mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze HTC One: jediný rytíř v zářivé zbroji

autor:
,
Jan Pospíšil
,
Martin Pultzner
, vydáno:
permalink productHTC One

HTC One je papírově špičkovým telefonem. V mnohých oblastech exceluje a klady značně převažují nad zápory tohoto přístroje. V čem je bezkonkurenční? Kde má naopak rezervy? Je fotoaparát opravdu špatný, jak se říká? Podrobně jsme nové HTC One otestovali.

srovnání cen
HTC One

HTC One je pro tchajwanského výrobce klíčové. Je nadějí, velkou investicí i závazkem. HTC do telefonu vložilo opravdu to nejlepší a doufá, že právě One bude tím hrdinou, který otočí sestupný trend prodejů a zisků tohoto výrobce. Svým jménem navazuje na loňské a u uživatelů úspěšné modely řady One (zejména One X a One S) a co se výbavy hardwarové a softwarové týče, neponechává nic náhodě a proti konkurenci, kterou je zejména Sony Xperia Z nebo Samsung Galaxy S 4 vytahuje ty nejsilnější zbraně. Stačí jejich kalibr na záchranu pověsti HTC? To odhalíme v dnešní recenzi.

HTC One HTC One HTC One HTC One
HTC One – oficiální fotografie
kompletní specifikace

Technické parametry HTC One

Konstrukce137,4 × 68,2 × 9,3 mm, 143 g, konstrukce: klasická
DisplejSuper LCD 3, 4,7" (1 920 × 1 080 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 4 Mpx (2 688 × 1 520), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
ChipsetQualcomm Snapdragon 600 APQ8064T, CPU: 4×1,7 GHz, GPU: Adreno 320
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 11,5 Mb/s, LTE: 100 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.1 (Android 5.0)
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor2 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnost a cenabřezen 2013,

HTC One – videopohled

Design a konstrukce: kovová elegance

Vzhled. Jeho hodnocení a samotného vzhledu je krajně subjektivní záležitost. Není totiž patent na vytvoření návrhu vzhledu, který by se všem zavděčil a který by všichni do nebes vychvalovali. Mnohdy se také po představení novinek v diskuzích objeví řada příspěvků hanící design, který není ničím inovativní a takříkajíc „na jedno brdo“. To jsme mohli zažít například u Galaxy S 4. Jak ale naživo působí právě HTC One, které si jde svou zcela novou cestou, bez návaznosti na staré modely.

HTC One HTC One HTC One HTC One
Díky hladkému provedení zadního krytu, hrozí časté samovolné vyklouznutí přístroje z ruky (nám se pár akrobatických kousků povedlo)

O novém One rozhodně nemohu říct „nic nového pod sluncem“. Někdo bude prskat a někdo se mnou bude souhlasit. Design One mi přijde originální, neokoukaný a možná až revoluční. Proč? Kombinace zajímavých prvků ruku v ruce s použitím kvalitních kovových materiálů a unibody těla pro mne znamená pocit zadostiučinění, že v ruce držím zařízení hodné své kategorie. U levnějšího telefonu mi až tak nevadí plastové zpracování. Proč ne, pokud použité plasty jsou kvalitní a z dílenského zpracování nechytám kopřivku, je to mnohdy lepší cesta. U takto drahého zařízení ale plasty vidím nerad a HTC One mi dělá radost.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Podle fotografií se mi One celkem líbil, ale mým favoritem na nejhezčí telefon, co jsem kdy viděl, prostě nebyl. Moje mínění bylo poopraveno v tu chvíli, kdy jsem zařízení přebíral. HTC One je skutečně krásný telefon, podle mě jeden z nejhezčích na trhu. Stříbrná verze působí krásným, elegantním a reprezentativním dojmem, černá je usedlejší a nudnější. Z mého okolí se zařízení každému líbí a nikdo proti designu neřekl ani půl křivého slova. A to je co říct.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Když došlo k představení modelu One, nepochyboval jsem o tom, že nabídne perfektní zpracování, materiály budou na nejvyšší úrovni a vše bude působit hodnotným dojmem říkajícím „já jsem vzorem dobře zpracovaného zařízení“. A tak tomu skutečně je. Zpracování je špičkové, materiály prvotřídní a do ruky padne nové One výborně, navíc s příjemným chladivým kovovým pocitem. HTC One na mě působí o třídu lepším a dražším dojmem oproti Sony Xperii Z i Samsungu Galaxy S 4, kterým vládnou plasty a sklo.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Všechny vnitřnosti telefonu jsou schovány do jedné kovové „kolébky“ či „vany“. Tento celistvý kus na sobě nemá ani milimetr plastu (kromě oddělení anténních částí), žádné přechody či cokoliv jiného, co by narušovalo jednotnost kovového těla. HTC navíc řeklo stop mezerám a nedokonalému lícování a představilo ZeroGap. Jedná se o technologii, která by se měla postarat o dokonalé lícování všech částí vnější konstrukce. Na hliníkovém těle se HTC One se skutečně nenachází žádné „škvíry“ kam by se pomalu vešel nehet, kde by se usazoval prach nebo bychom dokonce mohli vidět prosvítající podsvícení, drtivá většina prvků na sebe opravdu perfektně navazuje. Bohužel nic není dokonalé a vidět to můžeme u horní i spodní stříbrné lišty s reproduktory, která zcela nepřiléhá k bílému lemování. Spatřit můžeme zhruba 0,5 milimetrovou mezeru. To už jsme ale opravdu puntičkáři.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Hliníkové unibody tělo je zcela pevné. U jiných zařízení, která také měla tělo zhotovené z hliníku či jiných kovových slitin jsem občas měl pocit, že použitý materiál se lehce prohýbá a pevnost tak není stoprocentní. U One se můžu snažit vyvíjet sebevětší tlak a nic se neprohýbá. Tělo je tak zcela pevné a možná až na rezervy v lícování se bavíme o příkladně zpracovaném těle a jednom z nejlépe konstrukčně zpracovaných telefonů na trhu, možná společně s iPhonem 5 vůbec nejlepší.

HTC One HTC One HTC One HTC One
Optika fotoaparátu není zapuštěná, hrozí ji tak brzké poškrábání

Hladké hliníkové tělo ale má i jednu velkou nevýhodu. Ta se váže ke slovu hladké. Už víte, kam mířím? Vzhledem k hladkému povrchu, větším rozměrům 137,4 x 68,2 a 9,3 milimetrů a držení v jedné ruce tak vyklouznutí hrozí velmi často, a to i přes zakulacenou zadní stranu.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Oproti konkurenci se 4,7 palcovými displeji je One o něco větším telefonem. Ale díky dobré tloušťce mu to rádi odpustíme a například oproti Sony Xperii Z je kompaktnější a díky zaobleným tvarům padne výrazně lépe do ruky. V rozumných mezích se drží i hmotnost 143 gramů.

Rozměry Hmotnost
HTC One 137,4 × 68,2 × 9,3 mm 143 gramů
HTC One X+ 134,4 × 69,9 × 8,9 mm 135 gramů
Samsung Galaxy S III 136,6 × 70,6 × 8,6 mm 133 gramů
Samsung Galaxy S4 136,6 × 69,8 × 7,9 mm 130 gramů
Sony Xperia T 129,4 × 67,3 × 9,4 mm 139 gramů
Sony Xperia Z 139 × 71 × 7,9 mm 146 gramů
Apple iPhone 5 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 112 gramů
Samsung ATIV S 137,2 × 70,5 × 8,7 mm 135 gramů

Přední strana je kombinací dominantního prvku – dotykového displeje s úhlopříčkou 4,7 palce a v horní a spodní části stříbrného pruhu hostícího stereo reproduktory. V horní stříbrné liště se nachází po pravé straně výrazná optika přední kamery s rozlišením 2,1 megapixelu a objektivem s dobrým clonovým číslem f/2.2. Vedle ní je prostorná mřížka reproduktoru a sluchátka v jednom. V mřížce je i drobná notifikační LED dioda. Ta je bohužel poměrně nevýrazná a lze ji snadno přehlédnout. Uživatel si díky ní může trénovat zaostřovací schopnosti svého zraku. Vedle ní jsou pak dvě „skvrny“. Pod tečkami se skrývá proximity senzor a čidlo regulující jas displeje podle okolních světelných podmínek.

HTC One HTC One HTC One HTC One
Detail přední kamery

Pod dotykovým displejem se zabydlely pouze dvě senzorové klávesy, u kterých jsem si musel zvykat na jejich atypické rozmístění. Na levé straně je klávesa pro volbu zpět, na pravé straně je klávesa pracující s multitaskingem a to je vše. Uprostřed mezi nimi se pyšně skví logo HTC, které ale není klávesou, jak si někteří myslí. Tlačítka jsou decentně podsvícená, mají dostatečnou vibrační odezvu a jsou citlivá. Možná tak jednou se mi stalo, že klávesa nezareagovala tak jak by měla, jinak není na co si stěžovat.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Boky telefonu jsou vyhotoveny v bílé barvě, nejedná se ale o plast. Není to sněhobílý odstín, ale s nádechem spíše do krémové varianty. Na boku narazíme jen na šuplíček pro microSIM kartu. Pokud se k němu chceme dostat, musíme použít přiloženou svorku, která se nachází v prodejním balení telefonu.

HTC One HTC One HTC One HTC One

Na horní straně se ne zrovna šikovně nachází černá vypínací klávesa. Drtivá většina praváků by ji uvítala na pravém boku, nebo alespoň na praví straně horní hrany. HTC ji ale nepochopitelně umístilo doleva, což znamená, že pro odemknutí telefonu bude většina lidí potřebovat dvě ruce a nejednou jsem za toto umístění výrobce proklínal. Inkognito se přímo ve vypínacím tlačítku nachází i infraport sloužící pro ovládání domácí elektroniky. Vedle klávesy je pak i sluchátkový 3,5 mm jack konektor. Pravý bok pak hostí designově hezky zpracovanou dvojklávesu ovládající hlasitost. HTC si dalo skutečně záležet na vzhledu každé maličkosti.

HTC One HTC One HTC One HTC One

MicroUSB konektor našel své útočiště ve spodní straně. Slouží jako datový a nabíjecí konektor. Také podporuje funkci MHL, přes patřičnou redukci s HDMI výstupem tak dokáže zobrazit svůj obsah například na televizi. Nechybí ani funkce USB host. Jaká zařízení jsme rozchodili, vám odhalíme v příslušné kapitole.

Vedle microUSB konektoru je nenápadně situován mikrofon. Zajímavě řešena je i zadní strana. Na svých koncích je „přeťata“ bílými plastovými pásky, které by měly oddělovat jednotlivé kovové části, sloužící jako antény, tak, aby se neopakovala známá Antenagate z iPhonu 4. Blízko k hornímu bílému lemu má výrazná optika fotoaparátu, která je lemována páskem rovněž bílé barvy. Bohužel optika není zapuštěná, čili dřív nebo později se neubrání případným oděrkám či jinému poškození. Vedle optiky nalezneme drobný, ale o to výkonnější LED blesk. V horním bílém pásku má svoje místo také odšumovací HDR mikrofon, který se k životu probudí během hlasového hovoru, případně pokud budeme pořizovat videonahrávky. Anténa NFC se pak nachází blízko fotoaparátu.

Videosrovnání HTC One vs. Sony Xperia Z

Sečteno podtrženo, po stránce konstrukce a designu je HTC One excelentní zařízení, které představuje špičku na dnešním trhu. Vypadá skvěle, dobře padne do ruky a korunu nasazují hodnotné materiály. To se opravdu povedlo.

Tagy článku: , , , ,

Související články

HTC One získalo Sense 6.0: co je nového? | vydáno
14
Fotogalerie: HTC One ve všech barvách včetně zlaté | vydáno
16
HTC One v redakci: překvapí na všech frontách (první dojmy) | vydáno
216

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

I po třech letech krasný telefon Martin
Takže displej,zvuk,výkon,
Dobrý den, obnovení původního - předešlého softwaru může provést pouze servis. Michal Kostka
Dost dobrý komentář, pobavil. Já si pořídila HTC One a byla jsem s ním velice spoky do poslední aktualizace.....Chci se zeptat, dá se poslední aktualizace vrátit? D Kačka
Po male aktualizaci Senze a vetsi aktualizaci androidu na 4.2.2 je na BlinkFeed mozno dat SmartMania.cz a HTC Fans.cz. Pouzivam Smartmanii, HTC Fans se zatim nezobrazuje. Fotak dnes foti ostre i v rozich. Je mozno na displeji urcit bod na ktery se ostri a nastavuje expozice. Tedy spise nez bod je to ctverecek. Fotky ujdou na kompakt dobry. Ale zrcadlovku se zoomem nenahradi. Ale jinak spokojenost. Jen ta vydrz je slabsi. Pri intenzivnim vyuzivani 8 hodin. Ales
Čti: http://forum.xperia.cz/viewtopic.php?f=55&t=4930&start=840 Taros
nevite nekdo kdo ma HTC one jestli uz BlinkFeed ma pristup k ceskym zdrojum nebo to je porad nepouzitelny ? a byla uz nejaka aktualizace k fotaku ?? a jak ho hodnotite nekdo rika ze je sptnej nekdo ne poradte pls ziz
Pro mě je jasná volba HTC protože u sony se mi nelíbí moc použití technologie displeje a s4 vypadá lacině David
Pro mě je jasná volba HTC protože u sony se mi nelíbí moc použití technologie displeje a s4 vypadá lacině David
http://www.youtube.com/watch?v=mtgSuw8d9S0 Staenly

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 228 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

8Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.