HP Stream 13
recenze

HP Stream 13

Pan barevný zatopí Chromebookům

Na trhu je mnoho notebooků. Jsou drahé i levné a právě mezi ty nejlevnější patří námi testovaný HP Stream 13, který je přímým konkurentem Chromebooků. O jeho kvalitách se dá z papírových údajů pouze pochybovat, kromě barev a ceny ničím příliš nezaujme, ovšem teorie je vždy jiná než praxe a u tohoto notebooku to platí dvojnásob. Jaký tedy HP Stream 13 ve skutečnosti je? To se dozvíte v naší recenzi.

HP je jedním z největších a nejznámějších výrobců přenosných počítačů. Svými produkty prakticky pokrývá celé spektrum notebooků. Mezi ty nejlevnější patří HP Stream 13, který papírově příliš nezaujme, ale zdání klame, velmi nás překvapil. I když na to nevypadá, je to poměrně slušný stroj a vzhledem k ceně má minimum chyb. Zaujmou i jeho barvy, které jsou celkem extravagantní. HP tímto modelem cílí především proti Chromebookům a podařil se mu zajímavý tah. Za nižší cenu nabízí kvalitní počítač s plnohodnotnými Windows a vcelku dobrou výbavou.

Oficiální fotografie

Obsah balení

Jelikož se jedná o zástupce nejlevnějších laptopů, není v balení nic netradičního. Očekávání se samozřejmě potvrdila, k notebooku dostanete akorát napájecí adaptér a také hromadu brožurek. Brožurky jsou však také zajímavé, pokud si je prohlédnete podrobně, objevíte licenční kód předplatného Office 365 pro jednotlivce na jeden rok.

Příslušenství

HP Stream 13 – videopohled

Technické parametry HP Stream 13 c000nc

Kompletní specifikace
Konstrukce333 × 229 × 19,8 mm, 1 550 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 13,3" (1 366 × 768 px)
ChipsetIntel Celeron N2830, CPU: 2×2,16 GHz, GPU: Intel HD
PaměťRAM: 2,05 GB, disk: 32 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory1× USB 3.0, 2× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 8.1
Akumulátor35 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin
Dostupnostúnor 2015, 6 800 Kč

Design a konstrukce: modrá je dobrá

Konstrukce notebooku je zcela standardní, takže není nijak konvertibilní nebo otáčecí, zkrátka klasika, jak má být. Jen zamrzí použití multimediálních pantů, které umožňují otevření displeje na pouhých 130°, což je opravdu málo, v mnoha situacích to může být velmi limitující. Naštěstí jsou panty velmi pevné. Okolo displeje jsou poměrně široké rámečky a o palec větší panel by se rozhodně vešel. Na víku displeje nalezneme obrovské logo HP, které v nouzi může fungovat jako zrcátko. Pevnost displeji nechybí, což je chvályhodné, zvláště při té tloušťce víka.

Notebook ze všech možných stran

Základna je také dobře zpracovaná. Kromě klávesnice a touchpadu zde nalezneme už jen tlačítko pro vypnutí, které buď bliká, nebo svítí bílou barvou, záleží na tom, zda je notebook zapnutý nebo je v režimu spánku. Zespodu základny nalezneme už jen několik šroubků, které drží horní a spodní díl u sebe. Ačkoliv je celý Stream 13 vyrobený z plastů, jeho pevnost je opravdu obdivuhodná, to samé se dá říci i o kvalitě zpracování, není zkrátka co vytknout, nikde nic nevrže, nikde se nic neprohýbá.

HP Stream 13

Co však rozhodně nepotěší je hmotnost, ta je poměrně vysoká – 1,55 kg. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o 13" laptop, mohla být nižší. Nejspíše je to daň za robustní zpracování, které je opravdu na slušné úrovni. Rozměry jsou na 13" počítač standardní, nijak nevybočují z řady. Nyní v číslech, 332 mm na šířku × 229 mm na výšku × 19,5 mm na hloubku. My jsme na testování obdrželi modrou variantu, která působí celkem extravagantně, ale to ještě nic není oproti růžové , která je opravdu velmi křiklavá a je určena především pro něžnější část populace. Více barvených variant není. Už jen z výběru barevných kombinací je jasné, že HP se Stream 13 míří především na mladší zákazníky.

Klávesnice: vesele si cvaká

Na klávesnici se šetřilo, bohužel. Její kvalita není vyloženě špatná, ale klávesy se viklají a jsou opravdu velmi hlučné. Ovšem i přes to se na ní píše celkem slušně a po chvíli si zvyknete, stačí tomu dát pár dní. Její rozložení je standardní, což je v dnešní době skoro rarita. Potěší multimediální klávesy, které jsou na pozicích funkčních kláves. Podsvícení vzhledem k ceně samozřejmě chybí.

Klávesnice

Touchpad: velký a hlučný

Pod klávesnicí se ještě nachází touchpad. Jedná se o klasický clickpad, tudíž chybí jakékoliv fyzické tlačítko. Tedy, jedno zde přeci je, je to celý touchpad, který je stisknutelný. Bohužel je poměrně hlučný, což je trochu problém v tichých místnostech. Jeho přesnost je naštěstí příkladná. Samozřejmostí je i podpora gest systému Windows 8.

Touchpad

Displej: úměrný ceně

Kvalita displeje je nižší, už jen kvůli tomu, že se jedná o klasický TN panel, který neoplývá přílišnou kvalitou, ale vzhledem k ceně je to pochopitelné. Pozorovací úhly by mohly být lepší, ale na poměry TN panelů jsou slušné, kvality IPS bohužel nedosahuje. Barvy jsou poměrně reálné, ale krapet vybledlé. Zvláštně je vyobrazena bílá barva, která je spíše modrá. Černá je pro změnu šedá, zkrátka klasický TN panel. Dotyková vrstva bohužel chybí, což je škoda. Ovšem díky tomu je displej matný a nelepí se na něj tolik otisky prstů.

Pohled na displej
Diskuze ke článku
ha
Prdel by som na cely chromebook ak by som mal k dispozicii toto. Ja to sice nepotrebujem ale lacny nb s windows je urcite lepsia alternativa
Daniel Helekal
Daniel Helekal
Jsou levné i drahé a právě mezi ty nejlevnější patří námi testovaný HP Stream 13.... to nedává smysl, podle téhle věty se ten notebook řadí do drahých... ;-)
Písmák
Nějak mi unikl důvod, proč jste testovali zrovna HP Stream 13, ale nikoliv už HP Stream 14? No, pravděpodobně schválně.......
Michal
Jinak ten nový Atom v tom Asus je o dost lepši než Celer, hlavně grafická část. Jinak pochybuji, že jste ho měli vůbec v ruce, je dost solidně zpracován. Ale to nemění nic na tom, že stále to jsou stroje s omezeným použitím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze