Inovativní platební metody: Curve
recenze

Inovativní platební metody: Curve

Třetí díl našeho čtyřdílného seriálu
4

Ve třetím díle našeho miniseriálu o inovativních platebních metodách se zaměříme na službu Curve. Ta má stejně jako Revolut své kořeny ve Velké Británii, kde získala na popularitě. Curve stejně jako Revolut i Twisto nabídne výhodnější kurz při nákupech v zahraničí, avšak kromě toho má v rukávu ještě jeden trumf. Nejen na ten se v dnešní recenzi zaměříme.

Na mobilenet.cz jste se již mohli detailně seznámit s platební službou Twisto, která má své kořeny v České republice, i s fintech startupem Revolut. Obě služby sice míří trochu jiným směrem, přesto mají mnohé společné. Náš výčet by však nemohl být kompletní, kdybychom mezi dominantní hráče s celosvětovou působností nezařadili službu Curve.

Ta stejně jako Revolut pochází z Velké Británie, kde vzbudila obrovský zájem. Fintech startup Curve se pak samozřejmě chytil své šance a nabídl své dovednosti v dalších zemích. Skvělou zprávou je, že Curve bez problémů funguje i v České republice. My se tak na službu můžeme detailně zaměřit v tomto článku.

Seznámení se s Curve

Už víme, že Twisto je platební aplikace, která zjednodušuje nakupování i platby, a to jak on-line, tak v kamenných obchodech díky platební kartě a platebnímu náramku. V případě Twista vždy hospodaříte s přiděleným finančním limitem. Revolut je v podstatě předplacenou kartou, která vám umožní výhodou směnu kurzů. Vyplatí se tak prakticky všem zapáleným cestovatelům. Jak ale odhalila naše recenze, i zde je potřeba mít se na pozoru. Curve na to jde od počátku trochu jinak. I když stejně jako Twisto a Revolut nabízí výhodnější směnu při nákupech v zahraničí než většina tuzemských bank, primárním cílem je sjednoceních vašich platebních karet. Určitě to znáte. Peněženka se neustále rozrůstá o další platební karty různých bank a institucí a namísto elegantního placení jen hledáte „tu pravou“. A je přitom jedno, zda kombinujete debetní a kreditní karty, případně jen máte více běžných účtů a k nim separátní karty.

Curve: One card for all your accounts

Curve je kartou, která si chce podmanit všechny vaše karty. Curve počítá s tím, že nechcete vaše banky měnit, jen chcete lépe a jednodušeji spravovat své finance. Teoreticky by tak mělo stačit nosit s sebou pouze jednu kartu od Curve a banky přitom můžete nechat „žít svým životem“. Stejně jako v případě Revolutu lze služeb Curve využívat jen skrze mobilní aplikaci pro iOS a Android – webové prostředí nenabízí. Aplikace prozatím není počeštěna, ale je velice intuitivní a základní slovíčka si přeloží téměř každý.

Kromě sjednocení platebních karet má Curve ještě jednu obrovskou výhodu, kterou žádná konkurenční služba podobného rozsahu nenabízí. Curve totiž zprostředkuje cestování časem (Go Back in Time). Nevěříte? Dobře, v reálném čase vás Curve karta nepřenese, ovšem vaše platby ano. Pokud si totiž během pár dnů uvědomíte, že jste namísto debetní karty uhradili váš nákup kreditkou, můžete pár kliknutími přesunout vaši platbu na jinou přidanou kartu ve vašem účtu.

Je pro vás Curve v(ý)hodný?

Ještě než se podíváme na všechny dovednosti Curve, uděláme si malý kvíz. Pokud se ztotožníte s následujícími body, bude pro vás Curve zřejmě vhodný:

  • za své nákupy nejčastěji platím debetní/kreditní kartou
  • v peněžence mám množství platebních karet, které mi překáží – rád bych je sjednotil do jedné
  • ocenil bych zpětnou možnost výběru platební karty pro úhradu svých nákupů
  • nahodile či pravidelně cestuji do zahraničí a nerad s sebou vozím větší hotovost / nevěřím směnárnám
  • rád a často platím na internetu v zahraničních e-shopech
  • o své finance se starám primárně skrze mobilní aplikaci – webovou mutaci nevyžaduji

Objednáváme a aktivujeme Curve

Pokud vás Curve zaujal, můžete přistoupit k objednávce. Nejjednodušší cesta vede přímo přes aplikaci, která je dostupná jak pro Android, tak také pro iOS, a to zcela zdarma. Odkaz pro stažení si můžete vygenerovat i skrze oficiální stránky startupu.

Po stažení aplikace se dostanete k procesu registrace. Není tomu tak dávno, co bylo nutné vyčkat na moment, kdy na vás přijde řada. Někdy to trvalo pár dnů, jindy i pár týdnů. Celý proces jste mohli urychlit doporučením svých přátel. Nově však čekat nemusíte. Samotné „registrační kolečko“ zahrnuje zapsání vašich osobních údajů včetně adresy a je rovněž nutné přidat první kartu, kterou budete chtít v rámci služby Curve používat. Díky tomu si Curve ověří nejenom to, že o službu máte opravdu zájem, ale pomůže to také k dalšímu ověření vaší osoby.

Stáhnout Curve: One card for all your accounts

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

V rámci přidání karty vám Curve a vydavatel karty z účtu strhnou po jednom poplatku. V popisu platby pak naleznete speciální kód, který následně zapíšete přímo do aplikace. Tím se proces aktivace uzavře a nezbude tak již než počkat na doručení karty. V našem případě dorazila zhruba do dvou týdnů. Doplníme že Curve spolupracuje s vydavatelem karet Mastercard, tedy stejně jako Twisto či Revolut. Doručení karty je zdarma. Samotná karta je v rámci základního tarifu rovněž zcela zdarma, benefitní variantu si představíme později.

Aktivace karty Curve probíhá přímo v aplikaci.

Jakmile kartu obdržíte, je na čase ji aktivovat a tím tak zpřístupnit všechny její výhody. Samotná aktivace probíhá přímo v aplikaci, ve které potvrdíte přijetí karty a následně budete vyzváni k zapsání posledních 4 čísel karty. Veškeré údaje se na kartě nachází na rubové straně, což může někoho překvapit. V našem případě neproběhla aktivace na první pokus správně. Jde o to, že Curve může chtít dodatečné ověření a zvláště u zájemců mimo Velkou Británii této možnosti dost často využívá. Nejde však o zásadní problém – stačí napsat e-mail na podporu Curve, která vám obratem zašle speciální zašifrovaný odkaz, kde budete vyzváni k pořízení fotografie sebe i svého dokladu, a to z takové vzdálenosti, kdy bude zcela nezpochybnitelné, že se opravdu jedná o vaši osobu.

Curve: One card for all your accounts

Samotné ověření zabere pár hodin a následně se můžete vrátit zpět do aplikace, kde zadáte požadovanou čtveřici posledních čísel vaší karty. A to je vše, nyní je již karta Curve plně funkční. Ještě než se dostanete do hlavního menu, zobrazí vám aplikace upozornění o zobrazení přiděleného PIN k vaší nové kartě. PIN je generován automaticky a jeho podobu nelze ovlivnit jinak než v bankomatech. Tento PIN zadáte vždy, když budete kartou Curve platit. Má tedy přednost před PINem karty, kterou následně do Curve přidáte.

V rámci registračního procesu je zvýšená ochrana zcela logická. Při samotném registračním procesu po vás Curve občanský průkaz nepožaduje, a tak je nutné zkontrolovat veškeré vámi uvedené údaje z registračního procesu. V některých případech Curve požádá i o další důkazy, například o fakturu za plyn či telefon. Dopředu tedy nelze přesně určit, jaký stupeň ověření Curve zvolí přímo u vaší osoby. Doplníme že pokud se společnosti Curve nebude cokoli pozdávat a vy nebudete ochotni dodat požadované doklady, účet vám bude uzavřen.

Správa karet

Po méně příjemném kolečku s ověřením vaší osoby se již dostanete do hlavního menu aplikace Curve. Zde již vidíte přidanou platební kartu a zároveň virtualizovanou kartu Curve, na kterou se ukládají různé bonusy, například za doporučení, případně cashback. Pokud chcete získat 5 liber, stačí se zaregistrovat pomocí jednoho ze stovek speciálních kódů, které šíří sami uživatelé.

V tomto okamžiku se nabízí možnost přidání dalších platebních karet, které máte v peněžence. Ověření probíhá stejným způsobem. Kartu můžete nafotit, přičemž aplikace si údaje přepíše sama. Následně stačí doplnit CVC/CVV kód a počkat na stržení částky z vašeho účtu. V popisu transakce naleznete speciální kód, který opět zapíšete do aplikace, čímž autorizaci další karty dokončíte. Poplatek se vám na účet vrátí během pár dnů, přičemž závisí na vaší bance, jaký poplatek bude stržen. Někdy se jedná o řády korun, v jiných případech jsme museli uvolnit 1 libru, tedy zhruba 30 korun. O své finance však v žádném případě nepřijdete, jedná se pouze o blokaci.

Aktivace karty

Do aplikace můžete přidat pouze karty Visa, případně Mastercard – Curve nepodporuje karty American Express, Maestro, Diners Club, JCB nebo UnionPay. Zároveň do aplikace nepřidáte anonymní předplacené platební karty. Problém bohužel může nastat i s kreditními kartami, případně s kartami některých tuzemských bank, u nichž karta Curve neprošla bezpečnostními předpisy (například u Raiffeisenbank). Zde se však vyplatí kontaktovat banku, která může udělit výjimku. Vždy je navíc třeba zkontrolovat, že na dané kartě máte povolené platby na internetu. Nám se do aplikace podařilo bez problémů přidat běžnou debetní kartu od Twista, Equa bank, MONETA Money Bank i Revolutu.

Některé platební terminály, například na benzínových stanicích, vyžadují u karet takzvanou předautorizaci, kdy si na vašem účtu zablokují určitou částku, aby si ověřily platnost vaší karty. Kupříkladu karta Revolut mívá s těmito předautorizacemi problém, ovšem karta Curve nikoli. Pokud byste přeci jen na problém narazili, stačí zaslat požadavek přímo na Curve, kde vám předautorizaci zpřístupní.

Curve: One card for all your accounts
Výběr karty k placení v aplikaci Curve

Jak probíhá samotné placení? Jednoduše. Pokud chcete platit vybranou platební kartou, stačí v aplikaci otevřít záložku Wallet a vybrat si kartu, kterou byste rádi uhradili svůj nákup. Následně stačí potvrdit výběr, na což vás navíc upozorní i malá animace, která se při najetí na novou kartu automaticky spustí. Touto platební kartou budete následně hradit veškeré platby, a to až do okamžiku, kdy kartu ve správě karet Curve vyměníte. Aplikaci samozřejmě můžete zcela vypnout, případně vypnout i telefon, a Curve si vaši volbu bude stále pamatovat.

Co se týká správy samotných karet, přímo v nastavení můžete kartu přejmenovat pro snazší rozlišení, změnit obrázek karty (na výběr je několik přednastavených obrázků), případně změnit měnu karty. To je důležité primárně pokud přidáváte kartu navázanou na zahraniční cizoměnový účet. Přímo v nastavení si můžete nastavit také e-mailové upozornění, které vám dojde vždy, když se danou kartou uskuteční transakce. Jde vlastně o takovou nadstavbu, protože vás jinak informuje samotná aplikace formou notifikací.

Správa karty Curve

Už víme, že přímo v aplikaci můžete karty přidávat, autorizovat, měnit vizuální indikaci a mnohé další. Stále se však jedná o správu virtuálních karet a jedinou reálnou platební kartou k aplikaci je Curve. Samozřejmě i tuto kartu můžete detailně spravovat, a to konkrétně v první záložce Card, kde můžete kartu uzamknout pomocí příkazu „Lock Card“.

Správa karty

Karta je následně blokována do doby, než ji opět manuálně odblokujete. Dále si můžeme ve správě karty Curve nechat zobrazit PIN i vaše limity, případně nahlásit problém. Přímo ze správy lze rovněž měnit předplatné, na které se nyní podíváme detailněji.

Diskuze ke článku
denial
Tak som zvedavy este na zaverecne porovnanie.
Vojta Vilímec
Vojta Vilímec
Za mě jednoznačně Revolut. A to hlavně díky kvalitě služeb, ceníku, podpoře a hlavně má nejhezčí aplikaci.
Quido
Tak mám připojenou kartu, která má výběry po celém světe zdarma a zkusil jsem s ní výběr v bankomatu spořitelny. Výsledek byl, že první mi to nabídlo DCC, které když jsem odmítl tak mi to prostě napsalo, že blabla, že mi za výběr naúčtují poplatek za výběr o který navýší vybíranou částku. Takže pro výběry to moc použít nejde. Zkoušeno v 2019/11.
Quido
Pardón, nedopsal jsem výši poplatku, poplatek byl 125,- Kč, což je za výběr hodně.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze