Acer Chromebook 11
recenze

Acer Chromebook 11

Chromý krasavec
24

Operační systém Chrome OS se dostal oficiálně i do České republiky. Prvním zařízením s ním se stal Acer Chromebook 11, ale jak už z podstaty systému vyplývá, tak je omezený prostředím webu a celková použitelnost zdaleka nedosahuje toho, co známe z „dospělých“ systémů. Jaký je však notebook jako celek? Na to vám odpovíme v naší recenzi.

Mnoho výrobců výpočetní techniky přestává spoléhat poslední dobou pouze na operační systém Windows, ale poohlíží se i jinde. Dříve byly pokusy kupříkladu s Androidem, ale notebook se systémem pro mobilní telefony nefungoval zrovna nejlépe, dále tu byly mnohonásobné pokusy s linuxovou distribucí Ubuntu, ani to se ale neujalo. Poslední dobou se však rozšířilo portfolio s přenosnými počítači, které obsahují operační systém Chrome OS. Ten se uchytil poměrně dobře a levné notebooky s ním opanují čelní místa zahraničních žebříčků prodejů. Tímto systémem je vybavený i námi testovaný Acer Chromebook 11, který má mnoho předností, ale také je poměrně hodně omezený, a to především ze strany operačního systému. Jaký je však jako celek?

oficiální fotografie

Příslušenství a obsah balení

Vzhledem k ceně se dá očekávat, že obsah balení bude chudšího rázu. Tak ono už by snad chudší ani být nemohlo, leda, že by Acer balil samotný počítač do bublinkové fólie a spolu s nabíječkou jej dal do igelitové tašky z nejbližšího diskontu. Takže kromě notebooku dostanete v balení i nabíječku a nějaké ty brožurky o tom, jak se má počítač používat.

Technické specifikace

Konstrukce 299 × 202 × 18,7 mm, 1,2 kg, konstrukce: standardní
Displej TN TFT, 11,6" (1 366 × 768 px), dotykový: ne
Operační systém Google Chrome OS
Čipset Intel Celeron N2840 (4× 2,16 GHz), Intel HD Graphics
Paměť RAM: 2 GB, vnitřní úložiště: 16GB
Konektory 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, 1× Jack 3,5 mm
Datové funkce 3G modem: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0 (A2DP, EDR), NFC: ne. GPS: ne
Akumulátor a výdrž 36 Wh, pohotovostní doba: 9 hodin
Cena
Acer Chromebook 11 NX.MQNEC.001 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design: v jednoduchosti je krása

Je až zvláštní, jak pěkný Chromebook 11 je. Zejména s ohledem na cenu. Už na první pohled působí pohledně a jeho bílá barva je nejen elegantní, ale také je na ní všechno vidět – úplně všechno. Jediným netypickým prvkem je černá klávesnice, která se mi opravdu velmi líbí, a to nejen z pohledu ergonomie, ale také ze vzhledového hlediska. Sice je konstrukce vyrobená z plastu, ale nikde nic nevrže a všechno doléhá přesně tam, kde má, a to je vzhledem k cenovce více než chvályhodné. Základna je pevná a neprohýbá se, jedinou vadou na kráse je mírně se prohýbající klávesnice, ovšem nejedná se o nic strašného, a aby se prohýbala, tak do ní musíte mlátit jak do psacího stroje.

Acer Chromebook 11

Při zavřeném stavu si rozhodně všimneme loga Chrome na víku displeje, které nesou všechny Chromebooky, pod ním se pak nachází logo Acer, nic netradičního. Konstrukce je klasického rázu a velmi potěší maximální možný úhel rozevření displeje, pěkných 170°. Panty drží, jak mají a nemají vůli, ostatně ještě aby měly, jedná se o prakticky nový počítač, ale i tak odhaduji, že panty nebudou v budoucnosti povolovat. To samé displej. Pokud jej chcete ohnout, tak musíte vyvinout větší množství síly. Torzní tuhost je zkrátka velmi dobrá. Kolem displeje je relativně velký rámeček a věřím, že třeba ještě jeden nebo dva palce navíc na úhlopříčce displeje by se rozhodně vešly.

zavřený notebook

Všechny hrany jsou příjemně zaoblené a zahlazené, takže nic při práci neřeže do rukou. Ke konstrukci prakticky nemám větší výtky a kromě, již zmiňované, mírně se prohýbající klávesnice je dokonalá. U takto levného přístroje se jedná o opravdu ojedinělý jev a Acer si zaslouží pochvalu za dobře odvedenou práci. Rozměry jsou také velmi příjemné, Chromebook 11 se vejde i do větší kabelky a do brašny zcela s přehledem. A teď v číslech: 299 × 202 × 18,7 mm. Vzhledem k minimální výbavě i velikosti zamrzí trochu hmotnost, která činí 1,2 kg, v ruce se sice nepronese, ale mohlo by to být lepší.

Klávesnice: nepřehlédnutelná

Klávesnice se vyloženě povedla, až na mírné prohýbání samozřejmě. Její černá barva ji prakticky činí nepřehlédnutelnou a dokonce i velmi dobře čitelnou, jen škoda, že chybí podsvícení, ale to už bychom chtěli za dané peníze moc. Jediné co mně vadí, je rozložení kláves, ale za to může spíše systém, protože všechny Chromebooky mají stejné rozložení kláves a je to spíše o zvyku. Jako redaktorovi mi nejvíce chybí Caps Lock, Page Up / Down a Delete, ostatní jsem tolik nepostrádal.

klávesnice

Caps Lock v systému dokonce najdete, i když „tak trochu“ skrytý. Musíte totiž stisknout tlačítko Alt a vyhledávání, což může pro klasického Windows uživatele představovat trpké zvykání si. Na pozici Caps Locku se nachází tlačítko pro vyhledávání, které slouží k vyhledávání v nabídce aplikací a svým způsobem nahrazuje klávesu Start.

Touchpad: velmi intuitivní

Dotyková ploška, která je určena pro ovládání kurzoru v notebooku, se dočkala určitých změn v používání. Především chybí pravé tlačítko myši, i když jako takové jej lze aktivovat, ale musíte poklepat na touchpadu dvěma prsty, což se mi osobně velmi líbí a je to pohodlnější než u Windows, kde musíte stisknout samostatné tlačítko. Z hardwarového hlediska se jedná o klasický clickpad, který lze snadno stisknout po celé jeho ploše, zkrátka opět není co vytknout. Samozřejmě je zde podpora gest jako je třeba pinch-to-zoom nebo kupříkladu scroolování pomocí dvou prstů po webových stránkách.

touchpad notebooku

Displej: škoda ho

Zatímco doposud zněla hlavně slova chvály, tak nyní zazní kritika. Jelikož se jedná o poměrně levný notebook, tak se muselo někde šetřit a to bohužel u displeje, který to odnesl nejvíce. Na 11,6" úhlopříčce se rozprostírá rozlišení 1 366 × 768 pixelů, ale to by nebyl takový problém, protože vzhledem k ceně je nižší rozlišení očekávané. Co však zamrzí je typ matice, tou je velmi nekvalitní TN. A bohužel to velmi zhoršuje pozorovací úhly. Už při mírném náklonu se barvy hodně mění.

displej

Alespoň, že je displej matný. Ovšem s matným povrchem se také pojí chybějící dotyková vrstva, která mi osobně chybí, protože je to příjemné zjednodušení ovládání nejen internetového prohlížeče, i když Chrome OS bohužel není systémem, který by byl stavěn především na dotykové ovládání.

Diskuze ke článku
Jarý Bayer
Jarý Bayer
O tomhle systému nemá smysl uvažovat...
mrtvá žížala
sorry máňo ale chromáky mi přijdou jako velmi nešťastné řešení. Prostě to není ono a přijde mi to jako násilí kdy MS zacal srat dlazdice do dospelych Win. Chrome je proste predcasne na svete a nedonosenec nemuze delat praci dospeleho. V pripade rychleho nedotazeni je to jista smrt. HW taky zadna slava a v dnesni dobe kdyz ma IPS kazda cinska mrdqa za 3 tace by nemelo byt extreme drahe jej osadit i sem ve vetsim rozmeru.
Dan
Stále platí při přihlášení do google účtu přes chromebook zdarma 100 GB prostoru v My Drive na 2 roky? Dokonce měli nějakou akci na 1 TB, ale tím si nejsem jistý.
?
Chromy Buk by si koupil jen hnup a Google ofce. Soudny clovek pujde do konkurence s Windows 8.1 resp 10

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze