HTC One
recenze

HTC One

Jediný rytíř v zářivé zbroji

HTC One je papírově špičkovým telefonem. V mnohých oblastech exceluje a klady značně převažují nad zápory tohoto přístroje. V čem je bezkonkurenční? Kde má naopak rezervy? Je fotoaparát opravdu špatný, jak se říká? Podrobně jsme nové HTC One otestovali.

HTC One je pro tchajwanského výrobce klíčové. Je nadějí, velkou investicí i závazkem. HTC do telefonu vložilo opravdu to nejlepší a doufá, že právě One bude tím hrdinou, který otočí sestupný trend prodejů a zisků tohoto výrobce. Svým jménem navazuje na loňské a u uživatelů úspěšné modely řady One (zejména One X a One S) a co se výbavy hardwarové a softwarové týče, neponechává nic náhodě a proti konkurenci, kterou je zejména Sony Xperia Z nebo Samsung Galaxy S 4 vytahuje ty nejsilnější zbraně. Stačí jejich kalibr na záchranu pověsti HTC? To odhalíme v dnešní recenzi.

HTC One – oficiální fotografie

Technické parametry HTC One

Kompletní specifikace
Konstrukce137,4 × 68,2 × 9,3 mm, 143 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper LCD 3, 4,7" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát4 Mpx (2 688 × 1 520), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 600 APQ8064T, CPU: 4×1,7 GHz, GPU: Adreno 320
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 11,5 Mb/s, LTE: 100 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 5.0
Akumulátor2 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostbřezen 2013,

HTC One – videopohled

Design a konstrukce: kovová elegance

Vzhled. Jeho hodnocení a samotného vzhledu je krajně subjektivní záležitost. Není totiž patent na vytvoření návrhu vzhledu, který by se všem zavděčil a který by všichni do nebes vychvalovali. Mnohdy se také po představení novinek v diskuzích objeví řada příspěvků hanící design, který není ničím inovativní a takříkajíc „na jedno brdo“. To jsme mohli zažít například u Galaxy S 4. Jak ale naživo působí právě HTC One, které si jde svou zcela novou cestou, bez návaznosti na staré modely.

Díky hladkému provedení zadního krytu, hrozí časté samovolné vyklouznutí přístroje z ruky (nám se pár akrobatických kousků povedlo)

O novém One rozhodně nemohu říct „nic nového pod sluncem“. Někdo bude prskat a někdo se mnou bude souhlasit. Design One mi přijde originální, neokoukaný a možná až revoluční. Proč? Kombinace zajímavých prvků ruku v ruce s použitím kvalitních kovových materiálů a unibody těla pro mne znamená pocit zadostiučinění, že v ruce držím zařízení hodné své kategorie. U levnějšího telefonu mi až tak nevadí plastové zpracování. Proč ne, pokud použité plasty jsou kvalitní a z dílenského zpracování nechytám kopřivku, je to mnohdy lepší cesta. U takto drahého zařízení ale plasty vidím nerad a HTC One mi dělá radost.

Podle fotografií se mi One celkem líbil, ale mým favoritem na nejhezčí telefon, co jsem kdy viděl, prostě nebyl. Moje mínění bylo poopraveno v tu chvíli, kdy jsem zařízení přebíral. HTC One je skutečně krásný telefon, podle mě jeden z nejhezčích na trhu. Stříbrná verze působí krásným, elegantním a reprezentativním dojmem, černá je usedlejší a nudnější. Z mého okolí se zařízení každému líbí a nikdo proti designu neřekl ani půl křivého slova. A to je co říct.

Když došlo k představení modelu One, nepochyboval jsem o tom, že nabídne perfektní zpracování, materiály budou na nejvyšší úrovni a vše bude působit hodnotným dojmem říkajícím „já jsem vzorem dobře zpracovaného zařízení“. A tak tomu skutečně je. Zpracování je špičkové, materiály prvotřídní a do ruky padne nové One výborně, navíc s příjemným chladivým kovovým pocitem. HTC One na mě působí o třídu lepším a dražším dojmem oproti Sony Xperii Z i Samsungu Galaxy S 4, kterým vládnou plasty a sklo.

Všechny vnitřnosti telefonu jsou schovány do jedné kovové „kolébky“ či „vany“. Tento celistvý kus na sobě nemá ani milimetr plastu (kromě oddělení anténních částí), žádné přechody či cokoliv jiného, co by narušovalo jednotnost kovového těla. HTC navíc řeklo stop mezerám a nedokonalému lícování a představilo ZeroGap. Jedná se o technologii, která by se měla postarat o dokonalé lícování všech částí vnější konstrukce. Na hliníkovém těle se HTC One se skutečně nenachází žádné „škvíry“ kam by se pomalu vešel nehet, kde by se usazoval prach nebo bychom dokonce mohli vidět prosvítající podsvícení, drtivá většina prvků na sebe opravdu perfektně navazuje. Bohužel nic není dokonalé a vidět to můžeme u horní i spodní stříbrné lišty s reproduktory, která zcela nepřiléhá k bílému lemování. Spatřit můžeme zhruba 0,5 milimetrovou mezeru. To už jsme ale opravdu puntičkáři.

Hliníkové unibody tělo je zcela pevné. U jiných zařízení, která také měla tělo zhotovené z hliníku či jiných kovových slitin jsem občas měl pocit, že použitý materiál se lehce prohýbá a pevnost tak není stoprocentní. U One se můžu snažit vyvíjet sebevětší tlak a nic se neprohýbá. Tělo je tak zcela pevné a možná až na rezervy v lícování se bavíme o příkladně zpracovaném těle a jednom z nejlépe konstrukčně zpracovaných telefonů na trhu, možná společně s iPhonem 5 vůbec nejlepší.

Optika fotoaparátu není zapuštěná, hrozí ji tak brzké poškrábání

Hladké hliníkové tělo ale má i jednu velkou nevýhodu. Ta se váže ke slovu hladké. Už víte, kam mířím? Vzhledem k hladkému povrchu, větším rozměrům 137,4 x 68,2 a 9,3 milimetrů a držení v jedné ruce tak vyklouznutí hrozí velmi často, a to i přes zakulacenou zadní stranu.

Oproti konkurenci se 4,7 palcovými displeji je One o něco větším telefonem. Ale díky dobré tloušťce mu to rádi odpustíme a například oproti Sony Xperii Z je kompaktnější a díky zaobleným tvarům padne výrazně lépe do ruky. V rozumných mezích se drží i hmotnost 143 gramů.

Rozměry Hmotnost
HTC One 137,4 × 68,2 × 9,3 mm 143 gramů
HTC One X+ 134,4 × 69,9 × 8,9 mm 135 gramů
Samsung Galaxy S III 136,6 × 70,6 × 8,6 mm 133 gramů
Samsung Galaxy S4 136,6 × 69,8 × 7,9 mm 130 gramů
Sony Xperia T 129,4 × 67,3 × 9,4 mm 139 gramů
Sony Xperia Z 139 × 71 × 7,9 mm 146 gramů
Apple iPhone 5 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 112 gramů
Samsung ATIV S 137,2 × 70,5 × 8,7 mm 135 gramů

Přední strana je kombinací dominantního prvku – dotykového displeje s úhlopříčkou 4,7 palce a v horní a spodní části stříbrného pruhu hostícího stereo reproduktory. V horní stříbrné liště se nachází po pravé straně výrazná optika přední kamery s rozlišením 2,1 megapixelu a objektivem s dobrým clonovým číslem f/2.2. Vedle ní je prostorná mřížka reproduktoru a sluchátka v jednom. V mřížce je i drobná notifikační LED dioda. Ta je bohužel poměrně nevýrazná a lze ji snadno přehlédnout. Uživatel si díky ní může trénovat zaostřovací schopnosti svého zraku. Vedle ní jsou pak dvě „skvrny“. Pod tečkami se skrývá proximity senzor a čidlo regulující jas displeje podle okolních světelných podmínek.

Detail přední kamery

Pod dotykovým displejem se zabydlely pouze dvě senzorové klávesy, u kterých jsem si musel zvykat na jejich atypické rozmístění. Na levé straně je klávesa pro volbu zpět, na pravé straně je klávesa pracující s multitaskingem a to je vše. Uprostřed mezi nimi se pyšně skví logo HTC, které ale není klávesou, jak si někteří myslí. Tlačítka jsou decentně podsvícená, mají dostatečnou vibrační odezvu a jsou citlivá. Možná tak jednou se mi stalo, že klávesa nezareagovala tak jak by měla, jinak není na co si stěžovat.

Boky telefonu jsou vyhotoveny v bílé barvě, nejedná se ale o plast. Není to sněhobílý odstín, ale s nádechem spíše do krémové varianty. Na boku narazíme jen na šuplíček pro microSIM kartu. Pokud se k němu chceme dostat, musíme použít přiloženou svorku, která se nachází v prodejním balení telefonu.

Na horní straně se ne zrovna šikovně nachází černá vypínací klávesa. Drtivá většina praváků by ji uvítala na pravém boku, nebo alespoň na praví straně horní hrany. HTC ji ale nepochopitelně umístilo doleva, což znamená, že pro odemknutí telefonu bude většina lidí potřebovat dvě ruce a nejednou jsem za toto umístění výrobce proklínal. Inkognito se přímo ve vypínacím tlačítku nachází i infraport sloužící pro ovládání domácí elektroniky. Vedle klávesy je pak i sluchátkový 3,5 mm jack konektor. Pravý bok pak hostí designově hezky zpracovanou dvojklávesu ovládající hlasitost. HTC si dalo skutečně záležet na vzhledu každé maličkosti.

MicroUSB konektor našel své útočiště ve spodní straně. Slouží jako datový a nabíjecí konektor. Také podporuje funkci MHL, přes patřičnou redukci s HDMI výstupem tak dokáže zobrazit svůj obsah například na televizi. Nechybí ani funkce USB host. Jaká zařízení jsme rozchodili, vám odhalíme v příslušné kapitole.

Vedle microUSB konektoru je nenápadně situován mikrofon. Zajímavě řešena je i zadní strana. Na svých koncích je „přeťata“ bílými plastovými pásky, které by měly oddělovat jednotlivé kovové části, sloužící jako antény, tak, aby se neopakovala známá Antenagate z iPhonu 4. Blízko k hornímu bílému lemu má výrazná optika fotoaparátu, která je lemována páskem rovněž bílé barvy. Bohužel optika není zapuštěná, čili dřív nebo později se neubrání případným oděrkám či jinému poškození. Vedle optiky nalezneme drobný, ale o to výkonnější LED blesk. V horním bílém pásku má svoje místo také odšumovací HDR mikrofon, který se k životu probudí během hlasového hovoru, případně pokud budeme pořizovat videonahrávky. Anténa NFC se pak nachází blízko fotoaparátu.

Videosrovnání HTC One vs. Sony Xperia Z

Sečteno podtrženo, po stránce konstrukce a designu je HTC One excelentní zařízení, které představuje špičku na dnešním trhu. Vypadá skvěle, dobře padne do ruky a korunu nasazují hodnotné materiály. To se opravdu povedlo.

Diskuze ke článku
Kubyk002
Opravdu krásný telefon, i bych do něj šel, jen co mi neskutčně vadí je to vypínací tlačítko, všichni výrobci na to přišli jen HTC se drží tlačítka na horní straně telefonu :( pak mi vadí jen 2 místo tří hardwarových tlačítek a Sense, absenci SD karty bych přežil, horší foťák možná taky, ale tyto tři aspekty mi natolik vadí, že se rozhlédnu u konkurence :) Skleněnou cihličku od SONY nechci ani vidět, a S4 mě taky nijak nenadchla, spíše zklamala kvůli procesoru a vzhledu...(ale myslím, že prodejně bude hodně na tom dobře, protože kromě plastů(pro někoho můžou být plus, pro mně jsou horší než kov, ale lepší než sklo) a opakujícího se designu tomu telefonu zatím není co vytknout... Tak to vidím, že u mně vyhraje Huawei Ascend D2, pokud vyjde do konce dubna, jinak asi pingpongová pálka, alias NOTE 2 :)
Jinak těším se na ráno, až si počtu recenzi :) Zatím jsem četl jen poslední stránku :)
Co dodat
Jistě je to dobrý telefon, ale jde vidět, že HTC platí za reklamu asi více než třeba Sony. Porovnal jsem si poslední stránky recenzí a tady je to samé výborné a skvělé ... samé plusy a v mínusech se něco pláclo a třeba u Xperie Z? Tam se autor nepředal a jsou tam mínusy jako chybí spoušť, vysoká cena, průměrná výdrž, ale u HTC mu to nevadí :D
Petr
Da se namapovat dlouhy stisk tlacitka back jako menu tlacitko. Nekde jsem cetl, ze ano.
Ami
Tak to jsem nepochopil. HTC má 2 senzorová tlačítka - šipka zpět a návrat domů. Ve videorecenzi bylo uvedeno, že tlačítko domů navrátí např. z aplikace lidé zpět do menu. K čemu pak slouží tlačítko zpět?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze