opatřena jen jednou velikostí samotných špuntů, což poněkud zamrzí. Výčet příslušenství zakončuje malý hadřík pro čištění telefonu.
Konstrukční zpracování: příjemný a lehký
V loňském roce dokázalo LG vcelku překvapit s originálně vyhlížejícím modelem G6. Pro letošní rok už jihokorejský výrobce tolik odvahy nesebral. Začněme ale pozitivně. Zadní strana se povedla, především v námi testované lesklé, světle modré barvě ve slunném počasí vrhá líbivé odlesky. Ruku v ruce s tím přitahuje otisky prstů. Ty však v okamžiku vyřešíte dodávaným hadříkem. Cenu za originalitu si však LG nezaslouží, obdobně vypadají modely P20 od Huawei. Pakliže nechcete být středem pozornosti, můžete sáhnout po konzervativnější černé či šedé verzi, ačkoliv i ty jsou samozřejmě lesklé.
Čelní strana? Tuctovka.
Čelní strana? Tuctovka, kde se LG uchýlilo k výřezu v displeji – snadno si telefon spletete s mnohou jinou konkurencí. Je to obrovská škoda, ale obraťme list. Novinka je velmi dobře zpracována. Perfektně padne do ruky, přestože je samozřejmě skleněná s kovovým rámečkem. Příjemně potěší tenký profil a také hmotnost, kdy byste hádali méně než udávaných 162 gramů. Málokterá jiná letošní vlajková loď se drží tak pohodlně jako LG G7 ThinQ.
Aktualizováno o možnost deaktivovat levé tlačítko.
Vcelku dobře jsou rozmístěna též tlačítka. Nejvíce využívané odemykací tlačítko po pravém boku by sice mohlo být o něco níže, ale lze si na to zvyknout. Levý bok je nezvykle domovem hned tří kláves. Dvě regulují hlasitost, třetí spouští Google Asistenta. Nevyužíváte jej? Smůla. Tlačítko nelze přenastavit. Vřelé díky, LG. Alespoň jej lze v nastavení deaktivovat. Poslední ovládací prvek má své místo na zadní straně. Jde o čtečku otisků prstů, která je svižná a pracuje spolehlivě.
Pochvalu si výrobce zaslouží za to, že na spodní hraně se nachází nejen USB-C konektor, ale i klasický 3,5mm jack. Pak věřte mnohé konkurenci, že už se tento konektor nikam nevešel. Očividně to jde, když se chce. Horní hrana ukrývá klíčkem jištěný šuplíček, kam umístíte paměťovku a nanoSIM kartu. Velmi solidní zpracování je umocněno odolností proti vodě a prachu. Závěr však přeci jen končíme negativně. Ačkoliv zadní skleněnou stranu chrání sklo Gorilla Glass 5, po krátké době se na ni objevují škrábance.
- kvalitní konstrukce
- skvěle padne do ruky
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- líbivá modrá varianta
- tlačítko Google Asistenta nelze přenastavit
- méně originální vzhled
- tělo telefonu náchylné na škrábance
Displej: superjasný
Již víme, že displej má výřez. V nastavení jej můžete částečně skrýt, či naopak postranní části výřezu různě zbarvit. Vše je v uvozovkách cool, ale výřez nikdy nezmizí. Smiřme se s tím. Samotný 6,1palcový IPS displej se totiž výrobci zatraceně povedl. Má jemné rozlišení 3 120 × 1 440 pixelů a obrovský rozsah jasu. Jas je celkově silná parketa novinky – chlubí se hodnotou 1 000 nitů. Displej je skvěle čitelný i na ostrém slunci. Nejvyšší hodnotu jasu jde totiž na pár minut speciálně navýšit a sluníčko proti LG G7 ThinQ nemá šanci. Stinnou stránkou je, že v daný moment se baterie extrémně vybíjí. Vybíjí se dokonce i tehdy, budete-li mít zapojenou nabíječku.
Displej je skvěle čitelný i na ostrém slunci.
Upravit si dále můžete podání barev a hodí se i zmenšení obrazu k jednomu z rohů. Co se rohů týče, lze upravit i míru jejich zaoblení. Potěší možnost odemknutí a uzamknutí telefonu poklepáním. Navzdory tomu, že jde o IPS displej, nechybí funkce Always-on, která dokáže informovat o zmeškaných událostech. Pakliže vám tento způsob oznamování nevyhovuje, nechybí ani klasické LED dioda, byť ji nelze nijak nastavit, pouze vypnout. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass, které bohužel škrábancům příliš dobře neodolává.
- kvalitní displej
- široký rozsah jasu
- Always-on displej
Zvuk: jeden repráček a Boombox
LG svůj nejlepší telefon vybavilo jen jedním reproduktorem. Ten hraje extrémně nahlas a pomáhá mu funkce Boombox, kdy je vyšší hlasitosti docilováno celým tělem zařízení. Výsledkem je spíše nepříjemný pocit v ruce a rezonance. Dva klasické reproduktory LG rozhodně nahradit nedokázalo. Pro efekt si však můžete nechat rozblikat diodu do rytmu hudby, což působí vcelku dobře. Dále se můžete spolehnout na kvalitní výstup do sluchátek včetně Hi-Fi Quad DAC převodníku a velmi dobře hrají samotná dodávaná špuntová sluchátka. Poslech navíc probíhá skrze 3,5mm jack, což je dnes velké plus.
- hlasitá a poměrně kvalitní reprodukce
- 3,5mm jack
- velmi kvalitní výstup do sluchátek
Výkon hardwaru: spolehlivá špička
Vlajková loď nemůže zklamat hardwarem, takže buďte nároční. Procesor Snapdragon 845 a 4GB operační paměť vás nenechají na holičkách u jakékoliv hry. RAM telefon využívá stále z více než 80 %, za což chválíme. Pro vaše data je připravena 64GB interní paměť a slot pro paměťovou kartu. Po prvním zapnutí pro uživatele zbývá necelých 44 GB.
- dostatek paměti
- špičkový procesor
- podpora paměťové karty
Výdrž baterie: pouze šedý průměr
Baterii s kapacitou 3 000 mAh si sami nevyměníte. Výdrž totiž není tím, čím by se G7 ThinQ mohlo chlubit. Pohybuje se v tradičním intervalu ráno-večer, více nečekejte. Velmi záleží na úrovni jasu, kde se vyplatí nechat vše na automatické regulaci. Pakliže se ale nebudete chtít omezovat s konektivitou, nabíječku budete vyhledávat každý večer. Alespoň že baterii dobijete za hodinku a čtvrt. Novinka se může pochlubit i bezdrátovým nabíjením. To sice není tak rychlé, na druhou stranu jej oceníte ve chvíli, kdy telefon vykoupete a konektor bude dočasně vyřazen z provozu.
Při našem testu výdrže LG G7 ThinQ přehrávalo streamované video v kvalitě 1080p s potlačenými aktualizacemi po dobu 8 hodin a 27 minut.
- rychlé nabíjení
- podpora bezdrátového nabíjení
- jen průměrná výdrž
Konektivita: vše potřebné
U nejvyššího modelu výrobce snad ani nelze očekávat jakkoliv omezenou konektivitu. Máme zde tedy kompletní podporu LTE, 3G i 2G sítí. K internetu se můžete připojit také pomocí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, spojení na kratší vzdálenosti zajišťuje nové Bluetooth 5.0 a NFC. Pro navigaci či zorientování se můžete využít A-GPS včetně elektromagnetického kompasu, nechybí ani ruský GLONASS a evropský systém Galileo.
- rychlé LTE
- NFC
Fotoaparát: pro náročné jako dělaný
LG již tradičně produkuje kvalitní fotoaparáty a vysoké ambice má i G7 ThinQ. Na zadní straně se nachází hned dva 16megapixelové fotoaparáty se světelností f/1.6, respektive f/1.9. Fotoaparát blíže čtečce otisků prstů je klasický, ten dále je širokoúhlý, kdy se vám do záběru vměstná mnohem větší část scény. Patrný je již efekt rybího oka, avšak nijak výrazně. LG se může pochlubit optickou stabilizací, laserovým ostřením a přisvětlovací LED diodou.
Přímo do aplikace fotoaparátu je implementována funkce Google Lens, která dokáže rozpoznávat objekty či produkty a vyhledat relevantní informace. Novinka od LG je vybavena také umělou inteligencí, stačí zapnout režim AI CAM. V daný moment se telefon snaží rozpoznat cokoliv, na co namíříte fotoaparát. A daří se mu to. Nejde tedy jen o to, že nastaví fotografování krajiny, když hledíte do dálky. Rozpozná například dveře, okna, lidské ruce, nohy, stromy, trávník, květiny, skleničku a podobně. V případě nejistoty volí obecnější slova či materiály, ze kterých by objekt mohl být vyroben.
8megapixelová čelní kamerka ve výřezu disponuje slušnou obrazovou kvalitou. Mezi volbami nechybí různé speciální efekty, které pobaví především mladší generaci či fanoušky selfies.
Záznam videa je umožněn maximálně ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Vyšší snímkovací frekvence bohužel v kombinaci se 4K rozlišením není dostupná. 60 snímků za vteřinu dosáhnete až při nastavení Full HD rozlišení. Samotná kvalita videa je na špičkové obrazové i zvukové úrovni.
LG G7 ThinQ (testovací video) – 2160p, 30 FPS
Software: Android podle LG
LG sáhlo k poměrně masivní nadstavbě nad Androidem 8.0 Oreo. V současnosti jde již spíše o výjimku, neboť ostatní výrobci jdou naopak směrem k čistému Androidu. Nadstavba od LG není vyloženě špatná. Například zcela ruší menu a všechny aplikace jsou rozprostřeny po pohotovostních obrazovkách. Pohyb prostředím usnadňuje plovoucí tlačítko, které může ukrývat rychlý přístup až ke čtyřem vámi zvoleným aplikacím. O něco jednodušší by mohlo být nastavení, kde je až nezvykle mnoho položek rozdělených do čtyř záložek. Nastavit si můžete skutečně spoustu věcí, ale možná by každá volba nemusela mít vlastní položku. Po pár dnech si však lze zvyknout. Důležité je, že se velmi povedla optimalizace.
- dobře optimalizované prostředí
- množství nastavení
- poměrně mohutná nadstavba
- méně přehledná nabídka s nastavením
Zhodnocení a konkurence
LG G7 ThinQ je v podstatě klasickou vlajkovou lodí, která na první pohled zaujme svou zadní stranou. Na ten druhý již zpozorujete klasické tvary a především výřez v displeji a poznáte, že nejde o příliš originální smartphone. Výbava je velmi dobře namíchaným koktejlem. Nechybí v ní v podstatě vůbec nic. Telefon velmi dobře funguje a bude dobrým parťákem i pro toho nejnáročnějšího uživatele. Nové G7čce hraje do karet cena pod 17 tisíci korunami. Ta by mohla pomyslné misky vah převážit na stranu LG, konkurence je totiž vcelku nemilosrdná.
Sáhnout totiž můžete po HTC U12+, které je sice o tři tisíce korun dražší, avšak má lepší hlasité reproduktory, displej bez výřezu či unikátní funkci edge sense. Postrádá však 3,5mm jack a má slabší výdrž.
HTC U12+
Rozměry | 156,6 × 73,9 × 8,7 mm, 188 g |
---|---|
Displej | Super LCD, 6" (2 880 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,7 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 500 mAh |
Pakliže vám nevadí menší displej, chybu neuděláte ani s Xperií XZ2 od Sony. Je pouze o tisícikorunu dražší a má opět lepší reproduktory či zajímavější vzhled. Na druhou stranu ji opět chybí 3,5mm jack a hůře fotí.
Sony Xperia XZ2
Rozměry | 153 × 72 × 11,1 mm, 198 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,7" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 19 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 180 mAh, doba nabíjení: 2:16 hodin |
Výbavou může konkurovat i Huawei P20 Pro, který o něco lépe fotí, avšak je již o 4 tisíce korun dražší. Blízký konkurent, opět co se výbavy týká, je Samsung Galaxy S9+. Zdánlivě podobné modely však rozděluje cena – Samsung je bez akce o 7,5 tisíce korun dražší.
Huawei P20 Pro 6GB / 128GB
Rozměry | 155 × 73,9 × 7,8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 244 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 1:24 hodin |
Samsung Galaxy S9+ 64 GB
Rozměry | 158,1 × 73,8 × 8,5 mm, 189 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,2" (2 960 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Exynos 9 Octa (9810), 4×2,7 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 500 mAh, doba nabíjení: 1:39 hodin |
Za zapůjčení mobilního telefonu LG G7 ThinQ děkujeme společnosti CZC.cz s.r.o., provozující webové stránky CZC.cz. |
Asi ho taky vyvíjela teprve se učící umělá inteligence...