Tchajwanské HTC je na českém trhu velmi dobře známou značkou. Těží však především z let minulých, neboť nových modelů je jako šafránu a mnohdy se ani neprodávají. Totéž platí i o dnes testovaném modelu U11+, který se před naší redakcí úspěšně několik měsíců schovával. A ačkoliv již vlastně má svého nástupce (HTC U12+), stále má případnému zájemci co nabídnout. Půl roku od představení není u moderního chytrého telefonu „žádný věk“. U11+ se tak pyšní protáhlým displejem se 6 palci, výkonným hardwarem, opravdu velkou pamětí či nadějným fotoaparátem. A samozřejmě jej můžete mačkat a z velké části tak ovládat. Cena nám poklesla, naděje na atraktivitu vzrostly. Zbývá telefon pouze otestovat, pojďme na to.
Za zapůjčení mobilního telefonu HTC U11+ děkujeme společnosti CZC.cz s.r.o., provozující webové stránky CZC.cz. |
HTC U11+
Rozměry | 158,5 × 74,9 × 8,5 mm, 188 g |
---|---|
Displej | Super LCD, 6" (2 880 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998, 4×2,45 GHz + 4×1,9 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 930 mAh, doba nabíjení: 1:51 hodin |
HTC U11+ – videopohled
Obsah balení
Základní balení nadále zůstává věrné designu HTC. V oblé a spíše placatější krabičce najdete kromě samotného telefonu i ochranné plastové pouzdro, o kterém ještě bude řeč. Nechybí USB kabel a koncovka nabíječky. Dostalo se také na špuntová sluchátka s USB-C konektorem a následně i redukci z USB-C na 3,5mm jack.
Konstrukční zpracování: zrcátko již netřeba
Pokud se pro HTC U11+ rozhodnete, dokáže vás svým způsobem oslovit již po rozbalení z krabice. Na výběr máte pouze černou verzi a skleněná plocha zadní strany působí jako dokonalé zrcadlo. Tuto skutečnost zřejmě ocení především dámy. Jak správně tušíte, na lesklém povrchu budou ulpívat otisky prstů. Ty však překvapivě nejsou tak výrazné, jak by se dalo očekávat. Lesklou zadní stranu si jistě budete chtít hýčkat. Pro tyto účely v balení čeká plastové ochranné pouzdro chránící celá záda a rohy telefonu.
Skleněná zadní strana je dokonalým zrcadlem.
Mírně zaoblená záda zlepšují celkovou ergonomii telefonu a i přes větší rozměry se HTC U11+ dobře drží. Velmi vhodně jsou umístěna též tlačítka na pravém boku, kde jsou zasazena do kovového rámu. Odemykací klávesa je povrchově odlišná, nahmatáte ji tudíž snadno. K odemknutí však můžete využít také čtečku otisků prstů na zadní straně. Je překvapivě velká, prst na ni skvěle sedne a používá se tudíž pohodlně. Rychlost reakce je ukázková, stačí jen přiložit prst a je odemčeno. Nic dalšího netřeba dodávat.
Po celém obvodu telefonu naleznete pouze jeden jediný konektor. Nabíjení, přenos dat i zvuk tedy frčí přes USB-C. Klasický jack spatříte pouze na redukci, kterou výrobce přibalil. Na spodní hraně je dále jeden z hlasitých reproduktorů, druhý najdete nad displejem. Chybějící audio konektor přispívá k lepší utěsněnosti telefonu. HTC U11+ nerozhází voda či prach, plní totiž certifikaci IP68.
Celkově na nás tělo HTC U11+ zanechalo veskrze kladný dojem. Dobře padne do ruky, působí bytelně a pohodlně se i přes větší rozměry ovládá. V tomto ohledu HTC nijak neuhnulo ze své cesty a produkuje poctivě zpracované telefony.
- stylový vzhled
- perfektně padne do ruky
- zvýšená odolnost proti vodě a prachu
- nahradí zrcátko
- ochranné pouzdro...
- ...které nechrání boky telefonu
- ulpívající otisky prstů
Funkce Edge Sense: mačkejte dle libosti
Možná si lámete hlavu nad tím, proč ochranné pouzdro nechrání také boky telefonu. Viník se jmenuje Edge Sense. Jde o funkci, kdy telefon reaguje na stlačení svých bočních stran. Nejprve si nastavíte vámi preferovanou intenzitu stisku, následně vás telefon vše naučí. V nastavení si můžete zvolit, co se po krátkém a dlouhém zmáčknutí bude dít. Nastavit si lze ovládání mačkáním v každé aplikaci. Můžete tak snadno spustit fotoaparát nebo v mapách rychle přibližovat, a to jen tím, že telefon zmáčknete. Dokonce si můžete vybrat i přesnou část na displeji, která se má aktivovat po zmáčknutí. Například se zmáčknutím boků telefonu začne plánovat trasa v navigaci. Díky tomu není zapotřebí aplikace nijak upravovat a ovládání mačkání skutečně funguje. Pakliže si dáte záležet, můžete si takto ovládání telefonu do značné míry usnadnit a urychlit.
Možností je skutečně spousta. Funkce to není zcela přelomová, možná vám vyhovovat nebude, ale jde o zajímavou a do značné míry praktickou funkci, kterou se HTC odlišuje.
- šikovná funkce
- nepřeberné množství uživatelských nastavení
- používání vám telefon nevnucuje
Displej: velký, protáhlý, „nepokousaný“
Čelní stranu zabírá 6palcový displej s minimální rámečky a jemným rozlišením. Displej je poplatný nejvyšší kategorii a je skvěle čitelný na slunci i z ostrých úhlů. Jas lze regulovat automaticky, avšak někdy se automatika zblázní a rozsvítí displej i v naprosté tmě, případně naopak nechá displej pohasnutý i na ostrém slunci a vy tak pár vteřin nic nevidíte. Naopak potěší funkce, kdy displej zobrazuje hodiny a další vámi zvolené informace i po vypnutí. Funkci lze ale případně zcela vypnout či nechat aktivovanou jen v momentě, kdy s telefonem pohnete. Alternativou je informační dioda nad displejem, tu však není možné nijak nastavit. Pakliže by se vám nezdály barvy Super LCD displeje, máte možnost je podrobně nastavit dle vašeho vkusu. O ochranu se stará sklíčko Gorilla Glass 5 a po dvou týdnech testování se na displeji neobjevily ani vlásečnicové škrábance.
- kvalitní obraz
- malé rámečky
- funkce chytrého displeje
- podrobné nastavení
- občas zmatená automatická regulace jasu
Zvuk: věrné svým předkům
HTC U11+ disponuje hned dvěma hlasitými reproduktory. Bohužel oba nejsou na čelní straně, což by bylo zcela ideální. Hlavní reproduktor našel domov na spodní hraně, doprovodný sekundární nad displejem. Výsledná reprodukce je velmi kvalitní a hlasitá. Větší důraz na hloubky by však neuškodil a stará HTC či Alcately hrají subjektivně mnohem příjemněji. V případě výstupu do sluchátek se musíte smířit s absencí 3,5mm jacku. Dodávaným sluchátkům to nevadí, jsou zakončena USB-C konektorem. Hraji velmi kvalitně, nechybí jim funkce potlačení okolního hluku a co osobně oceňují nejvíce, perfektně sedí v uších. Vlastní drátová sluchátka s jackem připojíte pouze za pomoci výrobcem dodávané redukce. Při každém zapojení vám telefon díky funkci U Sonic nabídne možnost vytvořit specializovaný profil přímo ušitý na míru vašim uším.
- stereo reproduktory
- hlasitá a velmi slušná reprodukce
- povedená dodávaná sluchátka
- chybí 3,5mm jack
Výkon hardwaru: stále i pro nejnáročnější
Jelikož před sebou vlastně máme loňský telefon, nepřekvapí hardwarová výbava stojící na procesoru Snapdragon 835. Ten však v kombinaci s 6GB operační pamětí stačí i těm nejnáročnějším uživatelům, stejně tak hráčům graficky sofistikovaných her. Telefon operační paměť překvapivě využívá jen sotva z jedné poloviny. Omezování nebudete ani úložným prostorem. Ze 128 GB zůstává po prvním zapnutí k dispozici zhruba 119 GB pro vaše data. Ty navíc můžete dále rozšířit paměťovou kartou. Paradoxně má tak starší model více úložného prostoru než letošní novinka U12+.
- velmi výkonný procesor
- velká RAM
- velké úložiště a slot pro microSD kartu
Výdrž baterie: dokáže i překvapit
V útrobách telefonu se nachází baterie s kapacitou 3 930 mAh, což není vůbec málo. Výdrž však značně kolísá a opravdu mnohem více než kdy jindy záleží, jakým způsobem telefon používáte. Pakliže budete doma, ale přesto telefon poměrně intenzivně používat, lze se dostat i na dva dny. Jakmile však budete cestovat, kdy telefon často střídá vysílací věže, klesá výdrž viditelně rychleji a rázem se z HTC stává jednodenní smartphone. Ve výsledku tak výdrž hodnotíme jako průměrnou. Nabíjení probíhá svižně, z nuly do plné kapacity to zabere bez deseti minut dvě hodinky. Vždy však počítejte s tím, že budete dobíjet drátově. Moderní bezdrátové nabíjení HTC nenabízí.
V našem testu výdrže, kdy HTC přehrávalo streamované video v kvalitě 1080p, jsme naměřili čas 7 hodin 49 minut.
- slušná výdrž
- chybí bezdrátové nabíjení
Konektivita: vše potřebné
Připojení k okolnímu světu zvládá HTC U11+ v zásadě na jedničku. Soubory můžete přenášet skrze Bluetooth 5.0, případně k párování použít NFC. Na internet se dostanete nejen přes Wi-Fi s protokoly ac, ale dostalo se samozřejmě na podporu LTE, a to s nepřeberným množstvím pásem. Díky tomu se k rychlému internetu připojíte takřka po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Maximální rychlost stahování činí 1 000 Mb/s, opačným směrem jde o rychlost 150 Mb/s. K prohlížení internetu lze využít svižný prohlížeč Google Chrome, který přináší výhodu v podobě synchronizovaných záložek ze všech vašich zařízení, kde jste přihlášení přes váš Google účet.
Smířit se musíte s absencí infračerveného portu. Nutno třeba počítat s tím, že infraport se na telefonech zřejmě již jen tak neobjeví. Reputaci si však HTC napravuje novým USB-C konektorem a vhodně zvoleným kabelem, který má na jedné straně USB-A konektor a na opačné USB-C.
- LTE
- NFC
- Bluetooth 5.0
Fotoaparát: zlepšuje se, ale pomalu
Velká očekávání jsou vždy vkládána do fotoaparátu. Je sice jen jeden a má neohromující rozlišení 12 megapixelů, ale disponuje optickou stabilizací obrazu, výbornou světelností f/1.7 a bleskovou rychlostí. Velice přehledné prostředí překypuje nastavením.
Pro pokročilejší uživatele je připraven také manuální režim označený jako Pro. Při prvním spuštění ukládá snímky do formátu RAW, avšak můžete provést změnu na JPEG. V manuálním režimu lze v několika krocích určit vyvážení bílé, hodnotu ISO, čas uzávěrky, světelnost nebo režim ostření. V doplňkovém nastavení již jen vybíráte, kam se budou výsledné snímky ukládat, zda chcete snímek pořídit stiskem klávesy hlasitosti (po stisku dojde k automatickému zaostření a pořízení fotografie), nebo jestli si přejete využívat mřížku a hlasové potvrzení stisku spouště.
Kvalitou se HTC stále zlepšuje, ale na absolutní špičku ztrácí. Úroveň detailů u vzdálenějších objektů není hodna nejvyšší třídy. Přesto bude většina uživatelů se snímky nadmíru spokojena. HTC U11+ zvládá velmi věrné podání barev.
Čelní kamerka disponuje 8 megapixely a pořídí vám skutečně kvalitní selfies, která se nemusíte bát někde vystavit.
HTC si zakládá také na kvalitním záznamu videa. Nejvyšší možností je 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu, ale možná ještě kvalitnější videa natočíte po nastavení Full HD rozlišení s 60 snímky za vteřinu. Videa se netrhají, právě naopak – oku lahodí svou plynulostí. Současně se HTC chlubí záznamem 3D zvuku. Ten je vysoce kvalitní i v hlučných prostorech. Pro kýžený výsledek však nesmíte zakrývat mikrofony po celém těle zařízení. Na to vás ostatně samotný telefon upozorní.
HTC U11+ (testovací video) – 2160p, 30 FPS
HTC U11+ (testovací video) – 1080p, 60 FPS
- přehledné prostředí
- optická stabilizace obrazu
- perfektní záznam videa
- celkově je fotoaparát s ohledem na cenu jen průměrný
Prostředí: optimalizace na jedničku
Prostředí od HTC se čím dál více blíží čistému Androidu. V modelu U11+ běží verze 8.0 Oreo a je zde také minimum zbytečných aplikací. Ano, najdete zde klienty pro sociální sítě, které bohužel nelze odinstalovat. Prostředí HTC vylepšilo například sekundární lištou s tlačítky, kterou si můžete přeskládat a přepínat mezi nimi prostým tahem prstu. Optimalizace je u HTC sázkou na jistotu a nic se nemění ani tentokrát. Vše je ukázkově rychlé a plynulé. Aplikace se spouští okamžitě, stejně tak se rychle ukončují. Tak nějak si představujeme moderní smartphone. K naprosté dokonalosti nám chybí jen častější záplatování. Bezpečnostní aktualizace jsou totiž platné k prosinci 2017
- Android 8.0 Oreo
- perfektní optimalizace
- starší bezpečnostní záplaty
- pár aplikací nelze odinstalovat
Zhodnocení a konkurence: může zaujmout
HTC nemá na růžích ustláno a několik let se mu již nedaří. Přesto produkuje zajímavé telefony, které dokáží upoutat pozornost a oslovit i náročného zákazníka. Model U11+ je toho dalším důkazem. Bohužel zájemci mají dost omezené možnosti, kde si tento model pořídit. Jistotou je pouze oficiální internetový obchod výrobce, kde U11+ vyjde na necelých 18 tisíc korun. To je na telefon s loňskou výbavou již poměrně vysoká cena. U11+ dobře vypadá, pohodlně se ovládá, má kvalitní displej i zvuk a také výkonu má na rozdávání. Méně potěší snad jen fotoaparát. Konkurence je silná, neb má na trhu letošní modely.
Za zapůjčení mobilního telefonu HTC U11+ děkujeme společnosti CZC.cz s.r.o., provozující webové stránky CZC.cz. |
Nabízí se například Xperia XZ2 od Sony s výkonnějším procesorem, o něco lepším fotoaparátem schopným produkovat superzpomalená videa a dokonce i bezdrátovým nabíjením. Její cena aktuálně činí o dva tisíce víc.
Sony Xperia XZ2
Rozměry | 153 × 72 × 11,1 mm, 198 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,7" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 19 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 180 mAh, doba nabíjení: 2:16 hodin |
Sáhnout můžete také po Huawei Mate 10 Pro, který má lepší výdrž či o něco lépe fungující duální fotoaparát. Cenově vychází o zanedbatelnou tisícovku draž.
Huawei Mate 10 Pro
Rozměry | 154,2 × 74,5 × 7,9 mm, 178 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 20 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 1:47 hodin |
Za zvážení stojí i Samsung Galaxy S8, který má jen nepatrně menší displej. Zlákat vás může na mnohem kvalitnější fotoaparát, bezdrátové nabíjení nebo 3,5mm jack. Vyjde opět o tisícovku dráž, avšak často jsou na něj různé slevové akce a při troše snahy vyjde levněji.
Samsung Galaxy S8
Rozměry | 148,9 × 68,1 × 8 mm, 155 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 5,8" (2 960 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 410 px, 30 FPS |
Procesor | Exynos 9 Series (8895), 4×2,3 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:32 hodin |
Pro HTC U11+ tak opravdu nehovoří příliš argumentů ke koupi. Těžko se shání a současně za svou cenu nenabídne, snad kromě mačkání, nic zajímavého navíc. Sáhněte po něm v případě, že chcete mít originální smartphone, chybu rozhodně neuděláte. Konkurence však dokáže za obdobnou cenu nabídnout o něco lepší mix výbavy.
Žebříček nejlepších mobilů DxO Mark:
109 Huawei P20 Pro
103 HTC U12+
102 Huawei P20
99 Samsung Galaxy S9 Plus
98 Google Pixel 2
97 Apple iPhone X
97 Huawei Mate 10 Pro
97 Xiaomi Mi MIX 2S
94 Apple iPhone 8 Plus
94 Samsung Galaxy Note 8
92 Apple iPhone 8