Inovativní platební metody: Revolut
recenze

Inovativní platební metody: Revolut

Druhý díl našeho čtyřdílného seriálu

Utrácení těžce vydělaných peněz sice není zrovna zábava, ovšem mnoho institucí se snaží placení zefektivnit a zároveň ho učinit pohodlnějším. V dnešním přehledu si vezmeme na mušku inovativní službu Revolut, která se v mnohém shoduje s pro vás již dobře známým Twistem.

Zřejmě se shodneme, že utrácení vydělaných peněz někdy dost bolí. Na druhou stranu se nás mnoho institucí snaží přesvědčit o tom, že není zábavnější věci než právě placení. Určitě se však shodneme na tom, že když už platíme, chceme to dělat efektivně a ideálně bez poplatků, a to ať už jsme kdekoli na planetě. Naproti nám v tomto ohledu jde hned několik zajímavých subjektů a fintech startupů, přičemž jedním z velkých hráčů je právě Revolut.

Revolut je v mnohém podobný Twistu, které jsme pro vás již otestovali. Twisto za posledních několik měsíců přidalo několik šikovných dovedností a v rámci nejvyššího tarifu navíc směle konkuruje právě Revolutu, a to díky výhodným nákupům v zahraničí. To je mimo jiné i hlavní devíza Revolutu, který se na výhodnou směnu zahraničních měn zaměřuje od svého počátku.

Seznámení s Revolutem

Revolut vešel do většího povědomí tuzemských klientů minulý rok v květnu. Tehdy totiž britský fintech startup oficiálně vstoupil na tuzemský trh s ambicemi podmanit si Česko.

Inovativní platební metody: Revolut

Zkusme si Revolut představit komplexně. Lze jej charakterizovat jako přednabitou platební kartu, která zaujme výhodnými mezibankovními směnnými kurzy. To znamená, že při platbě v zahraničí, případně na internetu, nabídne téměř pokaždé lepší kurz než vaše banka. I když Revolut již získal bankovní licenci, klasickým bankovním institutem se nestane. Oproti klasické bance lze Revolut využívat pouze v rámci mobilní aplikace se stejným názvem pro platformy Android a iOS. Právě v momentě, kdy Revolut vstoupil oficiálně na tuzemský trh, umožnil bezplatné přidávání tuzemské měny do aplikace, čímž se stal pro většinu zájemců mnohem zajímavějším a zároveň dostupnějším.

Je pro vás Revolut v(ý)hodný?

Ještě než se podíváme na všechny dovednosti Revolutu, uděláme si malý kvíz. Pokud vás zajímá, zda byste Revolut vůbec využili, odpovězte si na následující otázky:

  1. za své nákupy nejčastěji platím debetní/kreditní kartou
  2. rád a často platím na internetu v zahraničních e-shopech
  3. nahodile či pravidelně cestuji do zahraničí a nerad s sebou vozím větší hotovost/nevěřím směnárnám
  4. ocením výběry z bankomatu zdarma, přesto v zahraničí neplánuji vybírat desítky tisíc korun
  5. občas odesílám/přijímám zahraniční platby
  6. ocením snadné P2P platby mezi uživateli aplikace
  7. o své finance se starám primárně skrze mobilní aplikaci, webovou mutaci nevyžaduji
  8. ocením možnost platit telefonem skrze Google Pay a do budoucna i Apple Pay

Pokud jste na většinu z otázek odpověděli ano, existuje zde velká šance, že si vás Revolut získá. Rovnou se tedy můžeme podívat na to, jak si službu Revolut opatřit.

Objednáváme Revolut

Pokud vás Revolut zaujal, můžete přistoupit k objednávce. Nejjednodušší cesta vede přímo přes aplikaci, která je dostupná jak pro Android, tak také pro iOS, a to zcela zdarma. Odkaz pro stažení si můžete vygenerovat i skrze oficiální stránky startupu.

Stáhnout Revolut - Better than your bank

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Po stažení aplikace vás čeká poměrně jednoduchý průvodce, který je čerstvě i v českém jazyce. Revolut vás požádá o ověření telefonního čísla, jméno, datum narození a také adresu, na kterou vám bude zaslána platební karta. Nezbytné je také ověření vaší identity – na výběr máte mezi ofocením občanského průkazu, popřípadě pasu. Nezbytné je rovněž pořízení selfie snímku, kdy Revolut srovná vaši podobu s fotografií na zaslaném dokladu totožnosti.

Proces aktivace. V našem případě jsme se registrovali ještě před nasazením češtiny, nyní je již proces počeštěn.

Pro plnou aktivaci vašeho účtu je nutné Revolut „přednabít“ částkou 300 Kč. Vzhledem k tomu, že Revolut funguje jako předplacená karta a nemůže jít do mínusu (alespoň v běžném režimu), je tento proces nezbytný. Kartu Revolut můžete dobít jakoukoli kreditní či debetní kartou, převodem, případně skrze Apple Pay a Google Pay. Možností tedy máte více než dost. Pokud budete dobíjet skrze kartu, samozřejmě neplatíte žádné poplatky navíc – vaše banka převod označí jako klasickou „platbu na internetu“. V případě převodu je nutné počítat s poplatky vaší banky, jedná se totiž o mezinárodní SWIFT platbu.

Proces aktivace. V našem případě jsme se registrovali ještě před nasazením češtiny, nyní je již proces počeštěn.

Kartu máte i v případě bezplatného tarifu zdarma, zaplatit však budete muset za dopravu. I tak vás karta vyjde na 99,99 Kč, což je vlastně jen ono dopravné. Využít lze i různých akcí, kdy získáte kartu zcela zdarma, případně vám bude poplatek za doručení vrácen, jakmile o něj požádáte. Tato akční nabídka však neplatí vždy. Zdarma vám Revolut zašle kartu i u prémiových tarifů, o tom však až později. Většinou dorazí do jednoho a půl týdne. Pokud chcete kartu rychleji, je možné zaplatit 513,99 Kč a kartu budete mít do pár dnů ve schránce. Náhradní karta vyjde na 151,99 Kč.

Karta je zdarma, ovšem doručení něco stojí. Pokud chcete dopravu zdarma, musíte využít různých akcí, případně zvolit tarif Premium/Metal.

Revolut od druhé poloviny roku 2018 zasílá pouze karty poskytovatele Mastercard, a to i u bezplatného tarifu. Prvotní pokusy s poskytovatelem VISA se neosvědčily, klienti si často stěžovali na špatné fungování. To koneckonců můžeme potvrdit i z vlastní zkušenosti, kdy VISA karta u bezplatného tarifu přestala z ničeho nic fungovat a funkční zůstaly jen platby na internetu.

Ještě než karta dorazí, můžete ji používat pro platby na internetu. Vizuál karty s unikátním číslem se objeví předem, a to včetně CVC kódu, který je pro platby na internetu nezbytný. Po prvotní aktivaci karty v aplikaci je nezbytné její vložení do terminálu a zadání nastaveného PIN kódu, až následně se zpřístupní možnost bezkontaktních plateb. To vše je pro vaši bezpečnost, pokud by se karta po cestě „ztratila“. Doplníme že PIN ke kartě si volíte sami, a to již v průběhu objednávkového procesu karty.

Prostředí aplikace

Pokud víte, že budete chtít Revolut používat jen pro on-line platby na internetu, potažmo pro platby skrze Google Pay (o tom později), můžete požádat čistě jen o virtuální kartu, která je navíc zcela zdarma. O tuto kartu je možné požádat hned po aktivaci účtu, doručení se pochopitelně neplatí a je okamžité. Revolut chválíme, že nevynucuje pořízení plastové karty před pořízením té virtuální. Zájemci si tak mohou služby Revolutu snadno otestovat. Pozor však na ověření vaší identity. Bez ověření, že jste to opravdu vy (ofocený doklad, selfie, potvrzení adresy), vám Revolut neumožní aktivovat ani kartu virtuální.

Ještě než karta dorazí, můžete ji používat pro platby na internetu.

Mimo virtuální platební karty nabízí Revolut také jednorázové virtuální platební karty. Ty po každém nákupu změní své číslo i CVC kód, aby zaručily maximální bezpečnost. Pokud tak budete nakupovat například na čínském tržišti, určitě se jednorázová karta vyplatí. Zde však pozor, tato karta je dostupná pouze uživatelům s placeným tarifem – k tomu zdarma ji získat nelze.

Správa karty

Revolut umožňuje velmi podrobné nastavení platební karty. Kartu můžete jedním kliknutím zmrazit (Freeze card), čímž znemožníte jak platby v kamenných obchodech, tak na internetu. Pokud zapomenete PIN, můžete si jej nechat zobrazit, stejně tak můžete snadno obnovit pokusy pro zadání PIN kódu, pokud jej zadáte 3× špatně. Následně je nutné kartu vložit do bankomatu a aktivovat ji zadáním PIN kódu. Ten lze přitom změnit právě jen v bankomatech.

Pokročilá je i správa zabezpečení. Jedna zajímavá funkce nese název „Zabezpečení na základě polohy“. Při každé platbě v kamenné prodejně Revolut na základě GPS ověří, zda se nacházíte v blízkosti. A pokud ne, platbu zamítne. Pokud vám tedy někdo zcizí kartu a vy ji nestihnete zablokovat, zloděj s kartou nezaplatí, protože se poloha místa platby nebude shodovat s vaší polohou, kterou určí GPS.

Správa zabezpečení

Dalším bezpečnostním prvkem je blokace magnetického proužku. Některé karty mohou být naklonované a pokud tedy ochranu aktivujete, bude magnetický proužek nefunkční, což ale zároveň znemožní platby na terminálech s tímto typem autorizace. Zablokovat lze rovněž i bezkontaktní platby, ovšem ty jsou ve výchozím stavu standardně vypnuty a aktivovat je musíte manuálně. Pokud si to však později rozmyslíte, můžete je jedním kliknutím vypnout.

Možnosti zabezpečení karty lze mezi sebou navzájem kombinovat.

Správa zabezpečení dále umožňuje aktivovat/deaktivovat možnost výběrů z bankomatů, stejně tak snadno můžete zakázat platby na internetu, přičemž platby v kamenných prodejnách přitom zůstanou nadále aktivní. Veškeré zmíněné možnosti zabezpečení lze mezi sebou kombinovat a dosáhnout tak přesně stavu, který odpovídá vašim potřebám.

Pokud se bojíte, že přečerpáte svůj měsíční limit, můžete si jej přímo v aplikaci nastavit. Tento limit nemá souvislost s limitem, který vám přiděluje Revolut na základě zvoleného tarifu. Ten má samozřejmě před vaším limitem přednost a pokud vlastní limit nastavíte vyšší, uplatňovat se bude právě limit tarifu.

Diskuze ke článku
Me
Výborný článek, děkuji.
Pietor
Používám Revolut protože značou část roku pobývám v zahraničí. Je to naprostá paráda. Nikde nenajdete lepší kurz než má revolut ( snad jen o víkendech je to horší, ale na to mám také hotovost).
Pro ty co jezdí do zahrničí pár krát do roka je to taky super, protože vše je zdarma. Já navíc používám revolut i v ČR jelikož si nabiji kartu třeba jen 5000kč a nemusím mít strach že mi někdo sebere moji primární kartu v obchodě (kterou mám už jistou dobu doma) na které mám mnohem více...A když potrebuju víc nez 5000kč tak během pár vteřin mám na kartě zkrz aplikaci v telefonu znovu nabito... Navíc vyberu si z kterého koli bankomatu a to do hidnoty 4500Kč za měsíc.

Za mě nejlepší věc co se v oblasti bankovnictví z posledních 10 let udělo.
Perr
Je to Google Pay, ne Google play ???? Jinak super článek, Revolut je fajn věc.
Ondra
Naposledy upraveno: 29. 3. 08:42
Revolut je super. I bez fyzické karty je díky té virtuální možné platit mobilem přes Google Pay. Mám Premium účet a naprostá spokojenost. Díky němu můžu nasdílet odkaz, díky kterému získáte fyzickou kartu domů zdarma.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze