HTC U12+
recenze

HTC U12+

Poctivost a úsilí se vyplatily
26

Na vlajkovou loď od HTC se pravidelně čeká poněkud déle. Nejinak tomu bylo i letos. Čekání na nové HTC U12+ se však může vyplatit. Přináší moderní vzhled s malými rámečky, špičkovou výbavu či na tlak citlivé boky. Výrobce si je kvalit svého dítka vědom, a tak cenu nenasadil zrovna nízko. My si v právě začínající recenzi povíme, zda se 22 tisíc za nejlepší HTC všech dob vyplatí dát.

Tchajwanská značka HTC má již poměrně dlouhou tradici a lze ji považovat za tu, která stála u zrodu smartphonů. Často nabízela modely s moderními funkcemi a snažila se i určovat směr. Kombinací smůly a vlastních chyb se však výrobce bohužel již několik let potácí nad propastí a s každým nově představeným modelem čekáme, zda své prokletí zlomí, nebo se s námi definitivně rozloučí.

Otázka je tedy nasnadě – co se stane letos? HTC má novou vlajkovou loď pojmenovanou jako U12+, která se snaží nabídnout uživateli maximum. Výrobce jde nadále svou cestou, když nabízí například rám citlivý na tlak. Letos se dokonce dokázalo obejít bez fyzických tlačítek. Dokáže tchajwanská vlajková loď v letošním roce stanout po boku přední konkurence?

Technické parametry HTC U12+

Kompletní specifikace
Konstrukce156,6 × 73,9 × 8,7 mm, 188 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68
DisplejSuper LCD, 6" (2 880 × 1 440 px)
Fotoaparát12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 845, CPU: 4×2,7 GHz + 4×1,7 GHz, GPU: Adreno 630
PaměťRAM: 6 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: 1 200 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 8.0
Akumulátor3 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
DostupnostQ2 2018, 21 995 Kč

HTC U12+ – recenze

Obsah balení

Velmi se mi líbí, jak se HTC drží vzhledu svých prodejních krabiček. Ty jsou tenké a zaoblené. Do této je elegantně poskládán telefon i samotné příslušenství. Najdete zde USB kabel, špuntová sluchátka, náhradní špunty a koncovku nabíječky. Příjemný bonus představuje také plastové ochranné pouzdro, o kterém ještě bude řeč.

Konstrukční zpracování: zrcátko i průhledný kryt

První dojem telefon zanechá jen jeden a mnohdy to bývá velmi důležité. HTC se nesnaží šokovat ani být nějak příliš originální. Novinka je spíše větší a protáhlá, boky pak mírně zaoblené, stejně jako zadní strana. V námi testované černé variantě působí U12+ vcelku fádně. Nadchne tak především technologicky smýšlející jedince. Alternativou bude poloprůhledná modrá barva nebo červená.

Nadchne spíše technologicky smýšlející jedince.

Velmi pohodlně se HTC U12+ drží, a to i přes hmotnost bezmála 190 gramů. Pozitivem budiž fakt, že telefon nijak neklouže z ruky. Jakmile jej však uchopíte, přijde HTC U12+ o punc luxusu. Zadní skleněná strana totiž snese srovnání se zrcadlem a zákonitě na ní ulpívají otisky prstů. Na druhou stranu nejde o tak extrémní stav, jak by se dalo čekat. Otiskům lze zamezit nasazením plastového ochranného krytu. Ten chrání celá záda a všechny čtyři rohy.

HTC U12+

Zkoumání telefonu pokračuje dále a rovnou zmiňme, že na něm nenajdete žádná fyzická tlačítka. Pravý bok však jakoby říkal opak. Zdánlivě se zde nachází tři klávesy, kdy ta odemykací má jinou povrchovou úpravu. Záhy však zjistíte, že klávesy nelze stisknout, a to ani když se budete snažit sebevíc. Ve skutečnosti totiž jde o senzorová tlačítka a pouze zpětná vazba vás přesvědčí, že jste je skutečně stiskli.

Jde o revoluční přístup, kterým se HTC chce jednoznačně odlišit a svým uživatelům přinést takříkajíc něco navíc. Bohužel nová a co možná nejvíce moderní řešení mívají své mušky. Pokud například máte tento telefon v krytu a trošku jej promačkáte, může se stát, že dojde ke stisku tlačítka, aniž byste se jej dotkli. Ani se nenadějete a máte ztlumené zvonění, což může vadit. Nejednou se přihodilo, že se snížila hlasitost zcela sama od sebe, kdy telefon nehnutě ležel na stole.

HTC U12+

Odemknutí lze dále provádět rovněž skrze čtečku otisků prstů, která má své místo na zadní straně a funguje přesně tak, jak byste očekávali.

Citlivý rám žel reaguje i bez vašeho přičinění.

Rám telefonu je velmi citlivý. HTC druhým rokem nasazuje funkci Edge Sense, kdy jsou boky zařízení citlivé na tlak. Nejprve si nastavíte vámi preferovanou intenzitu stisku, následně vás telefon vše naučí. V nastavení si můžete zvolit, co se po krátkém a dlouhém zmáčknutí bude dít. Nastavit si lze ovládání mačkáním v každé aplikaci. Můžete tak snadno spustit fotoaparát nebo v mapách rychle přibližovat jen tím, že telefon zmáčknete. Možností je spousta. Funkce to není zcela přelomová a možná vám vyhovovat nebude, ale jde o zajímavou a do značné míry praktickou fíčuru, kterou se HTC odlišuje.

Opět zde však panuje obdobný problém jako u tlačítek. Přecitlivělost tlakových senzorů vytváří dojem, jako by byl telefon „ve stresu“ a dopouštěl se proto mnoha omylů. Rám je citlivý často až příliš, a to i v případě, kdy nastavíte skutečně silné zmáčknutí. Nespočetněkrát se tak rám zaktivuje například v kapse, což rozhodně není to, co bychom rádi viděli.

Samotné zpracování telefonu ale výrobce zvládl na jedničku a lze říci, že zařízení působí bytelným dojmem. Dodejme že U12+ plní certifikaci IP68 a odolá tak vodě i prachu.

Líbilo se nám
  • stylový vzhled
  • perfektně padne do ruky
  • zvýšená odolnost proti vodě a prachu
  • nahradí zrcátko
  • ochranné pouzdro
Nelíbilo se nám
  • přecitlivělý rám i boční tlačítka
  • ulpívající otisky prstů
Diskuze ke článku
voyjta
Je funkční s mobilem HTC U12+ telefonování přes LTE (VoLTE) u českých operátorů?
Dragereker
Htc robí dobré telefóny, problémom je samotná značka...predstaviť toto Apple tak by to bol najrevolucnejší hit roka :D...
JirKa Fiala
JirKa Fiala
A kde se nechá koupit nikde jsem ho nenašel
cicflek
Jo, každý slinta, ale HTC propusti lidi,mobilní divizi koupil Google atd atd. Bohuzel HTC uz neni co bylo, nekopejte do mrtvolky

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze