Najít na dnešním trhu cenově dostupný vlajkový model s moderní výbavou bývá často neřešitelný úkol. Věhlasné značky se v tomto segmentu nejspíš nadobro přesunuly nad hranici 20 tisíc korun. O jakémsi pokusu toto zvrátit však lze hovořit u Huawei. Jeho novinka P30 má totiž moderní displej i procesor. Přihazuje trojici kvalitních fotoaparátů a cenu drží pod 16 tisíci. Je to recept na úspěch, nebo je ústupků příliš mnoho?
Huawei P30 – videorecenze
Technické parametry Huawei P30
Kompletní specifikaceKonstrukce | 149,1 × 71,4 × 7,6 mm, 165 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP53 |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx (7 296 × 5 472), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Huawei Kirin 980, CPU: 2×2,6 GHz + 2×1,92 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: ARM Mali-T970 |
Paměť | RAM: 6 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: nanoSD |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 1 400 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 3 650 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:12 hodin |
Dostupnost | březen 2019, 15 999 Kč |
Obsah balení
Základní balení působí vcelku nudně, avšak najdete v něm vše podstatné. Kromě samotného telefonu je to větší nabíječka, USB kabel a pecková sluchátka. V menší krabičce je pak vloženo ještě silikonové pouzdro. Ovšem pozor, to se nemusí nacházet v balení vždy – například Vodafone jej do balení nevkládá.
Konstrukční zpracování: zajímavé barvy
Huawei v rámci designu zdánlivě nic světoborného nevymýšlel. Zvolil již roky osvědčený model, který je na první pohled líbivý. Například námi testovaná verze působí bílým odstínem. Stačí však telefon různě pootáčet a odstín se mění do světlemodré až fialové barvy. Kromě tohoto gradientně bílého odstínu je k dispozici tmavší, gradientně modrá též zvaná Aurora, a také decentní černá. Aby telefon nevypadal vyloženě nudně (někomu se barvičky přeci jen mohou přejíst), celé tělo obepíná lesklý kovový rámeček. Poměrně zajímavě pak působí naprosté zkosení onoho rámu na spodní a horní hraně.
Při položení na stůl se kývá.
Upřímně jsem si hned vzpomněl na doby, kdy bylo možné některé telefony „postavit“ a v této poloze ponechat. S Huawei P30 to však snadno nejde. Za vše může poměrně masivní modul hlavních fotoaparátů, který telefon vždy překlápí. To jsme však od důležitých věcí odbočili, tedy vyjma faktu, že zadní strana není rovná a lehce se po položení na rovnou tvrdou podložku kýve. Podstatné ale je, že telefon velmi příjemně padne do ruky – holt není nad obliny. Ovládání je vyloženě pohodlné, tlačítka jsou po ruce. Kaňkou na kráse je paradoxně takřka bezrámečkový displej, protože dosáhnout až úplně dolů je pro palec ruky již nepříjemné.
Výrobce musíme pochválit za přítomnost USB-C konektoru i 3,5mm jacku, což je příjemná změna oproti dražšímu P30 Pro. Oba konektory najdete na spodní hraně. Telefon se pyšní také zvýšenou odolností, leč pouze dle certifikace IP53, a proto jej do vody určitě neházejte. Na těle najdete ještě menší šuplíček, který pojme až dvě nanoSIM karty. Je hybridní, tudíž lze jednu SIMku nahradit paměťovkou.
Zpracování telefonu je naprosto prvotřídní, v tomto ohledu patří Huawei k dnešní špičce. Více než nějaké nedodělky v konstrukci vás můžou trápit otisky prstů ulpívající na těle zařízení. Eliminovat je můžete nasazením ochranného silikonového krytu, který někteří dostanou v balení.
- povedený design
- 3,5mm jack
- skvěle padne do ruky
- pohodlná tlačítka na pravém boku
- magnet na otisky prstů
Displej s vestavěnou čtečkou otisků prstů: nezklamal
Displej s úhlopříčkou 6,1 palců je pastvou pro oči za všech podmínek. Působí totiž, že nikde nekončí, a to navzdory tomu, že na rozdíl od svého dražšího bratříčka není zakřivený. Dojem mírně kazí jen malý kapkovitý výřez v horní část. V nastavení je však lze opticky skrýt. Podání barev je na AMOLED panelu vynikající a Full HD+ rozlišení více než dostatečné. Vhod přijde komfortní režim, který je šetrnější k očím. Ačkoliv zde máme AMOLED displej, chybí zde informování o zmeškaných událostech formou Always-on režimu. Nedostalo se dokonce ani na informační diodu.
Přímo do displeje je integrována čtečka otisků prstů, což je jednoznačně plus. Huawei zvolil starší optickou technologii a rozpoznání prstu není nejrychlejší. Nejde však o nic hrozného, zejména pokud nejste zmlsaní ultrazvukovými čtečkami od Samsungu. O ochranu displeje se stará tvrzené sklo, avšak nejde o Gorilla Glass.
- velký a jemný displej
- skvělá čitelnost za všech podmínek
- čtečka otisků přímo v displeji
- chybí informační dioda i Always-on režim
- někomu může vadit výřez v displeji
Zvuk: solidní základ
V případě zvuku bude většina zájemců spíše spokojena. Reproduktor je na spodní hraně, hraje hlasitě a nelze mu upřít celkem slušnou kvalitu. Stereo bychom viděli raději, ale i zde jsme spokojeni.
Výstup do sluchátek je standardní, dodávaná sluchátka pak využijí spíše jen skutečně nenároční posluchači, případně příznivci handsfree.
- kvalitní hlasitý reproduktor
Výdrž baterie: slušný standard
Huawei do levnějšího modelu nasadil baterii s kapacitou 3 650 mAh, což je solidní průměr. Výdrž nás vyloženě nezklamala. Jeden celý den je jistotou, dva dny pak možností, pokud se uskromníte s používáním. Vyloženě potěší svižné 22W nabíjení, kdy telefon dočerpá energii za hodinku a deset minut. Výkon je tedy nižší než u dražšího modelu Pro, avšak stále jde o velmi rychlé doplnění energie. Bohužel se již nedostalo na bezdrátové nabíjení – zde Huawei ušetřil. Řešením v tomto směru může být dokoupení oficiálního pouzdra s nabíjecí cívkou.
- velmi rychlé nabíjení
- solidní výdrž
- chybí bezdrátové nabíjení
Výkon hardwaru: buďte nároční
Kde se naopak nešetřilo je hardware. Jinými slovy je zde plná polní od Huawei, což znamená moderní procesor Kirin 980 kombinovaný s 6GB operační pamětí. Nadále sice přetrvává trošku agresivní správa RAMky, ale je to lepší než dříve.
Více než dostatečná je 128GB interní paměť, ze které reálně zbývá 112 GB volných. Navíc ji lze rozšířit paměťovkou, byť nestandardního typu nanoSD. Má to hned několik nevýhod. Paměťovky vyrábí jen Huawei, jsou drahé a existuje jen málo kapacit.
- štědrý úložný prostor
- výkonný procesor
- velká RAM
- nestandardní typ paměťových karet
Konektivita: nač si vzpomenete
Patrně netřeba dodávat, že Huawei ve svém špičkovém modelu nabízí veškerý komfort konektivity. Neupřeme mu ale chvíli slávy a možnosti si proběhneme. Základ představuje podpora rychlých dat v síti LTE, přičemž maximální rychlost činí 1,4 Gb/s. Samozřejmostí je 2,4GHz i 5GHz Wi-Fi. Nechybí ani moderní Bluetooth 5.0, které lze využít k bezdrátovému poslechu hudby až na dvou zařízeních současně.
Párování příslušenství či mobilní platby? Pomocí NFC hračka. Vaši polohu pak najdete vždy a spolehlivě díky GPS, GLONASSu, BeiDou i Galileu. I na moderním telefonu ale můžete řešit různé potřeby drátově. Nechybí proto USB-C či podpora funkce USB host. K telefonu tak připojíte například flashku, externí disk nebo myš.
- rychlá mobilní data
- Bluetooth 5.0
- NFC
- všechny geolokační služby
Fotoaparát: vždy po ruce
Dostáváme se k trojitému zadnímu fotoaparátu, který zájemce bude zajímat zřejmě nejvíce. Hlavní snímač má vysoké 40megapixelové rozlišení, ve kterém můžete i fotit. Lze však rozlišení snížit i na 10 megapixelů, přičemž snímky jsou opravdu špičkové.
Fotografie jsou ostré po celé ploše, barvy jsou věrné a šum v podstatě neexistuje. Huawei také v dané cenové hladině vyniká nočními snímky. Pakliže nastavíte nižší rozlišení, získáte okamžitý přístup k dalším dvěma fotoaparátům, například k 16megapixelovému ultraširokoúhlému objektivu se 120° záběrem a kvalitou, za kterou se rozhodně nebudete stydět.
Trojlístek kompletuje 8megapixelový teleobjektiv s možností trojnásobného optického přiblížení. Hybridní zoom dosáhne na pětinásobné přiblížení a výsledky jsou nadále velice slušné, a to především za dobrého světla.
Dostáváme se k čelní kamerce, která má vysoké 32megapixelové rozlišení a nachází se v již zmíněném výřezu. Kvalitou potěší zřejmě úplně všechny, pro selfies je jako dělaná.
Záznam videa je umožněn ve 4K rozlišení, ovšem jen se 30 snímky za vteřinu. Kvalita je slušná, ale na absolutní špičku mírně ztrácí. Video občas působí lehce trhaně.
Huawei P30 (testovací video) – 2160p, 30 FPS
- tři kvalitní zadní fotoaparáty
- kvalitní čelní kamerka
- video záznam spíše jen průměrný
Software: postarší Huawei
Prostředí může být stále pro některé trošku problém. Huawei si totiž jde svou cestou a nad Androidem 9.0 Pie bdí vcelku masivní nadstavba EMUI. Je zde několik aplikací navíc, zcela chybí menu, které však lze pod názvem Šuplík aktivovat, a změněný je i vzhled ikonek. Prostředí působí trochu složitější, než se dnes nosí. Nemusí to však být na škodu a poměrně brzy se v něm zorientujete. Osobně jsem si oblíbil ovládání pomocí gest, kdy zcela zmizí spodní řádek s tlačítky. Optimalizace je pak provedena na jedničku – vše běží přesně tak, jak byste rádi viděli.
- dobrá optimalizace prostředí
- možnost ovládání gesty
- prostředí působí zbytečně složitě
Zhodnocení
Huawei P30 působí velmi vyváženým dojmem. Moderní vzhled se tu snoubí s velkým a kvalitním displejem. Majitel se může spolehnout na skutečně výkonný hardware, soustavu kvalitních fotoaparátů či svižné nabíjení. Třešničkou na dortu může být čtečka otisků prstů přímo v displeji. Cena 16 tisíc korun přitom rozhodně není vysoká, s ohledem na ni telefonu není téměř co vytknout. Hodila by se snad jen vyšší odolnost než IP53. Cestu k zákazníkům si P30ka i tak spolehlivě najde. Co na to konkurence?
Možná největší překážkou v úspěchu bude představovat loňský Huawei P20 Pro. Má podobné fotoaparáty, avšak nabízí navíc ještě vyšší odolnost, a to při stejné ceně. Rozhodovat bude zřejmě design či umístění čtečky otisků prstů, která je u staršího modelu pod displejem a nikoliv přímo v něm.
Huawei P20 Pro 6GB / 128GB
Rozměry | 155 × 73,9 × 7,8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 244 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 1:24 hodin |
Pokud tolik nelpíte na fotografických možnostech, můžete sáhnout po Samsungu Galaxy S9, který má obdobnou výbavu a přihazuje zvýšenou odolnost i podporu bezdrátového nabíjení. Fotoaparát však nevidí tak do dálky a ani tak do šířky. Cena je podobná.
Samsung Galaxy S9 64 GB
Rozměry | 147,7 × 68,7 × 8,5 mm, 163 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 5,8" (2 960 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Exynos 9 Octa (9810), 4×2,7 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:39 hodin |
Ušetřit lze koupí nového Xiaomi Mi 9, který má podobný vzhled, ale například ještě výkonnější procesor. Cenově vychází o dva tisíce korun levněji.
Xiaomi Mi 9 6 GB RAM
Rozměry | 155 × 75 × 7,6 mm, 173 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,39" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 855, 2×2,84 GHz + 2×2,42 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, ne |
Akumulátor | 3 300 mAh |
Kapitola zabývající se fotoaparátem spíš připomíná výtah z marketingových materiálů.
Ale ten foťák, ten foťák... Nakonec nejlíp vypadají fotky z objektivu s trojnásobným přiblížením. Udělat dobrý ultraširokoúhlý objektiv a objektiv, který svou optikou dovede "nakrmit" 40 MPix je prostě trošku vyšší liga, než co je možné nacpat do mobilu. Ale lidi na číslíčka slyší, jen si ten výsledek už pak nedomyslí.