Motorola Razr
recenze

Motorola Razr

Nejoriginálnější telefon za poslední roky
3

Originalita, vlastní nápad, vystoupení z davu šedé průměrnosti – to jsou věci drtivé většině dnešních telefonů cizí. Jako blesk z čistého nebe pak působí novodobá Motorola Razr. Její propracovaný design odkazující na model z přelomu století upoutá, stejně jako ohebný displej. Má v dnešní době šanci uspět i telefon, který neklade důraz na co nejlepší výbavu?

Začátkem 21. století mnozí z nás využívali telefony véčkových konstrukcí a mohli elegantně přijímat hovory rozevřením mobilu. Příchod dotykových telefonů však způsobil, že konstrukční rozmanitost takřka vymizela, už se zdálo, že budeme vídat jen obyčejné „placky“. Možnou renesanci však véčka zažívají s příchodem ohebných displejů. Píše se rok 2020 a přijmout hovor otevřením telefonu je opět možné, a to s dnes testovanou Motorolou Razr.

Technické parametry Motorola Razr (2019)

Kompletní specifikace
Konstrukce94 × 72 × 14 mm, 205 g, konstrukce: rozevírací, odolnost: ne
DisplejOLED, 6,2" (2 142 × 876 px)
Fotoaparát16 Mpx
ChipsetQualcomm Snapdragon 710, CPU: 2×2,2 GHz + 6×1,7 GHz, GPU: Adreno 616
PaměťRAM: 6 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 10
Akumulátor2 510 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:16 hodin
Dostupnostduben 2020, 39 995 Kč

Motorola RAZR – videorecenze

Za zapůjčení Motoroly Razr děkujeme společnosti Alza.cz a.s., provozující internetový obchod Alza.cz, kde si smartphone můžete zakoupit.

Obsah balení

Exkluzivní Motorolu Razr najdete ve velmi netradičním balení, které vypadá jako vitrína. Z části je průhledné, tudíž vidíte dovnitř. Tam je vše úhledně srovnáno, v popředí je samotný telefon, v pozadí precizně zpracované látkové pouzdro, ve kterém je nabíječka, USB kabel a velmi dobře vypadající špuntová sluchátka. Pokud budete chtít připojit vlastní sluchátka, dostalo se také na redukci z USB-C na 3,5mm jack.

Motorola Razr (2019)

Konstrukční zpracování: vrže, ale vypadá fantasticky

Motorola Razr je skutečně novodobé vzkříšení legendy z roku 2004. Na první pohled zůstala zachována ikonická brada a relativně tenké tělo, což však platí jen v otevřeném stavu. Jakmile telefon opětovně zavřeme, vyhoupne se tloušťka na 14 milimetrů. Na druhou stranu, jde o totožnou míru v pase ve srovnání s původním modelem.

Vzhled telefonu patří k tomu nejoriginálnějšímu, co jsme za poslední roky mohli vidět.

Samotný vzhled telefonu patří k tomu nejoriginálnějšímu, co jsme za poslední roky mohli vidět. Motorola se nebála a skutečně se snažila podřídit vše designu. Máme zde ostře řezané linie kolem displeje i z venku, stejně tak venkovní displej. Důraz je kladen na lesklé materiály, které samozřejmě přitahují otisky prstů. Časté leštění povrchu bude denním chlebem. Potěší proto, že spodní část telefonu je již matná.

Pamětníci si jistě vybaví, že k původnímu RAZRu neodmyslitelně patřila leptaná klávesnice. Klasická tlačítka se dnes již nenosí, jenže snaha výrobce dovést vše k dokonalosti se projevila i zde. Stačí ve výbavě najít speciální funkci Retro mód a voila, máme před sebou původní RAZR. Dobrá, na leptanou klávesnici to nemá, ale dojem je to skutečně působivý a nostalgie pracuje na plné obrátky. Navíc nejde jen o hezký obrázek, retro prostředí je z části funkční. Drobnou kaňkou na kráse je, že si, celkem logicky, neporadí s českými znaky, místo kterých je pouze prázdné místo.

Retro mód

Do ruky padne nový Razr poměrně dobře, určitě vás ale překvapí jeho hmotnost. 205 gramů již v ruce jednoduše pocítíte. Jde však spíše o zvyk a po pár dnech si lze zvyknout. Totéž už bohužel nelze říci o bočních tlačítkách. Jsou z pochopitelných důvodů v horní části a je nutné se k nim natáhnout. Navíc jsou tenká a celkově se hůře tisknou, což je škoda. Naštěstí je nemusíte nijak často používat. Drtivou většinu obsluhy obstará otevření, zavření a čtečka otisků prstů. Ta je ideálně umístěna v bradě telefonu a funguje spolehlivě.

Na těle telefonu je jediný konektor, přičemž hned vedle USB-C se nachází hlasitý reproduktor. Za vypíchnutí stojí, že byste například marně hledali nějaký slot či šuplíček. Žádný Razr nemá. To mimochodem znamená nejen to, že nepodporuje paměťovku, ale ani klasickou fyzickou SIM kartu. Vždy je nutné si vyřídit eSIM kartu, což může být poněkud limitující.

Dost ale bylo vzhledu a zevrubného popisu, vás jistě zajímá, jak se Motorola popasovala s konstrukcí. Přeci jen, co se hýbe, to se kazí. A máme zde i ohebný displej, tedy stále relativně novou technologii. Samotné otevření telefonu lze učinit jednou rukou, ale chce to cvik a důvěru, že vám telefon nevyklouzne. Motorola Razr má silný pant – když překonáte odpor, provede zbytek otevření sám, což působí velmi stylově.

Motorola Razr (2019)

Opětovné zavření jde opět s trochou šikovnosti provést jednou rukou, přičemž u samotného konce vám opět pomůže mechanismus pantu. Po zavření je telefon pevný a díly se mezi sebou nijak nehýbají. To chválíme. Slušnou pevnost vykazuje konstrukce i po otevření. Problémem je ale proces otevírání a zavírání, který doprovází hluk. Jde o kombinaci šoupání displeje, který se posouvá (skvěle je to vidět u brady), a drobného vrzání. Jde o asi největší slabinu nového Razru. U telefonu za 40 tisíc korun nenadchne mírně vrzající kloub...

Líbilo se nám
  • originální vzhled
  • dobře padne do ruky
  • pant napomáhá při otevření
  • matná záda
Nelíbilo se nám
  • ohebný pant vyluzuje nežádoucí zvuky
  • lesklá čelní strana
  • chybí slot pro fyzickou SIM kartu
Diskuze ke článku
Jan Kasik
Jan Kasik
Děkuji za recenzi
Krásnej telefon, konečně něco jiného než 6-7 palcové placky,
bohužel koupit si ho za ty koruny asi bych doma v kuchyni ,když tam zrovinka bude moje milená žena napadl omylem na nůž - asi 8x
Petr Šraier
Petr Šraier
Jako gadget dejme tomu OK. Cenu neřeším. Ale vrzání a nepoužitelnou češtinu (a jistě i jiné jazyky) určitě šlo vyřešit, jen chtít, což by člověk za ty prachy tak nějak očekával. ... :-P

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze