Fitbit Versa
recenze

Fitbit Versa

Chytré hodinky nejen pro ženy
6

Loni vstoupil Fitbit s modelem Ionic na trh s chytrými hodinkami. Letos k nim přidal model Versa, který nabízí téměř shodné funkce včetně vlastního operačního systému, měření tepu a vodotěsnosti do 50 metrů. Hlavní rozdíl však spočívá v absenci integrované GPS. Jak si Fitbit Versa vedl v našem testu a je i tak použitelný?

Displej: nový formát a úhlopříčka

Přední stranu hodinek tvoří jednolitá černá plocha, se kterou displej ve zhasnutém stavu dokonale splývá. Hodiny se na něm nezobrazují stále, ale rozsvítíte je buď stiskem levého tlačítka, nebo v automatickém režimu zvednutím ruky k očím. U hodinek Versa použil Fitbit jiný formát displeje než u Ionicu. Už to není obdélník s úhlopříčkou 1,42", ale přesný čtverec s úhlopříčkou 1,34", což si vyžádalo nutnost úpravy aplikací z Ionicu, aby pracovaly správně.

Výrobce bohužel nikde ve specifikacích neuvádí, jaký má použitý LCD displej rozlišení, ale grafika je jemná bez patrných jednotlivých pixelů, takže se musíme spokojit se zjištěním, že je více než dostatečné. LCD displej navíc nabízí i syté a přirozené barvy se širokými pozorovacími úhly. Než LCD by přesto byl lepší OLED, který spotřebuje méně energie a černá je skutečně černá.

Displej se na slunci docela leskne, ale na vyšší úrovně jasu je i tak bezproblémově čitelný. Jeho jas si můžete nastavit buď manuálně, nebo se spolehnout na automatiku. K citlivosti dotykové vrstvy nemám připomínek, hardwarová tlačítka jsou pouze doplňková. Pouze bychom měli menší výtku k oleofobní vrstvě, protože hodinky se snadno upatlají.

Stejně jako se Fitbit nezmiňuje o rozlišení, mlčí i o použitém odolném skle. Přesto předpokládáme, že nějaké použil, protože hodinky přece jen musí vydržet drsnější zacházení než telefon. Vyšší model Ionic měl překrytou celou přední stranu odolným sklem Gorilla Glass 3.

Líbilo se nám
 • syté a přirozené barvy
 • jemný displej
 • dobrá čitelnost na slunci
Nelíbilo se nám
 • výrobce neuvádí rozlišení displeje a použité ochranné sklo
 • pouze IPS
 • snadno chytá otisky prstů

Senzory a fitness funkce: cílí na něžné pohlaví

Ve výbavě Fitbit Versa nemůže chybět klasická sestava senzorů fitness trackerů, tedy tříosý akcelerometry a tříosý gyroskop. Ty doplňuje výškoměr a senzor tepové frekvence. Ta se měří v sekundových intervalech a hodinky neumožňují prodloužit intervaly nebo měřit tep pouze na vyžádání, což by pomohlo ještě více prodloužit výdrž.

Přesnost měření srdečního tepu je vcelku vysoká, byť hodinky samozřejmě nedosahují kvalit profesionálního zdravotnického vybavení. Na to, abyste si však udělali obrázek, jak se při různých aktivitách mění, však stačí.

Fitbit Versa je však stejně jako Fitbit Ionic vybavený i novým senzorem SpO2, který umožňuje měření obsahu (saturaci) kyslíku ve vaší krvi. Od toho si výrobce slibuje nové možnosti monitorování zdravotního stavu uživatele, jako např. sledování příznaků spánkové apnoe. Jeho potenciál však zatím nevyužijete, protože chybí aplikace, která by tato data interpretovala. Nepočítá s nimi ani obslužná aplikace Fitbit.

Hodinky dokážou v základu kromě tepu počítat ušlé kroky, zdolaná patra i spálené kalorie a monitorovat spánek. Další možnosti pak přidává aplikace Exercise (Cvičení), ve které můžete sledovat běh, jízdu na kole, plavání, kdy oceníte vodotěsnost hodinek do 50 metrů, a z vnitřních aktivit běh na běhacím pásu a tři typy cvičení a posilování. Díky funkci SmartTrack přitom dokážou samy detekovat začátek běhu nebo jízdy na kole a spustit záznam. Co mi tu chybí a na co jsem si stěžoval již u Fitbitu Ionic je chůze, případně Nordic Walking, což by ocenila spousta turistů.

Pro náruživé sportovce je tu pak prémiová aplikace Fitbit Coach, která obsahuje dynamický tréninkový obsah. Kombinuje personalizovaná cvičení s vlastní váhou, nové audio koučování, cvičení na vyžádání a doporučená cvičení. Zajímavá je aplikace Relax, kterou nevyužijete ke zlepšení své kondice, ale pomocí krátkého dechového cvičení vám pomůže se zklidnit.

Líbilo se nám
 • přesné měření tepové frekvence
 • SpO2 senzor
 • automatické detekování aktivity
 • aplikace Relax
Nelíbilo se nám
 • nelze změnit interval měření tepu
 • SpO2 senzor zatím nevyužijete
 • chybí GPS
 • chybí chůze

Výdrž baterie: čtyři dny bez problémů

Fitbit je na bližší technické parametry hodinek poměrně skoupý. Nikde tak neuvádí ani tak zásadní parametr jako kapacita baterie. Stejně jako u vyššího modelu Ionic, který měl akumulátor s kapacitou 195 mAh, však slibuje čtyři dny používání.

Fitbit Versa

Na reálné výdrži se samozřejmě výrazně podepisuje to, jakým způsobem hodinky používáte, jak často hodinky synchronizuje, zda je máte připojené k telefonu, zda máte aktivované notifikace nebo nepřetržité měření tepu a podobně. Při běžném používání bez GPS, ale se zapnutým měřením tepu a notifikacemi jsme se skutečně na konec čtvrtého dne dostali. Proti konkurenčním hodinkám Apple Watch, které se musí většinou nabíjet každý den, je to bezesporu příjemná změna.

Jak již bylo řečeno výše, hodinky se nabíjejí přes kovové plošky na spodní straně. Na rozdíl od vcelku subtilní nabíječky u Ionicu je ta u hodinek Versa až přehnaně robustní a několikanásobně větší než samotné hodinky. Ty se do ní umístí do jakýchsi kleští, které je drží na místě. S nabíječkou je pevně spojený kabel, který má na druhém konci standardní USB konektor. To je další škoda – když už musí mít hodinky speciální nabíječku, bylo by mnohem pohodlnější, kdyby se do ní kabel připojoval přes microUSB a mohli jste tak použít nabíječku od svého telefonu. Nabití hodinek pak trvá přibližně necelé dvě hodiny.

Líbilo se nám
 • dlouhá výdrž
Nelíbilo se nám
 • nutnost používat speciální nabíječku
 • příliš rozměrná nabíječka

Konektivita: NFC pouze u speciální edice

Spojení hodinek s mobilním telefonem nebo dalším zařízením, na kterém běží aplikace Fitbit, probíhá skrz Bluetooth 4.0. Aplikace je k dispozici nejen pro Android (2.57 a vyšší) a iOS (2.40 a vyšší), ale k dispozici je i UWP aplikace pro Windows 10.

Připojení k telefonu, ze kterého si hodinky berou i GPS polohu, je stabilní. Nesmíte však používat jiné nositelnosti. V takovém případě se obě zařízení tlučou, dochází k samovolnému odpojování a hodinky mají problém znovu se připojit. Při připojení Bluetooth reproduktoru a sluchátek jsme však problémy s kvalitou spojení s hodinkami nezaznamenali.

Další možností připojení je Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n, které slouží ke stahování větších objemů dat do hodinek, jako jsou aktualizace systému či nové aplikace a ciferníky, ale také vlastní hudba – Wi-Fi je jedinou možností, jak jí do hodinek dostat. Hudba se nahrává a synchronizuje pouze bezdrátově a přes desktopovou aplikaci, což je dost nepraktické.

Poslední možností bezdrátového připojení je pak NFC, které však nabízí pouze speciální edice, kterou jsme měli na test i my. NFC slouží výhradně k bezkontaktnímu placení pouhým přiložením hodinek. K tomu používá Fitbit vlastní službu Fitbit Pay, kterou však zatím u nás nevyužijete. Už při loňském uvedení Fitbit Ionic na trh však výrobce slíbil, že by se čeští uživatelé mohli dočkat v průběhu roku 2018. Zatím však stále čekáme.

Fitbit Versa

To je ke konektivitě vše. Hodinkám bohužel chybí integrovaná GPS. To s hodinkami sdílí prostřednictvím Bluetooth aplikace v telefonu. S kvalitou spojení jsme však při testování nebyli příliš spokojení. Navázání spojení a zafixování polohy trvalo více než půl minuty. Při aktivitě docházelo k výpadkům signálu, takže záznam nebyl příliš kvalitní. To už je lepší nainstalovat si do telefonu některou z fitness aplikací a zaznamenávat trasu přímo v ní, místo abyste to dělali složitě přes hodinky.

Líbilo se nám
 • kompatibilita napříč systémy
 • NFC
Nelíbilo se nám
 • Fitbit Pay není zatím v ČR podporováno
 • chybí integrovaná GPS
 • potíže při spojení s GPS v telefonu
 • hudba jde nahrát do hodinek pouze přes Wi-Fi
Diskuze ke článku
Kulhavec
Na to kolik stojej toho moc nenabídnou. To bych si raději za polovičku koupil Xiaomi Amaftit Pace...
Jerrysohn
Fitbit Ionic (a předpokládám, že tedy i Versa) mezi typy "cvičení" mají i chůzi apod. (ne, že ne jak, je naznačeno v textu článku). Stačí si to zaškrtnout na webu, a pak už bude "Walk" k dispozici v možnostech aplikace a tedy i v hodinkách.
Ondra
Co je hlavně nutné říct je, že versa jsou jako hodinky téměř nepoužitelné (stejně jako Ionic). V základu není možné zobrazovat čas neustále a pokud nainstalujete ciferník, který to umožňuje, hodinky vydrží sotva 8 hodin. Automatické rozsvícení displeje je natolik pomalé a necitlivé, že se na hodinky kvůli času téměř dívat nebudete, nebo u toho budete nepřirozeně máchat rukou, což mě donutilo během tydne vrátit jak ionic tak versa. Jako fitness tracker a notifikátorjsou jsou skvělé, ale jako hodinky zcela k ničemu!
wizaard
Pár poznámek k recenzi: NFC mají všechny evropské Versy, jen v USA je to jinak. Měření tepu jde vypnout.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze