Huawei Mate Xs
recenze

Huawei Mate Xs

Ohýbání proti proudu
13

Na český trh dorazil Huawei Mate Xs – originální smartphone s displejem netradičně umístěným na vnější straně, který sází na špičkovou hardwarovou výbavu a podporu 5G sítí. Jak se Huawei Mate Xs osvědčil během dvoutýdenního používání? To prozradím v této recenzi.

Displej: osmipalcové monstrum

Huawei Mate Xs přináší doposud největší ohebný displej v říši smartphonů, který se chlubí úctyhodnou osmipalcovou uhlopříčkou a špičkovou technologií OLED, takže se můžete těšit na syté barvy, skvělé pozorovací úhly a opravdu tmavou černou.

V rozevřeném stavu má obrazovka poměr stran přibližně 1:1,1 (dle mého měření), takže je potřeba počítat s otravnými černými pruhy při přehrávání většiny videí. Na druhou stranu máte k dispozici vysoce jemné rozlišení 2 480 × 2 200 pixelů, díky němuž je obraz krásně jemný. Pokud telefon složíte, vzniknou dva displeje: jeden o velikosti 6,6 palce a rozlišení 2 480 × 2 200 pixelů, druhý o uhlopříčce 6,38 palce a rozlišení 2 480 × 892 pixelů. Mate Xs jsem přitom ve složeném stavu používal poměrně často a obrazovku rozložil až ve chvíli, kdy jsem věděl, že budu na telefonu delší dobu pracovat. Ve srovnání s Galaxy Foldem má v tomto ohledu Mate Xs velkou výhodu, neboť naprostou většinu práce zvládnete i na displeji ve složeném stavu, zatímco vnější displej u Foldu byl již na některé úkony jednoduše příliš malý.

Vnější displej je náchylnější na škrábance.

Umístění displeje na vnější straně však pochopitelně přináší i jisté nevýhody. Přestože má mít Huawei Xs odolnější polymerovou vrstvu, která má být údajně dražší než zlato, lze displej poškrábat. Během zhruba dvoutýdenního používání mohu ovšem konstatovat, že k viditelnému poškrábání nedošlo. Telefon jsem přitom nosil nejčastěji v kapse bundy a občas v kapse od kalhot. Logicky je však jasné, že je displej náchylnější na škrábance a budoucí majitelé si pravděpodobně budou dávat pozor, aby jej neponičili. Do dnešního dne žádný výrobce nepředstavil ohebný displej, který by odolal obyčejnému poškrábání nehty.

Líbilo se nám
 • největší uhlopříčka na trhu
 • krásné podání barev
 • vysoká jemnost rozlišení
 • praktický 6,6" displej ve složeném stavu
Nelíbilo se nám
 • displej je náchylnější na škrábance

Zvuk: hlasitý, ale pouze jeden

Na těle Huawei Mate Xs je pouze jeden hlasitý reproduktor, kterému dělá společnost miniaturní sluchátko v rámečku displeje. Hlavní reproduktor se chlubí nadprůměrnou hlasitostí i slušnou kvalitou podání zvuku, nebudeme si však nic nalhávat, telefonu by rozhodně více slušely stereo reproduktory. Kvalita telefonních hovorů je pak zcela bezproblémová a důvod stěžovat jsem neměl já ani protistrana.

Líbilo se nám
 • vysoká hlasitost i kvalita zvukového podání
Nelíbilo se nám
 • pouze jeden hlasitý reproduktor

Výkon hardwaru: nabušený Kirin 990 5G

Uvnitř Huawei Mate Xs tiká osmijádrový 7nm+ čipset Kirin 990 5G, který se chlubí špičkovým výkonem a postará se o to, že si na telefonu bez problémů zahrajete i ty nejnáročnější herní tituly. Společnost mu dělá 8 GB operační paměti typu LPDDR4X a 512GB úložiště, ze kterého zůstane dostupných cca 490 GB. Rozšíření prostoru pro data je možné za pomoci paměťových Nano Memory karet (o velikosti až 256 GB), které jsou však zhruba dvakrát dražší oproti běžným kartám microSD. Vzhledem k obrovskému úložišti to však nebude pro většinu uživatelů představovat žádný problém.

Líbilo se nám
 • obrovské úložiště
 • špičkový výkon

Výdrž baterie: rychleji to snad ani nejde

Baterii o kapacitě 4 500 mAh jsem byl schopen dodávaným 65W napájecím adaptérem nabít až překvapivě rychle. Za pouhých 15 minut lze dosáhnout přibližně 50% úrovně nabití, čímž se Mate Xs pasuje na post jednoho z nejrychleji se nabíjejících smartphonů na trhu. Rovněž je potřeba dodat, že jsem se v průběhu nabíjení nesetkal s nijak velkým zahříváním.

Huawei Mate Xs

Co se výdrže týče, můžete si být jisti, že vás telefon nenechá na holičkách ani během opravdu náročného pracovního dne. Zpravidla přežil bez nabíjení 1,5 až 2 dny, což považuji za zcela dostatečné. Jedinou kaňkou na kráse může být absence bezdrátového nabíjení. Vzhledem k velmi tenké konstrukci a umístění displeje to však nepovažuji za mínus.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 4 minuty
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 7 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 10 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 13 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 16 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 20 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 24 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 28 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 35 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 59 minut
Líbilo se nám
 • extrémně rychlé drátové nabíjení
 • dlouhá výdrž
Diskuze ke článku
Jiří
Skvělá recenze, díky. Mám ho asi měsíc a zatím taky žádné škrábance neregistruji.
Dodo
Za tu cenu měli být v balení kvalitní bezdrátová sluchátka.
Ondřej
Díky za nový článek o čínském konceptu bez smysluplného použití pro někoho jiného než čínský lid.
Blue Sun
Ohýbá se to jako syrový netopýr.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze